Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Ναι ετσι πες οτι τα λεει ωραια να μας γραψει την Ηλιαδα καμια μερα σε ενα μονο post.:cry:

...2021γατάκι - την Ιλιάδα ΤΗΝ ΓΡΑΦΟΥΝ (sic) σε βίντεο πλέον...😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, manos7a4 είπε

Καλησπέρα,

Το καλοκαίρι είχαμε air-condition ανοιχτά και προφανώς περιμέναμε το ρεύμα λίγο φουσκωμένο.

Ο λογαριασμός που ήρθε είχε λάθος υπολογισμένες χρεώσεις με βάση το συμβόλαιο.

Το ρεύμα είναι στην ζενίθ, με τιμή ρεύματος 0,08571€/kWh.
Ξοδέψαμε 2300 kWh * 0.08571 = ~204€
Η ΟΤΣ από την άλλη ήρθε στα 210€
Με βάση την απλή λογική αυτό σημαίνει ότι έχει υπολογισθεί λάθος. Έστειλα e-mail και πήρα τηλέφωνα για να μου απαντήσουν 40 μέρες μετά την λήξη του λογαριασμού ότι η χρέωση είναι ορθή, ζήτησα ανάλυση και πήρα το πινακάκι στη 2η εικόνα όπου φαίνεται ο λάθος υπολογισμός ΟΤΣ (βάση αρθρο 11 ΓΟΣΠ στο site της Ζενιθ).
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 


Παρακάτω παραθέτω με βάση τα παραδείγματα της ζενιθ (αρθρο 11 ΓΟΣΠ) ένα πρόχειρο υπολογισμό για την ΟΤΣ στην δική μου περίπτωση:

1. μέση ΟΤΣ χρονικής περιόδου κατανάλωσης έναντι ή Εκκαθαριστικού Λογαριασμού

2. Προσαύξηση με τον συντελεστή προσαύξησης α = 1,20

3. Προσαύξηση με τον συντελεστή προσαύξησης β = 20 €/kWh

4. Κάτω όριο ΕΩΣ Άνω όριο (€/MWh) => 35 ΕΩΣ 45

5. Είναι το Άθροισμα εντός των Ορίων ; Ναι ή όχι

6. Υπολογισμός Πίστωσης / Χρέωσης Ρήτρας Αναπροσαρμογής (€/MWh)

7. Αναπροσαρμογή ΟΤΣ(€) Για κατανάλωση 1000kWh ή 1MWh

έχουμε την περίπτωση της ζενιθ απο την δική της πλευρά:

1. 196 €/MWh

2. 235

3. 255

4 - 5. ΟΧΙ

6. 255-45= 210€

7. 210€

ενώ στην απάντηση στο μειλ κάνουν κάτι πολλαπλασιασμούς που δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που βλέπετε πιο πάνω, όχι οτι βγάζει νόημα κάποιο από τα δύο.

 


Προφανώς επειδή θα μου έστειλαν και ειδοποίηση για διακοπή ρεύματος έχω πληρώσει, τι μπορώ να κάνω για να αποδείξω ότι είναι λάθος η χρέωση;

Έχω μιλήσει με δικηγόρο και μου είπε ότι συγκεκριμένα η ζενιθ το έχει κάνει με ακριβώς τον ίδιο τρόπο και σε άλλους, με αποτέλεσμα τη λήξη της σύμβασης πχ, κάτι που δε μου επιστρέφει τα λεφτά που πλήρωσα (ή θα πλήρωνα αναγκαστικά για να μεταβώ σε άλλη εταιρία).

Κάθε εξτρά πληροφορία είναι χρήσιμη, θα ήθελα να μάθω αν έχει γίνει κάτι παρόμοιο σε κάποιον από εσάς.

