Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, baladisk είπε

στον αμέσως προηγούμενο λογαριασμό πλήρωσα 59 ευρώ συνδρομή ετήσια (προπληρώνεται για το επόμενο έτος) για το πρόγραμμα με 0.064kw.

ποιο πρόγραμμα ? υποθέτω οτι προβλέπει ρήτρα

αλλά ζητάς να φύγεις και να σου επιστραφούν (αναλογικά) τα 59€

υπόψιν οτι για ένα 6μηνο δεν μπορούν να κάνουν αλλαγές τιμών και όρων , αλλά σε συμφέρει για να πιέσεις να πάρεις μέρος του ποσού

επειδή το

10 λεπτά πριν, baladisk είπε

περιμένω τη δευτέρα τηλέφωνο από μια που μου είχε αλλαξει το συμβόλαιο σε fixed να πάω στο fixed με κοτ β αυτή τη φορά, θα βγει από α

δε σε συμφέρει (9€ πάγιο και 24μηνο) δες για enter στο άλλο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Πας αλλού.

Ναι η λύση ειναι να πάω σε άλλη χώρα μάλλον γιατί με αυτά που διαβάζω όλοι οι εναλλακτικοί το ίδιο ειναι δεν δίνουν τα 0,04 με 0,07 κτλ ή εστω 0,11 που διαφημίζουν (εξαρτάται απο την εταιρία) στο τέλος ο λογαριασμός το ίδιο φουσκωμένος έρχεται ήτα λόγω ρήτρα αναπροσαρμογής είτε λόγω οτιδήποτε τους έρθει να βάλουν... 

1 ώρα πριν, korakios είπε

όχι , γιατί δε μας αφήνουν να κάψουμε λιγνίτη , ούτε να κλείσουμε μακροχρόνιο συμβόλαιο φυσικού αερίου

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

άρα με άλλα λόγια φταίει το κράτος πάλι που δεν εκσυγχρόνισε την παραγωγή ενέργειας και η αντιπολίτευση δεν μιλάει γιατί ούτε και εκείνοι κάνανε κάτι..

 

Άρα εφόσον κοστίζει πολιτικά και στους 2,3 πόσοι ειναι αποφασίζουν να το φάει η μαρμάγκα το θέμα. 

 

Πραγματικά, μόνο σε μια χώρα σαν την ελλάδα θα περίμενα η ΔΕΗ ξαφνικά να δίνει 100% πάνω λογαριασμό ρεύματος και να μην γίνεται πανικός στην βουλή και στα ΜΜΕ για αυτό. 

Ναι οκ μας "προετοίμασαν" μια φάση πριν κανα 2μηνο αλλά στην ένταση και γενικότητα που αναφέρθηκαν εμένα τουλάχιστον μου δόθηκε η εντύπωση ότι μιλάμε για ποσοστιαία αύξηση κάτω του 50% μέρος της οποίας σκέφτεται να απορροφήσει το κράτος...

 

άκου εκει 100% αύξηση πραγματικά πως δεν μαζευόμαστε με τσάπες και δάδες μπροστά στην βουλή; :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Ναι η λύση ειναι να πάω σε άλλη χώρα μάλλον γιατί με αυτά που διαβάζω όλοι οι εναλλακτικοί το ίδιο ειναι δεν δίνουν τα 0,04 με 0,07 κτλ ή εστω 0,11 που διαφημίζουν (εξαρτάται απο την εταιρία) στο τέλος ο λογαριασμός το ίδιο φουσκωμένος έρχεται ήτα λόγω ρήτρα αναπροσαρμογής είτε λόγω οτιδήποτε τους έρθει να βάλουν... 

