Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ... την εμπειρεία σας please

Έχω κάνει αίτηση να πάω στην ΔΕΗ από 18/10 για το Online. 30/11 μου έστειλαν ένα μύνημα για ενεργοποίηση του ebill.

Σήμερα που μπήκα στο ebill για να δω τι γίνεται, δεν έχει εκδοθεί κάποιος λογαριασμός και είδα ότι δεν είχε επιλεγμένο κάποιο πρόγραμμα. Μίλησα στο τηλέφωνο και μου είπαν ότι πρέπει εγώ λέει να το επιλέξω..... Αφού η αίτησή μου ρε παιδιά ήταν για το on line. Τι γίνεται εδώ; Δηλαδή από 30/11 έως σήμερα που είμαι; Και γιατί θα έπρεπε να το ξέρω αυτό;

Το θέμα είναι ότι εγώ την μεταφορά την έκανα με την χαμηλή χρέωση, ενώ βλέπω τώρα ότι από 2/12 η χρεώση έχει ανέβει.... Τι γίνεται με εμένα τώρα? Υπάρχει περίπτωση να με πάνε στην υψηλή χρέωση;

Το επίσης ύποπτο είναι ότι όταν ενεργοποίησα το ebill είδα ότι έλεγε ότι το αίτημά μου ήταν υπό εξέταση και ήταν επιλεγμένα από το σύστημα αυτόματα η μηνιαία πληρωμή κτλ. Σήμερα ήταν απενεργοποιημένη η επιλογή της μηνιαίας πληρωμής όπως και το αίτημα υπό εξέταση που έλεγε. Γι΄αυτό και τους πήρα και τηλέφωνο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Τι λετε μαγκες? εχω δικιο να συνεχισω τις ενστασεις μου?

όχι , αφού έπρεπε να διαβάζεις εφημερίδα , να παρακολουθείς τηλεόραση και κάθε μέρα να μπαίνεις στο site της ΔΕΗ 😂

εννοείται προχωράς , στο άλλο όμως θέμα , αν δεις είχα γράψει και την απάντηση που πήρες

8 λεπτά πριν, dkarae είπε

Καλησπέρα

καλησπέρα , υπάρχει άλλο thread ,εδώ είναι όλα εκτός απο ΔΕΗ (Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

Καλησπέρα. Τα παρακάτω site θεωρείτε πως είναι αξιόπιστα για να έχεις μια εκτίμηση για το αν σε συμφέρει να αλλάξεις πάροχο;

https://www.energy-market.gr/

https://allazorevma.gr/

Να το πω ωμά... όλες αυτές οι σελίδες είναι για τον π****ο.

Eγώ για παράδειγμα έχω το myhomeonline της ΔΕΗ (σταθερό με τις παλιές τιμές 0.096 μέρα / 0.076 νύχτα) και κατανάλωση 5500+1000. Ετήσιο κόστος προμήθειας σωστά υπολογισμένο είναι 650 ευρώ.

Στο allazorevma αν επιλέξω το myhomeonline, βάλω την παραπάνω κατανάλωση με ημερομηνία 20/12/20 - 19/12/21 και πατήσω το κουμπί να ληφθεί υπόψιν και η ρήτρα αναπροσαρμογής στη σύγκριση... βγάζει ανακριβές ποσά στα αποτελέσματα.

Πχ στο Φυσικό Αέριο Maxi:

4.jpg.4e7a86e7a66664064599e7061a874b76.jpg

Δείχνει ότι το Μaxi είναι 200 ευρώ ακριβότερο απ'το myhomeonline, ενώ θα έπρεπε να λέει 550-600 ευρώ ακριβότερο.

Επίσης η ετήσια χρέωση είναι υπολογισμένη με μέσο όρο ΤΕΑ 120. Για να υπολογίσεις πόση θα είναι του χρόνου η ΤΕΑ πρέπει να ρίξεις τα χαρτιά. Αν ξεκινήσει ο χρόνος με ΤΕΑ πάνω από 200, φαντάσου πόσο θα είναι η ετήσια χρέωση στα ρητροπρογράμματα του χρόνου.

Έχεις καεί πολύς κόσμος από αυτές τις σελίδες... που το καλοκαίρι έβγαζαν τα ρητροπρογράμματα φτηνότερα απ'τα σταθερά. Ας μη πω τίποτα για το energycost της ΡΑΕ που έδειχνε το Zero της Watt & Volt ως σταθερό, μεχρι που επενέβη ο κοράκιος.😄

 

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι , αφού έπρεπε να διαβάζεις εφημερίδα , να παρακολουθείς τηλεόραση και κάθε μέρα να μπαίνεις στο site της ΔΕΗ 😂

εννοείται προχωράς , στο άλλο όμως θέμα , αν δεις είχα γράψει και την απάντηση που πήρες

WaybackMachine και λοιποι ρουφιανοι του Ιντερνετ ,απο twitter μεχρι ΔΕΝ εχουν αποτυπωμα οσων ισχυριζεται η ΔΕΗ ,ουτε καν στα Δελτια Τυπου της ΔΕΗ υπαρχει κατι για αυτο το σοβαροτατο θεμα,την στιγμη που εχουν Δελτιο Τυπου για τα γενεθλια της Ψηφιακης Βοηθου....

Θα το παω οσο παει λοιπον και θα ενημερωσω ποιος θα νικησΩ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

  

6 λεπτά πριν, Specs είπε

WaybackMachine και λοιποι ρουφιανοι του Ιντερνετ ,απο twitter μεχρι ΔΕΝ εχουν αποτυπωμα οσων ισχυριζεται η ΔΕΗ ,ουτε καν στα Δελτια Τυπου της ΔΕΗ υπαρχει κατι για αυτο το σοβαροτατο θεμα,την στιγμη που εχουν Δελτιο Τυπου για τα γενεθλια της Ψηφιακης Βοηθου....

Θα το παω οσο παει λοιπον και θα ενημερωσω ποιος θα νικησΩ...

https://www.insomnia.gr/forums/topic/776834-ρήτρα-αναπροσαρμογης-δεη/?do=findComment&comment=58988218

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να' μαι και απο δώ (εκτός του thread για το myhome online).

