Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απότι είδα το πιο συμφέρον σταθερό είναι το myhome online της ΔΕΗ. Τι συμφέρον δηλαδή, που είναι 250% επάνω από αυτό που πλήρων πριν μερικούς μήνες.
Απότι είδα, αν πέσουν οι τιμές και θελήσεις να φύγεις πριν το 12μηνο, δεν είναι μεγάλη η ποινή, μέχρι 60€, οπότε δεν είναι κάτι τρομερό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Περρυ είπε

Σπουδαίος λόγος είναι ότι εγώ θα χρεοκοπήσω με τις τιμές που με αναγκάζουν να πληρώσω.

Δε σε αναγκάζουν. Μπορείς να φύγεις αζημίως χωρίς να πληρώσεις το πέναλτυ αποχώρησης. Θα μου πεις μα πού να πάω... σου λέω και πάλι, δεν είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν τζάμπα ρεύμα για άλλον 1.5 χρόνο

51 λεπτά πριν, Περρυ είπε

Αν η αύξηση τιμής που πληρώνουν, όχι δεν τους συμφέρει, αλλά ίσως τους αναγκάσει να χρεοκοπήσουν, δεν είναι σπουδαίος λόγος.

Η ΡΑΕ τους δίνει το δικαίωμα:

1) Να διαμορφώνουν τα τιμολόγια βάσεις της αρχής της κοστοστρέφειας

2) Να υπάρχει ίση μεταχείρηση μεταξύ των καταναλωτών. Να δώσουν φτηνή τιμή στους νέους πελάτες δε γίνεται, οπότε αναπροσαρμόζουν τους παλιούς μετά το 6μηνο.

Τα υπόλοιπα απέφυγες να σχολιάσεις γιατί δε μπορείς να στηρίξεις τα επιχειρήματα σου. Μόνο και μόνο η λήξη των συμβολαίων αερίου (όπου είναι το βασικό καύσιμο στο energy mix) και η υπογραφή νέων συμβολαίων με διαφορετικούς όρους, είναι ο ορισμός της αλλαγής των όρων λειτουργίας της αγοράς.

Αν θες να το κυνηγήσεις με καταγγελίες κλπ, ελεύθερα. Βάλε και δικηγόρο, υπάρχουν χιλιάδες που δε ξέρουν πού πάνε τα τέσσερα και ψοφάνε να φάνε χρήματα απο πελάτες. Βασικά αν κάναμε ένα γκάλοπ τι πρόγραμμα ρεύματος έχουν οι δικηγόροι, το 99% είμαι σίγουρος ότι έχουν ρητροπρόγραμμα. 😅

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, pigos23 said:

Γινεται κατι τετοιο ή θα επρεπε να τους εχω ενημερωσει εκει κοντα στον σεπτεμβριο φετος???

φυσικά γίνεται ,δε χρειάζεται ενημέρωση , αλλά αν προβλέπει ρήτρα αποχώρησης θα χρεωθείς

αν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής κάνε τα βήματα αμφισβήτησης

18 hours ago, naive said:

Υφίσταται πλέον κάποιο fixed προγραμμα με λογική τιμή;

δυστυχώς όχι πλέον

18 hours ago, naive said:

Μετά από τα μεταβλητα, έχετε ξεχωρίσει κανένα (πχ κάποιο με καλή σχέση αρχική τιμής, παγίου και τύπου ρήτρας αναπροσαρμογής);

όχι , κατέβασε αν είναι το excel της υπογραφής μου

16 hours ago, Joe22 said:

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιο νήμα για την συζήτηση/αναζήτηση επαγγελματικού προγράμματος;

εδώ καλά είσαι , κατέβασε αν είναι το excel της υπογραφής μου, δυστυχώς όλα ακρίβυναν

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Joe22 said:

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιο νήμα για την συζήτηση/αναζήτηση επαγγελματικού προγράμματος;

Eδώ, δεν υπάρχει ξεχωριστό θέμα. Κάνε download το excel του κοράκιου, πήγαινε στη καρτέλα με τα επαγγελματικά και κοίτα τι έχει περισσέψει. Υπόψιν το Γ21 της Protergiα ισχύει μέχρι 17/12, μετά θα ανεβάσουν κι άλλο. Βασικά με την ΤΕΑ να εκτοξεύεται αύριο 328ευρώ, δε θα εκπλαγώ αν το ξηλώσουν αύριο.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

