Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, lefman07 είπε

Καλησπέρα. Για Γ22 επιλέγουμε Watt and volt fixed? Φοβάμαι λίγο το συμβόλαιο 2 χρόνων. 

Κατέβασε το excel του κοράκιου, βάλε κιλοβατώρες. Θα καταλήξεις ας πούμε ανάμεσα σε 2 προγράμματα.

Βλέπεις τι πέναλτυ αποχώρησης έχει το καθένα και συνυπολογίζεις το κόστος αποχώρησης μετά το 6μηνο.

Ό,τι κάνεις τώρα είναι λύση ανάγκης, θα σου πρότεινα να βιαστείς γιατί αν σου φαίνονται τώρα ακριβά... κάτσε να δεις τι έχει να γίνει σε μερικές μέρες. Με την ΤΕΑ πάνω από 300, θα τα αλλάξουν πάλι.

1 ώρα πριν, koukou είπε

Μόλις ήρθε επιστολή για το Επαγγελματικό Fixed Business 1. Εβίβα μας.

 

0.20 και 15 ευρώ πάγιο... αναμενόμενο μετά τις χτεσινές εξελίξεις με την ΤΕΑ;

Τι κατανάλωση έχεις; Ίσως σε συμφέρει να πας protergia έστω για να βγάλεις το 6μηνο. Μέχρι αύριο είναι η προσφορά τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κατέβασε το excel του κοράκιου, βάλε κιλοβατώρες. Θα καταλήξεις ας πούμε ανάμεσα σε 2 προγράμματα.

Βλέπεις τι πέναλτυ αποχώρησης έχει το καθένα και συνυπολογίζεις το κόστος αποχώρησης μετά το 6μηνο.

Ό,τι κάνεις τώρα είναι λύση ανάγκης, θα σου πρότεινα να βιαστείς γιατί αν σου φαίνονται τώρα ακριβά... κάτσε να δεις τι έχει να γίνει σε μερικές μέρες. Με την ΤΕΑ πάνω από 300, θα τα αλλάξουν πάλι.

0.20 και 15 ευρώ πάγιο... αναμενόμενο μετά τις χτεσινές εξελίξεις με την ΤΕΑ;

Τι κατανάλωση έχεις; Ίσως σε συμφέρει να πας protergia έστω για να βγάλεις το 6μηνο. Μέχρι αύριο είναι η προσφορά τους.

Το κατέβασα. Την βατ μου βγάζει σαν πιο φθηνή. Αλλά ρωτάω μήπως έχει αλλάξει κάτι. Διάβασα τους όρους αποχώρησης λέει 300 ευρώ από την πρώτη μέρα μέχρι το πρώτο χρόνο και μετά 200. Αναγκαίο κακό νομίζω είναι. Αν βγει κάποια άλλη προσφορά που συμφέρει κατά πολύ τότε οκ, τα πληρώνεις. Σκέψου ότι έχω κατανάλωση 160000 kwh το χρόνο περίπου, οπότε χρειάζεται προσοχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω WATT+VOLT Zero εδώ και 2 μήνες που έφυγα απο τη ΔΕΗ. 

Καθε μηνα μου στέλνει λογαριασμο ρευματος. και το Κόστος αγορών ενέργειας πήγε απο 0,20 λεπτα/kwh στα 0,24 λεπτά/kwh σε έναν μήνα. Είναι λογικά αυτά τα πράγματα; Μεταβάλλεται σε όλους; 

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις

δλδ με 400 kwh κατανάλωση μου ζητάνε 147 ευρώ για έναν μήνα μόνο (30 μέρες)

Επεξ/σία από s1mplement
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Εχω WATT+VOLT Zero εδώ και 2 μήνες που έφυγα απο τη ΔΕΗ. 

Καθε μηνα μου στέλνει λογαριασμο ρευματος. και το Κόστος αγορών ενέργειας πήγε απο 0,20 λεπτα/kwh στα 0,24 λεπτά/kwh σε έναν μήνα. Είναι λογικά αυτά τα πράγματα; Μεταβάλλεται σε όλους; 

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις

δλδ με 400 kwh κατανάλωση μου ζητάνε 147 ευρώ για έναν μήνα μόνο (30 μέρες)

Εφυγες από ΔΕΗ για το zero !!!!!!

