Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Συγγνώμη εάν ξαναγράφω τα ίδια, αλλά έπιασα να διαβάσω τις συζητήσεις και χαόθηκα.

Έχω Volton Flexi Plus, και μου ήρθε ο εκκαθαριστικός 24/7-25/11, 206,15ευρώ με τα 174,78 να ειναι ρήτρα ΟΤΣ (εγκεφαλικό..).

Με πήρε τηλεφωνο η Shell energy, η οποία ισχυρίζεται πως για καθε 10 ευρω της ρητρας θα μου κοβει τα 7 ευρω, δλδ σε συνολο 218 ευρω ρητρα που ειχα στους τελευταιους 3 λογαριασμους (εκκαθαριστικος και εναντι) θα γλιτωνα περιπου τα 160 ευρω.

Με πηρε και η elpedison,  η οποια ισχυριζεται οτι δεν εχει καθολου ρήτρα και οι πελατες τους δεν εχουν δει καμια αλλαγη στο λογαριασμο τους.

Εαν μπορει καποιος που τα εχει ψαξει και εχει ενημερωθει να με διαφωτισει, θα το εκτιμουσα πολυ!

Σας ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, lefman07 είπε

Καλησπέρα παίδες. Μου έστειλε η εφα τις όρους σύμβασης. Προχωράω; 

IMG_20211220_131556.png

1.png

2.png

3.png

Eιδικούς όρους δε σου έστειλαν βλέπω... αλλά εφόσον είναι τικαρισμένο το κουτάκι Fix Power Business δε θα έχεις πρόβλημα. Αλλά για να είσαι εξασφαλισμένος σε θέμα τιμών και μη εφαρμογής ρήτρας αναπροσαρμογής και χρεώσης ισχύος... κατέβασε το PDF από εδώ https://efaenergy.gr/fix-power-business-2/ Στη 2η σελίδα κάτω δεξιά βάλε ημερομηνία, υπογραφή και σφραγίδα της επιχείρησης.

Στείλτο μαζί με την υπογεγραμμένη σύμβαση και ότι άλλα δικαιολογητικά σου έχουν ζητήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;e

20 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ναι.. Μήπως δεν έχει βγει  η εντολή έκτακτης καταμέτρησης... Γιατί φαντάζομαι θα είχε γίνει αυτή..Μιλησες με το πρακτορειο του Δεδδηε που ανηκεις..Μήπως θα πανε στην κανονική καταμέτρηση που θα είναι.. 

με πήραν αυτοί τηλέφωνο πριν ένα μήνα, όλα εντάξει με την νέα υποβολή ενδείξεων, απλά ο πάροχος θα το διεκπεραιώσει όποτε θέλει ενώ εγώ πρέπει να πληρώσω στην ώρα μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Eιδικούς όρους δε σου έστειλαν βλέπω... αλλά εφόσον είναι τικαρισμένο το κουτάκι Fix Power Business δε θα έχεις πρόβλημα. Αλλά για να είσαι εξασφαλισμένος σε θέμα τιμών και μη εφαρμογής ρήτρας αναπροσαρμογής και χρεώσης ισχύος... κατέβασε το PDF από εδώ https://efaenergy.gr/fix-power-business-2/ Στη 2η σελίδα κάτω δεξιά βάλε ημερομηνία, υπογραφή και σφραγίδα της επιχείρησης.

Στείλτο μαζί με την υπογεγραμμένη σύμβαση και ότι άλλα δικαιολογητικά σου έχουν ζητήσει.

Αυτό μου στείλανε 

1.png

2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, nayaT είπε

Με πήρε τηλεφωνο η Shell energy, η οποία ισχυρίζεται πως

Δεν ξέρω για την Shell energy. Αλλά για την elpedison, έχει πρόγραμμα fixed χωρίς ρήτρα, όπως είχε πάντα, όπως και πολλοί άλλοι. Με τη διαφορά ότι τώρα η τιμή που αναφέρει χωρίς ρήτρα είναι η υψηλότερη που υπάρχει στην αγορά με ρήτρα. Πριν λίγο καιρό είχε την τιμή fixed, στο 1/4 της σημερινής. Εγώ έχω συμβόλαιο με την παλιά αυτή τιμή και με ειδοποίησαν ότι θα καταργηθεί το συμβόλαιό μου πολύ πριν τη λήξη του. Πρόσεχε τις απάτες των εταιριών.

