Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, korakios είπε

έναντι έχεις πληρώσει τα οποία θα αφαιρεθούν στον εκκαθαριστικό μηδενικής κατανάλωσης , άρα όποιον πάροχο και να είχες μόνο τυχών πάγια θα πλήρωνες απο ρεύμα

να δίνεις εσύ την ένδειξη μέσω ΔΕΔΔΗΕ

Ναι αυτό θα κάνω, έχω ήδη στείλει μέτρηση εδώ και μερικές ημέρες όταν πηρα χαμπάρι τι παίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

40 λεπτά πριν, nickapos είπε

Καλησπέρα, γράφτηκα στο φόρουμ με αφορμή αυτό το θέμα.

εχω συμβόλαιο στον ηρωνα για το, σπίτι μου και ενώ είμαι στο εξωτερικό και το σπίτι είναι κλειστό μου έρχονται λογαριασμοί πάνω από 100 ευρώ το μήνα λόγω της ρήτρας αναπροσαρμογής και του έναντι που χρησιμοποιούν από τη τελείται φορά που ήμουν Ελλάδα.

με βλέπω να αλλάζω και εγώ εταιρεία με συνοπτικές διαδικασίες, αλλά θα το ψάξω για το που να πάω.

Αφου η κατανάλωση είναι 0, μην ανησυχείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

Στα 0,165 η επιδότηση στα ρητροπρογράμματα και 0,185 για ΚΟΤ απο Δεκέμβριο

μέχρι 300kw/μήνα

Τσαμπα θα μας βγαινει δεν θελουμε αλλο.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Τσαμπα θα μας βγαινει δεν θελουμε αλλο.:P

βασικά πάντα η επιδότηση ήταν μείον 0,075 της ρήτρας , άρα κρατάω οτι για Δεκέμβριο θα κλείσει η ΤΕΑ στα 0,24 😁

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ ενδιαφέρον αυτό!

Είμαι κάτω από τα 300 kw  / μήνα. Βλέπω ότι έπεσε και το ημερήσιο MCP στα 200-216 (από τα 300+), χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι θα σταθεροποιηθεί σε αυτά τα επίπεδα ή θα είναι τόσο για τον μήνα.

Βλέπω στο πρόγραμμά μου ότι από τα 55 MWh και πάνω πληρώνω ρήτρα. Τα 0,165 € / kWh επιδότηση αντιστοιχούν σε +165 MWh (μέση μηνιαία), επομένως είμαι οριακά εντάξει (55+165 = 220 MWh) με τις τρέχουσες τιμές και ΜΑΛΛΟΝ δεν συμφέρει να αλλάξω πάροχο προς ΔΕΗ (πληρώνω ~0.075 € / kWh σε σχέση με το τωρινό 0.17 της ΔΕΗ που σημαίνει χονδρικά +100=320 MWh σε αναγωγή).

Και από την εξαγγελία, διαβάζω ότι δεν θα είναι μόνο για Δεκέμβριο αλλά "...ο Πρωθυπουργός δεσμεύτηκε ότι η κυβέρνηση θα συνεχίσει να παρεμβαίνει και μετά τον Ιανουάριο για όσο καιρό χρειαστεί και μέχρι να αποκλιμακωθούν οι τιμές ενέργειας (από το β΄εξάμηνο της χρονιάς όπως ο ίδιος εκτίμησε)." . Ελπίζω ότι α) όντως θα συνεχίσει η επιδότηση και τους επόμενους μήνες και β) η επιδότηση θα παραμείνει στα ίδια επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cv01302 είπε

Βλέπω στο πρόγραμμά μου ότι από τα 55 MWh και πάνω πληρώνω ρήτρα

το πλασματικό όριο , το πραγματικό είναι άλλο (δώσε μαθηματικό τύπο)

5 λεπτά πριν, cv01302 είπε

Βλέπω ότι έπεσε και το ημερήσιο MCP στα 200-216

233,26 ο μέσος όρος ΔΕΚ μέχρι σημερα

8 λεπτά πριν, cv01302 είπε

ο Πρωθυπουργός δεσμεύτηκε ότι η κυβέρνηση θα συνεχίσει να παρεμβαίνει και μετά τον Ιανουάριο για όσο καιρό χρειαστεί και μέχρι να αποκλιμακωθούν οι τιμές ενέργειας

μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο σεκιουριτάς ,προϊστάμενος ,υπεύθυνος καθαρίστρια,  διευθυντής , υπάλληλος ,κεντρικά και γωνίες

προσθέτω και "πρωθυπουργοί "
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλές γιορτές σε όλους!

