Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, mavrospete είπε

Ειναι φυσιολογικό να περιμενω ενα μηνα να με παρουν απο το αρμοδιο τμημα της nrg για να μετατρεψω το τρεχον συμβολαιο μου σε fixed?

ναι , αφού αναφέρεις τηλ

επίσης αν κατεβάσεις το excel δε συμφέρει το συγκεκριμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ναι , αφού αναφέρεις τηλ

επίσης αν κατεβάσεις το excel δε συμφέρει το συγκεκριμένο

Αφορα επαγγελματικο συμβολαιο. Ουσιαστικα περιμενω το νεο συμβολαιο στο μειλ μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, mavrospete είπε

Ουσιαστικα περιμενω το νεο συμβολαιο στο μειλ μου

είχες κάνει αίτηση και περιμένεις να στο στείλουν ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

είχες κάνει αίτηση και περιμένεις να στο στείλουν ?

Τηλεφωνικως. Τους καλεσα μια μερα πριν ενα μηνα, τους ειπα θελω να κανω την μετατροπη και μου ειπαν το αρμοδιο τμημα θα ερθει σε επαφη μαζι σας

Επεξ/σία από mavrospete
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mavrospete είπε

Τηλεφωνικως

τότε δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη (ισχύει παντού)

μπες στο chat επιλέγοντας να αποσταλεί η συνομιλία στο email σου (αλλιώς μην μπαίνεις) ζητώντας την αυθημερόν αποστολή συμβολαίου και τυχών πίστωση διαφοράς χρέωσης για το διάστημα που αιτήθηκες, αναφέροντας οτι απλά φεύγεις σε άλλο πάροχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

τότε δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη (ισχύει παντού)

μπες στο chat επιλέγοντας να αποσταλεί η συνομιλία στο email σου (αλλιώς μην μπαίνεις) ζητώντας την αυθημερόν αποστολή συμβολαίου και τυχών πίστωση διαφοράς χρέωσης για το διάστημα που αιτήθηκες, αναφέροντας οτι απλά φεύγεις σε άλλο πάροχο

Το θεμα ειναι οτι στο ενδιαμεσο εχει ηδη εκδοθεί ενας λογαριασμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, washcloud είπε

 

Υπ' όψιν ότι (ανάλογα τις καταναλώσεις σου βέβαια - οι οποίες υποθέτω ότι είναι το λιγότερο γύρω στις 1.100 κιλοβατώρες στο 4μηνο/θα τις δεις στον εκκαθαριστικό που λες) η χρέωση "ρήτρας (αναπροσαρμογής τιμών)" που θα σου έρθει, αν συνεχίσεις να παραμένεις σε πρόγραμμα κυμαινόμενης χρέωσης (="ρήτρας"), θα είναι "διπλού εγκεφαλικού", διότι η τιμολόγηση Ιουλίου-Νοεμβρίου που σου έγινε, εμπεριείχε Αυγουστο-Σεπτέμβριο, όπου οι τιμές χονδρικής (="ρήτρα") ήταν οι ΜΙΣΕΣ από ό,τι σήμερα. Επίσης, ΑΝ η Volton σου ΠΙΣΤΩΣΕ την κυβερνητική επιδότηση που δικαιούσουν, θα δεις εκεί που αναφέρει ο λογοριασμός "πίστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης (ΤΕΜ)" μια έκπτωση κατά 0,03€/kWh για τον Σεπτέμβριο ("για τις πρώτες 300kWh που κατανάλωσες τον Σεπτέμβρη) και το τελικό ποσό που σου αφαίρεσε (ΑΝ στο αφαίρεσε...), πχ "-ΧΧ,ΧΧ€". Το ίδιο, αλλά με "κυβερνητική επιδότηση" 0,06 θα δεις για τον Οκτώβριο, και με 0,13 για τον Νοέμβρη (τσεκαρέ το και γράψε εδώ αν στις ΠΙΣΤΩΣΕ, δηλαδή τις αφαίρεσε από τον συνολικό λογαριασμό σου η Volton. Αν όχι, θα πάρεις οδηγίες τί θα πρέπει να κάνεις, καθώς μιλάμε για ένα - μάλλον σχεδόν - 50άρικο € που σου χρωστάει). Δεύτερο υπ' όψιν, ότι αυτές τις μέρες ανακοινώθηκε ναι μεν επιδότηση 0,16 για τον Δεκέμβρη (και πιθανώς και για τον Γενάρη και βλέπουμε), ΣΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΜΕ "ΡΗΤΡΑ" όπως αυτό που τώρα είσαι, ΑΛΛΑ πιθανώς με "εισοδηματικά κριτήρια", στα οποία ποιος να ξέρει αν θα εμπίπτεις ή όχι. Στην περίπτωση που "ΔΕΝ", τότε η "ρήτρα" που θα σου έρθει στον επόμενο εκκαθαριστικό, θα είναι τιμολογημένη χωρίς επιδότηση (εκτός του Δεκέμβρη), και θα "τρέχει" με 0,30+€/kWh.

