Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Περρυ είπε

Ξανά πάλι με το 6μηνο. Δεν εχουν το δικαιωμα να το κανουν.

Μόνο μετά τη λήξη του συμβολαίου. Η επανάληψη είναι κουραστική. Το πράγμα συζητήθηκε αρκετά εδώ. Τέλος.

Εγραψα ολοκληρο κειμενο αρχικα αλλα το εσβησα μολις τωρα για να μην φαω ban.

Δεν θελω να πω κατι αλλο....καλη συνεχεια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, Περρυ είπε

Ξανά πάλι αναφέρεται στη σύμβαση. Η σύμβαση δεν περιέχει λόγο τροποποίησης.

1.jpg.85637e553ddbfa53ae9cfe1460970a22.jpg

4.jpg.a2ee644ea08b6479463fc369c7198fa4.jpg

Στραβομάρα έχεις ή σου έστειλαν Γενικούς όρους με σβησμένη τη παράγραφο 6.2; Έχουν το δικαίωμα να τροποποιούν τους όρους όποτε γουστάρουν (εκτός του πρώτου 6μήνου που σε προστατεύει ο ΚΠΗΕ) και για όποιο λόγο γουστάρουν (ενδεικτικά, όχι περιοριστικά). Σε ενημερώνουν, αν θες κάθεσαι. Αν δε θες φεύγεις αζημίως. Αυτά υπέγραψες, αυτά ισχύουν.

-------------

Εdit: Κοράκιε κάνε έναν υπολογισμό στο excel... αν μια καφετέρια έχει W&V ρητροπρόγραμμα, πόσο πρέπει να πουλάει τους καφέδες για να μη μπαίνει μέσα; Πω πω ρε παιδιά τι γίνεται...  😱

3.jpg.05e1065fe23e19e358cd14bc044d6aeb.jpg

4.jpg.47c78cbf37698db82223e79d26ede9f1.jpg

50745176_2169960159735094_7460000246282584064_n.jpg.9959c6d5bfaebd442e27bcf51e4baa9f.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες έχω καιρό να μπω στο θρεντ. H volterra άρχισε τα δικά της και μου αλλάζει τον τύπο υπολογιμού της ρήτρας, οπότε δε θα καθίσω άλλο, βαρέθηκα να τους κυνηγάω σε κάθε λογαριασμό με ρήτρα που μου την υπολογίζουν όπως τους κατέβει.
Επειδή είναι πολλές οι σελίδες για να τις πάρω από εκεί που άφησα το θρεντ, μια γρήγορη κουβέντα για πού να στραφώ. Υφίσταται πλέον κάποιο fixed προγραμμα με λογική τιμή; Μετά από τα μεταβλητα, έχετε ξεχωρίσει κανένα (πχ κάποιο με καλή σχέση αρχική τιμής, παγίου και τύπου ρήτρας αναπροσαρμογής);
Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στραβομάρα έχεις ή σου έστειλαν

Θα ήταν καλύτερα να μιλάμε πιο κόσμια. Για το 6μηνο δεν συζητάω πλέον.

 

Πράγματι υπάρχει ένας όρος σαν αυτόν που αναφέρεις στη σύμβαση μου (με αρίθμηση 17.5, όχι 6.2)

17.5.
Τροποποίηση : Όλοι οι όροι της παρούσας σύμβασης συμφωνούνται ουσιώδεις και τροποποιούνται μόνο ρητώς και εγγράφως. Ο Προμηθευτής διατηρεί το δικαίωμα να προβεί σε τροποποίηση των όρων της παρούσης για σπουδαίο λόγο, όπως ενδεικτικά και όχι περιοριστικά, μεταβολή της κείμενης νομοθεσίας και αλλαγή των όρων λειτουργίας της αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας....με ειδοποίηση σε χωριστό έντυπο που θα συνοδεύει το Λογαριασμό Κατανάλωσης ή σε ειδικό πεδίο εντός του Λογαριασμού Κατανάλωσης ή με μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Σε όλες τις περιπτώσεις ειδοποίησης θα γίνεται ρητή παραπομπή στην Ιστοσελίδα του Προμηθευτή για πλήρη ενημέρωση επί του περιεχομένου της τροποποίησης.

