Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, SONIRAM είπε

για αποχωρηση απο την ζενιθ σου δινει ενα εντυπο καταγγελιας συμβασης

το οποίο στο νέο sticky θα αναφέρεται οτι ποτέ δεν το συμπληρώνουμε , την καταγγελία την κάνει ο νέος πάροχος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

το οποίο στο νέο sticky θα αναφέρεται οτι ποτέ δεν το συμπληρώνουμε , την καταγγελία την κάνει ο νέος πάροχος

αρα απλα εγω κανω νεα αιτηση στον παροχο που θελω? γιατι απο την ζενιθ μου ειπαν τηλεφωνικα να τους στηλω και την καταγγελια συμβασης και εκει με κολησε οταν διαβασα τους ορους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

η ρήτρα προϋπήρχε και χρεωνόταν πάντα , απλά τώρα την πήραν χαμπάρι λόγω υπερβολικών χρεώσεων , απο πέρυσι χειμώνα πχ έφταναν τα ρητροπρογράμματα στα ίδια με τα σταθερά της ΔΕΗ (εκτός απο 3-4 εταιρίες που είχαν απαλλαγή ρήτρας για το πρώτο εξάμηνο)

όταν παίρνεις ένα λογαριασμό στα χέρια σου κοιτάς τι πληρώνεις πρώτα , μετά το πληρώνεις

Δεν το συνεχίζω , είμαστε oftopic , σεβαστή η άποψή σου φυσικά ,απλά έχω σχηματίσει προ καιρού τη δικιά μου

Η άποψη μου είναι ότι ούτε εγώ, ούτε εσύ ή κάποιος άλλος θα μπορούσε να προβλέψει τις χρεώσεις που βλέπουμε τώρα ένα χρόνο πριν. Και αυτό δεν έχει να κάνει με το πόσο επαγγελματίας είναι κάποιος στη δουλειά του. Με ρήτρα 2,50€ τον Αύγουστο και 17€ τον Δεκέμβριο του 20 εγώ τουλάχιστον δεν φαντάστηκα ότι θα γίνει 1700€ ένα χρόνο μετά. Καλή συνέχεια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, SONIRAM είπε

αρα απλα εγω κανω νεα αιτηση στον παροχο που θελω?

ναι , καλό είναι να κάνεις πρώτα αμφισβήτηση λογαριασμού

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία μέσω  εγγραφής στο https://my.rae.gr/ για να κάνεις αίτημα/παράπονο

 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ναι , καλό είναι να κάνεις πρώτα αμφισβήτηση λογαριασμού

 

σε ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφορίες. εντυπο υπαναχώρησης συμπληρώνουμε ή οχι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξέλιξη σήμερα με την Ζενίθ. Έχω πάει ΔΕΗ και στον τελικό λογαριασμό μου χρέωσαν ποινή αποχώρησης 45 ευρώ. Τον είχα πληρώσει και τον αμφισβήτησα τηλεφωνικά στην Ζενίθ και έστειλα τον λογαριασμό προς ενημέρωση του φακέλου μου στον ΣτΚ. Σήμερα βγήκε νέος λογαριασμός με επιστροφή της ποινής+ΦΠΑ=55.80 και με πήραν τηλ. για να δώσω IBAN για την κατάθεση. Ενημέρωσα τον ΣτΚ και ρώτησα τι να περιμένω αφού στην αναφορά έχω ζητήσει την αποχώρηση αζημίως ΚΑΙ επιστροφή της ρήτρας. Αναμένω λοιπόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tasep είπε

Σήμερα βγήκε νέος λογαριασμός με επιστροφή της ποινής+ΦΠΑ=55.80 και με πήραν τηλ. για να δώσω IBAN για την κατάθεση.

ζητάς και τη συνέπεια του προηγούμενου αν πληρώθηκε εμπρόθεσμα

4 λεπτά πριν, tasep είπε

Ενημέρωσα τον ΣτΚ και ρώτησα τι να περιμένω αφού στην αναφορά έχω ζητήσει την αποχώρηση αζημίως ΚΑΙ επιστροφή της ρήτρας. Αναμένω λοιπόν.

δε χρειαζόταν αλλά δεν πειράζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε και ο νέος λογαριασμός Βολτέρα, ευτυχώς καμμία αλλαγή...Σταθερά στα 8.5 λεπτα.

Μάλιστα πιστώθηκε και η εκπτωση του κράτους για τις 300 κιλοβατώρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Ηρθε και ο νέος λογαριασμός Βολτέρα, ευτυχώς καμμία αλλαγή...Σταθερά στα 8.5 λεπτα.

Μάλιστα πιστώθηκε και η εκπτωση του κράτους για τις 300 κιλοβατώρες!

Ωραία νέα αυτά. 