Με πρόλαβε δυστυχώς η protergia πριν τις γιορτές και μου έκανε δώρο.... + 115% του ποσού κατανάλωσης ρεύματος για το "άρθρο 8,8" + ένα έξτρα 50% σε "ρυθμιζόμενες χρεώσεις"!? Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτά και γιατί/πως μου τα κοτσάρανε και είναι ο λόγος που έφυγα για ΔΕΗ.

Μπορώ να γλιτώσω κάπως τα 2 έξτρα αυτά καπέλα - συνήγορος του καταναλωτή;

Δεν έχω καν ιδέα αν είμαι στο σωστό thread, αλλά μόλις είδα το "δώρο" και φλίπαρα.

Screenshot_20211218-235545.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kr3.zw είπε

Μπορώ να γλιτώσω κάπως τα 2 έξτρα αυτά καπέλα - συνήγορος του καταναλωτή;

καλύτερα myrae

παρακολούθηση χοντρικής ρεύματος & αμφισβήτηση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nickapos είπε

Θα παρακολουθώ την αγορά προσεκτικά ώστε να βρω κάποια ευκαιρία με σταθερό τιμολόγιο. Το online/enter είναι όντως ακριβά αλλά με αυτά που έχω πληρώσει το τελευταίο διάστημα μου βγαίνει ακόμα πιο ακριβά με το κυμαινόμενο. Τεσπα θα το παρακολουθώ ώστε την επόμενη φορά που θα κατέβω Ελλάδα να μην έχω το ίδιο πρόβλημα.

...αυτά που έχεις πληρώσει για "(ρήτρα) αναπροσαρμογή τιμών", όπως κι ο ίδιος κατάλαβες κι όπως σου είπαν, τουλάχιστον θα σου βγουν ως πιστωτικό υπόλοιπο στην εκκαθάριση (...το "κακό-κακό" θα είναι αν παίρνεις συνεχόμενα για μήνες έναντι λογαριασμούς...Συμβαίνει ενίοτε μέχρι και για 8μηνο, αν όχι παραπάνω...). ΕΚΤΟΣ φυσικά κι αν δεν εννοείς ΜΟΝΟ τα έναντι, αλλά είχες κάνει και κατανάλωση, μέσα στο διάστημα που είχαν αρχίσει ν' ανεβαίνουν οι τιμές, πχ από Ιούνιο έως Σεπτέμβριο, που πιθανώς θα ήσουν Ελλάδα - δεν εννοώ συνεχόμενα, αλλά αν η κατανάλωση πχ ενός μήνα, είχε γίνει μέσα σε αυτούς του μήνες).

Όλο και κάποιος θα είναι κοντά στο σπίτι να του πεις κάθε μήνα να κοιτάει τον μετρητή και να σου λέει τις ενδείξεις και να τις δίνεις εσύ στον ΔΕΔΔΗΕ, ακόμη κι απ' το εξωτερικό, μέσα από την σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ (σ' όποιον πάροχο κι αν είσαι). Αυτός είναι άλλωστε υπεύθυνος για τις καταμετρήσεις. Κι αν δεν γίνεται καθόλου κατανάλωση, βάζε την ίδια ένδειξη κάθε φορά (ακόμη κι αν τύχει κάποιος να μπει από τους δικούς σου και να κάνει λίγη, δεν έχει σημασία, καθώς την καταμέτρηση για την εκκαθάριση θα την κάνει ούτως ή άλλως ο ΔΕΔΔΗΕ και δεν παίζει ρόλο αν είχες δώσει "πλασματική" μέτρηση στο ενδιάμεσο). Με άλλα λόγια : δεν χρειάζεται "να το παρακολουθήσεις όταν γυρίσεις Ελλάδα".

