Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ θερμα παιδιά! θα τα κοιτάξω αύριο για το online και enter της ΔΕΗ

2 λεπτά πριν, washcloud είπε

 

...να του ρήξουμε κι εμείς μια,,,ρήτρα "καθυστερημένης ενημέρωσης"...; (...λέω...Τώρα που γυρίζει...)

:-D

 

...κατ' αρχάς ήταν σωστή πληροφορία,,,σε λάθος καιρό : μέχρι το καλοκαίρι, ναι τα κυμαινόμενα συνέφεραν. Και ειδικά στους "εναλλακτικούς"...Από τότε όμως στροφή 180. "ΠΑ ΝΙ ΚΟΣ"... (...και τσίμπησε το 20αρικάκι της η "πελάτισσα", για το "reference", και πίστευε ότι "σας βοήθησε" κι όλας...)

(Ήσουν ο ορισμός της οικονομικής γκαντεμιάς πάντως : εκεί που όλοι τρέχανε να προλάβουν τα σταθερά της ΔΕΗ μέχρι 2/12 με 0,10/kWh στο οικιακό, εσύ έφευγες όσο πιο μακρυά...Σαν να πηδούσες από την βάρκα, πίσω στον Τιτανικό ένα πράμμα...)

Πολύς κόσμος την έχει πατήσει έτσι, καθώς 3οι του λένε αυτό που ήξερεν "πάντα",,,,μόνο που το πάντα τελείωσε το καλοκαίρι. Και το μάθημα που πήρε, όποιος το πήρε, είναι "από εδώ και πέρα ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ τα του ρεύματος" (γενικά) και του παρόχου μας (ειδικά). Επειδή η λυπητερή έρχεται (πολύ) κατόπιν εορτής, "αναπροσαρμοσμένα"...Αυτή τη στιγμή γίνεται ένας μίνι-Αρμαγεδώνας στην ενέργεια, που θα κρατήσει τουλάχιστον όλο το '22, αν συνεχίσει έτσι (κάποια στιγμή θα πέσουν οι τιμές, μετά θα ξανανέβουν, θα ξαναπέσουν,,,,και θα έχουμε πάλι τον "κακό χειμώνα" μπροστά μας. Εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι να πάει. Και θα πάρει καιρό φοβάμαι, για να πάνε τα πράγματα πίσω στις "αρχές του '21"...).

Ωραία τα είπες :)

Έχω χάσει πολύ παραπάνω χρήμα απο βλάκειες (βλ. Χρηματιστηριο) οπότε δεν με πειράζει, έμαθα τώρα και θα είμαι προσεκτικός μελλοντικά και θα συμβουλεύω και σωστά τους γύρω μου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  

25 λεπτά πριν, Sammaros είπε

Θέλω να φύγω από ΕΦΑ και να παω ΔΕΗ, μου ζητάει αυτό εδώ και δεν μου είναι ξεκάθαρο, χρειάζεται να ανεβάσω φωτογραφία με λογαριασμό απο ΕΦΑ ή όχι;

Για ΔΕΗ στο άλλο θέμα. Αν θες να ξεμπερδέψεις γρήγορα τράβα σε κατάστημα.

Το πιο βασικό απ'όλα δε ξέρω αν παρακολουθείς το θέμα, να έχεις γραπτώς απ'την EFA ότι μπορείς να φύγεις τώρα... ότι δηλαδή η αζημίως αποχώρηση ξεκινάει κατά την ενημέρωση.

Γιατί άλλα παιδιά που έκαναν καταγγελία μέσω ΡΑΕ κατάφεραν να πάρουν απάντηση ότι η αζημίως αποχώρηση ισχύει μετά το 6μηνο. Μάλιστα σε έναν από αυτούς, πρώτα του είπαν ότι η αζημίως αποχώρηση ξεκινάει κατά την ενημέρωση και μετά από 2 μέρες του είπαν ότι ξεκινάει μετά το 6μηνο. Έχουν χάσει τη μπάλα.

