Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα με αφορμή το άρθρο https://www.ot.gr/2021/12/14/green/ilektriki-energeia-oi-ape-eriksan-se-24-ores-kata-60-eyro-mwh-tin-timi-xondremporikis/  προκύπτει για το ρεύμα ότι πλέον κυμαίνεται στα 197,24 ευρώ/MWh ( σε σύγκριση με το Μ.Ο της Ευρώπης που είναι κοντά στα 300 ευρώ/MWh. Διαβάζοντας το άρθρο εικάζω ότι τα πρόγραμμα της ΔΕΗ εν τέλει (διάρκειας 2 ετών) να μην είναι συμφέρουσα επιλογή. Έχετε κάποια γνώμη πάνω στο θέμα αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@korakios Ορίστε και τα αναλυτικά στοιχεία του λογαριασμού μου ! 2098€ ρήτρα ΟΤΣ

Ημερομηνία από 10/09/2021 ως 30/11/2021 : δηλαδή 2 μήνες και 20 μέρες 

Και συνολικό ποσό λογαριασμού 3904€

 

Η οριακή τιμή συστήματος για τον μήνα Σεπτέμβριο ήταν μέσο όρο 134€

Τον μήνα Οκτώμβριο 198€

και τον μήνα Νοέμβριο 228€ 

 

Βάζω μέσο όρο τιμής 186€ για όλη την περιόδο κατανάλωσης μιας και οι κιλοβατώρες που καίω καθημερινά είναι σταθερές τα παιρνάω στο excel και μου βγάζει ότι έπρεπε να δώσω 1000€ λιγότερο 

 

Υ.Γ επίσης για την αμφισβήτηση που τους έχω κάνει ακόμη απάντηση δεν έχω λάβει 

 

 

123123.jpg.2d1806a487f01fb13464bc1d6aae7ac5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Dimichios είπε

Διαβάζοντας το άρθρο εικάζω ότι τα πρόγραμμα της ΔΕΗ εν τέλει (διάρκειας 2 ετών) να μην είναι συμφέρουσα επιλογή. Έχετε κάποια γνώμη πάνω στο θέμα αυτό;

περίπου στα ίδια έρχεται με τη ρήτρα πλέον με τις νέες τιμές , αλλά είναι σχετικό με το αν θα ανέβει παραπάνω η χοντρική (το αέριο έσπασε νέο ρεκόρ πάλι) και το κατα πόσο θα συνεχίσουν οι επιδοτήσεις και το ποσό αυτών

ο καθένας κάνει τις επιλογές του

9 λεπτά πριν, Pisod91 είπε

Βάζω μέσο όρο τιμής 186€ για όλη την περιόδο κατανάλωσης

Spoiler

1393795889_.png.58d8036292525af8f079e1b91730fdd6.png

0,195 η ΤΕΑ

Στη Volton δεν είσαι ?

Παίρνει και τα ΛΠ μέσα ~0,14

το ΕΛΑΠΕ 0,002

με 45 άνω όριο

(1,1371*(195+14+0,2)-45)/1000=0,192 ρήτρα (περίπου)

εσύ χρεώθηκες

2098,71/10881=~0,193

άρα σχεδόν σωστά είναι

απλά πατάς στο οτι δεν ενημερώθηκες για τη ρήτρα , όχι αν είναι πολύ ή όχι

18 λεπτά πριν, Pisod91 είπε

Υ.Γ επίσης για την αμφισβήτηση που τους έχω κάνει ακόμη απάντηση δεν έχω λάβει 

μετράς 10 εργάσιμες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

περίπου στα ίδια έρχεται με τη ρήτρα πλέον με τις νέες τιμές , αλλά είναι σχετικό με το αν θα ανέβει παραπάνω η χοντρική (το αέριο έσπασε νέο ρεκόρ πάλι) και το κατα πόσο θα συνεχίσουν οι επιδοτήσεις και το ποσό αυτών

ο καθένας κάνει τις επιλογές του

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1393795889_.png.58d8036292525af8f079e1b91730fdd6.png

0,195 η ΤΕΑ

Στη Volton δεν είσαι ?

