Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Klausx είπε

Υπάρχει ανάλογη χρέωση και στην ΔΕΗ; Μιλάμε για τρελή αύξηση.

στο Γ1 ? ναι , πάνω κάτω τα ίδια είναι στα κυμαινόμενα , +0,23 περίπου

47 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

Μια επιπρόσθετη ερώτηση: το αίτημα της λάθος καταμέτρησης που τακτοποιήθηκε τελικά να το κλείσω με το πράσινο κουμπί. Βέβαια εντός του τελευταίου μηνύματος του παρόχου υπάρχει αναφορά και στο ποσό του επανεκδοθέντος τελικού λογαριασμού. Μήπως αν το κλείσω και κάνω αποδοχή "σημαίνει" ότι αποδέχομαι και το ποσό του λογαριασμού..???...🤔

δεν ξέρω εγώ θα το έκλεινα αν αφορούσε τη λανθασμένη καταμέτρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά . Παρακολουθώ εδώ και δύο μέρες και προσπαθώ να καταλάβω τί πρέπει να κάνω .

Το excel για κάποιο λόγο (προφανως είμαι στόκος ) δε μπορώ να το δουλέψω και δε μπορώ νακαταλάβω τι πρέπει να κάνω .

Έχω 3φασικό , 3 000 KW το 4μηνο κατανάλωση και εκεί που είχα 200 ευρώ το μήνα λογαριασμούς έχω 400.

Είμαι σε ένα παλιό πρόγραμμα Volton Home που δεν πρεπει να υπάρχει ακόμη γιατί δεν το βρίσκω και δίνω για ΟΤΣ μόνο αυτο το μήνα 209 ευρώ !! (Λογαριασμός 396 ) 

Τον προηγούμενο μήνα εκκαθαριστικός ήρθε 370 !!

Σας παρακαλώ Βοήθεια !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, trobinhood είπε

γιατί δεν το βρίσκω και δίνω για ΟΤΣ μόνο αυτο το μήνα 209 ευρώ !! (Λογαριασμός 396 ) 

Τον προηγούμενο μήνα εκκαθαριστικός ήρθε 370 !!

αμφισβήτηση

22 λεπτά πριν, trobinhood είπε

Το excel για κάποιο λόγο (προφανως είμαι στόκος ) δε μπορώ να το δουλέψω και δε μπορώ νακαταλάβω τι πρέπει να κάνω .

το κατεβάζεις και βάζεις κιλοβατωρες τετράμηνων , δεν έχει κάτι άλλο

αλλά έτσι και αλλιώς για ΔΕΗ online ή enter είσαι , συνέχεια στο άλλο θέμα και αφού δεις και στο site τις διαφορές των προγραμμάτων

22 λεπτά πριν, trobinhood είπε

Έχω 3φασικό , 3 000 KW το 4μηνο κατανάλωση

στα αντίστοιχα θέματα απαραίτητα νυχτερινό (άμεσα αίτηση )μπορεί να χρειαστείς όμως και ΥΔΕ

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

όταν δεν υπάρχει επίλυση

μπορεί και μήνες

άρα ότι και να γίνει το αφήνουμε ανοιχτό ? ή δεν έχει σχέση αν πατήσουμε να κλεισει το θέμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πρόγραμμα elpedison Electricity Home Day, περίοδος 26/06/21 - 26/10/21, για 1029 kWh πλήρωσα στον εκκαθαριστικό (1.029,00 kWh x 0,08950 = €92,10) - (Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής 459 kWh * 0,03 = -€13,77 όπου αναφέρεται στην έκπτωση 15% λόγω εμπρόθεσμης εξόφλησης) + Αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας: €44,00 (δίχως κάποιο υπολογισμό) = σύνολο €122,33 .

Ρυθμιζόμενες χρεώσεις (μεταφορά/διανομή) ή διάφορες χρεώσεις / πιστώσεις (πληρωμές έναντι) ή Δήμο / ΕΡΤ δεν τις βάζω καθώς φαντάζομαι ότι είναι ίδιες για κάθε πρόγραμμα.

Από την αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας (λογικά ΟΤΣ?), καταλαβαίνω ότι 44 / 1029 = €0,042 / kWh . Προφανώς δεν έχω δει (ακόμα??) αυτά που αναφέρουν μερικοί περί €0,25 / kWh προσαύξηση με το καλημέρα λόγω ΟΤΣ, αλλά η περίοδος κατανάλωσης ήταν μέχρι τέλος Οκτωβρίου.

 

Επομένως, αυτή τη στιγμή πληρώνω 0,08950 * 0,85 (λόγω εμπρόθεσμης πληρωμής με πάγια εντολή) = €0,076 / kWh + ό,τι βγάλει η ΟΤΣ.