Απ'ότι έχω καταλάβει τρώγονται να χρεώσουν πέναλτυ αποδέσμευσης σε κάθε περίπτωση κι από όποιον τα τσιμπησουν. Γι'αυτό λέω συνέχεια... ό,τι αποφασίσετε να κάνετε, είτε να κάτσετε είτε να φύγετε... να πάρετε γραπτώς ότι η αζημίως αποχώρηση ισχύει τη περίοδο που θέλετε να φύγετε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

  

Για ΔΕΗ στο άλλο θέμα. Αν θες να ξεμπερδέψεις γρήγορα τράβα σε κατάστημα.

Το πιο βασικό απ'όλα δε ξέρω αν παρακολουθείς το θέμα, να έχεις γραπτώς απ'την EFA ότι μπορείς να φύγεις τώρα... ότι δηλαδή η αζημίως αποχώρηση ξεκινάει κατά την ενημέρωση.

Γιατί άλλα παιδιά που έκαναν καταγγελία μέσω ΡΑΕ κατάφεραν να πάρουν απάντηση ότι η αζημίως αποχώρηση ισχύει μετά το 6μηνο. Μάλιστα σε έναν από αυτούς, πρώτα του είπαν ότι η αζημίως αποχώρηση ξεκινάει κατά την ενημέρωση και μετά από 2 μέρες του είπαν ότι ξεκινάει μετά το 6μηνο. Έχουν χάσει τη μπάλα.

Απ'ότι έχω καταλάβει τρώγονται να χρεώσουν πέναλτυ αποδέσμευσης σε κάθε περίπτωση κι από όποιον τα τσιμπησουν. Γι'αυτό λέω συνέχεια... ό,τι αποφασίσετε να κάνετε, είτε να κάτσετε είτε να φύγετε... να πάρετε γραπτώς ότι η αζημίως αποχώρηση ισχύει τη περίοδο που θέλετε να φύγετε.

Μου είναι λίγο δύσκολο να πάω σε κατάστημα λόγω δουλειάς. Έχω κάνει ήδη την αίτηση online, λες να αργήσει πάνω από 10 εργάσιμες; Στον λογαριασμό που έκανα upload αναφέρει ότι μπορώ να φύγω αζημίως σε 60 ημέρες από την ενημέρωση, δεν αρκεί αυτό; Επίσης με το που έκανα αίτηση, δεν γίνεται αυτόματα καταγγελία σύμβασης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sammaros είπε

Στον λογαριασμό που έκανα upload αναφέρει ότι μπορώ να φύγω αζημίως σε 60 ημέρες από την ενημέρωση, δεν αρκεί αυτό;

κομπλέ , στη χειρότερη αν χρειαστεί καταγγελία ,είσαι καλυμμένος

2 λεπτά πριν, Sammaros είπε

Επίσης με το που έκανα αίτηση, δεν γίνεται αυτόματα καταγγελία σύμβασης;

ναι ,όλα καλά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Αλλά τι κάνω τώρα που αντιλαμβάνομαι ότι θα πρέπει να βάλω σταθερά συμβολαια, έστω και με υψηλότερες τιμές;

Περίπτωση να περιμένω μπας και πέσει η τιμη χονδρικής έχει νόημα να την υπολογίζω;

Αλλιώς θα είναι κρίμα αν έχω πάει σε σταθερο πρόγραμμα με 0,19 κόστος και η τιμη χονδρικής πέσει σε 0,15 π.χ. και θα πέφτει συνεχώς.

Αν και τώρα είναι ξεκάθαρα η τάση να ανεβαίνει η τιμή.

Τα σταθερά τα υπογράφεις για 2 χρόνια π.χ. και η τιμη παραμένει σταθερη ανεξαρτήτως από την τιμη χονδρικής σωστά; Π.χ. αν είχα κλείσει το συμβόλαιο με την ΔΕΗ 2 μήνες πριν που έιχε σταθερα προγραμματα με 0,10 λεπτά θα ήμουνα κομπλε για 2 χρόνια;

..τα σταθερά αυτή την στιγμή, είναι η απέλπιδα προσπάθεια να γλυτώσουμε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ το τσουνάμι (αφού τον σεισμό τον φάγαμε που τον φάγαμε), που θ' ακολουθήσει τους επερχόμενους μήνες (κατά πάσα πιθανότητα όλο τον χειμώνα).

