Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, simba88 είπε

βρήκαν παράθυρο με το "κατ'εξαίρεση"

σε αυτό σου απάντησα

6 ώρες πριν, korakios είπε

χρησιμοποιούν το παράθυρο οτι είναι αλλαγή χρέωσης και όχι γενικών όρων

δηλαδή ,άμεση αλλαγή και όχι 60 ημερών αντίστοιχα , αυτά λέει η νομοθεσία και δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο ο πάροχος άσχετα με το τι γράφει

φυσικά δεν το αναφέρεις καν , σκοπός είναι να αποδείξεις οτι δεν ενημερώθηκες για την ύπαρξη της ρήτρας πριν υπογράψεις

η αλλαγή του μαθηματικού τύπου δεν έχει νόημα να υπολογιστεί ,είναι μικρή η διαφορά στην ρήτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μα απ'ο.τι φαίνεται, η "νομοθεσία" με το "κατ'εξαίρεση" δίνει το πάτημα στον πάροχο να τα γράφει αυτά. 

Άσε που αυτός θα επικαλεστεί ότι πρόκειται για αλλαγές "εκτός της σφαίρας επιρροής" του, που και γι'αυτό του δίνει δικαίωμα το άρθρο. Εγώ μετά, πώς θα επιμείνω ότι πρόκειται για καταχρηστική αλλαγή γενικών όρων σύμβασης? Βασιζόμενος σε ποιο άρθρο/νομοθεσία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, simba88 είπε

Μα απ'ο.τι φαίνεται, η "νομοθεσία" με το "κατ'εξαίρεση" δίνει το πάτημα στον πάροχο να τα γράφει αυτά. 

μάλλον δεν κατάλαβες

η νομοθεσία λέει για αλλαγές γενικών όρων πρέπει να γίνεται ενημέρωση 60 μέρες πριν , δεν έχει κάτι άλλο

για αλλαγή όμως τιμολόγησης δίνει το δικαίωμα να εφαρμόζονται άμεσα δυστυχώς

3 λεπτά πριν, simba88 είπε

Άσε που αυτός θα επικαλεστεί ότι πρόκειται για αλλαγές "εκτός της σφαίρας επιρροής" του, που και γι'αυτό του δίνει δικαίωμα το άρθρο.

ο πάροχος θα επικαλεστεί οτι είναι αλλαγή τιμολόγησης και όχι γενικών όρων

4 λεπτά πριν, simba88 είπε

Εγώ μετά, πώς θα επιμείνω ότι πρόκειται για καταχρηστική αλλαγή γενικών όρων σύμβασης?

καταρχάς το πρόγραμμά σου είχε ρήτρες εξαρχής , δεν παρουσιάστηκαν απο το πουθενά

αν τώρα επιμείνεις στο γιατί έγινε αλλαγή , οκ το πολύ να χρεωθείς ελάχιστα λιγότερο και να χάσεις όποιο ατού έχεις για ολόκληρο το ποσό

κινείσαι όπως θες, στο ερώτημα που έθεσες δε χρειάζονται πολλά , το ίδιο το συμβόλαιο περιλαμβάνει τον όρο 8.8 στους γενικούς όρους . Διαφορετικά θα έπρεπε να είναι στον τιμοκατάλογο

9 λεπτά πριν, simba88 είπε

Βασιζόμενος σε ποιο άρθρο/νομοθεσία?

Άρθρο 30 παρ.2

αλλά κάτσε υπολόγισε τη διαφορά των συντελεστών και ορίων που υπέγραψες με τους νέους να δεις αν αξίζει τον κόπο και φυσικά VS να κάνεις πλήρη αμφισβήτηση της ρήτρας

Δεν έχω να προσθέσω κάτι , ότι κατάλαβες κατάλαβες , καλή συνέχεια και καλή επιτυχία

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

+0,22 , τόσο είναι , μήνες το λέμε , άργησες

Η επιδοτηση ειναι η σωστη βασει του ΚΟΤ Α?

Επισης η ρητρα δεν ειναι υπερβολικη ? Θα ψαχτω οσο προλαβαινω μεχρι 31/12 για το online της ΔΕΗ.

Σευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, alexdjx είπε

Η επιδοτηση ειναι η σωστη βασει του ΚΟΤ Α?

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT

0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
μέχρι 300kw/μήνα

πρέπει να τα υπολογίσεις βάσει περιόδου κατανάλωσης και να χωρίσεις αναλογικά τις κιλοβατώρες

ΦΕΚ δε βγήκε ακόμα για το Δεκέμβριο

59 λεπτά πριν, alexdjx είπε

Επισης η ρητρα δεν ειναι υπερβολικη ?

όχι , τόσο περίπου βγαίνει αν κάνεις τις πράξεις

αν θες κάνεις και αμφισβήτηση (δες τα βήματα στο λινκ της υπογραφής μου) και ότι βγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2021 στις 11:13 ΜΜ, washcloud είπε

...αυτά που έχεις πληρώσει για "(ρήτρα) αναπροσαρμογή τιμών", όπως κι ο ίδιος κατάλαβες κι όπως σου είπαν, τουλάχιστον θα σου βγουν ως πιστωτικό υπόλοιπο στην εκκαθάριση (...το "κακό-κακό" θα είναι αν παίρνεις συνεχόμενα για μήνες έναντι λογαριασμούς...Συμβαίνει ενίοτε μέχρι και για 8μηνο, αν όχι παραπάνω...). ΕΚΤΟΣ φυσικά κι αν δεν εννοείς ΜΟΝΟ τα έναντι, αλλά είχες κάνει και κατανάλωση, μέσα στο διάστημα που είχαν αρχίσει ν' ανεβαίνουν οι τιμές, πχ από Ιούνιο έως Σεπτέμβριο, που πιθανώς θα ήσουν Ελλάδα - δεν εννοώ συνεχόμενα, αλλά αν η κατανάλωση πχ ενός μήνα, είχε γίνει μέσα σε αυτούς του μήνες).

Όλο και κάποιος θα είναι κοντά στο σπίτι να του πεις κάθε μήνα να κοιτάει τον μετρητή και να σου λέει τις ενδείξεις και να τις δίνεις εσύ στον ΔΕΔΔΗΕ, ακόμη κι απ' το εξωτερικό, μέσα από την σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ (σ' όποιον πάροχο κι αν είσαι). Αυτός είναι άλλωστε υπεύθυνος για τις καταμετρήσεις. Κι αν δεν γίνεται καθόλου κατανάλωση, βάζε την ίδια ένδειξη κάθε φορά (ακόμη κι αν τύχει κάποιος να μπει από τους δικούς σου και να κάνει λίγη, δεν έχει σημασία, καθώς την καταμέτρηση για την εκκαθάριση θα την κάνει ούτως ή άλλως ο ΔΕΔΔΗΕ και δεν παίζει ρόλο αν είχες δώσει "πλασματική" μέτρηση στο ενδιάμεσο). Με άλλα λόγια : δεν χρειάζεται "να το παρακολουθήσεις όταν γυρίσεις Ελλάδα".

