Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, nayaT είπε

Με πηρε και η elpedison,  η οποια ισχυριζεται οτι δεν εχει καθολου ρήτρα και οι πελατες τους δεν εχουν δει καμια αλλαγη στο λογαριασμο τους.

όνομα υπαλλήλου , ώρα ημερομηνία και καταγγελία στη ΡΑΕ για παραπλάνηση (στο info)

  

1 ώρα πριν, chris2000 είπε

Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό και να τα γλυτώσω? (δεν έχει βγει ακόμα τπτ)

δς το λινκ της υπογραφής μου τα βήματα για αμφισβήτηση ρήτρας αναπροσαρμογής

4 ώρες πριν, snet είπε

έχω κάνει αίτημα σε πάροχο (Watt & Volt) και ΔΕΔΔΗΕ να γίνει διόρθωση των ενδείξεων στο λογαριασμό ρεύματος γιατί ο λογαριασμός δεν είχε καμία σχέση με την πραγματικότητα

έχει περάσει ένας μήνας και ακόμα τίποτα, θέλουν να πληρώσω τα 500€ αλλιώς μου κόβουν το ρεύμα όπως λέει το sms

γίνεται να πληρώσω μέρος της οφειλής τουλάχιστον έτσι ώστε να μην μου κόψουν το ρεύμα;;

αν έχεις κάνει στο myrae αίτημα , πάρε τηλ και εξήγησε οτι θα σου κόψουν το ρεύμα ωστε να το προχωρήσουν

ναι , κάνε διακανονισμό , αν και νόμιμα όσο είναι σε αμφισβήτηση δεν έχουν το δικαίωμα για διακοπή , αλλά μη ρισκάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε εκκαθαριστικός για 8 μήνες ( δεν μπόρεσαν να μετρήσουν το προηγούμενο 4μηνο ) και μου έβαλαν αυτή τη γελοία ρήτρα...
@korakios Ξεκινάω την καταγγελία λέγοντας μη-γνώση ρήτρας... 

Αφορά από 08/04/21 μέχρι 13/12/21 ...

Για δώσε μία γνωμούλα.

image.png.8b531d9781e1c731a3052c85a75bc19c.png

image.png.aadc490bc1bdd184a68528f9e219806a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Για δώσε μία γνωμούλα.

άσχετο , σωστή (περίπου) είναι η χρέωση της ρήτρας , 0,132 η μέση ΤΕΑ 0,122 σε χρέωσαν

ξεκινάς με τα γνωστά απο το λινκ της υπογραφής μου και επιμένεις στην ηχογράφηση της παρουσίασης του προγράμματος που σου κάνανε τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

  

2 λεπτά πριν, ctct είπε

Eρωτηση για ΔΕΗ My home online όποιος ξερει.
Πως μπορουμε να κανουμε καταχωρηση του μετρητη μηνιαία:

σε λάθος νήμα πόσταρες

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, korakios είπε

άσχετο , σωστή (περίπου) είναι η χρέωση της ρήτρας , 0,132 η μέση ΤΕΑ 0,122 σε χρέωσαν

ξεκινάς με τα γνωστά απο το λινκ της υπογραφής μου και επιμένεις στην ηχογράφηση της παρουσίασης του προγράμματος που σου κάνανε τότε

Βέβαια , την έκπτωση από το κράτος , συνεχίζουν να την καβατζώνουν για πάρτη τους... 

Αυτό βέβαια σε δεύτερη μοίρα , ανάλογα την απόφαση για το τελικό ποσό που θα βγει , σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tomtsir είπε

Βέβαια , την έκπτωση από το κράτος , συνεχίζουν να την καβατζώνουν για πάρτη τους... 

σε αυτό δεν έχεις άδικο αλλά και που δίνανε τα 0,03 χωρίς να βγει ΦΕΚ , ευχαριστώ να λέμε

βέβαια απο αυτό το μήνα έπρεπε να μπαίνουν σωστά οι επιδοτήσεις

1 λεπτό πριν, tomtsir είπε

Αυτό βέβαια σε δεύτερη μοίρα , ανάλογα την απόφαση για το τελικό ποσό που θα βγει , σωστά;

ναι

2 ώρες πριν, nayaT είπε

Έχω Volton Flexi Plus, και μου ήρθε ο εκκαθαριστικός 24/7-25/11, 206,15ευρώ με τα 174,78 να ειναι ρήτρα ΟΤΣ (εγκεφαλικό..).