Ναι, για σήμερα μπορείς να πας Γαλλία πχ. Εκεί είναι τσάμπα. Αύριο θα σου πούμε.😁

https://www.energylive.cloud/

Δεν έχεις πάρει χαμπάρι μάλλον τι συμβαίνει ευρύτερα.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, korakios είπε

ποιο πρόγραμμα ? υποθέτω οτι προβλέπει ρήτρα

αλλά ζητάς να φύγεις και να σου επιστραφούν (αναλογικά) τα 59€

υπόψιν οτι για ένα 6μηνο δεν μπορούν να κάνουν αλλαγές τιμών και όρων , αλλά σε συμφέρει για να πιέσεις να πάρεις μέρος του ποσού

επειδή το

δε σε συμφέρει (9€ πάγιο και 24μηνο) δες για enter στο άλλο θέμα

το πρόγραμμα δεν υπάρχει, ήταν ειδική προσφορά, πολύ λίγοι το είχαν όσοι έκαναν τη μετάβαση σε αυτό το 2019.

δεν είχε ποτέ ρήτρα μέχρι και το δεκεμβρη του 21, τωρα στις 15 δεκεμβρη που βγηκε ο εναντι ενημερωσαν για ρητρα.  το πρόγραμμα δεν έχει ρήτρα μας είπαν όταν το υπογράψαμε. 

συνδυαζόταν και με κοτ και ήταν εξαιρετικό. 0.064/kw - 0.075/kw ΚΟΤ Α απλά είχε 59 ευρώ συνδρομή. πριν από ένα μήνα με χρέωσαν 59 ευρώ συνδρομή και έναν λογαριασμό μετά μου βάζουν και ρήτρα. ελεύθερο προνομιακό πρόγραμμα liberty λεγόταν.

δεν θελω να παω δεη. Με βαζουν να υπογράψω δήλωση αποδοχής οφειλών παροχής, 600 ευρώ από τον παππού που την ειχε στο όνομά του πριν πεθάνει. βαζω ενα 10αρικο -20αρικο οταν εχω, με τιποτα δεν θελω να εμφανιστούν στην παροχή σε τέτοιες δυσκολες εποχές. κληρονόμησα το σπίτι από τον παπού επομένς και τις οφειλές του, και θα το πληρωσω λίγο λίγο όταν εχω.

επισης δεν θελω να φυγω απο watt n wolt να μην αφήσω και εδώ οφειλές. εχω ήδη ενεργό διακανονισμό για 300-400 ευρώ κάπου εκεί, ο οποίος ευτυχώς εξοφλείται κανονικά.

Επεξ/σία από baladisk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, baladisk είπε

προνομιακό πρόγραμμα liberty

είχε ρήτρα , μάλλον λόγω ΚΟΤ δεν εφάρμοζαν αλλά πλέον εδώ και μήνες όλοι βάζουν και σε ΚΟΤ

οκ , κάτσε στο fix αλλά πίεσε για τα 59€

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ναι, για σήμερα μπορείς να πας Γαλλία πχ. Εκεί είναι τσάμπα. Αύριο θα σου πούμε.😁

https://www.energylive.cloud/

Δεν έχεις πάρει χαμπάρι μάλλον τι συμβαίνει ευρύτερα.

Δεν ξέρω για την Γαλλία (και αμφιβάλω να είναι στα ίδια χάλια με εμας) αυτό που ξέρω ειναι ότι έχω σπίτι στην γερμανία και εκει δεν μου έχει έρθει λογαριασμός ρεύματος 100% πάνω λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dr_Pepper είπε

Δεν ξέρω για την Γαλλία (και αμφιβάλω να είναι στα ίδια χάλια με εμας) αυτό που ξέρω ειναι ότι έχω σπίτι στην γερμανία και εκει δεν μου έχει έρθει λογαριασμός ρεύματος 100% πάνω λολ

ευχαριστούμε για την ενημέρωση και καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, korakios είπε

που έψαξες και δεν το βρήκες ?

τα υπόλοιπα oftopic

Παταω και λεει δεν ισχυει και εχει βγει καινουριο και πατηστε στον τιτλο και δεν καταλαβαινω τι πρεπει να κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν ξέρω για την Γαλλία (και αμφιβάλω να είναι στα ίδια χάλια με εμας) αυτό που ξέρω ειναι ότι έχω σπίτι στην γερμανία και εκει δεν μου έχει έρθει λογαριασμός ρεύματος 100% πάνω λολ

Εκει, πόσο πάει η κιλοβατώρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Εκει, πόσο πάει η κιλοβατώρα ?