 

Η κείμενη νομοθεσία δεν άλλαξε. Οι όροι λειτουργίας της αγοράς δεν άλλαξαν. Κανένας σπουδαίος λόγος δεν αναφέρθηκε, ώστε να φέρω αντιρρήσεις για την εφαρμογή του.

η είδοποίηση στον λογαρ/σμο ήταν:

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως σε 60 ημέρες θα μεταβείτε στο αντίστοιχο επικαιροποιημένο πρόγραμμα με βασική σταθερή χρέωση πλέον ρήτρας αναπροσαρμογής, ενεργοποιούμενης υπό όρους, που ισχύει για 2 έτη.

 

Δηλαδή καταργείται το συμβόλαιο που είχα οπωσδήποτε. Και με καλούν να υπογράψω άλλο. Που θα ισχύει για 2 έτη;;;; Οταν το παλιό ισχύει για όσο τους βολεύει,

(δεν συζητάω για παραμονή σε εταιρία που δεν σέβεται την υπογραφή της, δεν θέλω να με θεωρούν και δαρμένο και φτυσμένο).

 

Επεξ/σία από Περρυ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ekrepali είπε

1.jpg.85637e553ddbfa53ae9cfe1460970a22.jpg

4.jpg.a2ee644ea08b6479463fc369c7198fa4.jpg

Στραβομάρα έχεις ή σου έστειλαν Γενικούς όρους με σβησμένη τη παράγραφο 6.2; Έχουν το δικαίωμα να τροποποιούν τους όρους όποτε γουστάρουν (εκτός του πρώτου 6μήνου που σε προστατεύει ο ΚΠΗΕ) και για όποιο λόγο γουστάρουν (ενδεικτικά, όχι περιοριστικά). Σε ενημερώνουν, αν θες κάθεσαι. Αν δε θες φεύγεις αζημίως. Αυτά υπέγραψες, αυτά ισχύουν.

Να συνεισφέρω εδώ επειδή μου το έκανε η volterra, μου άλλαξε τον τύπο υπολογισμού της ρήτρας και τον εφάρμοσε στο λογαρισμό με τον οποίο με ειδοποίησε. Προφανώς αυτό είναι παράνομο, διότι μπορεί να εφαρμόσει τις αλλαγές μετά από 60 ημέρες από τη γνωστοποίηση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, naive είπε

 Προφανώς αυτό είναι παράνομο, διότι μπορεί να εφαρμόσει τις αλλαγές μετά από 60 ημέρες από τη γνωστοποίηση.

η νέα πραγματικότητα:

Spoiler

και ασε την ΡΑΕ να μαζευει καταγγελιες. 

 

Επεξ/σία από Περρυ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Περρυ είπε

η νέα πραγματικότητα:

  Απόκρυψη περιεχομένων

και ασε την ΡΑΕ να μαζευει καταγγελιες. 

 

Στο Συνήγορο του Καταναλωτή θα απευθυνθώ, είναι καταναλωτική διαφορά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστά. Αξίζει πάντα η προσπάθεια, και να μην το βάζεις κάτω.

Εστω και αν και οι πιθανότητες επιτυχίας είναι ελάχιστες, σήμερα πια. Δεν έχεις εναλλακτική.

Κάνε και στην ΡΑΕ παράπονο (στο myrae).

Επεξ/σία από Περρυ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Περρυ είπε

Σωστά. Αξίζει πάντα η προσπάθεια, και να μην το βάζεις κάτω.

Εστω και αν και οι πιθανότητες επιτυχίας είναι ελάχιστες, σήμερα πια. Δεν έχεις εναλλακτική.

Κάνε και στην ΡΑΕ παράπονο (στο myrae).

Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει σήμερα σχετικά με τις πιθανότητες επιτυχίας, αλλά στο παρελθόν σε ίδια σχεδόν περίπτωση έχω δικαιωθεί και πήρα τα χρήματά μου πίσω έυκολα.

 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Περρυ είπε

Η κείμενη νομοθεσία δεν άλλαξε. Οι όροι λειτουργίας της αγοράς δεν άλλαξαν. Κανένας σπουδαίος λόγος δεν αναφέρθηκε, ώστε να φέρω αντιρρήσεις για την εφαρμογή του.

 

Δε χρειάζεται να αλλάξει η νομοθεσία ή οι όροι λειτουργίας της αγοράς για να γίνει τροποποίηση. Ενδεικτικά παραδείγματα είναι αυτά, όχι περιοριστικά.

H εκτόξευση της ΤΕΑ δεν είναι σπουδαίος λόγος; https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

Η λήξη των συμβάσεων του αερίου το 2021 https://energypress.gr/news/depa-krisimes-diapragmateyseis-me-toys-rosoys-gia-tin-timi-toy-aerioy-2022-kathoristiko-pososto και η υπογραφή νέων συμφάσεων με διαφορετικό ποσοστό ΤΤF δεν είναι σπουδαίος λόγος; (Το αέριο αποτελεί τουλάχιστον 40% στο energy mix ρεύματος)

Το γεγονός ότι η κυβέρνηση αναγκάστηκε να ξαναβάλει μπρος λιγνιτικές μονάδες που είχε κλείσει οριστικά, δεν είναι σπουδαίος λόγος;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, naive είπε

Να επαναλάβω παίδες ότι αν υπάρχει κάποια καλή προταση είναι καλοδεχούμενη, για να μην αρχίσω ψάξιμο από το μηδέν

κατάβεσε το εξελ του korakios από την υπογραφή του και δες τι συμφέρει. νομίζω ότι για οικιακα η ΔΕΗ εξακολουθεί να έχει τις καλύτερες χρεώσεις αν και έχει ανέβει από 01/12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, ekrepali είπε

H εκτόξευση της ΤΕΑ δεν είναι σπουδαίος λόγος;

Οχι δεν είναι σπουδαίος λόγος. Αν η αύξηση τιμής που πληρώνουν, όχι δεν τους συμφέρει, αλλά ίσως τους αναγκάσει να χρεοκοπήσουν, δεν είναι σπουδαίος λόγος.

Σπουδαίος λόγος είναι ότι εγώ θα χρεοκοπήσω με τις τιμές που με αναγκάζουν να πληρώσω.

Ποιος πρέπει να χρεοκοπήσει; Εκεί είναι η τελευταία ερώτηση.

Και μην ξεχνάς ότι οι παραγωγοί ρεύματος, έχουν κέρδη (ΔΕΗ, elpedison, NRG, Μυτιληναίος κλπ) επειδή το κόστος παραγωγής τους, δεν ανέβηκε τόσο πολύ όσο η τιμή του ρεύματος. Για αυτό και στη ΔΕΗ αυτές τις μέρες στους μισθούς καταργήθηκε το ανώτατο όριο (μηνιαίοι μισθοί στελεχών 30.000€) και επανήλθαν δώρα Χριστουγέννων κλπ.

Και όλοι χρεώνουν την Ρήτρα αναπροσαρμογής, βάζοντας και ένα κέρδος 13-17% (συντελεστής Α), ασχέτως αν οι καταναλωτές χρεοκοπούν.

Spoiler

Από χθες αίρεται και επίσημα το πλαφόν στις απολαβές, επανέρχονται τα δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα και καταργούνται όλοι οι παρόμοιοι «κόφτες»

https://energypress.gr/news/vgainei-apo-ta-mnimonia-i-dei-katargeitai-plafon-stoys-misthoys-epanerhetai-i-katavoli-ton

 

Επεξ/σία από Περρυ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...