Δίνεις εσύ μέτρηση κάθε μήνα ή σου ήρθε εκκαθαριστικός από δική τους μέτρηση; 

Σε ρωτάω διότι εγώ που τη δίνω μόνος μου δε μου βάλανε την έκπτωση στο τελευταίο λογαριασμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/12/2021 στις 11:09 ΠΜ, nayaT είπε

Σε ευχαριστώ για το κειμενο σου, που αφιερωσες χρονο για να το γραψεις, ειναι πολυ βοηθητικο!

Τσεκαρα το λογαριασμο, οντως μου εχουν αφαιρεσει ΤΕΜ -47,08 και λοιπες πιστωσεις -86,29 που δεν ξερω σε τι αναφερονται.

το taxisnet με βρισκει κατα 0,54ευρω πλουσιοτερη απο το οριο των 9000ευρω/ετος και χανω το ΚΟΤ....0,54!!!!!! δηλαδη δεν ξερεις, να γελασεις ή να κλαψεις με οποιον προγραμματισε αυτον τον κωδικα και δεν εχει βαλει ενα σφαλμα εστω 1 ευρω....

Να 'σαι καλά. Βασικά τσέκαρε αν σου έχουν βάλει τις ΣΩΣΤΕΣ πιστώσεις ανά μήνα, που είπα. Γιατί αν η πίστωση είναι με 0,03 για ΟΛΟΥΣ τους μήνες, σου χρωστάνε (επιπλέον 0,03 για Οκτώβρη κι επιπλέον 0,10 για Νοέμβρη). Δεν έχω ιδέα αν είναι να σου επιστρέψουν την διαφορά (εφ' όσον είπαμε δεν έβαλαν τις σωστές τιμές) στον επόμενο, αλλά επειδή χλωμό το κόβω με αυτά που βλέπω εδώ μέσα ότι γίνονται με τους υπολογισμούς των παρόχων, έχε το κατά νου, μη στα φάνε. Επίσης καλό είναι ν' ανεβάσεις εδώ ολόκληρο τον λογαριασμό (έχοντας σβήσει προσωπικά στοιχεία).

Όσο περί ΚΟΤ και εισοδηματικών κριτηρίων, απευθύνσου ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στον λογιστή σου, αφού το χάνεις για,,,μισό Ευρώ. ΝΟΜΙΖΩ ότι μπορεί να υποβάλλει διορθωτική (που νομίζω ότι θα πληρώσεις πρόστιμο 20€), ΑΝ μπορεί να αλλάξει τα στοιχεία που υποβλήθηκαν, ώστε να πέσει το εισόδημα κάτω από τα 9.000 και να είσαι εντός κριτηρίων για να δικαιωθείς ΚΟΤ (ίσως σου πάρει και αυτός κανένα 20άρι "για τον κόπο"), αλλά ΑΝ όντως γίνεται, το τελικό αποτέλεσμα θα είναι σαφώς συμφερότερο από τα μέχρι 40€ που ίσως χάσεις. Και να φροντίζεις από εδώ και πέρα να μην ξεπερνάς τα 9.000, κάθε που θα υποβάλλεις δήλωση και μετά θα ζητάς ανανέωση του ΚΟΤ (...οι δηλώσεις συνήθως ξεκινάνε από τέλος άνοιξης και τραβάνε έως τέλος Αυγούστου με αρχές Σεπτέμβρη, και η ανανέωση του ΚΟΤ γίνεται με περιθώριο ενός μηνός από την ηερομηνία λήξεως - συμπεριλαμβανομένης και της συνήθους παρατάσεως που δίνεται - περιθωρίου υποβολής των. Πχ φέτος η παράταση υποβολής δηλώσεων ήταν μέχρι 15/9 και το περιθώριο υποβολής ανανέωσης ΚΟΤ για όσους ήδη είχαν, ώστε να μην χάσουν κάποιο διάστημα τιμολόγησης κιλοβατωρών με τιμές ΚΟΤ, ήταν μέχρι 15/10. Προφανώς μπορείς να το αιτηθείς όποτε θέλεις όταν δεν το έχεις ήδη, και θα διαρκέσει η ισχύς του μέχρι τον +1 μήνα μετά από την προθεσμία υποβολής φορολογικών. Άρα από την επομένη της λήξης των φορολογικών, μπορείς να μπεις στην σελίδα της ΗΔΙΚΑ και να αιτηθείς ανανέωση. Ξαναλέω, μην το αφήσεις έτσι, είναι σημαντική η έκπτωση 0,045 επί της τιμή της kWh που θα πληρώνεις (...ΕΦ' ΟΣΟΝ όπως είπαμε ο πάροχός σου θα δεχτεί να το εφαρμόσει στο πρόγραμμα που θα είσαι, οπότε πρώτα τον ρωτάς - μπορεί και να είναι λόγος για ν' αλλάξεις και πάροχο). Επίσης να ξέρεις ότι κάποιοι παροχοι δίνουν τιμή κιλοβατώρας ΜΕ "έκπτωση συνέπειας εξόφλησης" ενσωματωμένη, και αν είναι να δεχτούν την εφαρμογή του ΚΟΤ, αφαιρούν το ποσοστό της "συνέπειας" : βλέπεις δηλαδή να λένε "κιλοβατώρα ΤΟΣΟ (πες 0,17) κι από εκεί ΔΕΝ αφαιρείς το 0,045 του ΚΟΤ, αλλά το αφαιρείς από την τιμή 'χωρίς συνέπεια" (πχ από 0,20).