 

στ) Δεν ξέρω αν έχεις ήδη ή αν δικαιούσαι Κοινωνικό Τιμολόγιο (ΚΟΤ). ΑΝ έχεις, έχε υπ' όψιν ότι κάποιοι πάροχοι ΔΕΝ το δέχονται μαζί με συγκεκριμένο τους πρόγραμμα (ρώτα τους και μάθε από ΠΡΙΝ). Αν δεν έχεις, είτε βλέπεις μέσα από την σελίδα της ΗΔΙΚΑ αν το δικαιούσαι (για την ακρίβεια, πιθανότερο είναι το KOT-B πάντως) , είτε ρωτάς τον λογιστή σου που θα στο πει και πιο άμεσα, καθώς ξέρει τα εισοδηματικά σου δεδομένα. Δες το πάντως, γιατί είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ έκπτωση επί της κιλοβατώρας : -0,045 και αν το δικαιούσαι, είναι ΚΑΙ αυτό σημαντικό κριτήριο επιλογής παρόχου (να δέχεται ΚΟΤ στο σταθερό του). Με την προϋπόθεση ότι θα "καις" ΜΕΧΡΙ το όριο που προβλέπεται για την κατάσταση του νοικοκυριού σου (βάσει των δηλώσεών σου στο TAXIS). To ελάχιστο όριο πάντως (για ένα άτομο με μέχρι 9.000€ εισόδημα/έτος, πραγματικό ΚΑΙ "τεκμαρτό"), είναι 1.400kWh, που αν κρίνω από την "ρήτρα" που είπες, μάλλον δεν το ξεπερνάς (τουλάχιστον για το συγκεκριμένο 4μηνο που δήλωσες). 

Σε ευχαριστώ για το κειμενο σου, που αφιερωσες χρονο για να το γραψεις, ειναι πολυ βοηθητικο!

Τσεκαρα το λογαριασμο, οντως μου εχουν αφαιρεσει ΤΕΜ -47,08 και λοιπες πιστωσεις -86,29 που δεν ξερω σε τι αναφερονται.

το taxisnet με βρισκει κατα 0,54ευρω πλουσιοτερη απο το οριο των 9000ευρω/ετος και χανω το ΚΟΤ....0,54!!!!!! δηλαδη δεν ξερεις, να γελασεις ή να κλαψεις με οποιον προγραμματισε αυτον τον κωδικα και δεν εχει βαλει ενα σφαλμα εστω 1 ευρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Είχα στείλει στην EFA ένα email ότι λόγω μεταφοράς μου με το πέρας του 6μηνου σε πρόγραμμα με πολύ υψηλότερες τιμές (ήμουν στο FIX) θα ήθελα να αποχωρήσω αζημίως. Σήμερα (σχεδόν 10 ημέρες μετά) μου έστειλαν αυτό:

Αγαπητέ πελάτη,

Θα ήθελα να σας ενημερώσω πως λόγω της μεγάλης σύγχυσης που δημιουργήθηκε μετά την αλλαγή της τιμολογιακής πολιτικής στα 
FIX προγράμματα ηλεκτρικής ενέργειας λόγω της πρωτοφανούς αύξησης της χονδρεμπορικής τιμής, προχωράμε σε μια καίρια αλλαγή έτσι ώστε να εξομαλυνθεί η κατάσταση προς όφελος των καταναλωτών – πελατών μας.

Συγκεκριμένα:

  1. Η διάρκεια ισχύος των προγραμμάτων FIX POWER με τις απερχόμενες τιμές χρέωσης, παραμένει στους έξι (6) μήνες παραμονής στο πρόγραμμα.
    Η συγκεκριμένη διάρκεια είναι ιδιαιτέρως προνομιακή για τον εκάστοτε πελάτη, διότι η εταιρείες δύναται βάση νόμου να τροποποιούν τις τιμολογιακές τους πολιτικές αμέσως(!) για εξαιρετικό λόγο, κάτι που εμείς δεν πράξαμε. Τουναντίον, παρατείναμε την τροποποίηση στους έξι(6) μήνες παραμονής στο πρόγραμμα.
  2. Το περιθώριο των εξήντα (60) ημερών για αζήμια καταγγελία, θα ξεκινά από την έκδοση του λογαριασμού με την ανατίμηση. Δηλαδή, δυο(2) μήνες μετά το πέρας του εξαμήνου.