Έχω τα εξής προβλήματα με εναλλακτικό πάροχο :

Α. Τα πεθερικά μου είναι στον ΗΡΩΝ και έχουν πληρώσει τα μαλλιά της κεφαλής τους σε ρήτρες. Οι ρήτρες που έχουν πληρώσει ως τώρα έχουν ως εξής :

1. Εκδ. λογ. 24/5/2021 (εκκαθαριστικός) -> Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς 769kWhX0,034755€/kWh= 26,73

2. Εκδ. λογ. 23/6/2021  (έναντι) -> 0 

3. Εκδ. λογ 23/7/2021 (έναντι) -> 0

4. Εκδ. λογ 31/8/2021 (έναντι) ->  Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς 851kWhX0,079077€/kWh= 67,29

5. Εκδ. λογ 29/9/2021 (εκκαθαριστικός) -> Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς 2808kWhX0,066235€/kWh= 185,99 (απλήρωτος)

6.Εκδ. λογ 29/10/2021 (έναντι) -> Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς 642kWhX0,121718€/kWh= 78,14  (απλήρωτος)

7. Εκδ λογ. 30/11/2021 (έναντι) ->Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς 293kWhX0,166507€/kWh= 48,79 

                                                             Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς 172kWhX0,231858€/kWh= 39,88 Σύνολο : 88,67 (απλήρωτος)

Σύνολο δηλαδή σε ρήτρες 446,82 € !! Επισημαίνω ότι οι καταναλώσεις ήταν υψηλές λόγω κοινού ρολογιού για  δύο σπίτια.  

Β. Χωρίς να έχει παρέλθει η ημερομηνία λήξης του λογαριασμού 5, τα πεθερικά μου υπέβαλλαν αίτηση και πήγαν στη ZENIΘ (29/10/2021).  Έως και σήμερα δεν έχουν πάρει τελικό εκκαθαριστικό που να ορίζει ποιο είναι το τελικό ποσό προκειμένου να αιτηθούν διακανονισμό. Αντίθετα έχουν πάρει 2 έναντι (στις 29/10 - που μάλλον ήταν πολύ νωρίς για τελικό εκκαθαριστικό και στις 30/11) αν και ο ΔΕΔΔΗΕ έχει λάβει τελική μέτρηση από τις αρχές Νοέμβρη.

Οι 3 τελευταίοι λογαριασμοί έμειναν απλήρωτοι με σκοπό να βγει ο τελικός εκκαθαριστικός και να διακανονίσουν όλο μαζί το ποσό αλλά τελικό εκκαθαριστικό ακόμα δεν είδαν.

Οι ερωτήσεις μου

α. Με όλα αυτά υπάρχει περίπτωση να απαλλαγούν από τις ρήτρες;

β. Υπάρχει περίπτωση να πιεσθούν να βγάλουν τον εκκαθαριστικό πιο γρήγορα (έστειλα και mail για αυτό στο customercare του ΗΡΩΝ με κοινοποίηση ΡΑΕ αλλά είμαι απαισιόδοξος);

γ. Αν στον τελικό εκκαθαριστικό έχουν ρήτρα αποχώρησης (δεν έχουν κλείσει χρόνο ακόμα), μπορούν να απαλλαγούν από αυτή;

δ. Από τη στιγμή που έχουν πάει στη ZENIΘ, υπάρχει κίνδυνος διακοπής ηλεκτροδότησης λόγω των οφειλών στον προηγούμενο πάροχο;

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, yiankap είπε

δ. Από τη στιγμή που έχουν πάει στη ZENIΘ, υπάρχει κίνδυνος διακοπής ηλεκτροδότησης λόγω των οφειλών στον προηγούμενο πάροχο;

ναι

42 λεπτά πριν, yiankap είπε

γ. Αν στον τελικό εκκαθαριστικό έχουν ρήτρα αποχώρησης (δεν έχουν κλείσει χρόνο ακόμα), μπορούν να απαλλαγούν από αυτή;

σε ποιο πρόγραμμα είναι ?Αν είναι ήταν πχ στο up δεν έχει ρήτρα αποχώρησης .

42 λεπτά πριν, yiankap είπε

β. Υπάρχει περίπτωση να πιεσθούν να βγάλουν τον εκκαθαριστικό πιο γρήγορα (έστειλα και mail για αυτό στο customercare του ΗΡΩΝ με κοινοποίηση ΡΑΕ αλλά είμαι απαισιόδοξος);

Δυστυχώς Ηρών και έκδοση λογαριασμού δεν πάνε μαζί στην ίδια πρόταση , καλά έκανες με την κοινοποίηση

42 λεπτά πριν, yiankap είπε

α. Με όλα αυτά υπάρχει περίπτωση να απαλλαγούν από τις ρήτρες;

άγνωστο , το μόνο σίγουρο αν δεν κάνουν αμφισβήτηση της χρέωσης δε θα απαλλαγούν

42 λεπτά πριν, yiankap είπε

Β. Χωρίς να έχει παρέλθει η ημερομηνία λήξης του λογαριασμού 5, τα πεθερικά μου υπέβαλλαν αίτηση και πήγαν στη ZENIΘ (29/10/2021).

τα ίδια θα πληρώνουν σε ρήτρες (περίπου) δυστυχώς αν δεν κλείσανε σε σταθερό και

αν κρίνω απο την ημερομηνία αποκλείεται να κλείσαν . Ίιιιιιιισως σαν αρχή συνεργασίας να μη χρεώσουν αρχικά μεγάλα ποσά .

42 λεπτά πριν, yiankap είπε

Α. Τα πεθερικά μου είναι στον ΗΡΩΝ και έχουν πληρώσει τα μαλλιά της κεφαλής τους σε ρήτρες

σε πρόγραμμα με ρήτρες πήγαν , το οτι είναι του Ηρών ,έτυχε

__________________--

το πήρα για κάποιο λόγο αναποδα το ποστ σου 😁

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, nayaT είπε

Έχω Volton Flexi Plus, και μου ήρθε ο εκκαθαριστικός 24/7-25/11, 206,15ευρώ με τα 174,78 να ειναι ρήτρα ΟΤΣ (εγκεφαλικό..).