Ρωτάς ΠΡΩΤΑ την Volton (με mail) αν δέχεται ΚΟΤ στο Unique Free, κι αν πουν όχι ρωτάς για το Unique Flat, και αν κι εκεί πουν όχι ρώτα άλλους παρόχους με σειρά προτεραιότητας συμφέροντος από άποψη τιμών και όρων παραμονής, αν στα σταθερά τους δέχονται ΚΟΤ, και πας εκεί που το δέχονται (στην ΔΕΗ πχ που λέγαμε, ως την καλύτερη λύση μέχρι 31/12, στο πρόγραμμα Εντερ, αν δεν κάνω λάθος, πλέον το δέχονται. Βέβαια είπαμε ΠΟΙΟ είναι το "μανίκι" για να προλάβεις να μπεις ΔΕΗ με τις τιμές τις τωρινές, μέχρι 31/12...).

Καπάκι ρωτάς και λογιστή αν μπορεί να γίνει κάτι για τώρα, ή στην χειρότερη φροντίζεις ώστε όταν θα υποβάλλεις φορολογική, το σύνολο να μην ξεπερνά τα 9Κ. Αν είναι ζήτημα καθαρά μισθοδοσίας και είσαι εργαζόμενη σε ιδιώτη, του λες κι αυτουνού να σου κάνει και λίγη,,,μείωση (αν είναι τα 9Κ στάνταρ ποσό κάθε έτος). Γενικά την λύση με τα εισοδηματικά θα στην προτείνει λογιστής, αλλά πρέπει να του το ρωτήσεις, καθώς ακόμη κι αν έχεις στάνταρ λογιστή, δεν θα ασχοληθεί από μόνος του....

Αν πάλι υπέβαλλες μόνη την φορολογική, βρες κάποιον λογιστή και ρώτα τον αν μπορεί να κάνει κάτι και πόσο θέλει για να το κάνει (μη σου πω να πας και σε 2-3 για να πάρεις,,,τιμές : άλλος μπορεί να σου πει 10, άλλος 15, άλλος 20, 30, 40, ΠΕΝΗΝΤΑ....Δύσκολες οι εποχές και κάποιοι βαράνε στο ψαχνό κι, ό,τι,,,χτυπήσουν....).

15 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Ηρθε και ο νέος λογαριασμός Βολτέρα, ευτυχώς καμμία αλλαγή...Σταθερά στα 8.5 λεπτα.

Μάλιστα πιστώθηκε και η εκπτωση του κράτους για τις 300 κιλοβατώρες!

  ...ημερομηνία έκδοσης; Περίοδος κατανάλωσης; Έναντι/εκκαθαριστικός; Κιλοβατώρες; Πρόγραμμα; ΚΟΤ; Συντελεστής πίστωσης ΤΕΜ/μήνα; 

15 ώρες πριν, makisgiasena είπε

Τελικά 22/12/21 υπάρχει καλύτερη επιλογή από την ΔΕΗ για ρεύμα;

...εξαρτάται από την κάθε υποπερίπτωση,,,αλλά έτσι γενικά, "όχι".

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

Ηρθε και ο νέος λογαριασμός Βολτέρα, ευτυχώς καμμία αλλαγή...Σταθερά στα 8.5 λεπτα.

Μάλιστα πιστώθηκε και η εκπτωση του κράτους για τις 300 κιλοβατώρες!

 

1 ώρα πριν, Mule206 είπε

Ωραία νέα αυτά. 

Δίνεις εσύ μέτρηση κάθε μήνα ή σου ήρθε εκκαθαριστικός από δική τους μέτρηση; 

Σε ρωτάω διότι εγώ που τη δίνω μόνος μου δε μου βάλανε την έκπτωση στο τελευταίο λογαριασμό. 

 

και εμένα ήρθε η πίστωση , αλλά μόνο στον παρών και όχι στους 2 προηγούμενους. (πάντα δίνω εγώ τη μέτρηση)

θα στείλω email αύριο να δω τι παίζει, περίμενα οτι θα τα βάλουν αναδρομικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Ηρθε και ο νέος λογαριασμός Βολτέρα, ευτυχώς καμμία αλλαγή...Σταθερά στα 8.5 λεπτα.

Μάλιστα πιστώθηκε και η εκπτωση του κράτους για τις 300 κιλοβατώρες!

Αν δεν είναι εκκαθαριστικός δεν εχει ρήτρα.

Κοίτα στο σημείο των ανακοινώσεων. Σου λέει καμιά αλλαγή στους όρους και δικαίωμα να καταγγειλεις τη σύμβαση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...