Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  

3 ώρες πριν, giorgos_kst είπε

Καλημέρα σας πήρα κ γω την λυπητερή.  

Αν καταλαβαίνω καλά δεν μου έχουν βάλει σωστά την επιδότηση έτσι δεν είναι?

Επίσης μου έκαναν πρόταση να πάω άμεσα αν θέλω σε δικό τους φιξ 18 λεπτά τιμή 9€ πάγιο. 2 χρόνια δέσμευση αλλά μπορείς να αλλάξεις σε αυτούς πρόγραμμα όποτε θες. Δεν έχω θέμα να πάω ΔΕΗ αλλά αν εχω καταλάβει από ότι διαβάζω γίνεται ένας πανικός μέχρι να γίνει η αλλαγή σωστά?

 

Σε κατάστημα αν υπογράψεις enter με 0.18 ξεμπερδεύεις γρήγορα. Άλλη γρήγορη λύση να κάνεις Γ1... αλλά μετά θα πρέπεις να πάρεις κωδικούς ebill για κουμπώσεις το Online με 0.17. Βέβαια αν φύγεις απ'τη W&V θα φας ρήτρα αποδέσμευσης, δες πόσο στη σύμβαση σου.

W&V σταθερό θα πληρώσεις κερατιάτικα 120 ευρώ πάγιο... και δεσμεύεσαι με 2 χρόνια με μεγαλύτερη ρήτρα αποχώρησης. Αν αλλάξεις πρόγραμμα δε πληρώνεις τη ρήτρα αλλά αν θες να φύγεις μετά από 6 μήνες ή 1 χρόνο για να πας σε άλλο πάροχο πάλι θα πληρώσεις;

Γνώμη μου ανέκαθεν ήταν να πηγαίνω σε όποιον έχει φτηνότερο σταθερό με μικρότερη δέσμευση για να έχω μεγαλύτερη ευελιξία...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, giorgos_kst είπε

Αν καταλαβαίνω καλά δεν μου έχουν βάλει σωστά την επιδότηση έτσι δεν είναι?

ναι , αλλά αν κάνεις αμφισβήτηση λογαριασμού για τη ρήτρα κόσοτυς προμήθειας , καλύτερα μην το αναφέρεις

έπεσε στα 0,35 η χοντρική σήμερα 😁

Spoiler

987668808_.png.e4db55f3090214521623e3593f7e8437.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

  Σε κατάστημα αν υπογράψεις enter με 0.18 ξεμπερδεύεις γρήγορα. Άλλη γρήγορη λύση να κάνεις Γ1... αλλά μετά θα πρέπεις να πάρεις κωδικούς ebill για κουμπώσεις το Online με 0.17.

Δεν έχεις την αναμόνη της αλλαγής απο ΔΕΔΔΗΕ;

7 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι ακριβώς τόσο ήταν

Το έχεις υπολογισμένο κάπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bjj-p είπε

Το έχεις υπολογισμένο κάπου;

  

Στις 7/12/2021 στις 2:23 ΜΜ, korakios είπε

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures (βάζετε την περίοδο κατανάλωσης , αργεί να φορτώσει, για περιόδους μεγάλες πχ 3μήνες να επιλέξετε πρώτα 6μηνες και μετά ημερομηνίες γιατί κολλά )

επέλεξε 6μήνες και μετά έτος και βάζεις περίοδο κατανάλωσης , τόσο βγαίνει ακριβώς παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να ασχοληθεί κάποιος με καταγγελία. Με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο πρέπει να τα πληρώσουμε. Θα προσπαθήσω να κάνω διακανονισμό με βολτερρα μπας και το πληρώσω με δόσεις. Μου φαίνεται πολύ άδικο που δεν έδωσαν και κάποια επιδότηση για τους επαγγελματίες χαμηλής τάσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Μου φαίνεται πολύ άδικο που δεν έδωσαν και κάποια επιδότηση για τους επαγγελματίες χαμηλής τάσης.

κανονικά ισχύει η επιδότηση και για Γ21

Spoiler

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

 

5 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να ασχοληθεί κάποιος με καταγγελία.