Παίρνει και τα ΛΠ μέσα ~0,14

το ΕΛΑΠΕ 0,002

με 45 άνω όριο

(1,1371*(195+14+0,2)-45)/1000=0,192 ρήτρα (περίπου)

εσύ χρεώθηκες

2098,71/10881=~0,193

άρα σχεδόν σωστά είναι

απλά πατάς στο οτι δεν ενημερώθηκες για τη ρήτρα , όχι αν είναι πολύ ή όχι

μετράς 10 εργάσιμες

 

Ναι στην Volton 5 μέρες ακόμη περιμένω και κλείνουμε 10 μέρες ! Απλά είπα να βάλω και τον λογαριασμό να τον δούνε και άλλοι. Σε ευχαριστώ :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξα τους ορου συμβασης που ειχα περυσι το καλοκαιρι ιουλιος του 2020 και λεει τα εξης

10. Αναπροσαρμογή Χρέωσης Προμήθειας - Τροποποίηση της Σύμβασης 10.1 Ο Προμηθευτής διατηρεί το δικαίωμα να εφαρμόσει διακριτή χρέωση βάσει της μεταβολής της Οριακής Τιμής Συστήματος (εφεξής ΟΤΣ) όπως αυτή δημοσιεύεται καθημερινά στην ιστοσελίδα του Ελληνικού Χρηματιστηρίου Ενέργειας (http://www.enexgroup.gr/agora/proimerisia-agora/apotelesmata/) καθόλη τη διάρκεια ισχύος της παρούσης. Οι προ Φ.Π.Α. Χρεώσεις Προμήθειας θα υπολογίζονται βάσει των ανταγωνιστικών χρεώσεων του τιμολογίου, στο οποίο έχει ενταχθεί ο Πελάτης, και βάσει της μεταβολής της ΟΤΣ κατά την Περίοδο Κατανάλωσης (εφεξής Αναπροσαρμογή ΟΤΣ). Ο τρόπος υπολογισμού της Αναπροσαρμογής ΟΤΣ ορίζεται αναλυτικά στους ειδικούς όρους που περιλαμβάνονται στη Σύμβαση Προμήθειας σύμφωνα και με τις σχετικές κατευθυντήριες οδηγίες της Ρυθμιστικής Αρχής Ενέργειας (ΦΕΚ Β 1364 ΑΠΟΦΑΣΗ 409-2020). Ειδικά για τους Μικρούς Πελάτες (ισχύς <25kVA) ο παρών Γενικός Όρος δεν εφαρμόζεται πριν από την πάροδο εξαμήνου από την έναρξη της εκπροσώπησης του μετρητή της Εγκατάστασης από τον Προμηθευτή. 10.2 Ο τρέχων Τιμοκατάλογος Χρεώσεων του Προμηθευτή δύναται να αναπροσαρμ όζεται κατά τα οριζόμενα στον Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας, ακυρώνει κάθε προηγούμενο και ισχύει σύμφωνα με τους Γενικούς Όρους της παρούσης. Ο Προμηθευτής διατηρεί το δικαίωμα να αναπροσαρμόσει τη Συμφωνηθείσα Τιμή ή άλλους συμβατικούς όρους, με σχετική προηγούμενη ατομική ειδοποίηση στον Πελάτη, η οποία δύναται να υλοποιείται με εναλλακτικούς τρόπους. Ενδεικτικά αναφέρονται: Τηλεφωνικά, με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο, μέσω σύντομης ειδοποίησης η οποία περιλαμβάνεται στο Λογαριασμό Κατανάλωσης ή αποστέλλεται ηλεκτρονικά, παραπέμποντας στην ιστοσελίδα του Προμηθευτή για πλήρη ενημέρωση επί του περιεχομένου της τροποποίησης, εφόσον έχει συναινέσει σε τούτο ο Πελάτης. Η ενημέρωση λαμβάνει χώρα τουλάχιστον εξήντα (60) ημέρες πριν την έναρξη ισχύος των τροποποιήσεων και, εφόσον είναι δυνατό και επαρκές, σε ειδικό πεδίο του Λογαριασμού Κατανάλωσης ή σε χωριστό έντυπο που διαβιβάζεται με αυτόν. Κατ’ εξαίρεση, η ενημέρωση σχετικά με τροποποίηση των Χρεώσεων Προμήθειας δύναται να λαμβάνει χώρα με τον πρώτο Λογαριασμό Κατανάλωσης που ακολουθεί την τροποποίηση. Ο Πελάτης δικαιούται εντός δέκα πέντε (15) ημερολογιακών ημερών από τη λήψη της γνωστοποίησης, εφόσον δεν συμφωνεί, να καταγγείλει μονομερώς τη Σύμβαση