Με πήρε τηλεφωνο η Shell energy, η οποία ισχυρίζεται πως για καθε 10 ευρω της ρητρας θα μου κοβει τα 7 ευρω, δλδ σε συνολο 218 ευρω ρητρα που ειχα στους τελευταιους 3 λογαριασμους (εκκαθαριστικος και εναντι) θα γλιτωνα περιπου τα 160 ευρω.

Με πηρε και η elpedison,  η οποια ισχυριζεται οτι δεν εχει καθολου ρήτρα και οι πελατες τους δεν εχουν δει καμια αλλαγη στο λογαριασμο τους.

Εαν μπορει καποιος που τα εχει ψαξει και εχει ενημερωθει να με διαφωτισει, θα το εκτιμουσα πολυ!

Σας ευχαριστω!

To μέλος Korakios σου έχει απαντήσει να κάνεις αμφισβήτηση χρεώσεων (στο κάτω μέρος των post του υπάρχει η "υπογραφή" του - κλίκαρε εκεί που λέει "αμφισβήτηση"). Η οποία δεν είναι σίγουρο ότι θα σε γιατρέψει απ' το εγκεφαλικό, αλλά είναι ό,τι πρέπει να κάνεις, μπας και.

Υπ' όψιν ότι (ανάλογα τις καταναλώσεις σου βέβαια - οι οποίες υποθέτω ότι είναι το λιγότερο γύρω στις 1.100 κιλοβατώρες στο 4μηνο/θα τις δεις στον εκκαθαριστικό που λες) η χρέωση "ρήτρας (αναπροσαρμογής τιμών)" που θα σου έρθει, αν συνεχίσεις να παραμένεις σε πρόγραμμα κυμαινόμενης χρέωσης (="ρήτρας"), θα είναι "διπλού εγκεφαλικού", διότι η τιμολόγηση Ιουλίου-Νοεμβρίου που σου έγινε, εμπεριείχε Αυγουστο-Σεπτέμβριο, όπου οι τιμές χονδρικής (="ρήτρα") ήταν οι ΜΙΣΕΣ από ό,τι σήμερα. Επίσης, ΑΝ η Volton σου ΠΙΣΤΩΣΕ την κυβερνητική επιδότηση που δικαιούσουν, θα δεις εκεί που αναφέρει ο λογοριασμός "πίστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης (ΤΕΜ)" μια έκπτωση κατά 0,03€/kWh για τον Σεπτέμβριο ("για τις πρώτες 300kWh που κατανάλωσες τον Σεπτέμβρη) και το τελικό ποσό που σου αφαίρεσε (ΑΝ στο αφαίρεσε...), πχ "-ΧΧ,ΧΧ€". Το ίδιο, αλλά με "κυβερνητική επιδότηση" 0,06 θα δεις για τον Οκτώβριο, και με 0,13 για τον Νοέμβρη (τσεκαρέ το και γράψε εδώ αν στις ΠΙΣΤΩΣΕ, δηλαδή τις αφαίρεσε από τον συνολικό λογαριασμό σου η Volton. Αν όχι, θα πάρεις οδηγίες τί θα πρέπει να κάνεις, καθώς μιλάμε για ένα - μάλλον σχεδόν - 50άρικο € που σου χρωστάει). Δεύτερο υπ' όψιν, ότι αυτές τις μέρες ανακοινώθηκε ναι μεν επιδότηση 0,16 για τον Δεκέμβρη (και πιθανώς και για τον Γενάρη και βλέπουμε), ΣΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΜΕ "ΡΗΤΡΑ" όπως αυτό που τώρα είσαι, ΑΛΛΑ πιθανώς με "εισοδηματικά κριτήρια", στα οποία ποιος να ξέρει αν θα εμπίπτεις ή όχι. Στην περίπτωση που "ΔΕΝ", τότε η "ρήτρα" που θα σου έρθει στον επόμενο εκκαθαριστικό, θα είναι τιμολογημένη χωρίς επιδότηση (εκτός του Δεκέμβρη), και θα "τρέχει" με 0,30+€/kWh.

Συνεπώς : ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ 'ΧΕΙ, 

α) Η τιμή του ρεύματος από το καλοκαίρι έχει τουλάχιστον 5πλασιαστεί σαν μέσος όρος, πράγμα που σημαίνει ό,τι όποιος είναι στην (οικονομική) ζώνη "του εγκεφαλικού", πρέπει να προσπαθήσει να μειώσεις τις καταναλώσεις του στο ελάχιστο δυνατό, τουλάχιστον όσο γίνεται αυτός ο Αρμαγεδώνας στις τιμές του. Και οι "προβλέψεις" είναι ότι θα συνεχίσει μέχρι τουλάχιστον να βγει ο χειμώνας, καθώς ο χειμώνας έχει αυξημένη ζήτηση για ενέργεια, πράγμα που ανεβάζει κι άλλο τις ήδη ανεβασμένες τιμές. Κι αυτές είναι οι "αισιόδοξες". Τί ΘΑ γίνει και ΠΟΤΕ, μάλλον θα είσαι εδώ να το δεις. ΙΣΩΣ τα πράγματα να πάνε καλύτερα προς το καλοκαίρι, αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει ν' αλλάξουν πολλά στην παραγωγή/διάθεση της ενέργειας, και ποιος ξέρει ΑΝ και πόσα ΘΑ γίνουν.

β)...δεύτερο που πρέπει να κάνεις για να μην ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ να μένεις σε πρόγραμμά "ρήτρας", "μπας και πέσουν οι τιμές" (το οποίο εγώ το αντιλαμβάνομαι σαν να παίζεις ζάρια εναντίον του Γκαστόνε Ντακ), είναι ΕΣΤΩ να μεταβείς σε πρόγραμμα "σταθερής χρέωσης" (όχι κυμαινόμενης = όχι "ρήτρας"). Το οποίο εξ' ορισμού είναι κάτι ακριβότερο από όσο πλήρωσες μέχρι και τον ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ εκκαθαριστικό, πριν δηλαδή την κατακλυσμιαία αύξηση των τιμών χονδρικής που ξεκίνησε το καλοκαίρι του '21, αλλά είναι η μόνη βατή/σίγουρη "προστασία", ειδικά για το επερχόμενο 4μηνο "φωτιά". ΜΕΤΑ, βλέπεις τί θα κάνεις (όλοι στην ίδια φάση είμαστε πάντως. Σχεδόν δηλαδή, γιατί αλλίμονο σε όσους έχουν επαγγελματικά/αγροτικά τιμολόγια...Σε αυτούς, έρχονται τα διπλά, ως σύνολο λογαριασμού, όπως και σε εσένα, αλλά μιλάμε για ΠΟΛΛΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ συνήθως...).