1.jpg.85637e553ddbfa53ae9cfe1460970a22.jpg

4.jpg.a2ee644ea08b6479463fc369c7198fa4.jpg

Στραβομάρα έχεις ή σου έστειλαν Γενικούς όρους με σβησμένη τη παράγραφο 6.2; Έχουν το δικαίωμα να τροποποιούν τους όρους όποτε γουστάρουν (εκτός του πρώτου 6μήνου που σε προστατεύει ο ΚΠΗΕ) και για όποιο λόγο γουστάρουν (ενδεικτικά, όχι περιοριστικά). Σε ενημερώνουν, αν θες κάθεσαι. Αν δε θες φεύγεις αζημίως. Αυτά υπέγραψες, αυτά ισχύουν.

-------------

Εdit: Κοράκιε κάνε έναν υπολογισμό στο excel... αν μια καφετέρια έχει W&V ρητροπρόγραμμα, πόσο πρέπει να πουλάει τους καφέδες για να μη μπαίνει μέσα; Πω πω ρε παιδιά τι γίνεται...  😱

3.jpg.05e1065fe23e19e358cd14bc044d6aeb.jpg

4.jpg.47c78cbf37698db82223e79d26ede9f1.jpg

 

Bitcoin έγινε το ρεύμα!!!😂😳

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Περρυ είπε

Ξανά πάλι με το 6μηνο. Δεν εχουν το δικαιωμα να το κανουν.

Μόνο μετά τη λήξη του συμβολαίου. Η επανάληψη είναι κουραστική. Το πράγμα συζητήθηκε αρκετά εδώ. Τέλος.

Το έκαψες εντελώς τώρα. 🤪 Πώς να τροποποιήσουν μετά τη λήξη το πρόγραμμα που έχει λήξει; 😆

Μετά τη λήξη δε γίνεται τροποποίηση.

Είτε πας αορίστου χρόνου στο βασικό τιμοκατάλογο, είτε ξεκινάει νέο πρόγραμμα με νέες τιμές και δέσμευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους,

σε περιπτωση μετακομισης μπορεις να μεταφερεις το προγραμμα (nrg fixed) που εχεις στο ρευμα σε νεα κατοικια ή κανεις νεα συνδεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, sysyfos είπε

Καλημερα σε ολους,

σε περιπτωση μετακομισης μπορεις να μεταφερεις το προγραμμα (nrg fixed) που εχεις στο ρευμα σε νεα κατοικια ή κανεις νεα συνδεση?

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κάνεις νέα σύμβαση με τα εκάστοτε εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα (κοινώς πίκρα στην παρούσα φάση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, alexiko είπε

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κάνεις νέα σύμβαση με τα εκάστοτε εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα (κοινώς πίκρα στην παρούσα φάση).

Τον ηπιαμε δηλαδη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ουτως η άλλως θα είχε αναπροσαρμογή μετά το 6μηνο, δε πήρες ακόμα ειδοποίηση;

Ακομα τιποτα ειχα κανει το fixed τον Ιουλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sysyfos είπε

Ακομα τιποτα ειχα κανει το fixed τον Ιουλιο.

Για κoίτα στο άλλο θέμα... δεν έλαβες καμία ειδοποίηση σε λογαριασμό; Περίεργο...

Στις 14/12/2021 στις 11:21 ΜΜ, korakios είπε

κρατάς σκορ ? 😁

Το 2-1 έγινε 3-0, άλλαξε γνώμη ο διαιτητής στο VAR.