Αλλοι εδώ μέσα θα οσυ πουν διάφορα για τον Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας ΚΠΗΕ, για τα άρθρα του 18 παρ 2, αρ. 28 παρ. 3.β, αρ. 30 παρ. 2. Ολα αυτά τα άρθρα είναι άσχετα με το πρόβλημα που υπάρχει, την αλλαγή των όρων σύμβασης και τη παραβίαση διάρκειας των συμβολαίων. Απλά τα αναφέρουν κάποιοι  εδώ, για άγνωστους λόγους.

Επεξ/σία από Περρυ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Περρυ είπε

Δεν ξέρω για την Shell energy. Αλλά για την elpedison, έχει πρόγραμμα fixed χωρίς ρήτρα, όπως είχε πάντα, όπως και πολλοί άλλοι. Με τη διαφορά ότι τώρα η τιμή που αναφέρει χωρίς ρήτρα είναι η υψηλότερη που υπάρχει στην αγορά με ρήτρα. Πριν λίγο καιρό είχε την τιμή fixed, στο 1/4 της σημερινής. Εγώ έχω συμβόλαιο με την παλιά αυτή τιμή και με ειδοποίησαν ότι θα καταργηθεί το συμβόλαιό μου πολύ πριν τη λήξη του. Πρόσεχε τις απάτες των εταιριών.

Αλλοι εδώ μέσα θα οσυ πουν διάφορα για τον Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας ΚΠΗΕ, για τα άρθρα του 18 παρ 2, αρ. 28 παρ. 3.β, αρ. 30 παρ. 2. Ολα αυτά τα άρθρα είναι άσχετα με το πρόβλημα που υπάρχει, την αλλαγή των όρων σύμβασης και τη παραβίαση διάρκειας των συμβολαίων. Απλά τα αναφέρουν κάποιοι  εδώ, για άγνωστους λόγους.

Για να ειμαι ακριβης, η elpedison μου ανεφερε την τιμη της kWh στα 0,054ευρω, χωρις όριο κατανάλωσης, παγιο στα 4.5ευρω και μηδενικη εγγυηση. Εκει ρωτησα για τη ρητρα και μου ειπαν πως δεν εχουν καθολου γιατι ανηκουν στα ελληνικα πετρέλαια και εχουν δικο τους ρευμα, δε δανειζονται απο τη δεη οπως άλλες εταιρειες. αυτη η τιμη που μου ειπαν ειναι αυτη που αναφερεσαι? αυτοι τη διαφημιζουν ως χαμηλοτερη και απο το νυχτερινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nayaT said:

 

1) Με πήρε τηλεφωνο η Shell energy, η οποία ισχυρίζεται πως για καθε 10 ευρω της ρητρας θα μου κοβει τα 7 ευρω, δλδ σε συνολο 218 ευρω ρητρα που ειχα στους τελευταιους 3 λογαριασμους (εκκαθαριστικος και εναντι) θα γλιτωνα περιπου τα 160 ευρω.

2) Με πηρε και η elpedison,  η οποια ισχυριζεται οτι δεν εχει καθολου ρήτρα και οι πελατες τους δεν εχουν δει καμια αλλαγη στο λογαριασμο τους.

 

1) Δεν υπάρχει Shell Εnergy... μάλλον η NRG ήταν. Εκπτώσεις στις ρήτρες δε κάνει κανένας... άμα σου δώσουν γραπτώς ότι θα σου κάνουν 70% έκπτωση στη ρήτρα αναπροσαρμογής, τρύπα μου τη μύτη.

2) Τα σταθερά προγράμμα δεν έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής, τα κυμαινόμενα έχουν και η τελική πάει περίπου 0.30. Μη κάθεσαι και πιστεύεις τι σου λέει ο κάθε βλάκας στο τηλέφωνο.