 

Οποτε λογικα εφοσον δεν με ενημερωσαν με κανεναν τροπο ειτε τηλεφωνικα ειτε γραπτως μπορω να κανω αμφισβητηση και να κανω αιτηση στην ΔΕΗ?
Τα αναφερω ξανα οτι ειμαι στο κοινωνικο τιμολογιο και εχω εγκριθει για την κρατικη επιχορηση σας ευαλωτως καταναλωτης.Οποτε θα ισχυουν αυτες οι εκπτωσεις στα 0,19 σταθερα που δινει η ΔΕΗ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, paonikgt είπε

Οποτε λογικα εφοσον δεν με ενημερωσαν με κανεναν τροπο ειτε τηλεφωνικα ειτε γραπτως μπορω να κανω αμφισβητηση και να κανω αιτηση στην ΔΕΗ?

αμφισβήτηση

29 λεπτά πριν, paonikgt είπε

Τα αναφερω ξανα οτι ειμαι στο κοινωνικο τιμολογιο και εχω εγκριθει για την κρατικη επιχορηση σας ευαλωτως καταναλωτης.Οποτε θα ισχυουν αυτες οι εκπτωσεις στα 0,19 σταθερα που δινει η ΔΕΗ? 

περι online/enter στο άλλο θέμα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Pisod91 είπε

Ναι στην Volton 5 μέρες ακόμη περιμένω και κλείνουμε 10 μέρες ! Απλά είπα να βάλω και τον λογαριασμό να τον δούνε και άλλοι. Σε ευχαριστώ :) 

σωστά αναφέρεις τις ΟΤΣ.

σύμφωνα με τους υπολογισμούς της volotn

https://www.enaklik.com/l/logariasmoi-reymatos-terasties-chreoseis-stis-ritres-anaprosarmogis-me-to-onomasia-emfanizontai-stoys-logariasmoys-pos-ypologizontai/

<<....Στην πράξη οι Πάροχοι δεν εφαρμόζουν πάντα με ακρίβεια τις συμβάσεις, χρεώνοντας μικρότερα (ή και μεγαλύτερα) ποσά με βάση την τρέχουσα εμπορική τους πολιτική....>>

αλλά μην παίρνεις τον ΜΟ για τις ΟΤΣ. Κάνε αναγωγή της κατανάλωσης ανά μήνα,

(σύνολο καταν. / συν ημερών = ΜΟ κατανάλωσης ημερησίως Χ ΟΤΣ μηνός = SMP

SMP X 1.1343 (κέρδος volton  13.43%)  + Β (10,292) = τελική ρήτρα κάθε μηνός

τελική ρήτρα κάθε μηνός X αναλογία κατανάλωσης μηνός = σύνολο ρήτρας μηνός)

και κατόπιν άθροισε τα σύνολα ρήτρας των μηνών. Εγώ τα βγάζω €2.016, όχι €2.098 . Δηλαδή 82 ευρώ λιγότερα, όχι 1000.

Επεξ/σία από Περρυ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dimichios είπε

Καλησπέρα με αφορμή το άρθρο https://www.ot.gr/2021/12/14/green/ilektriki-energeia-oi-ape-eriksan-se-24-ores-kata-60-eyro-mwh-tin-timi-xondremporikis/  προκύπτει για το ρεύμα ότι πλέον κυμαίνεται στα 197,24 ευρώ/MWh ( σε σύγκριση με το Μ.Ο της Ευρώπης που είναι κοντά στα 300 ευρώ/MWh. Διαβάζοντας το άρθρο εικάζω ότι τα πρόγραμμα της ΔΕΗ εν τέλει (διάρκειας 2 ετών) να μην είναι συμφέρουσα επιλογή. Έχετε κάποια γνώμη πάνω στο θέμα αυτό;

Μη κοιτατε μερα μερα.. Για αυριο εκλεισε 328.

https://energypress.gr/news/i-eyropi-egine-texas-rekor-me-328-eyro-gia-tin-ellada-sta-350-eyro-eftasan-oi-times-hondrikis

αν συνεχιστει ετσι το πραγμα το βλεπω μονομερη αυξηση και στα παλια online/enter και ασε την ΡΑΕ να μαζευει καταγγελιες. 