 

Untitled.png

Untitled1.png

Πάνε και βρες στην περιοχή σου κάποιον έμπειρο δικηγόρο που ασχολείται με αυτά τα θέματα,μην ρωτάς  συμβουλές, γνώμες απο φόρουμ και Facebook κ.λ για τόσο σοβαρά ζητήματα, η καταγγελία δεν είναι αστείο  ούτε πλάκα και μπορεί εύκολα να γυρίσει εναντίον σου ειδικά εάν δεν έχεις γνώσεις και βασίζεται σε ψευδή στοιχεία κ.λ*δηλαδή απάτη* ΔΩΣΕ ΠΡΟΣΟΧΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, thanos-parousis είπε

Πάνε και βρες στην περιοχή σου κάποιον έμπειρο δικηγόρο που ασχολείται με αυτά τα θέματα,μην ρωτάς  συμβουλές, γνώμες απο φόρουμ και Facebook κ.λ για τόσο σοβαρά ζητήματα, η καταγγελία δεν είναι αστείο  ούτε πλάκα και μπορεί εύκολα να γυρίσει εναντίον σου ειδικά εάν δεν έχεις γνώσεις και βασίζεται σε ψευδή στοιχεία κ.λ*δηλαδή απάτη* ΔΩΣΕ ΠΡΟΣΟΧΗ

1) ....ποια καταγγελία...;

2) ...δικηγόρο ρώτησε. Καλό είναι να διαβάζεις αυτά στα οποία έχεις κάνει παράθεση.

3) ...τον συμβούλεψες να μην παίρνει συμβουλές από φόρουμ. Σε φόρουμ βρίσκεσαι. Τί φάση;

4) ...πεντέμιση η ώρα το πρωί, φρεσκοεγγραφέν μέλος, ποστάκι εδώ. Αφασία...

(...το "κ.λ" τί είναι; Συνθηματικό; Όπως "Κου-Μου"; "Σου-Ψου"; "Ρου-Φου"; "Θου-Βου";)

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thanos-parousis είπε

Πάνε και βρες στην περιοχή σου κάποιον έμπειρο δικηγόρο που ασχολείται με αυτά τα θέματα

Ωραίο ανέκδοτο. Ρωτήστε πρώτα τον "έμπειρο" δικηγόρο τι πρόγραμμα ρεύματος έχει. 😆

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, manos7a4 είπε

Καλησπέρα,

Το καλοκαίρι είχαμε air-condition ανοιχτά και προφανώς περιμέναμε το ρεύμα λίγο φουσκωμένο.

Ο λογαριασμός που ήρθε είχε λάθος υπολογισμένες χρεώσεις με βάση το συμβόλαιο.

Το ρεύμα είναι στην ζενίθ, με τιμή ρεύματος 0,08571€/kWh.
Ξοδέψαμε 2300 kWh * 0.08571 = ~204€
Η ΟΤΣ από την άλλη ήρθε στα 210€
Με βάση την απλή λογική αυτό σημαίνει ότι έχει υπολογισθεί λάθος. Έστειλα e-mail και πήρα τηλέφωνα για να μου απαντήσουν 40 μέρες μετά την λήξη του λογαριασμού ότι η χρέωση είναι ορθή, ζήτησα ανάλυση και πήρα το πινακάκι στη 2η εικόνα όπου φαίνεται ο λάθος υπολογισμός ΟΤΣ (βάση αρθρο 11 ΓΟΣΠ στο site της Ζενιθ).
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 


Παρακάτω παραθέτω με βάση τα παραδείγματα της ζενιθ (αρθρο 11 ΓΟΣΠ) ένα πρόχειρο υπολογισμό για την ΟΤΣ στην δική μου περίπτωση:

1. μέση ΟΤΣ χρονικής περιόδου κατανάλωσης έναντι ή Εκκαθαριστικού Λογαριασμού

2. Προσαύξηση με τον συντελεστή προσαύξησης α = 1,20

3. Προσαύξηση με τον συντελεστή προσαύξησης β = 20 €/kWh

4. Κάτω όριο ΕΩΣ Άνω όριο (€/MWh) => 35 ΕΩΣ 45

5. Είναι το Άθροισμα εντός των Ορίων ; Ναι ή όχι

6. Υπολογισμός Πίστωσης / Χρέωσης Ρήτρας Αναπροσαρμογής (€/MWh)

7. Αναπροσαρμογή ΟΤΣ(€) Για κατανάλωση 1000kWh ή 1MWh

έχουμε την περίπτωση της ζενιθ απο την δική της πλευρά:

1. 196 €/MWh

2. 235

3. 255

4 - 5. ΟΧΙ

6. 255-45= 210€

7. 210€

ενώ στην απάντηση στο μειλ κάνουν κάτι πολλαπλασιασμούς που δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που βλέπετε πιο πάνω, όχι οτι βγάζει νόημα κάποιο από τα δύο.

