Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδια.

Το WATT+VOLT έβαλα επειδή ήθελε η μητέρα μου και όλο έλεγε ότι δεν είναι καλή η ΔΕΗ. Και μάλιστα είχα ΔΕΗ χωρις συμβολαιο για χρόνια. Και είχε πάρει τηλ και η αντιπροσωπος της ΔΕΗ για να βάλουμε συμβόλαιο για 2 έτη. 

ΑΛΛΑ άρχισε να μου λέει η μητέρα μου για το WATT ότι είναι καλό και η φίλη της το έβαλε και μάλιστα έχει και πελάτισσα στο κατάστημά δικό μας που είναι αντιπρόσωπος της WATT...

Και εμπιστευτήκαμε σε αυτήν. Και φύγαμε απο την ΔΕΗ.  Και στο κατάστημα και στο σπίτι. Δεν ήξερα εγώ ότι υπάρχουν σταθερές τιμες και μεταβαλλόμενες σε KWH και γενικώς δεν ασχολήθηκα.

Το συμβόλαιο μέσω αυτήνης της πελάτισσας το κάναμε. Το είχανε στήλει στο e-mail για να το δω και έπρεπε στο τηλέφωνω να πω ότι συνενώ και ήρθαν να μετρήσουν το ρολοί και έγινε η αλλαγή.

Τώρα τι μπορώ να κάνω, τι με συμφέρει;

Στο διαδίκτυο που έψαχνα πάντως λέγανε καλά λόγια για την WATT και είχε καλά στοιχεία σε σχέση με τον ανταγωνισμό σε Excel spreadsheets 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, s1mplement είπε

Το WATT+VOLT έβαλα επειδή ήθελε η μητέρα μου και όλο έλεγε ότι δεν είναι καλή η ΔΕΗ

το βασικότερο λάθος είναι οτι συγκρίνετε εταιρίες και όχι προγράμματα . Και στη ΔΕΗ ρήτρες θα τρώγατε στα κλασσικά προγράμματα απο 5/8

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

το βασικότερο λάθος είναι οτι συγκρίνετε εταιρίες και όχι προγράμματα . Και στη ΔΕΗ ρήτρες θα τρώγατε στα κλασσικά προγράμματα απο 5/8

Εμένα μου είπε πάντως ότι μπορώ να φύγω απο το WATT χωρίς κάποια πληρώμη η αντιπροσωπος. Δεν ξέρω αν ισχύει. Πλην των εξόδων για τεχνικά και έξοδα για αλλαγή σε άλλο πάροχο(π.χ. προκαταβολη)

από ότι βλέπω αν ήταν χαμηλό το κόστος του ρεύματος στην χονδρική μπορεί και να είχε νοήμα η zero. Αλλά έτσι όπως είναι τα πράγματα είναι τραγικό το πρόγραμμα. Μάλιστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, s1mplement είπε

μάλιστα έχει και πελάτισσα στο κατάστημά δικό μας που είναι αντιπρόσωπος της WATT...

Και εμπιστευτήκαμε σε αυτήν

Να πας αύριο να τη βρεις, να της σφίξεις το χέρι και να της πεις ευχαριστώ.

Την προμήθειά της από τα σπασμένα του λογαριασμού σου την έβγαλε. Επί πληρωμής μαθήματα ζωής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

2 ώρες πριν, s1mplement είπε

Εχω WATT+VOLT Zero εδώ και 2 μήνες που έφυγα απο τη ΔΕΗ.

Καθε μηνα μου στέλνει λογαριασμο ρευματος. και το Κόστος αγορών ενέργειας πήγε απο 0,20 λεπτα/kwh στα 0,24 λεπτά/kwh σε έναν μήνα.

ο επόμενος θα τσούξει παραπάνω , υπόψιν δικαιούσαι επιδότηση

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ
0,13€/kw Νοε
μέχρι 300kw/μήνα

2 ώρες πριν, s1mplement είπε

Είναι λογικά αυτά τα πράγματα;

ναι

2 ώρες πριν, s1mplement είπε

Μεταβάλλεται σε όλους; 

σε όλα τα κυμαινόμενα προγράμματα , όχι στα σταθερά

Πλέον όλα τα προγράμματα (τα σταθερά) ακρίβυναν , αλλά και η χοντρική δείχνει οτι ανεβαίνει ακόμα παραπάνω , τσέκαρε στο άλλο θέμα τα online/enter


Για αμφισβήτηση χρεώσεων πρέπει να πάτε κόντρα την αντιπρόσωπο και είναι ο λόγος σου VS το δικό της για την ενημέρωση της πραγματικής τιμής

αξίζει μια προσπάθεια πάντως αν ψήνεσαι .

 

18 λεπτά πριν, s1mplement είπε

είχε καλά στοιχεία σε σχέση με τον ανταγωνισμό σε Excel spreadsheets 

λινκ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, την πάτησα στο ότι δεν ήξερα ότι υπάρχουν σταθερά/μεταβαλλόμενα συμβόλαια...