γ) ...δυστυχώς δεν πρόλαβες ούτε τις χαμηλές (σε σχέση με το τι υπάρχει σήμερα) χρεώσεις στα 2 σταθερά της ΔΕΗ που έπαιζαν μέχρι 2/12, αλλά δεν θα προλάβεις ούτε τις τιμές που αυτά έχουν από 3/12 έως 31/12 (από 1/1/22 ουδείς ξέρει ακόμα τί τιμές θα έχουν, αλλά λογικά ή θα τις ανεβάσουν - πιθανώς "μόνο λίγο" - ή θα πάνε τους μήνες δέσμευσης στους 24 από 12 που είναι τώρα, ή θα αυξήσουν την "ρήτρα (=χρηματική ποινή) αποχώρησης για όσους "σπάσουν" το συμβόλαιο πριν της ώρας του - ή θα κάνουν συνδυασμούς αυτών των περιπτώσεων. Και λέω δεν θα προλάβεις, γιατί όντας από άλλο πάροχο, το πιθανότερο είναι η μετάβασή σου να πάρει μέχρι και 2-3 ή και παραπάνω βδομάδες μέχρι να ολοκληρωθεί. ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ να το επιχειρήσεις, καθώς βάσει του Νόμου αυτό που ισχύει είναι το πότε θα υπογράψεις την σύμβαση, πράγμα που θα μπορούσες να κάνεις και αύριο ίσως (αρκεί να πας σε ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΕΗ, και όχι να αιτηθείς κάποιο από τα 2 σταθερά της είτε τηλεφωνικά, είτε από το Ίντερνετ), αλλά η πρακτική έχει δείξει πως η ΔΕΗ λογίζει την 31/12 ως καταληκτική ημερομηνία για ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ (από μέρους της, εφ' όσον έχουν πραγματοποιηθεί όλες οι διαδικασίες μετάβασης από τον υφιστάμενό σου πάροχο), με αποτέλεσμα πολύς κόσμος να είναι ακόμη στα καρφιά για το deadline της 2/12 (με τις πολύ χαμηλές τιμές), έχοντας υπογράψει πχ και τέλη Νοέμβρη...Και λέω ακόμα, γιατί το πολεμάνε με αιτήσεις παραπόνων, τις οποίες εν γένει δείχνει να ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ η ΔΕΗ και να τους βάζει (τους περισσότερους) έστω και "κατόπιν εορτής" στις "φτηνές τιμές για τις οποίες εγκαίρως υπέγραψαν", αλλά όπως καταλαβαίνεις κάτι τέτοιο θέλει "τρέξιμο" (μέσω Ίντερνετ βασικά, ήτοι e-mails κτλ), το οποίο εσύ μόνο ξέρεις εάν έχεις την διάθεση να υποστείς, καταθέτοντας χρόνο, ψυχολογία, και χάνονοντας σε άγχος και νεύρα....

δ)...εναλλακτικά, αν ΔΕΝ θες να μπεις στην παραπάνω διαδικασία (...που ΑΝ τελικά την θες, θα πρέπει να πας σε κατάστημα ΔΕΗ για να ζητήσεις το πρόγραμμα "Home Enter" - κλείνεις ραντεβού μέσα από εφαρμογή του site της/ανάλογα που είσαι μπορεί και να έχει κι απογευματινά, αλλά δεν έχω ιδέα για την διαθεσιμότητα που θα υπάρχει, καθώς όλοι όσοι έχουν καταλάβει αυτή τη στιγμή ότι για να βγάλουν ΕΣΤΩ το 6μηνο με τις δυνατόν χαμηλότερες τιμές και όρους της αγοράς, ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΙ να υπογράψουν σταθερό της ΔΕΗ - γεγονός που επίσης έχει κάνει άνω-κάτω την ανέκαθεν,,,"ανωκατωμένη" ΔΕΗ, αλλά ΚΑΙ τον ΔΕΔΔΗΕ που κάνει τις μετρήσεις κι εμπλέκεται και αυτός όταν πρόκειται για μετάβαση από άλλο πάροχο, και είναι και γιορτές, και έχει και τον καιρό που έχει...Υπ' όψιν ότι πρέπει να έχεις είτε πιστοποιητικό εμβολιασμού, ή αποδεικτικό rapid το πολύ ενός 24ώρου πριν), μπορείς να ζητήσεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να σου κάνει η Volton μετάβαση σε σταθερό της πρόγραμμα. Δες στην υπογραφή του Korakios που λέει για κατέβασμα αρχείου Excel, όπου έχει συμπεριλάβει τις βασικές εταιρίες και τα σταθερά τους (έχει και tab με πογράμματα "ρήτρας" το συγκεκριμένο αρχείο, αλλά ας πούμε ότι ΔΕΝ σε ενδιαφέρει). Με το που θα το ανοίξεις, θα δεις στην στήλη "τελική με ΦΠΑ" (προς τα δεξιά είναι), πόσο βγαίνει σε € το πρόγραμμα της κάθε εταιρίας. Ακριβώς δίπλα, υπάρχει στήλη "όφελος/έτος", και τα ποσά της κάθε μίας, είναι συγκρινόμενα με το σταθερό ΔΕΗ, ονόματι Home Online. Πχ το Home Enter που σου είπα πριν, βγαίνει κατά 15€ ακριβότερο ΤΟ ΕΤΟΣ. Της δε Volton, το ένα της σταθερό, το Uniqe Free, βγαίνει κατά 169€. Που σημαίνει ότι ΑΝ ΔΕΝ θες τα "τρεξίματα", το άγχος, την "αβεβαιότητα" του αν θα σε βάλουν στο Home Enter της ΔΕΗ, και αν ταυτόχρονα δεν σε χαλάνε τα επιπλέον 15€/μήνα της Volton, τότε μένεις Volton και τους ζητάς μετάβαση στο σταθερό τους. Υπ' όψιν βέβαια ότι μπορεί να σου πουν ότι το τρέχον πρόγραμμά σου έχει δέσμευση και δεν γίνεται να σε βάλουν στο σταθερό (όχι χωρίς να πληρώσεις "ποινή" ενδεχομένως - αυτά τα αναφέρει η σύμβαση που είχες υπογράψει, ή έστω το πρόγραμμα στο οποίο είσαι τώρα αν τυχόν το αρχικό είχε λήξει και σε βάλανε στο τρέχον από μόνοι τους). Κάνε τους μια κρούση να δεις τί έχουν να σου προτείνουν, σε κάθε περίπτωση, και πες τους να σου στείλουν τιμοκατάλογο και όρους σύμβασης και διάβασέ τα, κυρίως τον τιμοκατάλογο που ενδεχομένως έχει τους "ειδικούς όρους", ενδεχομένως, που υπερτερούν κι όλας των γενικών, σε περιπτώση που δεν υπάρχει αντιστοιχία. Και κάνε το από εδώ και πέρα=διάβαζε τιμές & όρους, όποτε υπογράφεις κάτι με κάποιον πάροχο. Διότι τα πράγματα έχουν σφίξει και πρέπει να ξέρουμε τί μας γίνεται με ό,τι έχουμε συμφωνήσει...