Το να μείνεις σε ρήτρα, είναι σαν να σου λέει ο Αρνιακός "έρχεται παγετώνας και κανείς δεν ξέρει για πόσο - αγοράστε 3 μπουφάν" κι εσύ λες να το ρισκάρεις με το φανελάκι για να γλυτώσεις το κόστος των 3ων μπουφάν, μήπως και τελικά πέσει έξω στην πρόβλεψη...Η γνώμη της πλειονότητας εδώ είναι, πάρε τα μπουφάν, κι αν τελικά καλοκαιριάσιε πριν της ώρας του, βγαλ' τα για πούλημα...Το τί θα κάνεις με το ζάρι, εσύ το αποφασίζεις. (...αλλά είναι σαν να παίζεις παρτίδα κόντρα στον Γκαστόνε...)

Όπως επίσης ήδη σου είπαν, ΑΝ κατέβει ο Ιησούς Χριστός συντόμως και ρίξει τις ψηλές τιμές στον Καιάδα, τότε πληρώνεις (στην ΔΕΗ) την μικρότερη ρήτρα αποχώρησης της αγοράς (για τα οικιακά λέω) = ~50-60€ και την κάνεις είτε για Γ1 είτε και για άλλο πάροχο. Και αν μετά το 6μηνο σου ανεβάσει τιμές η ΔΕΗ, τότε την κάνεις εντελώς αζημίως. Win-win μου κάνει εμένα (καθώς στο μεταξύ θα έχεις γλυτώσει από τις ρήτρες του κυμαινόμενου, πολύ περισότερα).

Υπ' όψιν μόνο ότι είσαι οριακά να προλάβεις την μετάβαση, ακόμη κι αν αιτηθείς στην ΔΕΗ αύριο. ΘΑ ΣΕ ΒΑΛΟΥΝ, έστω κι ετεροχρονισμένα, στις τιμές που τρέχουν μέχρι 31/12, αλλά θα χρειαστεί λίγη μανούρα (αιτήματα παραπόνου, παρακολούθηση του ζητήματος και χρόνο/άγχος). Εγώ στην θέση σου θα έτρεχα (σε κατάστημα ΔΕΗ, και όχι μέσω econtract) αύριο κι όλας, μπας κι ενεργοποιηθώ μέχρι 31/12, που αν γίνει, σημαίνει ότι δεν θα έχεις επιπλέον ντράβαλα....(...ΑΛΛΟ ΕΝΑ κακό που έφυγες από ΔΕΗ : αν ήσουν Γ1, η μετάβαση θα γινόταν "άμεσα" - πριν τα Χριστούγεννα θα ήσουν πελάτης τους......)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Sammaros είπε

Μου είναι λίγο δύσκολο να πάω σε κατάστημα λόγω δουλειάς. Έχω κάνει ήδη την αίτηση online, λες να αργήσει πάνω από 10 εργάσιμες; Στον λογαριασμό που έκανα upload αναφέρει ότι μπορώ να φύγω αζημίως σε 60 ημέρες από την ενημέρωση, δεν αρκεί αυτό; Επίσης με το που έκανα αίτηση, δεν γίνεται αυτόματα καταγγελία σύμβασης;

Για το 1ο είναι καλλυμένος νομικά απ'τον κώδικα προμήθειας, δε πιστεύω να έχεις θέμα. Το θέμα είναι να γλυτώσεις τη χρέωση και να τρέχεις μετά να τη σβήνουμε... μ'αυτή την εταιρία τα έχουμε δει όλα. Μια επιπλέον επιβεβαίωση δε θα έβλαπτε να είχες πάρει τόσο καιρό. Βέβαια αν τώρα πας να κάνεις αίτηση ΔΕΗ και η EFA σου απαντήσει ότι η αζημίως αποχώρηση ξεκινάει μετά το 6μηνο, μπερδεύει το πράγμα. Οπότε σ'αυτή τη περίπτωση καλύτερα να μη ρωτήσεις.