Φιλικά στο λέω, πως τα κατάφερες !!

ΥΓ. Η μόνη λύση που βλέπω, να γυρίσεις στην ΔΕΗ.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lefman07 είπε

Το κατέβασα. Την βατ μου βγάζει σαν πιο φθηνή. Αλλά ρωτάω μήπως έχει αλλάξει κάτι. Διάβασα τους όρους αποχώρησης λέει 300 ευρώ από την πρώτη μέρα μέχρι το πρώτο χρόνο και μετά 200. Αναγκαίο κακό νομίζω είναι. Αν βγει κάποια άλλη προσφορά που συμφέρει κατά πολύ τότε οκ, τα πληρώνεις. Σκέψου ότι έχω κατανάλωση 160000 kwh το χρόνο περίπου, οπότε χρειάζεται προσοχή. 

1.jpg.25775cce35630879358285d1babd611d.jpg

7 χιλιάρικα φτηνότερη η EFA (Volton) με 12 μήνες δέσμευση

 

FIX-POWERfd.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Εχω WATT+VOLT Zero εδώ και 2 μήνες που έφυγα απο τη ΔΕΗ. 

Καθε μηνα μου στέλνει λογαριασμο ρευματος. και το Κόστος αγορών ενέργειας πήγε απο 0,20 λεπτα/kwh στα 0,24 λεπτά/kwh σε έναν μήνα. Είναι λογικά αυτά τα πράγματα; Μεταβάλλεται σε όλους; 

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις

δλδ με 400 kwh κατανάλωση μου ζητάνε 147 ευρώ για έναν μήνα μόνο (30 μέρες)

Σκεψου τους επομενους μηνες ποσο θα πληρωσεις...Οι τιμες ειναι στα υψη...

 

https://www.worldenergynews.gr/energeia/articles/530380/sta-326-94-evro-mwh-i-agora-epomenis-imeras-tin-paraskevi-17-12-2021

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Εχω WATT+VOLT Zero εδώ και 2 μήνες που έφυγα απο τη ΔΕΗ. 

Καθε μηνα μου στέλνει λογαριασμο ρευματος. και το Κόστος αγορών ενέργειας πήγε απο 0,20 λεπτα/kwh στα 0,24 λεπτά/kwh σε έναν μήνα. Είναι λογικά αυτά τα πράγματα; Μεταβάλλεται σε όλους; 

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις

δλδ με 400 kwh κατανάλωση μου ζητάνε 147 ευρώ για έναν μήνα μόνο (30 μέρες)

Πριν 2 μήνες στη ΔΕΗ θα μπορούσες να βάλεις σταθερό Online ή Enter με 0.10. Από 3/12 έχουν 0.17 - 0.18.

Στο Zero πληρώνεις 0.02 στην W&V + όλη τη τιμή χονδρικής όπου τώρα είναι 0.33, δηλαδή τελική 0.35.

Είναι μεν φουλ παραπλανητικό το πρόγραμμα, αλλά είναι επίσης προσεκτικοί να έχουν όλες τις πληροφορίες διαθέσιμες στην παρουσίαση πχ:

Spoiler

2.jpg.8a5ec4fffc25e9e3de2b0de385cfc4a8.jpg

Πώς ακριβώς υπέγραψες στο Zero; Με econtract? Tηλεφωνικώς; Σε κατάστημα;

Έχει σημασία για δούμε τι κινήσεις θα κάνεις ως προς την αμφισβήτηση όλων των χρεώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

1.jpg.25775cce35630879358285d1babd611d.jpg

7 χιλιάρικα φτηνότερη η EFA (Volton) με 12 μήνες δέσμευση

 

FIX-POWERfd.pdf 633 kB · 2 downloads

Από τον πανικό μου νόμιζα πως το Excel έκανε αυτόματα από το φθηνότερο στο ακριβότερο και δεν έδινα σημασία στα πιο κάτω. Ευχαριστώ για την βοήθεια. Η εταιρία αυτή είναι OK; δεν την έχω ξανα ακούσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, lefman07 είπε

Από τον πανικό μου νόμιζα πως το Excel έκανε αυτόματα από το φθηνότερο στο ακριβότερο και δεν έδινα σημασία στα πιο κάτω. Ευχαριστώ για την βοήθεια. Η εταιρία αυτή είναι OK; δεν την έχω ξανα ακούσει. 