ε) Μπορείς επίσης να πας ό,που αλλού θες (αρκεί να είναι σε σταθερό), αλλά επειδή κατά την διάρκεια της μετάβασης από πάροχο σε πάροχο θα τρέχει η "ρήτρα" της Volton, κι αν κάνει κανέναν μήνα θα την πληρώσεις αλμυρά, εγώ θα έλεγα ή Volton ή ΔΕΗ (όπου και εκεί αν πας θα τρέχει η ρήτρα μέχρι να σε ενεργοποιήσουν στο Enter, αλλά τουλάχιστον θα το έχεις κάνει για να πας στο συμφερότερο πρόγραμμα της αγοράς, ως έχουν αυτή τη στιγμή τα πράγματα. Όπως όμως επίσης είπα, για ΔΕΗ τα πράγματα έχουν "μπλέξιμο", οπότε βαλ' τα κάτω - ναι, ξέρω, λες και δεν έχεις άλλα πράγματα ν' ασχοληθείς...- και δες τί νομίζεις ότι, για τους δικούς σου λόγους, είναι καλύτερο ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ να κάνεις....Πάντως το καλό με την Volton και το Unique Free της, είναι πως έχει ΜΟΝΟ 12 μήνες δέσμευση, ενώ πχ της Elpedison (Electricity Home Fixed), αν και βγαίνει κατά 65€ φτηνότερο/έτος, είναι 24μηνο...Μην ξεχνάς επίσης πως ΑΝ τυχόν αλλάξουν (κατά καλοκαίρι μεριά,,,ΑΝ) τα πράγματα με τις τιμές χονδρικής και ΞΑΝΑσυμφέρει να πας σε κυμαινόμενο (ΑΝ ξαναπέσουν στο 0,05/kWh που ήταν μέχρι το καλοκαίρι που πέρασε, προφανώς και θα πρέπει να το κάνεις, συνεπώς τα μάτια σου 14 με το τί θα γίνει με τις τιμές τους επόμενους μήνες), τότε θα παίξει ρόλο ΚΑΙ η "ρήτρα αποχώρησης" που θα έχει ο πάροχος/το ρπόγραμμα στο οποίο θα είσαι τότε...Λάβε το ΚΑΙ αυτό υπ' όψιν, για την επιλογή σου, γιατί για έναν μέσο όρο αποχώρησης στο 6μηνο, οι πάροχοι γενικά ζητάνε γύρω στο 150άρι (ο καθένας έχει και τον δικό του τόπο υπολογισμού) με 200άρι στην χειρότερη/100άρι στην καλύτερη (της ΔΕΗ πάντως είναι και εδώ η "μικρότερη ζημιά" : υπολογίζεις μαξ στα 60, με 50).

στ) Δεν ξέρω αν έχεις ήδη ή αν δικαιούσαι Κοινωνικό Τιμολόγιο (ΚΟΤ). ΑΝ έχεις, έχε υπ' όψιν ότι κάποιοι πάροχοι ΔΕΝ το δέχονται μαζί με συγκεκριμένο τους πρόγραμμα (ρώτα τους και μάθε από ΠΡΙΝ). Αν δεν έχεις, είτε βλέπεις μέσα από την σελίδα της ΗΔΙΚΑ αν το δικαιούσαι (για την ακρίβεια, πιθανότερο είναι το KOT-B πάντως) , είτε ρωτάς τον λογιστή σου που θα στο πει και πιο άμεσα, καθώς ξέρει τα εισοδηματικά σου δεδομένα. Δες το πάντως, γιατί είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ έκπτωση επί της κιλοβατώρας : -0,045 και αν το δικαιούσαι, είναι ΚΑΙ αυτό σημαντικό κριτήριο επιλογής παρόχου (να δέχεται ΚΟΤ στο σταθερό του). Με την προϋπόθεση ότι θα "καις" ΜΕΧΡΙ το όριο που προβλέπεται για την κατάσταση του νοικοκυριού σου (βάσει των δηλώσεών σου στο TAXIS). To ελάχιστο όριο πάντως (για ένα άτομο με μέχρι 9.000€ εισόδημα/έτος, πραγματικό ΚΑΙ "τεκμαρτό"), είναι 1.400kWh, που αν κρίνω από την "ρήτρα" που είπες, μάλλον δεν το ξεπερνάς (τουλάχιστον για το συγκεκριμένο 4μηνο που δήλωσες). 