Κατέβασε το excel του κοράκιου και δες πιο σταθερό πρόγραμμα σε συμφέρει https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit?usp=sharing

Υπόψιν το φτηνότερο σταθερό πρόγραμμα (ΔΕΗ) έχει πλέον 0.17. Τα κυμαινόμενα όπως είπα... περίπου 0.30. Δε ξέρουμε από του χρόνου τι επιδοτήσεις θα δίνονται και ποιους θα αφορούν (εισοδηματικά κριτήρια).

Ό,τι τιμολόγιο κι αν υπογράψεις ισχύει η δέσμευση που υπογράφεις αλλά εξασφαλίσεις τιμές για 6 μήνες. Μετά το 6μηνο ο πάροχος έχει το δικαίωμα να κάνεις αλλαγές στις τιμές ή τους όρους (με δικαίωμα καταγγελίας αζημίως).

 

 

55 minutes ago, nayaT said:

Για να ειμαι ακριβης, η elpedison μου ανεφερε την τιμη της kWh στα 0,054ευρω, χωρις όριο κατανάλωσης, παγιο στα 4.5ευρω και μηδενικη εγγυηση. Εκει ρωτησα για τη ρητρα και μου ειπαν πως δεν εχουν καθολου γιατι ανηκουν στα ελληνικα πετρέλαια και εχουν δικο τους ρευμα, δε δανειζονται απο τη δεη οπως άλλες εταιρειες. αυτη η τιμη που μου ειπαν ειναι αυτη που αναφερεσαι? αυτοι τη διαφημιζουν ως χαμηλοτερη και απο το νυχτερινο

 

Ζήτα γραπτώς ότι θα έχεις 0.054 σταθερή τιμή χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου απαντήσουν... Έχει ρήτρα αναπροσαρμογής 1000%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, nayaT είπε

Για να ειμαι ακριβης, η elpedison μου ανεφερε την τιμη της kWh στα 0,054ευρω, χωρις όριο κατανάλωσης, παγιο στα 4.5ευρω και μηδενικη εγγυηση. Εκει ρωτησα για τη ρητρα και μου ειπαν πως δεν εχουν καθολου γιατι ανηκουν στα ελληνικα πετρέλαια και εχουν δικο τους ρευμα, δε δανειζονται απο τη δεη οπως άλλες εταιρειες.

Σου είπε και ότι μπορεί να πετάξει μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ekrepali είπε

1) Δεν υπάρχει Shell Εnergy... μάλλον η NRG ήταν. Εκπτώσεις στις ρήτρες δε κάνει κανένας... άμα σου δώσουν γραπτώς ότι θα σου κάνουν 70% έκπτωση στη ρήτρα αναπροσαρμογής, τρύπα μου τη μύτη.

2) Τα σταθερά προγράμμα δεν έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής, τα κυμαινόμενα έχουν και η τελική πάει περίπου 0.30. Μη κάθεσαι και πιστεύεις τι σου λέει ο κάθε βλάκας στο τηλέφωνο.

Κατέβασε το excel του κοράκιου και δες πιο σταθερό πρόγραμμα σε συμφέρει https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit?usp=sharing

Υπόψιν το φτηνότερο σταθερό πρόγραμμα (ΔΕΗ) έχει πλέον 0.17. Τα κυμαινόμενα όπως είπα... περίπου 0.30. Δε ξέρουμε από του χρόνου τι επιδοτήσεις θα δίνονται και ποιους θα αφορούν (εισοδηματικά κριτήρια).

Ό,τι τιμολόγιο κι αν υπογράψεις ισχύει η δέσμευση που υπογράφεις αλλά εξασφαλίσεις τιμές για 6 μήνες. Μετά το 6μηνο ο πάροχος έχει το δικαίωμα να κάνεις αλλαγές στις τιμές ή τους όρους (με δικαίωμα καταγγελίας αζημίως).

Αγνόησε τον Πέρρυ, δε ξέρει τι του γίνεται.