Να κάνω αμφισβήτηση για 2 μήνες δεν βλέπω να έχει πολύ νόημα, για 50-100 ευρώ δεν θα σκοτώνομαι

Αλλά τι κάνω τώρα που αντιλαμβάνομαι ότι θα πρέπει να βάλω σταθερά συμβολαια, έστω και με υψηλότερες τιμές;

Περίπτωση να περιμένω μπας και πέσει η τιμη χονδρικής έχει νόημα να την υπολογίζω;

Αλλιώς θα είναι κρίμα αν έχω πάει σε σταθερο πρόγραμμα με 0,19 κόστος και η τιμη χονδρικής πέσει σε 0,15 π.χ. και θα πέφτει συνεχώς.

Αν και τώρα είναι ξεκάθαρα η τάση να ανεβαίνει η τιμή.

Τα σταθερά τα υπογράφεις για 2 χρόνια π.χ. και η τιμη παραμένει σταθερη ανεξαρτήτως από την τιμη χονδρικής σωστά; Π.χ. αν είχα κλείσει το συμβόλαιο με την ΔΕΗ 2 μήνες πριν που έιχε σταθερα προγραμματα με 0,10 λεπτά θα ήμουνα κομπλε για 2 χρόνια;

Τέλος πάντων, τώρα ξέρω τουλάχιστον από που προκύπτουν αυτοί οι λογαριασμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.9db2062091894daff409c1b5579013ff.png

 

Θέλω να φύγω από ΕΦΑ και να παω ΔΕΗ, μου ζητάει αυτό εδώ και δεν μου είναι ξεκάθαρο, χρειάζεται να ανεβάσω φωτογραφία με λογαριασμό απο ΕΦΑ ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Να πας αύριο να τη βρεις, να της σφίξεις το χέρι και να της πεις ευχαριστώ.

Την προμήθειά της από τα σπασμένα του λογαριασμού σου την έβγαλε. Επί πληρωμής μαθήματα ζωής.

Εντάξει, φταίω και εγώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sammaros είπε

image.png.9db2062091894daff409c1b5579013ff.png

 

Θέλω να φύγω από ΕΦΑ και να παω ΔΕΗ, μου ζητάει αυτό εδώ και δεν μου είναι ξεκάθαρο, χρειάζεται να ανεβάσω φωτογραφία με λογαριασμό απο ΕΦΑ ή όχι;

στο άλλο θέμα θα βρεις απάντηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sammaros είπε

image.png.9db2062091894daff409c1b5579013ff.png

 

Θέλω να φύγω από ΕΦΑ και να παω ΔΕΗ, μου ζητάει αυτό εδώ και δεν μου είναι ξεκάθαρο, χρειάζεται να ανεβάσω φωτογραφία με λογαριασμό απο ΕΦΑ ή όχι;

Ναι λογαρισμό ρεύματος ζητάει όπου φαίνονται τα στοιχεια ρολογιου κτλ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, s1mplement είπε

Εντάξει, φταίω και εγώ. 

ούτε καν , είμαστε στις εποχές τηλεφωνίας που έλεγαν απεριόριστα αστικά , καλό χρόνο στα υπεραστικά , 20 λεπτά σε κινητά και 4mbit ιντερνετ ,σε τιμές 1/3 του πΟΤΕ

και φυσικά "ξεχνούσαν" να αναφέρουν οτι το πάγιο του πΟΤΕ θα συνεχίζεις να το πληρώνεις μιας και πατούσαν στις γραμμές τους . Είχε γίνει τότε πανικός....

4 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Περίπτωση να περιμένω μπας και πέσει η τιμη χονδρικής έχει νόημα να την υπολογίζω;

χθες και σήμερα είναι πάνω απο 300

άποψή μου κλείσε σε ακριβό σταθερό της ΔΕΗ (στο άλλο θέμα) και μετά βλέπεις

αν πέσει η χοντρική αφήνεις και μπουρμπουάρ στη ρήτρα αποχώρησης και ανοίγουμε σαμπάνιες

6 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Π.χ. αν είχα κλείσει το συμβόλαιο με την ΔΕΗ 2 μήνες πριν που έιχε σταθερα προγραμματα με 0,10 λεπτά θα ήμουνα κομπλε για 2 χρόνια;

για 6 μήνες βάσει νομοθεσίας , φυσικά αν αλλάξουν τις τιμές φεύγεις αζημίως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

άποψή μου κλείσε σε ακριβό σταθερό της ΔΕΗ (στο άλλο θέμα) και μετά βλέπεις

αν πέσει η χοντρική αφήνεις και μπουρμπουάρ στη ρήτρα αποχώρησης και ανοίγουμε σαμπάνιες

για 6 μήνες βάσει νομοθεσίας , φυσικά αν αλλάξουν τις τιμές φεύγεις αζημίως

Οκ, σε ευχαριστώ θα κοιτάξω αύριο, κρίμα είναι βέβαια, δεν ξέρω που να βρω λεφτά και για προκαταβολες τώρα γμτ.

Τα προγράμματα να προσέχω, όχι εταιρείες, εμένα όλοι γυρω μου λέγανε για εταιρειες και ότι η ΔΕΗ είναι η πιο αξιοπιστη..