Όσο περί "ευκαιριών" : δεν υπάρχουν. Και μάλλον δεν έχεις καταλάβει πλήρως τί συμβαίνει : η τιμή του ρεύματος έχει απλά πάει στον θεό (...ή μάλλον,,,στον διάολο....). Για όλους του παρόχους. Που σημαίνει ότι με τέτοια αύξηση, δεν έχουν στην ουσία περιθώρια να κάνουν ανταγωνιστική εκπτωτική τιμολογιακή πολιτική (που είναι και ο λόγος ύπαρξής τους στην αγορά) για να προσελκύσουν πελάτες. Εκτός ίσως από την ΔΕΗ, που έχει κάποια περιθώρια, λόγω μεγέθους και υπόστασης στην ελληνική αγορά. Η οποία έχει το περιθώριο να προσφέρει σταθερά προγράμματα, και μάλιστα κάπως φτηνότερα από τους υπόλοιπους. Κι αυτό για όσους τα προλάβουν με τις τρέχουσές τους τιμές, μέχρι 31/12 (μετά, λογικά θα τ' ανεβάσουν κι άλλο). Αν λοιπόν έχεις την τύχη να είσαι ΔΕΗ (στο βασικό της οικιακό τιμολόγιο, το Γ1 οικιακό, και αν είχες φτιάξει account στην υπηρεσία e-bill της ΔΕΗ, μπορείς να ενεργοποιήσεις μέσα από το ebill κάποιο από τα δύο σταθερά της, ΑΝ είναι να επιστρέψεις Ελλάδα και να κάνεις αρκετή κατανάλώση μέσα στο '22. Αν πάλι γυρνάς κατά Αύγουστο μεριά, κι αυτό μόνο για ξερωγώ 2 βδομάδες, μάλλον καλύτερα να το αφήσεις ως έχει, αν δεν θα έχεις καταναλώσεις μέχρι τότε, αφού δεν έχει καν πάγιο το Γ1. Αν πάλι είναι να γίνουν κατανλώσεις 2-3 μηνών μέσα στο '22, ίσως και να συμφέρει να βάλεις σταθερό πρόγραμμα, για τότε. Αλλά να το βάλεις από τώρα, γιατί ποιος ξέρει πού θα φτάσουν και των σταθερών οι τιμές, στους επόμενους μήνες...Γενικά θέλει και ψάξιμο και ρίσκο "πρόβλεψης"...Ενστικτωδώς εγώ θα έλεγα, μείνε Γ1 και ίσως να πέσουν αρκετά οι τιμές κυμαινόμενης χρέωσης το καλοκαίρι...Αλλά τί θ' αποφασίσεις, εσύ ξέρεις καλύτερα.)

edit : TΩΡΑ πήρα χαμπάρι ότι είσαι Ήρωνα.....Άρα πάνε περίπατο τα παραπάνω....Κρατάς μόνο το να δίνεις ενδείξεις στον ΔΕΔΔΗΕ για να γλυτώνεις τα έναντι με ρήτρα...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios Πολύ καλημέρα σας!

Βάσει των τιμών ΤΕΑ που αναφέρεις και των συντελεστών που προκύπτουν (btw απ'τον πίνακα της δεή ή της αδμηέ τις πήρες?)

20/5-1/6 -  ΤΕΑ 66,17
(1,20*66,17+20-45)/1000= 0,054

1/6-1/8 - ΤΕΑ 93,47
(1,20*93,47+20-45)/1000= 0,0871

1/8-22/9 - ΤΕΑ 126,64
(1,20*126,64+20-45)/10000,127 (αντί 0.095339 που του υπολόγισε η ζενίθ),

το σύνολο του φίλου, λόγω του τελευταίου, θα πήγαινε στα 240ε από 210ε που του ήρθε.

Άρα, μήπως δεν έχει νόημα να το ψάξουμε σχετικά με τα +- των υπολογισμών?
Παρά μόνο για την ύπαρξη των χρεώσεων αυτών καθεαυτών, που συνιστούν καταχρηστική αλλαγή όρων συμβολαίου, χωρίς πρότερη ενημέρωση?

Παρεπιπτόντως, υπάρχει κανείς που το προχώρησε μερικώς ή και επιτυχώς με τη διαδικασία αμφισβήτησης και το αίτημα επιστροφής της χρέωσης (ή έστω εφαρμογής της μετά από 60 ημέρες από την ειδοποίηση)?

Γιατί απ'ο.τι διάβασα, ούτε καν η ραε σου απάντησε σε σχετικό ερώτημα που έθεσες (?)

Πάντως σχετικά με την ενημέρωση, στο σαιτ της Ζενίθ διάβασα τα εξής...