Όσοι δε ξέρουν τι λέμε... σχετικά με τις τροποποιήσεις της EFA... 3 άτομα μετά από αίτημα στο MyRAE πήραν το ΟΚ απ'τη Volton να φύγουν αζημίως μετά το 6μηνο. Oπότε προσοχή όσοι φεύγεται τώρα, να πάρετε επίσης γραπτώς την ανάποδη απάντηση ότι η αζημίως αποχώρηση ξεκινάει τώρα κατά την ενημέρωση. Ζητάτε όλοι αυτό που σας βολεύει και κρατάτε την απάντηση που σας βολεύει ως αποδεικτικό.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, cyberguy είπε

Η Protergia έχει ξεκινήσει να στέλνει ενημερώσεις για αλλαγή τιμοκαταλόγου στα fixed προγραμματα? (είμαι ακόμα με 0.08)

Δεν έχω ακούσει κάτι. Πάντως αν έχεις κλείσει 6μηνο, έχουν το δικαίωμα να σε τιμολογούν απ'τη λήξη του 6μήνου με τις τωρινές τιμές https://www.protergia.gr/el/protergia-οικιακό-σταθερο-30 και να σε ενημερώσουν στον επόμενο λογαριαμό που θα εκδοθεί. Ή μπορεί να βγάλουν πιο ακριβό σταθερό στις 18/12, να ξεκινήσουν να σε τιμολογούν από μεθαύριο με τις νέες τιμές και να ειδοποιηθείς στον επόμενο λογαριασμό.

Καλό θα είναι από Δευτέρα να ρωτήσεις στο chat αν συνεχίζεις να τιμολογείσαι με τις τιμές που είχες υπογράψει.

--------------

https://www.bnnbloomberg.ca/europe-power-prices-surge-to-record-after-france-halts-reactors-1.1696741

bc-europe-power-prices-surge-to-record-after-france-halts-reactors.jpg.5af0b37341859943288ce4b08dbb8e66.jpg

480€/mwh πυρηνική ενέργεια, λόγω παύσης αντιδραστήρων για λόγους ασφαλείας. Έγκυρος οικονομολόγος στο bloomberg είπε πως οι πιο αισιόδοξες προβλέψεις για τον Ιανουάριο στη Γαλλία, είναι 550€/mwh.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, επειδή από χθες το βράδυ έχω καεί στο ψάξιμο και στο διάβασμα εδώ, θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας.

Δυστυχώς, είχα την εντύπωση ότι όλοι πάνω κάτω τα ίδια θα πληρώσουμε και το έλουσα τελείως, δεν το έψαξα καθόλου όλο αυτό το διάστημα..
Χθες που μπήκα στο e-bill, την άκουσα κ άρχισα να το ψάχνω λιγάκι..Μετά από κάνα 2ωρο καψίματος στα συγκριτικά sites, ευτυχώς έπεσα πάνω σας (νταξει, άπειρα ρισπεκτ σε korakios, ekrepali, herthan, συγχαρητήρια για την προσπάθεια και όλη τη βοήθεια που παρέχετε) και άρχισα να διαβάζω μπας και προσανατολιστώ.

Δυστυχώς απ'ο.τι κατάλαβα, χάθηκαν οι καλές προσφορές της ΔΕΗ αλλά και σημαντικός χρόνος-χρήμα γιατί απ'ο.τι φαίνεται ο Δεκέμβρης θα βγει χρυσός με τέτοιο ψ**κρυο.

Οπότε, σε αναμμένα κάρβουνα και ο.τι προλάβουμε να σώσουμε!

Έχουμε και λέμε, συμβόλαιο Protergia, στο πρόγραμμα Promo Double 30% (λόγω συνδυασμού με ρεύμα και καλά), λήγει 29 Γενάρη (αν κ απ'ο.τι κατάλαβα, μπορώ να την κάνω χωρίς χρέωση). Εφόσον έχω σαφή ειδοποίηση για αποχώρηση αζημίως και στα δύο, χρειάζεται να πάρω γραπτή επιβεβαίωση γι'αυτό?

Επισυνάπτω 2 τελευταίους εκκαθαριστικούς, από ρεύμα κ αέριο, μπας και μου δώσετε τα φώτα σας...

Κόστος προμήθειας, διανομής και
ρήτρα αναπροσαρμογής φαίνονται σωστά?

Υπάρχει κάτι που μπορώ να διεκδικήσω/καταγγείλω, βάσει της ημερομηνίας ενημέρωσης?

Να φανταστείτε ακόμα δεν έχει έρθει ο λογαριασμός αερίου που εκδόθηκε στις 29/11 και είναι due 23/12, ούτε και του ρεύματος που εκδόθηκε στις 5 και ειναι due 27/12.