Δεν ξέρω αυτό που ξέρω εναι ότι σε σπίτι με παρόμοια τετραγωνικά (και κατα συνέπεια αριθμό LED, λευκών συσκευών κτλ) ο λογαριασμός μου έρχεται πιο κάτω μάλλον γιατί δεν έχουν χαζά όπως ρυθμιζόμενες χρεώσεις και ρήτρες αναπροσαρμογής ή και να έχουν κάτι τέτοιο σαν όρο (γιατί έχω ικανούς κάποιους να πάρουν σβάρνα ους όρους χρήσης κτλ μέσω google ) δεν κάνουν χαζά όπως τώρα πχ με την ΔΕΗ, ρεύμα 1000 ευρώ, ρήτρα αναπροσαρμογής 1000 ευρώ ΛΟΛ  +καμιά 400 ευρώ ρυθμιζόμενες χρεώσεις και 70 ευρώ ερτ κτλ

Ή με άλλα λόγια για 1000 ευρώ κατανάλωση πληρώνω +1500 κερατιάτικα... μάθανε ότι μπιπ πλάκωσαν και οι ρωμά που λέει και το λογύδριο..  :P 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, γράφτηκα στο φόρουμ με αφορμή αυτό το θέμα.

εχω συμβόλαιο στον ηρωνα για το, σπίτι μου και ενώ είμαι στο εξωτερικό και το σπίτι είναι κλειστό μου έρχονται λογαριασμοί πάνω από 100 ευρώ το μήνα λόγω της ρήτρας αναπροσαρμογής και του έναντι που χρησιμοποιούν από τη τελείται φορά που ήμουν Ελλάδα.

με βλέπω να αλλάζω και εγώ εταιρεία με συνοπτικές διαδικασίες, αλλά θα το ψάξω για το που να πάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, nickapos είπε

το σπίτι είναι κλειστό μου έρχονται λογαριασμοί πάνω από 100 ευρώ το μήνα λόγω της ρήτρας αναπροσαρμογής και του έναντι που χρησιμοποιούν

θα τα πάρεις πισω σε εκκαθαριστικό

8 λεπτά πριν, nickapos είπε

με βλέπω να αλλάζω και εγώ εταιρεία με συνοπτικές διαδικασίες, αλλά θα το ψάξω για το που να πάω.

άργησες , δεν υπάρχουν επιλογές , δες τα ακριβά online/enter (στο άλλο θέμα)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

θα τα πάρεις πισω σε εκκαθαριστικό

άργησες , δεν υπάρχουν επιλογές , δες τα ακριβά online/enter (στο άλλο θέμα)

Ναι αυτό βλέπω τώρα. Σκέφτομαι ότι εφόσον το,σπίτι είναι κλειστό δε βιάζομαι ιδιαίτερα αφού δεν υπάρχει κατανάλωση. Θα παρακολουθώ την αγορά προσεκτικά ώστε να βρω κάποια ευκαιρία με σταθερό τιμολόγιο. Το online/enter είναι όντως ακριβά αλλά με αυτά που έχω πληρώσει το τελευταίο διάστημα μου βγαίνει ακόμα πιο ακριβά με το κυμαινόμενο. Τεσπα θα το παρακολουθώ ώστε την επόμενη φορά που θα κατέβω Ελλάδα να μην έχω το ίδιο πρόβλημα.

ευχαριστω πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nickapos είπε

αλλά με αυτά που έχω πληρώσει το τελευταίο διάστημα

έναντι έχεις πληρώσει τα οποία θα αφαιρεθούν στον εκκαθαριστικό μηδενικής κατανάλωσης , άρα όποιον πάροχο και να είχες μόνο τυχών πάγια θα πλήρωνες απο ρεύμα

να δίνεις εσύ την ένδειξη μέσω ΔΕΔΔΗΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...