Δεδομένου ότι η ΔΕΗ δίνει €0,17 / kWh δίχως προσαυξήσεις, αν η ΟΤΣ ξεπεράσει τα 0,17 - 0,076 = €0,094  / kWh , βγαίνω κερδισμένος από την αλλαγή.

Επειδή βλέπω κάτι λογαριασμούς που παραθέτουν μερικοί, όπου φαίνονται €0,20 / kWh ή και €0,25 / kWh, μήπως πρέπει να σταματήσω να γράφω και να κάνω αίτηση ΧΤΕΣ για ΔΕΗ? :o

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LuNaTiC είπε

άρα ότι και να γίνει το αφήνουμε ανοιχτό ? ή δεν έχει σχέση αν πατήσουμε να κλεισει το θέμα ?

δεν πάει έτσι

στέλνεις αίτημα

παίρνεις απάντηση που σε καλύπτει το κλείνεις

παίρνεις απάντηση που δε σε καλύπτει απόρριψη και απάντηση κοκ

αν δεν αποδέχεται ο πάροχος ζητάς απο την αρχή να πάρει θέση

όταν τελειώσει η φάση είτε θα το κλείσει η ΡΑΕ ή εσύ

το μένει ανοιχτό απο μόνο του δε σημαίνει οτι κάποιος το κοιτά

2 λεπτά πριν, cv01302 είπε

Για πρόγραμμα elpedison Electricity Home Day, περίοδος 26/06/21 - 26/10/21

το πρώτο εξάμηνο δεν είχες καν ρήτρα υπόψιν (περίοδος χάριτος της elpedison)

3 λεπτά πριν, cv01302 είπε

αν η ΟΤΣ ξεπεράσει τα 0,17

0,23 Νοέμβριο , πάνω απο 0,30 χθες και προχθες

3 λεπτά πριν, cv01302 είπε

Επειδή βλέπω κάτι λογαριασμούς που παραθέτουν μερικοί, όπου φαίνονται €0,20 / kWh ή και €0,25 / kWh, μήπως πρέπει να σταματήσω να γράφω και να κάνω αίτηση ΧΤΕΣ για ΔΕΗ? :o

ναι, βασικά πολύ πιο μπροστά με τις παλιές τιμές αλλά οκ , αν πέσει η χοντρική φεύγεις με σχετικά μικρή ρήτρα

μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση της ρήτρας ωστε να πιέσεις και για αζημίως αποχώρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Klausx είπε

Protergia

Screenshot_653.png.7f29f190a1c44f9491513baa6aad1367.png


Προηγούμενο 4μηνο 1725 kwh 155 ευρώ
Τωρινό 4μηνο 1814 kwh 392,34 ευρώ........

Υπάρχει ανάλογη χρέωση και στην ΔΕΗ; Μιλάμε για τρελή αύξηση.

Δες τα μηνύματα λίγο πιο πίσω και θα καταλάβεις . Ο λόγος της αύξησης είναι η ρήτρα αναπροσαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφυγή στην ΡΑΕ για την ρήτρα λόγω μη ενημέρωσης κάνουμε για κάθε λογαριασμό ξεχωριστά η συγκεντρωτικά για όλους ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alexandroskostaras είπε

Προσφυγή στην ΡΑΕ για την ρήτρα λόγω μη ενημέρωσης κάνουμε για κάθε λογαριασμό ξεχωριστά η συγκεντρωτικά για όλους ; 

αμφισβήτηση στον τελευταίο

μέσω ΡΑΕ για όλες τις χρεώσεις και ότι γίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

αμφισβήτηση στον τελευταίο

μέσω ΡΑΕ για όλες τις χρεώσεις και ότι γίνει

Σε ευχαριστώ πολύ .Οπότε περιμένω να βγει ο τελικός από μέρα σε μέρα .Έχεις κάπου τα βήματα συγκεντρωτικά ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korakios είπε

καλά ξηγήθηκες , πρόγραμμα με ρήτρα έβαλες στο λινκ 😂

αυτό εννοείς :)

https://www.protergia.gr/el/protergia-επαγγελματικό-1-σταθερό-30

Καταργηθηκε αυτο το επαγγελματικο σταθερο. βεβαια στο αντιστοιχο οικιακο δεν αλλαξαν τις τιμες μεχρι και 31.12 οποτε ακομη δεν μπορει να γινει προβλεψη για τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fragos είπε

Καταργηθηκε αυτο το επαγγελματικο σταθερο. βεβαια στο αντιστοιχο οικιακο δεν αλλαξαν τις τιμες μεχρι και 31.12 οποτε ακομη δεν μπορει να γινει προβλεψη για τιμες.

μέχρι σήμερα το απόγευμα το είχαν πάντως

δε νομίζω να το ξαναβάλουν γιατί παλιότερα απλά άλλαζαν ημερομηνίες

το αφήνω στο excel για λίγες μέρες μπας και συμφέρει κάποιον και το πάρει σαν προσωποποιημένη προσφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...