 

 

Ζήτα γραπτώς ότι θα έχεις 0.054 σταθερή τιμή χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου απαντήσουν... Έχει ρήτρα αναπροσαρμογής 1000%.

σε ευχαριστώ παρα πολυ για το χρονο που αφιερωσες να μου απαντησεις!

θα το παιζω στο τηλεφωνο οπως προτεινεις, να μου τα δινουν γραπτως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nayaT είπε

θα το παιζω στο τηλεφωνο οπως προτεινεις, να μου τα δινουν γραπτως

Εννεοίται ΜΟΝΟ γραπτώς. Προφορικά δεν αποδεικνύεται τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, nayaT είπε

τιμη της kWh στα 0,054ευρω, χωρις όριο κατανάλωσης, παγιο στα 4.5ευρω και μηδενικη εγγυηση. Εκει ρωτησα για τη ρητρα και μου ειπαν πως δεν εχουν καθολου

Πότε έγινε αυτό; Δεν μπορώ να βρω πρόγραμμα στην elpedison σήμερα με αυτούς τους όρους. Ισως να υπήρχε παλιότερα. Ποιο προγραμμα (συμβόλαιο) σου είπαν ότι πρόκειται;

ο downunderground είναι λίγο απότομος, αλλά η ουσία είναι σωστή:

Σου είπε και ότι μπορεί να πετάξει μήπως;

 

Μην κοιτάς τα excel εδώ μέσα, είναι όλα παλιά, δεν έχουν όλες τις νέες αναπροσαρμογές τιμών.

Κοίταξε καλύτερα στα παρακάτω που έχουν άμεση ενημέρωση:

https://tsig.gr/lang-el/electricity
https://allazorevma.gr/sygkrisi-timologion/

 

Επεξ/σία από Περρυ
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Περρυ είπε

Πότε έγινε αυτό; Δεν μπορώ να βρω πρόγραμμα στην elpedison σήμερα με αυτούς τους όρους. Ισως να υπήρχε παλιότερα. Ποιο προγραμμα (συμβόλαιο) σου είπαν ότι πρόκειται;

ο downunderground είναι λίγο απότομος, αλλά η ουσία είναι σωστή:

Σου είπε και ότι μπορεί να πετάξει μήπως;

θα με ξανακαλεσουν αυριο, θα ζητησω το ονομα του προγραμματος και θα στο γραψω εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nayaT said:

Για να ειμαι ακριβης, η elpedison μου ανεφερε την τιμη της kWh στα 0,054ευρω, χωρις όριο κατανάλωσης, παγιο στα 4.5ευρω και μηδενικη εγγυηση. Εκει ρωτησα για τη ρητρα και μου ειπαν πως δεν εχουν καθολου γιατι ανηκουν στα ελληνικα πετρέλαια και εχουν δικο τους ρευμα, δε δανειζονται απο τη δεη οπως άλλες εταιρειες. αυτη η τιμη που μου ειπαν ειναι αυτη που αναφερεσαι? αυτοι τη διαφημιζουν ως χαμηλοτερη και απο το νυχτερινο

Προγραμμα με αυτή τη τιμή δε βλέπω. Το πιο κοντινό είναι με τιμή 0,058 https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/reuma-gia-to-spiti-sas/elpedison-free/

το οποίο όμως προφανώς και έχει ρήτρα (το γράφει άλλωστε "Υπάρχει πιθανότητα αναπροσαρμογής της χρέωσης προμήθειας, σύμφωνα με όσα ορίζονται στον όρο 6 της Σύμβασης Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας. Δείτε εδώ ένα ενδεικτικό παράδειγμα του τρόπου υπολογισμού της αναπροσαρμογής."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, nayaT είπε

θα με ξανακαλεσουν αυριο, θα ζητησω το ονομα του προγραμματος και θα στο γραψω εδω.

Τσεκαρε το excel του korakios το οποιο θα το βρεις στην υπογραφη του.

Βαλε ετησιες καταναλωσεις για να δεις τι σε συμφερει.

Μην κοιτας σε διαφορα site που ειναι οτι να'ναναι για να δεις τι σε συμφερει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...