η) ..αν ΔΕΝ έχεις ήδη, κάνε αίτηση για νυχτερινό μετρητή : Εκτός από το ότι ρίχνει την τιμή της "νυχτερινής" κιλοβατώρας (που τα Unique Free και Enter που είπαμε την αποδέχονται ΚΑΙ αυτήν - υπάρχουν πάροχοι/προγράμματα που ΔΕΝ), σου μειώνει ποσά ΚΑΙ από τις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις" (κοίτα στην ανάλυση του λογαριασμού σου το σχετικό πεδίο - είναι κάτι "χαριτωμενιές" που έχουν μπει στους λογαριασμούς εδώ και χρόνια και αποτελούν το 40% περίπου του ύψους τους...), και τέλος, ΑΝ έχεις - δικαιούσαι/αιτηθείς ΚΟΤ, οι "νυχτερινές" καταναλώσεις, ΔΕΝ προσμετρούνται στα όρια κατανάλωσης (αν τυχόν τα ξεπερνάς κάποιο 4μηνο και έτσι χάνεις την έκπτωση ΚΟΤ για το 4μηνο). Μόνο καλό δηλαδή κάνει ο νυχτερινός μετρητής, και το κόστος του (γύρω στα 42€ μαζί με τον ΦΠΑ), στην χειρότερη το αποσβαίνεις σε κανένα χρόνο κι από εκεί και μετά, έχεις κέρδος. Υπ' όψιν ότι αν το σπίτι δεν έχει ενεργή "ΥΔΕ" (="πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου" που εκδίδεται με μαξ ισχύ για 14 χρόνια συνήθως - τσέκαρε εδώ https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ αν έχει), θα χρειαστείς ΚΑΙ νέα ΥΔΕ (κόστος γύρω στο 50άρικο συνήθως). Υπάρχει μιας και το είπα, περίπτωση με την αλλαγή παρόχου (αν τελικά κάνεις - αν μείνεις Volton δεν σε αφορά, κι ας πας στο σταθερό της) να ζητήσει ο ΔΕΔΔΗΕ νέα ΥΔΕ, με περιθώριο 6+1 μηνών πάντως (...μετά, ανά πάσα ώρα μπορεί να σου κόψουν το ρεύμα). Αν νοικιάζεις, το "συζητάς" με τον ιδιοκτήτη, γιατί είναι (στην ουσία) ΔΙΚΗ του υποχρέωση να έχει ενεργή ΥΔΕ (...αλλά φυσικά μπορεί να σου αρχίσει τα μα και μου και ότι αν εσύ δεν άλλαζες πάροχο δεν θα εμφανιζόταν η ανάγκη για επικαιροποιημένη ΥΔΕ κτλ, οπότε ανάλογα τί ρόλο βαράτε κι οι δυο, κανονίζεις τί θα κάνεις...). Το αυτό και για τον νυχτερινό μετρητή : που βέβαια δεν είναι δική του "υποχρέωση", αλλά επειδή θα του ΜΕΙΝΕΙ όταν φύγεις και θα είναι "ατού" να τον διαφημίζει σε επίδοξους ενοικιαστές, ε, αν νομίζεις ότι μπορείς να το διαπραγματευτείς, καν' το (στην χειρότερη, χρύσωμα χαπιού σε φάση "να τα βαλουμε έστω μισά-μισά;", κι αν δεχτεί, καλώς,,,,,,ΕΣΤΩ και τόσα). Οι δε "νυχτερινές" κιλοβατώρες, μη νομίζεις ότι είναι κάτι "άπιαστο" : δεν σημαίνει ότι ντε και καλά "πρέπει να καις τα πάντα το βράδυ". Και μόνο ένα ψυγείο που δουλεύει ΣΥΝΕΧΕΙΑ, "καίει" αρκετές ΚΑΙ κατά το νυχτερινό ωράριο. Το οποίο, ειδικά τον χειμώνα που είναι σπαστό (γκούγκλαρέ το) και δίνει ΚΑΙ το μεσημέρι ένα δίωρο, ΕΙΝΑΙ γενικά εφικτό "προς εκμετάλλευση" (αν το συνδυάσεις με χρήση πχ πλυντηρίου, θερμοσίφωνα, φούρνου ακόμα ίσως - γενικά τις ενεργοβόρες συσκευές - στις κατάλληλες ώρες). Τέλος, ένα κακό με την φάση του νυχτερινού μετρητή, είναι ότι ΙΣΩΣ και να κάνουν μήνες να έρθουν να τον βάλουν....

 

14 ώρες πριν, nayaT είπε

Για να ειμαι ακριβης, η elpedison μου ανεφερε την τιμη της kWh στα 0,054ευρω, χωρις όριο κατανάλωσης, παγιο στα 4.5ευρω και μηδενικη εγγυηση. Εκει ρωτησα για τη ρητρα και μου ειπαν πως δεν εχουν καθολου γιατι ανηκουν στα ελληνικα πετρέλαια και εχουν δικο τους ρευμα, δε δανειζονται απο τη δεη οπως άλλες εταιρειες. αυτη η τιμη που μου ειπαν ειναι αυτη που αναφερεσαι? αυτοι τη διαφημιζουν ως χαμηλοτερη και απο το νυχτερινο

...εγώ πιθανολογώ ότι αυτός που σου μίλησε δεν ήταν ΚΑΝ "της Elpedison", αλλά κάποιος "εξωτερικός συνεργάτης" (...για να λέει ΤΕΤΟΙΟΥ μεγέθους πίπες...). Τεσπα, Ο,ΤΙ μα Ο,ΤΙ σου είπε, ΔΕΝ ισχύει. Παπατζής ή βλάκας; Δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ότι δεν ισχύουν.

Επίσης, όπως σου είπε ο ekrepali,

14 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ό,τι τιμολόγιο κι αν υπογράψεις ισχύει η δέσμευση που υπογράφεις αλλά εξασφαλίσεις τιμές για 6 μήνες. Μετά το 6μηνο ο πάροχος έχει το δικαίωμα να κάνεις αλλαγές στις τιμές ή τους όρους (με δικαίωμα καταγγελίας αζημίως)