εξαρτάται απο το αν αισθάνεσαι οτι σε εξαπάτησαν ή όχι σαν καταναλωτή ,έτσι κι αλλιώς δικά σου λεφτά είναι , ότι θες τα κάνεις

6 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο πρέπει να τα πληρώσουμε.

όχι και μαζί 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, έκανε κανείς τελευταία online αίτημα αλλαγής παρόχου στη ΔΕΗ;
Εγώ το έκανα και δεν πήρα ούτε email επιβεβαίωσης, ούτε είχα κάποια ανταπόκριση στις 2 ημέρες που λέει. Έχετε εικόνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Ναι ισχύει η επιδότηση για Γ21 αλλά για 300kw. Όχι για 3000 που μπορεί να καταναλώνει ένας επαγγελματίας.

ακούγομαι κάφρος , αλλά ένας επαγγελματίας με 3000kw/μήνα ήδη θα είχε φύγει απο ΔΕΗ χρόνια πριν σε σταθερό και θα έκλεινε αυτό το διάστημα κάπου πάλι σταθερά να βγάλει το εξάμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ακούγομαι κάφρος , αλλά ένας επαγγελματίας με 3000kw/μήνα ήδη θα είχε φύγει απο ΔΕΗ χρόνια πριν σε σταθερό και θα έκλεινε αυτό το διάστημα κάπου πάλι σταθερά να βγάλει το εξάμηνο

Έφυγα από ΔΕΗ πριν χρόνια και πήγα volterra. Τώρα είμαι protergia σταθερό. Ένας επαγγελματίας δεν νομίζω να είχε ιδέα πέρυσι, ίσως και το πρώτο 6μηνο του 21, τι σημαίνει σταθερό και τι κυμαινόμενο στο ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Con_stant1ne είπε

Ένας επαγγελματίας δεν νομίζω να είχε ιδέα πέρυσι, ίσως και το πρώτο 6μηνο του 21, τι σημαίνει σταθερό και τι κυμαινόμενο στο ρεύμα.

τότε απλά δεν ήταν επαγγελματίας αν δεν ήξερε τα έξοδα της επιχείρησης

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

τότε απλά δεν ήταν επαγγελματίας αν δεν ήξερε τα έξοδα της επιχείρησης

Δεν ήταν επαγγελματίας επειδή δεν ήξερε για την ρήτρα; Ποιος θα μπορούσε να προβλέψει αυτό που γίνεται τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Con_stant1ne είπε

Δεν ήταν επαγγελματίας επειδή δεν ήξερε για την ρήτρα; Ποιος θα μπορούσε να προβλέψει αυτό που γίνεται τώρα;

η ρήτρα προϋπήρχε και χρεωνόταν πάντα , απλά τώρα την πήραν χαμπάρι λόγω υπερβολικών χρεώσεων , απο πέρυσι χειμώνα πχ έφταναν τα ρητροπρογράμματα στα ίδια με τα σταθερά της ΔΕΗ (εκτός απο 3-4 εταιρίες που είχαν απαλλαγή ρήτρας για το πρώτο εξάμηνο)

όταν παίρνεις ένα λογαριασμό στα χέρια σου κοιτάς τι πληρώνεις πρώτα , μετά το πληρώνεις

Δεν το συνεχίζω , είμαστε oftopic , σεβαστή η άποψή σου φυσικά ,απλά έχω σχηματίσει προ καιρού τη δικιά μου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αποχωρηση απο την ζενιθ σου δινει ενα εντυπο καταγγελιας συμβασης που ομως μεσα υπογραφεις οτι δεχεσαι οποιαδηποτε ληξιπροθεσμη χρεωση και οτι ρητρα σου επιβαλουν. το οποιο ομως ειναι αρκετα υπουλο και μονοπλευρο ενω κανεις δεν ενημερωσε για τις ερχομενες ανατιμήσεις ως όφειλε. το ερωτημα ειναι, θελω να κανω αιτημα στην δεη onlain η Γ1. να το προχωρησω απευθειας χωρις καταγγελια συμβασης και μετα να δω πως θα γινει με την εταιρεια ή πρπει να αποδεχτεις πρωτα τους ορους τησ καταγγελίας και μετα οτι κανεις? επισυναπτω το εντυπο να δειτε τι γραφει

 

entypo-kataggelias-symvasis.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...