Spoiler

 

Για την τροποποίηση όρων της Σύμβασης Προμήθειας, ο Προμηθευτής υποχρεούται σε ατομική ενημέρωση των Πελατών του. Η ενημέρωση λαμβάνει χώρα τουλάχιστον εξήντα (60) ημέρες πριν την έναρξη ισχύος των τροποποιήσεων και περιέχεται σε ειδικό πεδίο του Λογαριασμού Κατανάλωσης. Η τροποποίηση των όρων Σύμβασης Προμήθειας σχετικά με την επαναφορά των τελών πρόωρης αποχώρησης ισχύει 60 ημέρες μετά την λήψη του σχετικού ενημερωτικού μηνύματος στους λογαριασμούς κατανάλωσης

Η ενημέρωση σχετικά με την τροποποίηση των άνω συντελεστών και ορίων, δύναται να λαμβάνει χώρα εξήντα (60) ημέρες πριν την έναρξη ισχύος των τροποποιήσεων, σε ειδικό πεδίο του Λογαριασμού Κατανάλωσης.

Εναλλακτικά, η ενημέρωση σχετικά με την τροποποίηση των άνω συντελεστών, δύναται να λαμβάνει χώρα με τον πρώτο Λογαριασμό Κατανάλωσης που ακολουθεί την τροποποίηση, βάσει τού άρθρου 30 παρ. 2 τού Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας (ΚΠΗΕ) - Τροποποίηση όρων Σύμβασης Προμήθειας

 

Το οποίο αυτό τρομερό άρθρο αναφέρει

Αναφορά σε κείμενο

 

1. Μονομερής τροποποίηση του περιεχομένου της Σύμβασης από τον Προμηθευτή είναι δυνατή μόνο εφόσον τούτο προβλέπεται εκ της κείμενης Νομοθεσίας ή έχει ρητώς συμφωνηθεί στη Σύμβαση, κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 18 παρ. 2 ια του παρόντος.

2. Για την τροποποίηση όρων της Σύμβασης Προμήθειας, ο Προμηθευτής υποχρεούται σε ατομική ενημέρωση των Πελατών του. Η ενημέρωση λαμβάνει χώρα τουλάχιστον εξήντα (60) ημέρες πριν την έναρξη ισχύος των τροποποιήσεων και, εφόσον είναι δυνατό και επαρκές, σε ειδικό πεδίο του Λογαριασμού Κατανάλωσης ή σε χωριστό έντυπο που διαβιβάζεται με αυτόν.
Κατ’ εξαίρεση, η ενημέρωση σχετικά με τροποποίηση των Χρεώσεων Προμήθειας δύναται να λαμβάνει χώρα με τον πρώτο Λογαριασμό Κατανάλωσης που ακολουθεί την τροποποίηση.

3. Η ατομική ενημέρωση πραγματοποιείται με επιστολή. Δύναται να υλοποιείται με εναλλακτικούς τρόπους (ενδεικτικά αναφέρονται: τηλεφωνικά, με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο, μέσω σύντομης ειδοποίησης η οποία περιλαμβάνεται στο Λογαριασμό Κατανάλωσης ή αποστέλλεται ηλεκτρονικά, παραπέμποντας στην ιστοσελίδα του Προμηθευτή για πλήρη ενημέρωση επί του περιεχομένου της τροποποίησης), εφόσον έχει συναινέσει σε τούτο ο Πελάτης. Σε περίπτωση που ο Πελάτης αποδέχεται ως μοναδικό τρόπο επικοινωνίας τη συστημένη αλληλογραφία, ο Προμηθευτής δύναται να επιβάλει χρέωση για την υπηρεσία αυτή.

4. Η ατομική ενημέρωση έχει κατ’ ελάχιστο το ακόλουθο περιεχόμενο:

α. Πλήρη και αναλυτική αναφορά των όρων της Σύμβασης Προμήθειας ή των Χρεώσεων Προμήθειας που τροποποιούνται. Μεταβολές στην εταιρική ταυτότητα του Προμηθευτή νοούνται ως τροποποιήσεις των όρων της Σύμβασης Προμήθειας, εφόσον αφορούν μεταβολή ως προς την εταιρική επωνυμία ή/ και μεταβολές ως προς την εταιρική μορφή του προμηθευτή ή/ και συνιστούν εταιρικό μετασχηματισμό του νομικού προσώπου του προμηθευτή ή μεταβίβαση της άδειας.

β. Υπόμνηση στον Πελάτη του δικαιώματος καταγγελίας της Σύμβασης Προμήθειας, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 21 του παρόντος, και συνοπτική αναφορά των σχετικών διαδικασιών.