Η Εfa oυσιαστικά έχει το διαχειριστικό κομμάτι παραλαβής αιτήσεων και αποστολής λογαριασμών. Για όλα τα άλλα (σύμβαση, τιμολόγηση, απαντήσεις σε καταγγελίες μέσω ραε κλπ) είναι υπεύθυνη η Volton.

Για θέματα αξιοπιστίας:

1) Η ΕΦΑ είχε πει προφορικώς και γραπτώς ότι το ΚΟΤ συνδιάζεται με το οικιακό Power Fix, πράγμα που δεν ίσχυε και τελικώς τιμολόγησαν τα ΚΟΤ σε άλλο πρόγραμμα (power κοτ με ρήτρα αναπροσαρμογής). H Volton μου το είχε πει αυτό, είχα προειδοποιήσει τους συμφορουμήτες αλλά δε με άκουσαν.

2) Έστειλαν ειδοποιήσεις πρόσφατα σε όλους τους συνδρομητές με τις παλιές τιμές Fix ότι μετά το 6μηνο αναπροσαρμόζονται τα τιμολόγια και πάνε όλοι με τις ισχύουσες σταθερές τιμές. Αυτό έχουν δικαίωμα να το πράξουν βάσει του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας. Κι άλλοι πάροχοι προχώρησαν πρόσφατα σε αναπροσαρμογές τιμολογίων πχ NRG. Aυτό βασικά δε σε πολυνοιάζει γιατί μπορείς να φύγεις αζημίως αν γίνουν αλλαγές.

3) Ένας συμφορουμήτης έκανε αίτηση για Γ22 λίγο πριν λήξει η προθεσμία των παλιών τιμών, για κάποιο λόγο "κόλλησε" η αίτηση δεν ολοκληρώθηκε ποτέ η εκπροσώπηση. Ίσως κατά λάθος, ίσως επίτηδες. Δε νομίζω να έχεις θέμα καθώς τα τωρινά τιμολόγια ισχύουν μέχρι 31/12. Καλό θα είναι πάντως να τους ρωτάς κάθε 3 μέρες αν προωθήθηκε η αίτηση.

Για να σου λέω εγώ να πας EFA, φαντάσου τι κατάντια επικρατεί στην αγορά. 😄

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Η Εfa oυσιαστικά έχει το διαχειριστικό κομμάτι παραλαβής αιτήσεων και αποστολής λογαριασμών. Για όλα τα άλλα (σύμβαση, τιμολόγηση, απαντήσεις σε καταγγελίες μέσω ραε κλπ) είναι υπεύθυνη η Volton.

Για θέματα αξιοπιστίας:

1) Η ΕΦΑ είχε πει προφορικώς και γραπτώς ότι το ΚΟΤ συνδιάζεται με το οικιακό Power Fix, πράγμα που δεν ίσχυε και τελικώς τιμολόγησαν τα ΚΟΤ σε άλλο πρόγραμμα (power κοτ με ρήτρα αναπροσαρμογής). H Volton μου το είχε πει αυτό, είχα προειδοποιήσει τους συμφορουμήτες αλλά δε με άκουσαν.

2) Έστειλαν ειδοποιήσεις πρόσφατα σε όλους τους συνδρομητές με τις παλιές τιμές Fix ότι μετά το 6μηνο αναπροσαρμόζονται τα τιμολόγια και πάνε όλοι με τις ισχύουσες σταθερές τιμές. Αυτό έχουν δικαίωμα να το πράξουν βάσει του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας. Κι άλλοι πάροχοι προχώρησαν πρόσφατα σε αναπροσαρμογές τιμολογίων πχ NRG. Aυτό βασικά δε σε πολυνοιάζει γιατί μπορείς να φύγεις αζημίως αν γίνουν αλλαγές.