Για το 2ο σκέλος διαφωνώ με τον @korakios H καταγγελία της σύμβασης με την ΕFA δε γίνεται όταν υπογράψεις με τη ΔΕΗ αλλα όταν ολοκληρώσει ο ΔΕΔΔΗΕ τη μεταφορά. Ξεκινάει η εκπροσώπηση απ'τη ΔΕΗ και ταυτόχρονα καταγγέλεται η σύμβαση με την EFA με ισχύ καταγγελίας τη προηγούμενη της εκπροσώπησης απ'το νέο πάροχο.

Οπότε αν θες να γίνει γρήγορα η μεταφορά πας κατάστημα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Για το 1ο είναι καλλυμένος νομικά απ'τον κώδικα προμήθειας, δε πιστεύω να έχεις θέμα. Το θέμα είναι να γλυτώσεις τη χρέωση και να τρέχεις μετά να τη σβήνουμε... μ'αυτή την εταιρία τα έχουμε δει όλα. Μια επιπλέον επιβεβαίωση δε θα έβλαπτε να είχες πάρει τόσο καιρό. Βέβαια αν τώρα πας να κάνεις αίτηση ΔΕΗ και η EFA σου απαντήσει ότι η αζημίως αποχώρηση ξεκινάει μετά το 6μηνο, μπερδεύει το πράγμα. Οπότε σ'αυτή τη περίπτωση καλύτερα να μη ρωτήσεις.

Για το 2ο σκέλος διαφωνώ με τον @korakios H καταγγελία της σύμβασης με την ΕFA δε γίνεται όταν υπογράψεις με τη ΔΕΗ αλλα όταν ολοκληρώσει ο ΔΕΔΔΗΕ τη μεταφορά. Ξεκινάει η εκπροσώπηση απ'τη ΔΕΗ και ταυτόχρονα καταγγέλεται η σύμβαση με την EFA με ισχύ καταγγελίας τη προηγούμενη της εκπροσώπησης απ'το νέο πάροχο.

Οπότε αν θες να γίνει γρήγορα η μεταφορά πας κατάστημα.

 

 

Σε ευχαριστώ, τώρα που την έκανα ήδη online, μπορώ ακόμη να πάω κατάστημα για να γίνει ή αλλαγή προμηθευτή πιο γρήγορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sammaros είπε

Σε ευχαριστώ, τώρα που την έκανα ήδη online, μπορώ ακόμη να πάω κατάστημα για να γίνει ή αλλαγή προμηθευτή πιο γρήγορα;

Απαντάω στο άλλο θεμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Sammaros είπε

Μου είναι λίγο δύσκολο να πάω σε κατάστημα λόγω δουλειάς. Έχω κάνει ήδη την αίτηση online, λες να αργήσει πάνω από 10 εργάσιμες; 

..έχε υπ' όψιν, ότι τα καταστήματα ΔΕΗ λειτουργούν ΚΑΙ απογεύματα (μέχρι 19:00). Στο λέω μήπως σε βολέψει. Μπες από το σάιτ της για ραντεβού και δες πότε έχει διαθέσιμα σε κατάστημα που θα επιλέξεις από πριν (ίσως σε βολεύει να δεις και για άλλο κατάστημα την διαθεσιμότητα). Αίτηση μέσω του econtract, να ξέρεις ότι σημαίνει κατά πάσα πιθανότητα βδομάδες μέχρι να ολοκληρωθεί η μετάβαση από άλλο πάροχο (παιδιά εδώ που προσπαθούσαν να προλάβουν το deadline της 2/12 με τις σκοτωμένες τότε τιμές, είχαν κάνει αίτηση αρχές Νοέμβρη και τους ενεργοποίησαν ΜΕΤΑ τις 3/12). Βέβαια η ΔΕΗ ευτυχώς ΘΑ αναγνωρίσει το "σφάλμα συστήματος", αλλά όχι αυτομάτως : θα πρέπει να κινήσεις ο ίδιος διαδικασίες ώστε να δικαιωθείς. Συνεπώς, προσπάθα που σου είπε κι ο ekrepali να πας άμεσα σε κατάστημα (από κατάστημα τα πράγματα επισπεύδονται - χωρίς να σημαίνει ότι και πάλι δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις το "μπλέξιμο" που είπα, και να πρέπει να αιτηθείς την διόρθωση του λάθους κ.ο.κ. Για να έχεις το κεφάλι σου ΠΙΟ ήσυχο, αν αποφάσίσεις να πας σταθερό ΔΕΗ, κάνε το ΑΥΡΙΟ. Στην χειρότερη, Δευτέρα....)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Το καλοκαίρι είχαμε air-condition ανοιχτά και προφανώς περιμέναμε το ρεύμα λίγο φουσκωμένο.