Οι παραπάνω όροι δεν ισχύουν για μεταβολές στις Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις οι οποίες βρίσκονται εκτός της σφαίρας επιρροής του Προμηθευτή. Ο Προμηθευτής οφείλει να ενημερώνει σχετικά τους Πελάτες του με ειδικό έντυπο ή σε ειδικό πεδίο στον πρώτο Λογαριασμό Κατανάλωσης μετά την έναρξη ισχύος των μεταβολών στις Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις.

 

 

Δεν ξέρω αν βρήκαν παραθυράκι οι στηδεςπου για να'ναι καλυμμένοι ή απλά παρερμηνεύουν το άρθρο προς όφελός τους..Αλλά μάλλον it's a losing game..Αφού και η ΡΑΕ στη δημόσια διαβούλευση στο στ) περί άλλων τύρβαζε.

Όπως και να'χει, δε θα πέσουμε χωρίς μάχη, έστω για την τιμή των όπλων.
Οπότε στην περίπτωση μου, για τα του ρεύματος, τι προτείνεις?

Να αμφισβητήσω/ζητήσω επιστροφή και για τις δύο χρεώσεις (Αυγούστου και Δεκέμβρη), επικαλούμενος άγνοια κ παίζοντας το τρελίτσα όπως αναφέρεις στα βήματα?

Εφόσον η 1η ενημέρωση έγινε τον Αύγουστο, η όποια διεκδίκηση για τη χρέωση του Δεκέμβρη πάει άκλαυτη?

Ταυτόχρονα να το κάνω κοινοποίηση σε rae, ΣτΚ κλπ για την όποια επίσπευση των διαδικασιών? Σε ποιο στάδιο ανοίγω case αιτήματος/παραπόνου στη rae?

Παίζει να υπάρχει κάνα πρότυπο κείμενο αμφισβήτησης που έχεις στείλει εσύ ή κάποιος άλλος συμφορουμίτης?

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από simba88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, simba88 είπε

(btw απ'τον πίνακα της δεή ή της αδμηέ τις πήρες?)

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

3 ώρες πριν, simba88 είπε

Δεν ξέρω αν βρήκαν παραθυράκι οι στηδεςπου για να'ναι καλυμμένοι ή απλά παρερμηνεύουν το άρθρο προς όφελός τους.

χρησιμοποιούν το παράθυρο οτι είναι αλλαγή χρέωσης και όχι γενικών όρων

3 ώρες πριν, simba88 είπε

Να αμφισβητήσω/ζητήσω επιστροφή και για τις δύο χρεώσεις (Αυγούστου και Δεκέμβρη), επικαλούμενος άγνοια κ παίζοντας το τρελίτσα όπως αναφέρεις στα βήματα?

αμφισβήτηση του τελευταίου λεγοαριασμού

3 ώρες πριν, simba88 είπε

Εφόσον η 1η ενημέρωση έγινε τον Αύγουστο, η όποια διεκδίκηση για τη χρέωση του Δεκέμβρη πάει άκλαυτη?

ποια ενημέρωση ?

3 ώρες πριν, simba88 είπε

Παίζει να υπάρχει κάνα πρότυπο κείμενο αμφισβήτησης που έχεις στείλει εσύ ή κάποιος άλλος συμφορουμίτης?

όχι , αλλά δες τα βήματα της αμφισβήτησης στην υπογραφή μου για το τι ρωτάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexdjx είπε

Καμαρωστε λογαριασμο εναντι elpedison.

Ρητρα 3 φορες πανω απο την αξια ρευματος...

+0,22 , τόσο είναι , μήνες το λέμε , άργησες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios

Ε για την "ενημέρωση"/ειδοποίηση τροποποίησης που συζητάμε τόσο καιρό και αναγράφουν στο λογαριασμό..

Αναφορά σε κείμενο

"Σας ενημερώνουμε για την τροποποίηση των υπολογιστικών παραμέτρων των Χρεώσεων Προμήθειας του Άρθρου 8.8. της μεταξύ μας Σύμβασης, κατ’
εφαρμογή του Γενικού Όρου 11.2 αυτής, λόγω μεταβολής των συνθηκών λειτουργίας της αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας, με έναρξη την περίοδο τιμολόγησης
του παρόντος λογαριασμού. Μπορείτε να ενημερωθείτε αναλυτικά στην ιστοσελίδα μας www.protergia.gr/sites/default/files/arthro8.8.pdf ή καλέστε μας στο
18311 και ζητήστε μας κάθε πληροφορία. Σας υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία δικαιούστε να διακόψετε τη σύμβαση, χωρίς οικονομική
επιβάρυνση. Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη!".