το οποίο σημαίνει ότι με το να πας σε σταθερό, δεν θα σωθείς σώνει και καλά για τους μήνες που θα έχεις "συμφωνήσει"(/υπογράψει...). Δυστυχώς. Όπως έχουν τα πράγματα, και με προοπτική οι τιμές χονδρικής να πάνε απ΄ τον θεό που έχουν φτάσει τώρα, στον,,,διάολο, οι πάροχοι δεν ψήνονται να συνεχίσουν να χάνουν (γιατί ΑΥΤΟ κάνουν, όταν εσένα σου δίνουν σταθερή τιμή, την στιγμή που οι τιμές χονδρικής που αγοράζουν, ανεβαίνουν) πολλά, οπότε όντως το πιθανότερο είναι μετά το 6μηνο (αν οι τιμές είναι πολύ πάνω, όπως καλή ώρα τώρα) να σου τις ανεβάσουν κι εσένα. ΟΠΟΙΟΣ κι αν είναι ο πάροχός σου. ΚΑΙ η ΔΕΗ (που ΙΣΩΣ, επειδή "έχει περιθώρια", λόγω "μεγέθους", δεν τις ανεβάσει τόσο πολύ, ή έστω αργήσει να τις ανεβάσει). Σε ΑΥΤΗΝ όμως την περίπτωση, θα έχεις ΚΑΙ ΕΣΥ ένα δικαίωμα : ν' αλλάξεις πάροχο χωρίς ποινή αποχώρισης. "Μα αν είναι τόσο χάλια μετά από 6 μήνες τα πράγματα, ΠΟΥ να πάω τότε;" ίσως ρωτήσεις, και ε, θα 'χεις δίκιο,,,αλλά όλα αυτά και τί θα γίνει και πώς θα είναι, και τί εναλλακτικές θα υπάρχουν,,,είναι πολύ μακρυά. οταν ε΄ρθει η ώρα, θα το δούμε. Σε κάθε περίπτωση, από τις "ρήτρες (αναπροσαρμογής τιμών κιλοβατώρας/"χρέωση κόστους προμήθειας" ή όπως αλλιώς δεις να το λένε)", καλύτερα θα είναι,,,έστω κι ελάχιστα.

Τέλος, εδώ μέσα δίνε βάση κυρίως στα όσα λένε οι Korakios και ekrepali (ο πρώτος τα λέει "κάπως περίεργα" ώρες-ώρες, αλλά αν δώσεις βάση και μετά ζητήσεις καμμιά διευκρίνιση, θα βοηθηθείς/ακολούθα τις υποδείξεις του). "Χτυπιούνται" εδώ μέσα, καιρό πριν ξεκινήσει το τσουνάμι του καλοκαιριού. Και αν έχεις χρόνο, διάβασε και από αυτό το thread αλλά και από το "ΔΕΗ Myhome/Onine/Enter" όσες περισσότερες σελίδες μπορείς, τουλάχιστον από μέσα Νοέμβρη. Μόνο κέρδος θα έχεις.

Αντίστοιχα μην πολυδίνεις σημασία σε όσα λένε μέλη που το nickname τους μπορεί πχ ν' αρχίζει από "Π" και να τελειώνει σε "έρυ" (ή κάτι τέτοιο τεσπα, τυχαίο παράδειγμα - δεν ανταποκρίνεται σε πραγματικά πρόσωπα ή καταστάσεις), επειδή ενδέχεται να λένε ό,τι τους ΑΡΕΣΕΙ εδώ, για άγνωστους λόγους.. Και να αποφεύγεις (στο 'παν ήδη κι άλλοι), site "σύγκρισης παρόχων", τύπου "souallazotafota", γιατί είναι από τρις έως άθλια.

Την ξέρω την φάση σου, είσαι σε πελάγωμα (είναι κι εκείνο το εγκεφαλικό στη μέση), δεν ξέρεις τί να πρωτοδιαβάσεις, τί να συγκρατήσεις, ποιον να εμπιστευτείς, ποιον ν' ακούσεις και τί να επιλέξεις - και γενικά "όλο αυτό" ΘΕΛΕΙ λίγο διάστημα για να "συντονιστείς" και να σιγουρευτείς τί αποφάσεις θα πάρεις...Εδώ μέσα πάντως, ΘΑ βοηθηθείς. Έστω για να καταλάβεις πράγματα που κανένας εκπρόσωπος παρόχου/κανένα έντυπο λογαριασμού δεν θα σε βοηθούσε να καταλάβεις. Κουράγιο, μελέτη, και καλή συνέχεια με το τί θα κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, yiankap είπε

Β. Χωρίς να έχει παρέλθει η ημερομηνία λήξης του λογαριασμού 5, τα πεθερικά μου υπέβαλλαν αίτηση και πήγαν στη ZENIΘ (29/10/2021).  Έως και σήμερα δεν έχουν πάρει τελικό εκκαθαριστικό που να ορίζει ποιο είναι το τελικό ποσό προκειμένου να αιτηθούν διακανονισμό.

 

Nα συμπληρώσω κι εγώ... Πηγαίνοντας στη Ζενίθ θα πληρώνουν την ίδια ρήτρα αναπροσαρμοργής και θα έχουν πλέον νέα δέσμευση / ρήτρα αποχώρησης.

Σχετικά με τον ΗΡΩΝ ή θα πρέπει να πληρώσουν όλο το ποσό (διαφορετικά μπορεί να τους κοπεί το ρεύμα) και μετά να περιμένουν τα αποτελέσματα των καταγγελιών μήπως αποφανθεί η ΡΑΕ υπέρ τους... ή να κάνουν διακανονισμό ο οποίος ισοδυναμεί με πλήρη αποδοχή των οφειλών και δε θα μπορούν να κινηθούν εναντίον του ΗΡΩΝ ούτε μέσω ΡΑΕ/ΣΤΚ ούτε νομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

ειμαι στο fixed οικιακο της ελιν απο Μαιο 2021 και μεχρι στιγμης δεν εχει αλλαξει κατι στο προγραμμα μου. Εχω δει στο αλλο θεμα για την επιστολη που αλλαζουν τους ορους τοσο του fixed οικιακου (12 ευρω  παγιο, 0,12 ευρω η μοναδα), ή προτειναν το ρητροπρογραμμα. Μπορω να φυγω οποτε θελω καθως το fixed οικιακο δεν εχει δεσμευση ουτε ρητρα αποχωρησης.