Ο λογαριασμός που ήρθε είχε λάθος υπολογισμένες χρεώσεις με βάση το συμβόλαιο.

Το ρεύμα είναι στην ζενίθ, με τιμή ρεύματος 0,08571€/kWh.
Ξοδέψαμε 2300 kWh * 0.08571 = ~204€
Η ΟΤΣ από την άλλη ήρθε στα 210€
Με βάση την απλή λογική αυτό σημαίνει ότι έχει υπολογισθεί λάθος. Έστειλα e-mail και πήρα τηλέφωνα για να μου απαντήσουν 40 μέρες μετά την λήξη του λογαριασμού ότι η χρέωση είναι ορθή, ζήτησα ανάλυση και πήρα το πινακάκι στη 2η εικόνα όπου φαίνεται ο λάθος υπολογισμός ΟΤΣ (βάση αρθρο 11 ΓΟΣΠ στο site της Ζενιθ).
 

Spoiler

 


Παρακάτω παραθέτω με βάση τα παραδείγματα της ζενιθ (αρθρο 11 ΓΟΣΠ) ένα πρόχειρο υπολογισμό για την ΟΤΣ στην δική μου περίπτωση:

1. μέση ΟΤΣ χρονικής περιόδου κατανάλωσης έναντι ή Εκκαθαριστικού Λογαριασμού

2. Προσαύξηση με τον συντελεστή προσαύξησης α = 1,20

3. Προσαύξηση με τον συντελεστή προσαύξησης β = 20 €/kWh

4. Κάτω όριο ΕΩΣ Άνω όριο (€/MWh) => 35 ΕΩΣ 45

5. Είναι το Άθροισμα εντός των Ορίων ; Ναι ή όχι

6. Υπολογισμός Πίστωσης / Χρέωσης Ρήτρας Αναπροσαρμογής (€/MWh)

7. Αναπροσαρμογή ΟΤΣ(€) Για κατανάλωση 1000kWh ή 1MWh

έχουμε την περίπτωση της ζενιθ απο την δική της πλευρά:

1. 196 €/MWh

2. 235

3. 255

4 - 5. ΟΧΙ

6. 255-45= 210€

7. 210€

ενώ στην απάντηση στο μειλ κάνουν κάτι πολλαπλασιασμούς που δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που βλέπετε πιο πάνω, όχι οτι βγάζει νόημα κάποιο από τα δύο.

 


Προφανώς επειδή θα μου έστειλαν και ειδοποίηση για διακοπή ρεύματος έχω πληρώσει, τι μπορώ να κάνω για να αποδείξω ότι είναι λάθος η χρέωση;

Έχω μιλήσει με δικηγόρο και μου είπε ότι συγκεκριμένα η ζενιθ το έχει κάνει με ακριβώς τον ίδιο τρόπο και σε άλλους, με αποτέλεσμα τη λήξη της σύμβασης πχ, κάτι που δε μου επιστρέφει τα λεφτά που πλήρωσα (ή θα πλήρωνα αναγκαστικά για να μεταβώ σε άλλη εταιρία).

Κάθε εξτρά πληροφορία είναι χρήσιμη, θα ήθελα να μάθω αν έχει γίνει κάτι παρόμοιο σε κάποιον από εσάς.

 

Untitled.png

Untitled1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manos7a4 είπε

ζήτησα ανάλυση και πήρα το πινακάκι

και έχασες την ευκαιρία για αμφισβήτηση (δες τα βήματα  στο λινκ της υπογραφής μου)

τα υπόλοιπα είναι να περνά η ώρα

5 λεπτά πριν, manos7a4 είπε

Ξοδέψαμε 2300 kWh * 0.08571 = ~204€
Η ΟΤΣ από την άλλη ήρθε στα 210€

210/2300=0,0913

στον επόμενο που θα είναι 0,23 πάρε υπογλώσσιο

θα επανέλθω με υπολογισμούς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ekrepali είπε

0.20 και 15 ευρώ πάγιο... αναμενόμενο μετά τις χτεσινές εξελίξεις με την ΤΕΑ;

Τι κατανάλωση έχεις; Ίσως σε συμφέρει να πας protergia έστω για να βγάλεις το 6μηνο. Μέχρι αύριο είναι η προσφορά τους.