 


Προφανώς επειδή θα μου έστειλαν και ειδοποίηση για διακοπή ρεύματος έχω πληρώσει, τι μπορώ να κάνω για να αποδείξω ότι είναι λάθος η χρέωση;

Έχω μιλήσει με δικηγόρο και μου είπε ότι συγκεκριμένα η ζενιθ το έχει κάνει με ακριβώς τον ίδιο τρόπο και σε άλλους, με αποτέλεσμα τη λήξη της σύμβασης πχ, κάτι που δε μου επιστρέφει τα λεφτά που πλήρωσα (ή θα πλήρωνα αναγκαστικά για να μεταβώ σε άλλη εταιρία).

Κάθε εξτρά πληροφορία είναι χρήσιμη, θα ήθελα να μάθω αν έχει γίνει κάτι παρόμοιο σε κάποιον από εσάς.

 

Untitled.png

Untitled1.png

Καταγγελία και επιστροφή στην ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, washcloud είπε

1) ....ποια καταγγελία...;

2) ...δικηγόρο ρώτησε. Καλό είναι να διαβάζεις αυτά στα οποία έχεις κάνει παράθεση.

3) ...τον συμβούλεψες να μην παίρνει συμβουλές από φόρουμ. Σε φόρουμ βρίσκεσαι. Τί φάση;

4) ...πεντέμιση η ώρα το πρωί, φρεσκοεγγραφθέν μέλος, ποστάκι εδώ. Αφασία...

(...το "κ.λ" τί είναι; Συνθηματικό; Όπως "Κου-Μου"; "Σου-Ψου"; "Ρου-Φου"; "Θου-Βου";)

1)Δεν μιλάω για καταγγελία που έγινε αλλά για αυτή που του προτείνετε  να κάνει, εκεί πάει η απάντηση μου                                                                            2)Το θέμα είναι τι ρώτησε τον δικηγόρο,είδες τη έγραψε   ? εγώ αναφέρομαι στην ρήτρα/καταγγελία  και σε αυτά  που του προτείνετε, σε αυτό χρειάζεται ερώτηση σε κάποιον έμπειρο δικηγόρο , κατι που σίγουρα δεν έγινε                                                       3) Την φράση " για τόσο σοβαρά  ζητήματα" την διάβασες?                                                                                       4)Τι ώρα κάνω ποστ είναι δικό μου πρόβλημα όσο για το "φρεσκοεγγραφθέν"     καλό είναι να ψάχνεις πριν κάνεις παράθεση                                                                                     (... Λάθος αυτόματης συμπλήρωσης, ξέρω είναι δύσκολο να καταλάβεις ότι εννοούσα κ.λπ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Decano είπε

Καταγγελία και επιστροφή στην ΔΕΗ.

Σίγουρα θα έχει ερωτηθεί και πιο πίσω, αλλά καταγγελία που και πως κάνουμε.

Αν έχει γραφτεί κάπου πιο πίσω κάποιος αναλυτικός οδηγός και δεν το βρήκα, μπορεί κάποιος απλά να αφήσει το link ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, thanos-parousis είπε

 (... Λάθος αυτόματης συμπλήρωσης, ξέρω είναι δύσκολο να καταλάβεις ότι εννοούσα κ.λπ) 

...δύσκολο δεν είναι να καταλάβω - εύκολο όμως είναι παράλληλα και να παίξω (λίγο...)