Ωστοσο δεν ξερω εαν αξιζει να κανω αιτηση στο home online της ΔΕΗ με 0,17 ευρω την μοναδα (τωρα εχω τη μοναδα με την εκπτωση στα 0,085 ευρω περιπου). Το παραπανω το αναφερω διοτι εχω τον εξης προβληματισμο: 

H κυβερνηση αυτη τη στιγμη δινει στα σταθερα προγραμματα επιδοτηση 0,02 ενω στα ρητροπρογραμματα πολυ μεγαλυτερη επιδοτηση, μειωνοντας σημαντικα τις αυξημενες τιμες. Σε φιλο μου η elpedison  (με μοναδα 0,065 ευρω περιπου) χρεωσε στον εκκαθαριστικο ρητρα αναπροσαρμογης 55 ευρω και η εκπτωση απο το κρατος ηταν 50 ευρω. Οποτε διαφορα μονο 5 ευρω.

Και ρωτω αξιζει τελικα να φυγει κανεις απο τον παροχο του και να τρεχει να κανει το σταθερο προγραμμα της Δεη, το οποίο εχει τιμη 0,17 ευρω τη μοναδα για ενα χρονο με επιδοτηση 0,02 ευρω τη μοναδα, εφοσον ακομα το κρατος επιδοτει τη μοναδα ρευματος και ανακοινωσε οτι θα συνεχισει να την επιδοτει;;

μηπως θα ηταν καλυτερα για μενα να περιμενω και απλα να στελνω καθε μηνα στην ελιν τις ενδειξεις μου, ωστε να βγαινει εκκαθαριστικος καθε μηνα;

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, akismei είπε

καλημερα

ειμαι στο fixed οικιακο της ελιν απο Μαιο 2021 και μεχρι στιγμης δεν εχει αλλαξει κατι στο προγραμμα μου. Εχω δει στο αλλο θεμα για την επιστολη που αλλαζουν τους ορους τοσο του fixed οικιακου (12 ευρω  παγιο, 0,12 ευρω η μοναδα), ή προτειναν το ρητροπρογραμμα. Μπορω να φυγω οποτε θελω καθως το fixed οικιακο δεν εχει δεσμευση ουτε ρητρα αποχωρησης.

Ωστοσο δεν ξερω εαν αξιζει να κανω αιτηση στο home online της ΔΕΗ με 0,17 ευρω την μοναδα (τωρα εχω τη μοναδα με την εκπτωση στα 0,085 ευρω περιπου). Το παραπανω το αναφερω διοτι εχω τον εξης προβληματισμο: 

H κυβερνηση αυτη τη στιγμη δινει στα σταθερα προγραμματα επιδοτηση 0,02 ενω στα ρητροπρογραμματα πολυ μεγαλυτερη επιδοτηση, μειωνοντας σημαντικα τις αυξημενες τιμες. Σε φιλο μου η elpedison  (με μοναδα 0,065 ευρω περιπου) χρεωσε στον εκκαθαριστικο ρητρα αναπροσαρμογης 55 ευρω και η εκπτωση απο το κρατος ηταν 50 ευρω. Οποτε διαφορα μονο 5 ευρω.

Και ρωτω αξιζει τελικα να φυγει κανεις απο τον παροχο του και να τρεχει να κανει το σταθερο προγραμμα της Δεη, το οποίο εχει τιμη 0,17 ευρω τη μοναδα για ενα χρονο με επιδοτηση 0,02 ευρω τη μοναδα, εφοσον ακομα το κρατος επιδοτει τη μοναδα ρευματος και ανακοινωσε οτι θα συνεχισει να την επιδοτει;;

μηπως θα ηταν καλυτερα για μενα να περιμενω και απλα να στελνω καθε μηνα στην ελιν τις ενδειξεις μου, ωστε να βγαινει εκκαθαριστικος καθε μηνα;

ευχαριστω

Στην Ελίν πρέπει να συνυπολογίσεις και το υψηλό πάγιο. Elpedison είσαι σίγουρος ότι συμπίπτει η περίοδος κατανάλωσης του εκκαθαριστικού με την περίοδο της επιδοτησης; Εννοώ ίσως ο εκκαθαριστικός ήταν μέχρι τον Σεπτέμβρη. Για ΔΕΗ θα πρέπει όλοι του χρόνου να βγάλουν κομπιουτεράκια καθώς δε ξέρουμε πόση θα είναι η επιδότηση στα ρητροπρογραμμα και ποιοί θα είναι οι δικαιούχοι και με το κριτηρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, akismei είπε

Σε φιλο μου η elpedison  (με μοναδα 0,065 ευρω περιπου) χρεωσε στον εκκαθαριστικο ρητρα αναπροσαρμογης 55 ευρω και η εκπτωση απο το κρατος ηταν 50 ευρω.

αποκλείεται , ανέβασε ολόκληρο λογαριασμό μέσα σε spoiler και περίοδο κατανάλωσης και ημερομηνία ένταξης του προγράμματος

55 λεπτά πριν, akismei είπε

Ωστοσο δεν ξερω εαν αξιζει να κανω αιτηση στο home online της ΔΕΗ με 0,17 ευρω την μοναδα (τωρα εχω τη μοναδα με την εκπτωση στα 0,085 ευρω περιπου).

κατέβασε το excel της υπογραφής μου και βάλε 0,12 και 12

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiankap είπε

Tα πεθερικά μου είναι δικαιούχοι ΚΟΤ-Β, ποιό είναι το καλύτερο πρόγραμμα που μπορεί να είχαν διαλέξει;

αν και δεν έχει νόημα , το online της ΔΕΗ με τις παλιές τιμές

3 ώρες πριν, greg2310 είπε

ψαχνω τη οικονομικοτερη λυση για παροχι ρευματος για εξοχικη κατοικια που πιθανον να γινει και εκμεταλευση μεσω booking.περιστασιακη χρηση οποτε..

άργησες , αν δεν κατοικείς μπες σε κάποιο ρητροπρόγραμμα πχ Ηρών up που δίνει δώρο 50€ αν κάνεις ηλεκτρονικά αίτηση , με την προϋπόθεση οτι προς το παρών δεν έχεις κατανάλωση

μετά αν πέσει η χοντρική και βγει κάποιο σταθερό της προκοπής κλείνεις εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι φυσιολογικό να περιμενω ενα μηνα να με παρουν απο το αρμοδιο τμημα της nrg για να μετατρεψω το τρεχον συμβολαιο μου σε fixed? και τους παιρνω τηλεφωνο μερα παρα μερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...