3) Ένας συμφορουμήτης έκανε αίτηση για Γ22 λίγο πριν λήξει η προθεσμία των παλιών τιμών, για κάποιο λόγο "κόλλησε" η αίτηση δεν ολοκληρώθηκε ποτέ η εκπροσώπηση. Ίσως κατά λάθος, ίσως επίτηδες. Δε νομίζω να έχεις θέμα καθώς τα τωρινά τιμολόγια ισχύουν μέχρι 31/12. Καλό θα είναι πάντως να τους ρωτάς κάθε 3 μέρες αν προωθήθηκε η αίτηση.

Για να σου λέω εγώ να πας EFA, φαντάσου τι κατάντια επικρατεί στην αγορά. 😄

Κατάλαβα. Τους έστειλα μήνυμα να με καλέσουν. Θα δω τι θα μου πουν και σας ενημερώνω. Σε ευχαριστώ και πάλι που ασχολήθηκες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lefman07 είπε

Κατάλαβα. Τους έστειλα μήνυμα να με καλέσουν. Θα δω τι θα μου πουν και σας ενημερώνω. Σε ευχαριστώ και πάλι που ασχολήθηκες. 

Πάρτους εσύ αύριο το πρωί... γιατί να περιμένεις;

Επίσης κάποια πράγματα που πρέπει να προσέξεις:

Απ'τη στιγμή που οι ειδικοί όροι δεν είναι αναρτημένοι... όταν σου στείλουν τα χαρτιά να υπογράψεις διάβασε προσεκτικά τι ισχύει όσον αφορά το πέναλτυ αποδέσμευσης. Άλλοι πάροχοι πχ elpedison εκτός από πέναλτυ ανάλογα τους μήνες παραμονής, ζητάνε πίσω και όλη την έκπτωση που είχες κατά τη διάρκεια παραμονής.

Επίσης πρόσεχε να γράφουν οι ειδικοί όροι πως δεν εφαρμόζεται χρέωση ισχύος (όπως το γράφει και στο promo) κι ότι δεν υπάρχει κάποια πουστιά πχ όριο κατανάλωσης / πολιτική ορθής χρήσης (πχ η WeEnergy είχε πολιτική ορθής χρήσης 5000kw /μήνα τελευταία φορά που είχα δει το site πριν από μήνες)

Αν θες βοήθεια με τα "ψιλά γράμματα", ανέβασε τους ειδικούς όρους που θα σου στείλουνε με σβησμένο οποιοδήποτε προσωπικό στοιχείο να δούμε μήπως υπάρχει τίποτα περίεργο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πριν 2 μήνες στη ΔΕΗ θα μπορούσες να βάλεις σταθερό Online ή Enter με 0.10. Από 3/12 έχουν 0.17 - 0.18.

Στο Zero πληρώνεις 0.02 στην W&V + όλη τη τιμή χονδρικής όπου τώρα είναι 0.33, δηλαδή τελική 0.35.

Είναι μεν φουλ παραπλανητικό το πρόγραμμα, αλλά είναι επίσης προσεκτικοί να έχουν όλες τις πληροφορίες διαθέσιμες στην παρουσίαση πχ:

  Απόκρυψη περιεχομένων

2.jpg.8a5ec4fffc25e9e3de2b0de385cfc4a8.jpg

Πώς ακριβώς υπέγραψες στο Zero; Με econtract? Tηλεφωνικώς; Σε κατάστημα;

Έχει σημασία για δούμε τι κινήσεις θα κάνεις ως προς την αμφισβήτηση όλων των χρεώσεων.

Ο συμφουρητης δικαιολογηται.

ΠΡΩΤΗ μπαίνει στο θρεντ περί παρόχων ρεύματος κτλ.

ΔΕΝ δικαιολογείται που άλλαξε πάροχο χωρίς να ρίξει μια ματιά στο θρεντ.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Φιλικά στο λέω, πως τα κατάφερες !!

Ειναι δηλωση η ερωτημα?

24 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ο συμφουρητης δικαιολογηται.

ΠΡΩΤΗ μπαίνει στο θρεντ περί παρόχων ρεύματος κτλ.

ΔΕΝ δικαιολογείται που άλλαξε πάροχο χωρίς να ρίξει μια ματιά στο θρεντ.

Αφου μπαινει για πρωτη φορα δικαιολογειται αλλα δεν δικαιολογειται γιατι εβαλε το zero.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...