===================================
Τώρα, ψάχνοντας για κάτι συνδυαστικό με ρεύμα και αέριο, να υποθέσω αυτά της πρωτεργια και της ζενίθ είναι μούφα, ε?
https://protergia.revmadeal.gr/
https://www.zenith.gr/gas-home-easy/

Και ούτε πρόκειται μέσω τηλεφώνου να μου δώσει η πρωτεργια κάποια καλύτερη προσφορά, "απειλώντας" με αποχώρηση, όπως στις εταιρείες τηλεφωνίας, σωστά?😁

Από περιέργεια, για να το μεταφέρω και σε ένα φίλο, 
στο excelακι στην πραγματική τιμή ημέρας για το protergia MVP (0,3167 - πχ συνολικό ετήσιο πόσο 1000), συμπεριλαμβάνεται η 50% έκπτωση?

Οπότε, τι λέτε, πηγαίνω ντουγρού για ΔΕΗ για ρεύμα και αέριο?

Αέριο σταθερό ή κυμαινόμενο?
Προσπάθησα να κάνω κάτι υπολογισμούς
βάσει αυτού αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστοί...

Τιμή TTF Δεκέμβρη + 0,015  με έκπτωση -30% λέει.
0.08138 + 0.015 = 0.0964 με φπα 0.102ε
Οπότε, με το 30% πάει 0.0715 ?

Και για να καταλάβω πώς πάει το πράγμα, για κατανάλωση πχ 5000kwh στο 5μηνο, το σύνολο είναι 0.0715 x 5000 = 375ε, συν τα 5 πάγια, 400ε ?

Και όλα αυτά με TTF Δεκέμβρη 0.081, γιατί στο σάιτ των καρτέλ για Γενάρη είδα ότι παίζει να εκτοξευθεί στα 0.13 ?

Άρα, πάω ασυζητητί για σταθερό, ακόμα και αν πέσει μετά προς άνοιξη-καλοκαίρι?


Και όσο για αυτά που διάβασα για πιθανότητα αύξησης τιμών της ΔΕΗ μετά το 6μηνο? Στην περίπτωση αυτή τι κάνω?
Η δέσμευση του 12μηνου εξακολουθεί να υπάρχει? Κόστος διακοπής?

 

Τέλος, αν είναι εύκολο, μια διευκρίνιση και για το νυχτερινό (παρότι έχω μαύρα μεσάνυχτα 😅)

Spoiler

 

1. Τμηματικό ωράριο
Α. Χειμερινή περίοδος:1 Νοεμβρίου έως 30 Απριλίου
• 02:00-08:00 και 15:00-17:00, για τους πελάτες που είναι συνδεδεμένοι στο Δίκτυο της Ηπειρωτικής Χώρας 
Β. Θερινή περίοδος:1 Μαΐου έως 31 Οκτωβρίου
• 23:00-07:00


2. Συνεχές ωράριο
Όλο το έτος : 22:00 έως 08:00

 

Έχω να επιλέξω ανάμεσα σε 1 και 2 ?Ισχύει δλδ το 1Α (όσον αφορά στο μεσημέρι)?  Όσο για τη σύνδεση κλπ, απευθύνομαι κατευθείαν στη ΔΕΔΔΗΕ και όχι στη ΔΕΗ? Και με το που γίνει εγκατάσταση, ισχύει άμεσα?

 

Τι να πω, χίλια συγνώμη για το σεντόνι,  θα'στε ήρωες αν έχετε τη διάθεση να με κατατοπίσετε!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Spoiler

IMG_20211216_141136.jpg.1ff158ad0be3cb74faf43f385885e0fe.jpg

 

IMG_20211216_141355.jpg.6158126a79671ac831428c0648ac239d.jpg

 

IMG_20211216_140619.jpg.f40bee56675573948862cada4236efa3.jpg

 

IMG_20211216_140811.jpg.a652f4e5cbe2b553c7ed3633373c3ce7.jpg

IMG_20211216_140847.jpg.8a3e0344ea3791d20e79534d957f3bfb.jpg

Screenshot_2021-12-16-13-53-46-180_com.google.android_apps_docs.jpg.7d9417ac520ea5c7f35d75c5a2abb625.jpg

 

 

Επεξ/σία από simba88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...