Και που "υποτίθεται", η έναρξη ισχύος των τροποποιήσεων πρέπει να γίνει 60 ημέρες μετά απ'την ειδοποίηση. Αλλά όπως φαίνεται (δεν ξέρω αν διάβασες το spoiler πάνω) βρήκαν παράθυρο με το "κατ'εξαίρεση" και το "εκτός της σφαίρας επιρροής του Προμηθευτή". Τελικά το αναφέρει και η πρωτεργια στους επικαιροποιημένους γενικούς όρους σύμβασης της.

Spoiler

Με την εξαίρεση του Γενικού Όρου 5.1 και του Γενικού Όρου 8.9 της Σύμβασης, μονομερής τροποποίηση 
οποιουδήποτε εκ των όρων της Σύμβασης από τον Προμηθευτή είναι δυνατή για σπουδαίο λόγο (π.χ. μεταβολή της ισχύουσας νομοθεσίας, έκδοση δικαστικής απόφασης ή απόφασης εποπτικής ή ρυθμιστικής αρχής ή διοικητικού οργάνου που επηρεάζει τη λειτουργία της Σύμβασης, μεταβολή των συνθηκών λειτουργίας της αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας, νομοθετική επιβολή πρόσθετων στοιχείων κόστους δραστηριότητας προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας οποιασδήποτε φύσης, ενδεικτικά κόστη, που σχετίζονται με μηχανισμό διασφάλισης επαρκούς ισχύος ή/και με μηχανισμό αποζημίωσης ευελιξίας, ή/και με τη μείωση του ελλείμματος του ειδικού λογαριασμού του άρθρου 143 του ν. 4001/2011, ή/και με τις εκπομπές αεριών ρύπων (CO2) ή ακόμα και με την χρήση λιγνίτη ως 
καυσίμου για την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας),

υπό τον όρο ατομικής ενημέρωσης του Πελάτη, τουλάχιστον εξήντα (60) ημέρες πριν από την έναρξη ισχύος της τροποποίησης, μέσω ειδοποίησης σε ειδικό πεδίο του λογαριασμού κατανάλωσης με παραπομπή 
στην ιστοσελίδα του Προμηθευτή για πλήρη ενημέρωση επί του περιεχόμενου της τροποποίησης, ή μέσω μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, επίσης με παραπομπή στην ιστοσελίδα του Προμηθευτή για πλήρη ενημέρωση, ή με χωριστό έντυπο που συνοδεύει 
το λογαριασμό κατανάλωσης.

Κατ’ εξαίρεση η ενημέρωση σχετικά με τροποποίηση των Χρεώσεων Προμήθειας δύναται να λαμβάνει χώρα με τον πρώτο λογαριασμό κατανάλωσης που ακολουθεί την τροποποίηση, με παραπομπή στην ιστοσελίδα του Προμηθευτή για πλήρη ενημέρωση ή με χωριστό έντυπο, που συνοδεύει το λογαριασμό κατανάλωσης.

Στα πλαίσια της ενημέρωσης του Πελάτη κατά τα προαναφερθέντα, θα υπενθυμίζεται στον Πελάτη το δικαίωμα καταγγελίας του, σύμφωνα και με τα αναφερόμενα στον Γενικό Όρο 6.2 ανωτέρω. Μεταβολές/προσθήκες στις Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις και στις Λοιπές Χρεώσεις, οι οποίες βρίσκονται εκτός σφαίρας επιρροής του Προμηθευτή, και τροποποιήσεις από τον Προμηθευτή όρων της Σύμβασης συνεπεία θεσπίσεως κανόνων αναγκαστικού δικαίου ή εκδόσεως δικαστικής απόφασης ή απόφασης εποπτικής ή ρυθμιστικής αρχής ή διοικητικού οργάνου, που συνεπάγονται τροποποίηση του περιεχομένου των αντίστοιχων όρων της Σύμβασης, δεν συνιστούν μονομερή τροποποίηση των όρων της Σύμβασης από τον Προμηθευτή.

Οκ, να'σαι καλά!

Επεξ/σία από simba88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...