Και ήθελα να μην μπλέκομαι και να παραμείνω με τη ΔΕΗ. 

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Αλλά τι κάνω τώρα που αντιλαμβάνομαι ότι θα πρέπει να βάλω σταθερά συμβολαια, έστω και με υψηλότερες τιμές;

Ποιές υψηλότερες τιμές; Υψηλότερες τιμές από αυτές που πληρώνεις δεν υπάρχουν! Και δε θα ξέρεις και τι θα σου ξημερώνει κάθε μέρα (το χειρότερο). Όταν φτάσουν να πέσουν στα κυμαινόμενα κάτω από 0,17-0,18 θα οργανωθεί πάρτι στο τόπικ.

Τρέχα πίσω στη ΔΕΗ στο myHome online ή το myHome enter.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Τα προγράμματα να προσέχω, όχι εταιρείες, εμένα όλοι γυρω μου λέγανε για εταιρειες και ότι η ΔΕΗ είναι η πιο αξιοπιστη..

Και ήθελα να μην μπλέκομαι και να παραμείνω με τη ΔΕΗ. 

αρκετοί έχουν άλλη άποψη , προσωπικά με έκαψε και δεν ξαναγυρνάω και φυσικά αν διαβάσεις τις τελευταίες σελίδες στο άλλο θέμα θα καταλάβεις τι έγινε με τον όγκο των αιτήσεων για τις παλιές τιμές

το ίδιο φυσικά ισχύει για άλλους πάροχους και πελάτες , όλο και κάποιος (πλην τις κλασσικές ρήτρες) θα έχει καεί απο άλλη εταιρία

4 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Οκ, σε ευχαριστώ θα κοιτάξω αύριο, κρίμα είναι βέβαια, δεν ξέρω που να βρω λεφτά και για προκαταβολες τώρα γμτ.

το online νομίζω δε ζητά , το enter σίγουρα επιστρέφεται με πάγια εντολή , συνέχεια όμως στο άλλο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

ΔΕΝ δικαιολογείται που άλλαξε πάροχο χωρίς να ρίξει μια ματιά στο θρεντ.

 

2 ώρες πριν, HERTHAN είπε

δεν δικαιολογειται γιατι εβαλε το zero.

...να του ρήξουμε κι εμείς μια,,,ρήτρα "καθυστερημένης ενημέρωσης"...; (...λέω...Τώρα που γυρίζει...)

:-D

 

1 ώρα πριν, s1mplement είπε

άρχισε να μου λέει η μητέρα μου για το WATT ότι είναι καλό και η φίλη της το έβαλε και μάλιστα έχει και πελάτισσα στο κατάστημά δικό μας που είναι αντιπρόσωπος της WATT...

Και εμπιστευτήκαμε σε αυτήν. Και φύγαμε απο την ΔΕΗ.  Και στο κατάστημα και στο σπίτι. Δεν ήξερα εγώ ότι υπάρχουν σταθερές τιμες και μεταβαλλόμενες σε KWH και γενικώς δεν ασχολήθηκα.

Το συμβόλαιο μέσω αυτήνης της πελάτισσας το κάναμε.

...κατ' αρχάς ήταν σωστή πληροφορία,,,σε λάθος καιρό : μέχρι το καλοκαίρι, ναι τα κυμαινόμενα συνέφεραν. Και ειδικά στους "εναλλακτικούς"...Από τότε όμως στροφή 180. "ΠΑ ΝΙ ΚΟΣ"... (...και τσίμπησε το 20αρικάκι της η "πελάτισσα", για το "reference", και πίστευε ότι "σας βοήθησε" κι όλας...)

(Ήσουν ο ορισμός της οικονομικής γκαντεμιάς πάντως : εκεί που όλοι τρέχανε να προλάβουν τα σταθερά της ΔΕΗ μέχρι 2/12 με 0,10/kWh στο οικιακό, εσύ έφευγες όσο πιο μακρυά...Σαν να πηδούσες από την βάρκα, πίσω στον Τιτανικό ένα πράμμα...)

Πολύς κόσμος την έχει πατήσει έτσι, καθώς 3οι του λένε αυτό που ήξεραν "πάντα",,,,μόνο που το πάντα τελείωσε το καλοκαίρι. Και το μάθημα που πήρε, όποιος το πήρε, είναι "από εδώ και πέρα ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ τα του ρεύματος" (γενικά) και του παρόχου μας (ειδικά). Επειδή η λυπητερή έρχεται (πολύ) κατόπιν εορτής, "αναπροσαρμοσμένα"...Αυτή τη στιγμή γίνεται ένας μίνι-Αρμαγεδώνας στην ενέργεια, που θα κρατήσει τουλάχιστον όλο το '22, αν συνεχίσει έτσι (κάποια στιγμή θα πέσουν οι τιμές, μετά θα ξανανέβουν, θα ξαναπέσουν,,,,και θα έχουμε πάλι τον "κακό χειμώνα" μπροστά μας. Εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι να πάει. Και θα πάρει καιρό φοβάμαι, για να πάνε τα πράγματα πίσω στις "αρχές του '21"...).

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...