  

50 λεπτά πριν, korakios είπε

δς το λινκ της υπογραφής μου τα βήματα για αμφισβήτηση ρήτρας αναπροσαρμογής

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tomtsir είπε

Έχουμε πάντως εξέλιξη από κανέναν που έκανε αίτηση στο myRAE για την ρήτρα αναπροσαρμογής; Του επέστρεψαν το ποσό ( ολικό ή μερικό ) ;

ελάχιστοι ασχολήθηκαν , δεν έχει ποστάρει ακόμα κάποιος κάτι θετικό ή αρνητικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tomtsir είπε

Προσπαθώ να ανεβάσω ένα pdf στο myRAE και δεν μου το εμφανίζει...

 

Mέγεθος κάτω από 3MΒ;  Δε ξέρω, πολλοί έχουν πρόβλημα. Ίσως κάτι τρέχει στον browser ή στα windows (antivirus ή security) που μπλοκάρει τα αναδυόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Mέγεθος κάτω από 3MΒ;  Δε ξέρω, πολλοί έχουν πρόβλημα. Ίσως κάτι τρέχει στον browser ή στα windows (antivirus ή security) που μπλοκάρει τα αναδυόμενα.

Παιδιά επειδή μόλις προχθές ολοκλήρωσα την καταγγελία προς τη ΡΑΕ, ασχέτως αν λέει η πλατφόρμα για μεγέθη αρχείων έως 3MB, εάν τα αρχεία σας είναι άνω του 1MB, δεν τα ανεβάζει.

Οπότε ή μειώστε την ανάλυση των εικόνων, προκειμένου να μειωθεί το μέγεθός τους ή σπάστε τα έγγραφα σε πολλά λιγότερων σελίδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, korakios είπε

ελάχιστοι ασχολήθηκαν

3 αιτησεις εχω εγω...και θα χορτασω επικοινωνια ολη την νεα χρονια αν κρινω απο τον ρυθμο απαντησης και ανταπαντησης...

ΑΚΥΡΟ. Βρηκα "κρυμμενη" την απαντηση ,μεσα στα εγγραφα που ειχα ανεβασει. Δεν ειχα φανταστει οτι θα ηταν εκει!

Ποσταρω σε λιγο το ιστορικο...

2 Νοεμβρη η καταγγελια μου:

Κυριοι,η πρωτη εγγραφη ειδοποιηση με κειμενο "Σας ενημερώνουμε ότι από 5.8.2021 η Ρήτρα Αναπροσαρμογής CO2
αντικαθίσταται από την Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρεώσεων
Προμήθειας" εμφανιστηκε στον λογαριασμο ΔΕΗ με ημερομηνια εκδοσης 30/06/2021. Αιτουμαι , λογω του Κώδικα Προμήθειας, Άρθρο 30, παράγραφος 2, τον επανυπολογισμο του εκκαθαριστικου λογαριασμου που μολις ελαβα και περιλαμβανει Ρητρα Αναπροσαρμογης 89,21 ευρω , με αφετηρια την ημερομηνια 29/8 δηλαδη 60 ημερες μετα την ειδοποιηση και οχι απο 5/8 οπως ειδοποιουσε σχετικα.Σας επισυναπτω τους τρεις λογαριασμους,τον χωρις προειδοποιηση του Μαιου,τον με ειδοποιηση του Ιουνιου καθως και τον εχοντα την επιβολη της Ρητρας σημερα αφιχθεντα εκκαθαριστικο.

13 Δεκεμβρη η εξης απαντηση της ΔΕΗ:

Σε συνέχεια της ηλεκτρονικής επικοινωνία μας,  σχετικά με την ενημέρωση των πελατών μας για τις αυξήσεις που αφορούν την ρήτρα αναπροσαρμογής, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι οι πελάτες χαμηλής τάσης  ενημερώθηκαν με  ανακοίνωση στην ιστοσελίδα μας την 5η Ιουνίου 2021 για την αντικατάσταση από 5/8/2021 του μηχανισμού αναπροσαρμογής και φυσικά στη συνέχεια ατομική ενημέρωση των πελατών μέσω μηνύματος στον λογαριασμό ηλεκτρικής ενέργειας. Το γεγονός αυτό έλαβε ευρύτατη δημοσιότητα με σχετικές ανακοινώσεις στον τύπο, καθώς και στην ιστοσελίδα της ΔΕΗ Α.Ε

Συνοπτικά οι ενέργειες ενημέρωσης των πελατών μας:

Σχετική ανακοίνωση αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα της ΔΕΗ στο σύνδεσμο https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/ritra-anaprosarmogis-xrewsewn-promitheias