Τον λόγο ας τον μαντέψει ο καθένας όπως του προτάσσει η δική του λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Ωραίο ανέκδοτο. Ρωτήστε πρώτα τον "έμπειρο" δικηγόρο τι πρόγραμμα ρεύματος έχει. 😆

 

Καλύτερα να λέω ανέκδοτα πάρα να προτρέπω σε απάτες "ενώ θα έπρεπε να κάνεις τη πάπια... ότι δήθεν δεν ήξερες καν τι είναι η ΟΤΣ." 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, thanos-parousis είπε

Καλύτερα να λέω ανέκδοτα πάρα να προτρέπω σε απάτες "ενώ θα έπρεπε να κάνεις τη πάπια... ότι δήθεν δεν ήξερες καν τι είναι η ΟΤΣ." 

Συγχαρητήρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/12/2021 στις 6:43 ΜΜ, ekrepali είπε

 

Στις 9/12/2021 στις 6:43 ΜΜ, ekrepali είπε

 

Το ΚΟΤ είναι κυβερνητική επιδότηση, ανάλογα τα εισοδηματικά κριτήρια, τη σύνθεση νοικοκυριού, άτομα με αναπηρία κλπ. Δες αυτό το θέμα. Και στο site της ΔΕΗ τα έχει γραμμένα ωραία συνοπτικά.  Αν το δικαιούσαι κάνεις αίτηση στο ΗΔΙΚΑ, προσοχή όμως γιατί αν τώρα είσια σε κάποιο πρόγραμμα που δεν συνδιάζεται με ΚΟΤ, μόλις ενεργοποιήσεις το ΚΟΤ θα σε πετάξει ο πάροχος σε άλλο πρόγραμμα. Περισσότερες πληροφορίες αν θες, στο αρχικό θέμα που παρέθεσαν.

Με την προϋπόθεση ότι έλαβες ίδια ειδοποίηση με τον toni και η αλλαγή παρόχου ολοκληρώθηκε εντός 30 ημερών (ή 60 αν έχεις ΚΟΤ), στέλνεις έντυπο αμφισβήτησης. Θα το βρεις στις συχνές ερωτήσεις - χρήσιμα έντυπα. Γράφεις ότι "Λόγω μονομερούς τροποποίησης όρων εκ μέρους σας όπως ανακοινώσατε στο λογαριασμό με ημερομηνία έκδοσης xx/xx/21, άλλαξα πάροχο και η σύμβαση μας κατεγγέλθηκε / τερματίστηκε αυτοδικαίως. Με χρεώσατε λανθασμένα τέλος πρόωρης αποδέσμευσης καθώς έχω τηρήσει τις προθεσμίες που ορίζει ο ΚΠΗΕ. Παρακαλώ εκδώστε πιστωτικό λογαριασμό επιστρέφοντας το ποσό του τέλους αποδέσμευσης + ΦΠΑ".

 

Σήμερα η elpedison μου έβγαλε έκτακτος λογαριασμό και μου επιστρέφει την πρόωρη λύση + το ΦΠΑ, ευχαριστώ ekrepali

Επεξ/σία από glamor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως με το θέμα της αμφισβήτησης λογαριασμού με την Watt n Volt, συνεχίζεται στο ίδιο τροπάριο. Αναφέρονται συνεχώς στους όρους της σύμβασης.

Με την ΡΑΕ, ακόμα τίποτα, είναι στο βήμα 1 ακόμα.

Δεν βλέπω φως στο τούνελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, thanos-parousis είπε

Καλύτερα να λέω ανέκδοτα πάρα να προτρέπω σε απάτες "ενώ θα έπρεπε να κάνεις τη πάπια... ότι δήθεν δεν ήξερες καν τι είναι η ΟΤΣ." 

Ο πάροχος έκανε απάτη που δε σε ενημέρωσε πλήρως για τη ρήτρα αναπροσαρμογής και το ρίσκο που ανάλαμβανεις. Υπάρχει νόμος για το πώς πρέπει να γίνεται η ενημέρωση των πελατών. Σε εξαπάτησε ο πάροχος κι εσύ προσπάθησες να βρεις το δίκιο σου με έντιμο τρόπο, και εμμέσως παραδέχτηκες ότι γνώριζες τι υπέγραψες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...