Το νούμερο 2 δεν το κατάλαβα. Δηλαδή είμαι εγώ υποχρεωμένος να φάω τη χλαπάτσα της ανατίμησης και μετά να κάνω καταγγελία

Στους όρους της αρχικής σύμβασης αναφέρεται επι λέξη:

6.4. Ο Προμηθευτής διατηρεί περαιτέρω το δικαίωμα να προβεί σε τροποποίηση των όρων της παρούσης για
σπουδαίο λόγο, όπως ενδεικτικά και όχι περιοριστικά, μεταβολή της κείμενης νομοθεσίας και αλλαγή των
όρων λειτουργίας της αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας. Σε αυτήν την περίπτωση όμως ο Προμηθευτής θα ενημ
ερώσει τον Πελάτη με έγγραφη γνωστοποίηση, στην οποία θα αναφέρεται ο λόγος και οι τροποποιήσεις που
επιφέρει, και θα παρέχεται στον Πελάτη χρονικό διάστημα εξήντα (60) ημερολογιακών ημερών για την
αποδοχή ή μη των νέων όρων. Στην περίπτωση που ο Πελάτης δεν επιθυμεί την αποδοχή των νέων όρων,
καταγγέλλει την παρούσα με έγγραφο κοινοποιούμενο στον Προμηθευτή εντός της ως άνω προθεσμίας.
Άπρακτη παρέλευση της ως άνω προθεσμίας, συνεπάγεται την αποδοχή των τροποποιήσεων από τον
Πελάτη και την εφαρμογή τους αμέσως μετά την παρέλευση της εν λόγω προθεσμίας.
6.5. Κατ’ εξαίρεση, η ενημέρωση σχετικά με την τροποποίηση των Χρεώσεων Προμήθειας, δύναται να λαμ
βάνει χώρα με τον πρώτο λογαριασμό κατανάλωσης που ακολουθεί την τροποποίηση βάσει ΚΠΗΕ.

 

 

Επεξ/σία από Αδειμαντος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Αδειμαντος είπε

Το νούμερο 2 δεν το κατάλαβα. Δηλαδή είμαι εγώ υποχρεωμένος να φάω τη χλαπάτσα της ανατίμησης και μετά να κάνω καταγγελία

όχι , απολαμβάνεις το 6μηνο της χαμηλής τιμής και το πολύ να χρεωθείς 10 εργάσιμες με νέες τιμές μέχρι να αλλάξεις πάροχο

13 λεπτά πριν, Αδειμαντος είπε

Στους όρους της αρχικής σύμβασης αναφέρεται επι λέξη:

είσαι σε αυτήν την περίπτωση

14 λεπτά πριν, Αδειμαντος είπε

6.5. Κατ’ εξαίρεση, η ενημέρωση σχετικά με την τροποποίηση των Χρεώσεων Προμήθειας, δύναται να λαμβάνει χώρα με τον πρώτο λογαριασμό κατανάλωσης που ακολουθεί την τροποποίηση βάσει ΚΠΗΕ.

 

επίσης το

16 λεπτά πριν, Αδειμαντος είπε

Η συγκεκριμένη διάρκεια είναι ιδιαιτέρως προνομιακή για τον εκάστοτε πελάτη, διότι η εταιρείες δύναται βάση νόμου να τροποποιούν τις τιμολογιακές τους πολιτικές αμέσως(!) για εξαιρετικό λόγο

μπούρδες κλασσικά είπαν , το 6μηνο και τηρείται και η ενημέρωση αλλαγής όρων παραμένει στις 60 μερες

(άλλο αλλαγή γενικών όρων ,άλλο χρεώσεις προμήθειας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

όχι , απολαμβάνεις το 6μηνο της χαμηλής τιμής και το πολύ να χρεωθείς 10 εργάσιμες με νέες τιμές μέχρι να αλλάξεις πάροχο

είσαι σε αυτήν την περίπτωση

 

Γιατί εγώ αντιλαμβάνομαι ότι αν φύγω με το πέρας του 6μηνου ενω έχω κάνει καταγγελία θα πρέπει να πληρώσω το penalty των 120€ αφού όπως αναφέρει 