  • Ανάρτηση των νέων τιμοκαταλόγων με αναλυτική περιγραφή του τρόπου εφαρμογής του νέου μηχανισμού αναπροσαρμογής των χρεώσεων στην ιστοσελίδα μας (σύνδεσμοι:  https://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/TIM_6_2021/TIMOK-XT-JUN2021-G1.pdf
  • Δημιουργία συνδέσμου για τον έλεγχο ορθότητας της ρήτρας και Ανάλυση του Τύπου υπολογισμού της ρήτρας αναπροσαρμογής χρεώσεων Προμήθειας και Παράδειγμα εφαρμογής στην ιστοσελίδα μας στο σύνδεσμο:

https://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/RHTRA%20ANAPROS%20XREOS%20PROMH/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B1%20%CE%95%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82%20%CE%A1%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%82%20%CE%91%CE%BD%CE%B1%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82%20%CE%A7%CF%81%CE%B5%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD%20%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82_final.pdf

  • Δημιουργία ενότητας με τα στοιχεία υπολογισμού της Μηνιαία Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς (Market Clearing Price - MCP) της Προ-Ημερήσιας Αγοράς (Day Ahead Market - DAM) στη βάση παράθεσης πληροφοριών για την τρέχουσα διακύμανση των τιμών της χονδρεμπορικής αγοράς.
  • Ατομική ενημέρωση των πελατών μας για την τροποποίηση των χρεώσεων προμήθειας–σύμφωνα με το Άρθρο 30 του ΚΠΗΕ- μέσω ειδοποίησης στο Λογαριασμό Κατανάλωσης με αναφορά στις τροποποιήσεις και με αντίστοιχη παραπομπή στην ιστοσελίδα μας για περαιτέρω ενημέρωση.
  • Ενημέρωση των πελατών μας για δικαίωμα αλλαγής προμηθευτή, καθώς και για τα άλλα προϊόντα της ΔΕΗ
  •  Επιπλέον προχωρήσαμε σε ενέργειες με στόχο την υποστήριξη των νοικοκυριών, οι οποίες είναι οι ακόλουθες:

Για τις καταναλώσεις από 05.08.2021 παρέχεται έκπτωση ενέργειας 30% στις χρεώσεις ενέργειας του παραπάνω πίνακα βάσει της ισχύουσας εμπορικής πολιτικής

  • Η αλλαγή της ρήτρας συνοδεύτηκε με έκπτωση 30-50% στα οικιακά και επαγγελματικά τιμολόγια Γ1, Γ1Ν, Γ21, όπως αναλυτικά αναφέρεται στον τιμοκατάλογο μας.
  • Εφαρμογή έκπτωσης ενέργειας από 05.08.2021 εισάγει την έκπτωση ενέργειας, που κυμαίνεται από 30% έως 50%.

Συγκεκριμένα, οι εκπτώσεις ανέρχονται σε 30% (επί της ονομαστικής τιμής kWh) για τα προϊόντα Γ1, Γ1Ν, Γ21, Γ22,Γ23, Φ.Ο.Π. και φθάνουν στο 50% για το αγροτικό τιμολόγιο (Μ.Α.Τ).

Επιπροσθέτως, παρέχουμε στους πελάτες μας τα πιο ανταγωνιστικά σταθερά προϊόντα της οικογένειας myHome για απόλυτη προστασία τους από αυτές τις συνθήκες.

Αναφορικά  με τον εκδοθέντα την 01.11.2021, εκκαθαριστικό σας λογαριασμό, σας γνωρίζουμε πως η εν λόγω χρέωση της ρήτρας αναπροσαρμογής , έχει προκύψει αναλογικά με τις ημέρες κατανάλωσης.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση.

Με εκτίμηση,

@korakios και λοιποι φιλοι της ΔΕΗ, μηπως την αδικησω φοβαμαι γιαυτο εψαξα και ΔΕΝ  βρηκα στην ιστοσελιδα της ΔΕΗ στα Δελτια Τυπου καμμια αναφορα για το θεμα ...

Το λινκ που δινει ειναι σε σημειο που δεν εχεις λογο να πας να διαβασεις κατι,παρα μονο κατα τυχη αν βρεθεις εκει!

Οσο για τις ανακοινωσεις στον τυπο, δεν ειδα κατι και εν πασει περιπτωσει αν δεν το εχει φατσα-καρτα ενα τετοιο σημαντικο θεμα η ΔΕΗ στο site της δεν δικαιολογειται.

Τι λετε μαγκες? εχω δικιο να συνεχισω τις ενστασεις μου?

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Τα παρακάτω site θεωρείτε πως είναι αξιόπιστα για να έχεις μια εκτίμηση για το αν σε συμφέρει να αλλάξεις πάροχο;

https://www.energy-market.gr/

https://allazorevma.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

Καλησπέρα. Τα παρακάτω site θεωρείτε πως είναι αξιόπιστα για να έχεις μια εκτίμηση για το αν σε συμφέρει να αλλάξεις πάροχο;

https://www.energy-market.gr/

https://allazorevma.gr/

Exεις στην υπογραφη του @korakios οτι πιο εγκυρο σε εξελ...μακρια απο τα υπολοιπα!

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...