H κατανάλωση είναι από 300-400 το μήνα.

Για ποιο πρόγραμμα της προτέργια λες; Το Fixed? Από ότι βλέπω τώρα online δε δίνει επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, manos7a4 είπε

Έχω μιλήσει με δικηγόρο και μου είπε ότι συγκεκριμένα η ζενιθ το έχει κάνει με ακριβώς τον ίδιο τρόπο και σε άλλους, με αποτέλεσμα τη λήξη της σύμβασης πχ, κάτι που δε μου επιστρέφει τα λεφτά που πλήρωσα (ή θα πλήρωνα αναγκαστικά για να μεταβώ σε άλλη εταιρία)

Μην ασχολείσαι με δικηγόρους, είναι άσχετοι με αυτά τα θέματα.

Με βάση την απλή λογική η ρήτρα αναπροσαρμογής έχει υπολογιστεί σωστά. Και που να δεις τι θα πληρώσεις για Σεπτέμβρη, Οκτώβρη, Νοέμβρη, Δεκέμβρη... αυτή τη στιγμή η ΤΕΑ είναι 0.33€/kw.

Το λάθος σου είναι ότι ζήτησες να σου υπολογίσουν την ΟΤΣ, ενώ θα έπρεπε να κάνεις τη πάπια... ότι δήθεν δεν ήξερες καν τι είναι η ΟΤΣ. Έχασες το όπλο της άγνοιας και της μη αναλυτικής ενημέρωσης κατά την υπογραφή της σύμβασης...

Τώρα έτσι όπως έμπλεξες κοίτανα φύγεις και να βάλεις ΔΕΗ σταθερό... γιατί κάθε μέρα που κάθεσαι σού πίνουν το αίμα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@manos7a4

20/5-1/6 η ΤΕΑ 66,17

υπόψιν ήταν άλλοι οι συντελεστές

Spoiler

και παράνομα τους αλλάζει χωρίς ειδοποίηση 60 ημερών μιας και είναι γενικοί όροι , αλλά τους περνά στον πρώτο λογαριασμό κατευθείαν σαν αλλαγή χρέωσης προμήθειας (είχα στείλει στη ΡΑΕ περι τούτου , δεν πήρα απάντηση)

(1,20*66,17+20-45)/1000= 0,054

 

1/6-1/8 η ΤΕΑ 93,47

(1,20*93,47+20-45)/1000= 0,0871

 

1/8-22/9 η ΤΕΑ 126,64

(1,20*126,64+20-45)/1000= 0,127

 

όπως καταλαβαίνεις δεν έχει και νόημα η επαλήθευση

Αλλά , μπες στο myrae και κάνε αίτημα να σου επιστραφεί όλη η χρέωση αν δεν επαληθεύσουν τα νούμερα , ζητώντας αυτολεξεί ΤΕΑ κάθε περιόδου και συντελεστές που ίσχυαν τότε και βήμα προς βήμα όλες οι μαθηματικές πράξεις που οδήγησαν στο αποτέλεσμα καθώς αδυνατείς να τις επαληθεύσεις

(το παιχνίδι δεν τελειώνει αν σου κάνανε την προσφορά τηλεφωνικά )

αναφέρεις οτι ποτέ δε θα υπέγραφες τέτοιο πρόγραμμα αν ήξερες για την ΟΤΣ χρέωση που δεν μπορείς να την κατανοήσεις και ζητάς την ηχογράφηση της παρουσίασης του προγράμματος που σου κάνανε

επίσης αναφέρεις οτι ζήτησες την επαλήθευση της χρέωσης αυτής απο που προκύπτει και η εταιρία αδυνατεί να παρουσιάσει τις χρεώσεις αναλυτικά πως προκύπτουν
ζητάς φυσικά επιστροφή των ποσών αυτών

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...