  1. Το περιθώριο των εξήντα (60) ημερών για αζήμια καταγγελία, θα ξεκινά από την έκδοση του λογαριασμού με την ανατίμηση. Δηλαδή, δυο(2) μήνες μετά το πέρας του εξαμήνου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Αδειμαντος είπε

Γιατί εγώ αντιλαμβάνομαι ότι αν φύγω με το πέρας του 6μηνου ενω έχω κάνει καταγγελία

1. ποτέ δεν κάνεις καταγγελία , θα μείνεις χωρίς ρεύμα αν καθυστερήσει ο νέος πάροχος να σε συνδέσει ή καουν λάθος απο ΔΕΔΔΗΕ . την καταγγελία την κάνει ο νέος πάροχος

για το άλλο , ναι είναι μπέρδεμα μιας και οι 60 μέρες κανονικά μετράνε απο την ημερομηνία ειδοποίησης . Αλλά παράνομα χάνεις το 6μηνο

για το

4 λεπτά πριν, Αδειμαντος είπε

Το περιθώριο των εξήντα (60) ημερών για αζήμια καταγγελία, θα ξεκινά από την έκδοση του λογαριασμού με την ανατίμηση

δεν υπάρχει καμία νομοθεσία πάνω σε αυτό . εννοεί την ειδοποίηση που όμως την έχεις ήδη πάρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα. Εγώ ήδη έχω ζητήσει από ΔΕΗ (το 6μηνο λήγει 31/12). Η ΔΕΗ στο online που έκανα καθυστερεί. Παρακαλώ με βήματα τι πρέπει να κάνω ώστε να μην πληρώσω τα 120€ που θεωρώ υπερβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Αδειμαντος είπε

Δεν κατάλαβα. Εγώ ήδη έχω ζητήσει από ΔΕΗ (το 6μηνο λήγει 31/12). Η ΔΕΗ στο online που έκανα καθυστερεί. Παρακαλώ με βήματα τι πρέπει να κάνω ώστε να μην πληρώσω τα 120€ που θεωρώ υπερβολικά.

 

9 λεπτά πριν, korakios είπε

για το άλλο , ναι είναι μπέρδεμα μιας και οι 60 μέρες κανονικά μετράνε απο την ημερομηνία ειδοποίησης . Αλλά παράνομα χάνεις το 6μηνο

έχει αναφερθεί , είναι θολό τοπίο ,

60 μέρες απο την ειδοποίηση VS 6μηνο , δεν υπάρχει νομοθεσία πάνω σε αυτό

κακώς τότε έστειλες ερώτηση , έπρεπε να αρκεστείς στο οτι έλαβες ειδοποίηση στο λογαριασμό για αποχώρηση αζημίως

όσοι θέλανε να εξαντλήσουν το 6μηνο πήραν μέσω ΡΑΕ το οκ

συνεχίζεις και αν τυχών σε χρεώσουν ρήτρα αποχώρησης κάνεις καταγγελία μέσω myRAE (θα χαζέψουν στο τέλος😁)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους έκανα ερώτηση. Email τους είχα στείλει ότι έλαβα την ειδοποίηση και δεν επιθυμώ να παραμείνω στο πρόγραμμα που θα με βάλουν με το πέρας του 6μήνου επομένως προχωρώ σε καταγγελία της σύμβασης. Και μου έστειλαν αυτό που ανάρτησα πιο πάνω. Εγώ καταλαβαίνω ότι ο καταναλωτής πρέπει να είναι και δικηγόρος τελικά.

2 λεπτά πριν, Αδειμαντος είπε

Δεν τους έκανα ερώτηση. Email τους είχα στείλει ότι έλαβα την ειδοποίηση και δεν επιθυμώ να παραμείνω στο πρόγραμμα που θα με βάλουν με το πέρας του 6μήνου επομένως προχωρώ σε καταγγελία της σύμβασης. Και μου έστειλαν αυτό που ανάρτησα πιο πάνω. Εγώ καταλαβαίνω ότι ο καταναλωτής πρέπει να είναι και δικηγόρος τελικά.

Επίσης, πες ότι συνεχίζω με efa στο ακριβό πρόγραμμα που με πετάνε. Γιατί να δεσμευτώ για 24 μήνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Αδειμαντος είπε

Εγώ καταλαβαίνω ότι ο καταναλωτής πρέπει να είναι και δικηγόρος τελικά.

προς το παρών δεν έχει νόημα να ασχοληθείς παραπάνω , αν τυχών σε χρεώσουν τότε κάνεις προσφυγή σε ΡΑΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...