Όσο περί "ευκαιριών" : δεν υπάρχουν. Και μάλλον δεν έχεις καταλάβει πλήρως τί συμβαίνει : η τιμή του ρεύματος έχει απλά πάει στον θεό (...ή μάλλον,,,στον διάολο....). Για όλους του παρόχους. Που σημαίνει ότι με τέτοια αύξηση, δεν έχουν στην ουσία περιθώρια να κάνουν ανταγωνιστική εκπτωτική τιμολογιακή πολιτική (που είναι και ο λόγος ύπαρξής τους στην αγορά) για να προσελκύσουν πελάτες. Εκτός ίσως από την ΔΕΗ, που έχει κάποια περιθώρια, λόγω μεγέθους και υπόστασης στην ελληνική αγορά. Η οποία έχει το περιθώριο να προσφέρει σταθερά προγράμματα, και μάλιστα κάπως φτηνότερα από τους υπόλοιπους. Κι αυτό για όσους τα προλάβουν με τις τρέχουσές τους τιμές, μέχρι 31/12 (μετά, λογικά θα τ' ανεβάσουν κι άλλο). Αν λοιπόν έχεις την τύχη να είσαι ΔΕΗ (στο βασικό της οικιακό τιμολόγιο, το Γ1 οικιακό, και αν είχες φτιάξει account στην υπηρεσία e-bill της ΔΕΗ, μπορείς να ενεργοποιήσεις μέσα από το ebill κάποιο από τα δύο σταθερά της, ΑΝ είναι να επιστρέψεις Ελλάδα και να κάνεις αρκετή κατανάλώση μέσα στο '22. Αν πάλι γυρνάς κατά Αύγουστο μεριά, κι αυτό μόνο για ξερωγώ 2 βδομάδες, μάλλον καλύτερα να το αφήσεις ως έχει, αν δεν θα έχεις καταναλώσεις μέχρι τότε, αφού δεν έχει καν πάγιο το Γ1. Αν πάλι είναι να γίνουν κατανλώσεις 2-3 μηνών μέσα στο '22, ίσως και να συμφέρει να βάλεις σταθερό πρόγραμμα, για τότε. Αλλά να το βάλεις από τώρα, γιατί ποιος ξέρει πού θα φτάσουν και των σταθερών οι τιμές, στους επόμενους μήνες...Γενικά θέλει και ψάξιμο και ρίσκο "πρόβλεψης"...Ενστικτωδώς εγώ θα έλεγα, μείνε Γ1 και ίσως να πέσουν αρκετά οι τιμές κυμαινόμενης χρέωσης το καλοκαίρι...Αλλά τί θ' αποφασίσεις, εσύ ξέρεις καλύτερα.)

edit : TΩΡΑ πήρα χαμπάρι ότι είσαι Ήρωνα.....Άρα πάνε περίπατο τα παραπάνω....Κρατάς μόνο το να δίνεις ενδείξεις στον ΔΕΔΔΗΕ για να γλυτώνεις τα έναντι με ρήτρα...

Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση. Δυστυχώς δεν είμαι ΔΕΗ, άλλαξα το 2020. Όπως τα είπες είναι, δύσκολα τα πράγματα. Αυτό που έγινε περισυ ήταν ότι ήμουν Ελλάδα για ένα διάστημα λίγο παραπάνω από το προβλεπόμενο λόγω κοβιντ  και όντως κατανάλωσα για μερικού μήνες, με βάση αυτό με χρεώνουν και τώρα που το σπίτι είναι κλειστό.

εστειλα μέτρηση πρόσφατα όποτε πλέον οι χρεώσεις θα σταματήσουν. Η πρόβλεψη είναι να το χρησιμοποιώ ένα μήνα το χρόνο όποτε μπορώ να πω ότι το κόστος δεν θα είναι τεράστιο.

ειμαι πολύ περίεργος να δω που θα πάει το πράγμα γιατί οι δικοί μου που είναι Ελλάδα επηρεάζονται επίσης από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios εστειλα αυτο μέσω του myrae, θα γίνει τίποτα λες;

Στις 15/12 εκδόθηκε έναντι λογαριασμός για την παροχή που έχω στο όνομά μου, και στον οποίο υπήρχε η σημείωση ότι η wat n wolt τροποποιεί τους όρους του προγράμματος και ενεργοποιείται εν ολίγοις η ρήτρα αναπροσαρμογής χρεώσεων. Το πρόγραμμα, ελεύθερο προνομιακό liberty δεν είχε ρήτρα όταν το υπέγραφα το 2019 και μέχρι και τις 15 Δεκεμβρίου toy 2021 δεν είχε ενεργοποιηθεί η ρήτρα. Δυστυχώς, η Watt n Wolt, μου εκδίδει στις 15/12 έναντι λογαριασμό ο οποίος φέρει την ενημέρωση αυτή και σε αυτόν χρεώνει και 26 ευρώ ρήτρα. Αποτέλεσμα ήταν να μην έχω τον απαραίτητο χρόνο να κάνω τις ενε΄ργειες που επιθυμώ, βάσει του δικαιώματος που μου προσφέρει ο νόμος, είτε να καταγγείλω τη σύμβαση, είτε να μεταβώ σε άλλο πρόγραμμα σταθερό της Watt n wolt. Εν τέλει, επέλεξα να μεταβώ σε άλλο πρόγραμμα σταθερό της ίδιας εταιρείας, ωστόσο όμως ζητώ την άμεση επιστροφή των ποσών που μου χρεώθηκαν και συγκεκριμένα:

τα 59 ευρώ της ειδικής ετήσιας συνδρομής του προηγούμενου προγράμματος που χρεώθηκαν στο λογαριασμό της 3/11 και αφορά σε προπληρωμή για τον επόμενο χρόνο που θα είχα το πρόγραμμα
tτα 26 ευρώ της ρήτρας αναπροσαρμογής που μου χρεώθηκαν στον λογαριασμό της 15/12.

Επιφυλάσσομαι για κάθε νόμιμο δικαίωμά μου

XXXXX XXXXXXXX
Δικηγόρος
Αριθμός μητρώου δικηγορικού συλλόγου Θεσσαλονίκης XXXXXX

 

*η αδερφή ειναι δικηγόρος, στο όνομα της οποίας είναι η παροχή, αλλά δεν ασχολείται καθόλου με αυτά και της τα κανω εγω, το λεω σε περιπτωση που εκανα καμια μαλακια 😛

 

 

Επεξ/σία από baladisk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα,

 

έχω κάνει αίτημα σε πάροχο (Watt & Volt) και ΔΕΔΔΗΕ να γίνει διόρθωση των ενδείξεων στο λογαριασμό ρεύματος γιατί ο λογαριασμός δεν είχε καμία σχέση με την πραγματικότητα

 

έχει περάσει ένας μήνας και ακόμα τίποτα, θέλουν να πληρώσω τα 500€ αλλιώς μου κόβουν το ρεύμα όπως λέει το sms

 

γίνεται να πληρώσω μέρος της οφειλής τουλάχιστον έτσι ώστε να μην μου κόψουν το ρεύμα;;

 

όταν σε καλούν να γίνεις πελάτης είναι πολύ καλοί, όταν προκύψει πρόβλημα όμως.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, snet είπε

καλημέρα,

 

έχω κάνει αίτημα σε πάροχο (Watt & Volt) και ΔΕΔΔΗΕ να γίνει διόρθωση των ενδείξεων στο λογαριασμό ρεύματος γιατί ο λογαριασμός δεν είχε καμία σχέση με την πραγματικότητα

 

έχει περάσει ένας μήνας και ακόμα τίποτα, θέλουν να πληρώσω τα 500€ αλλιώς μου κόβουν το ρεύμα όπως λέει το sms

 

γίνεται να πληρώσω μέρος της οφειλής τουλάχιστον έτσι ώστε να μην μου κόψουν το ρεύμα;;

 

όταν σε καλούν να γίνεις πελάτης είναι πολύ καλοί, όταν προκύψει πρόβλημα όμως.....

Καλησπέρα.. Από τον Δεδδηε βγήκε η εντολή για έκτακτη καταμέτρηση; Δόθηκε να γίνει... Αν θα γίνει θα αποσταλεί στον παροχο σου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Από τον Δεδδηε βγήκε η εντολή για έκτακτη καταμέτρηση; Δόθηκε να γίνει... Αν θα γίνει θα αποσταλεί στον παροχο σου.. 

ναι έχει γίνει απλά η απάντηση αργεί εδώ και ένα μήνα αλλά εγώ πρέπει να πληρώσω τα 500€ διαφορετικά (μου στέλνουν sms ότι) θα κόψουν το ρεύμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, snet είπε

ναι έχει γίνει απλά η απάντηση αργεί εδώ και ένα μήνα αλλά εγώ πρέπει να πληρώσω τα 500€ διαφορετικά (μου στέλνουν sms ότι) θα κόψουν το ρεύμα....

Ναι.. Μήπως δεν έχει βγει  η εντολή έκτακτης καταμέτρησης... Γιατί φαντάζομαι θα είχε γίνει αυτή..Μιλησες με το πρακτορειο του Δεδδηε που ανηκεις..Μήπως θα πανε στην κανονική καταμέτρηση που θα είναι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...