Επεξ/σία από fragos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Περρυ είπε

σωστά αναφέρεις τις ΟΤΣ.

σύμφωνα με τους υπολογισμούς της volotn

https://www.enaklik.com/l/logariasmoi-reymatos-terasties-chreoseis-stis-ritres-anaprosarmogis-me-to-onomasia-emfanizontai-stoys-logariasmoys-pos-ypologizontai/

<<....Στην πράξη οι Πάροχοι δεν εφαρμόζουν πάντα με ακρίβεια τις συμβάσεις, χρεώνοντας μικρότερα (ή και μεγαλύτερα) ποσά με βάση την τρέχουσα εμπορική τους πολιτική....>>

αλλά μην παίρνεις τον ΜΟ για τις ΟΤΣ. Κάνε αναγωγή της κατανάλωσης ανά μήνα,

(σύνολο καταν. / συν ημερών = ΜΟ κατανάλωσης ημερησίως Χ ΟΤΣ μηνός = SMP

SMP X 1.1343 (κέρδος volton  13.43%)  + Β (10,292) = τελική ρήτρα κάθε μηνός

τελική ρήτρα κάθε μηνός X αναλογία κατανάλωσης μηνός = σύνολο ρήτρας μηνός)

και κατόπιν άθροισε τα σύνολα ρήτρας των μηνών. Εγώ τα βγάζω €2.016, όχι €2.098 . Δηλαδή 82 ευρώ λιγότερα, όχι 1000.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου περιμένω να μου επιστραφεί η ρητρα ΟΤΣ καθώς δεν με ενημέρωσανε ! Παραμένω θετικός και ελπίζω να δικαιωθώ από την αμφισβήτηση ! Αν όχι θα το τρέξω μέχρι τέλους είμαι αποφασισμένος να μην δώσω τα γαμησιάτικα που μας βάλανε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fragos είπε

αν συνεχιστει ετσι το πραγμα το βλεπω μονομερη αυξηση και στα παλια online/enter και ασε την ΡΑΕ να μαζευει καταγγελιες. 

αυτό λέω κι εγώ εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Περρυ είπε

αυτό λέω κι εγώ εδώ μέσα.

Πιο πολυ για αστειο  (ακραιο σεναριο) το αναφερω.. Και αν οντως γινει αυτο τοτε θα εχει καταστραφει το συμπαν σε ολα τα αλλα τιμολογια

Επεξ/σία από fragos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, fragos είπε

Πιο πολυ για αστειο το αναφερω.. Και αν οντως γινει αυτο τοτε θα εχει καταστραφει το συμπαν σε ολα τα αλλα τιμολογια

Που είναι το αστείο; Εμένα ήδη μου κατήργησαν το συμβόλαιό μου elpedison , που λήγει το 2023, επειδή δεν τους συμφέρει, απλώς.

Spoiler

και ασε την ΡΑΕ να μαζευει καταγγελιες. 

 

Επεξ/σία από Περρυ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Περρυ είπε

Που είναι το αστείο; Εμένα ήδη μου κατήργησαν το συμβόλαιό μου elpedison , που λήγει το 2023, επειδή δεν τους συμφέρει, απλώς.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

και ασε την ΡΑΕ να μαζευει καταγγελιες. 

 

Αν περασε το 6μηνο εχουν το δικαιωμα να το κανουν.Και καλα κανουν αφου δεν τους συμφερει.

Αν ομως εισαι μεσα στο 6μηνο δεν μπορουνε να το κανουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αν περασε το 6μηνο εχουν το δικαιωμα να το κανουν.Και καλα κανουν αφου δεν τους συμφερει.

Αν ομως εισαι μεσα στο 6μηνο δεν μπορουνε να το κανουν.

Ξανά πάλι με το 6μηνο. Δεν εχουν το δικαιωμα να το κανουν.

Μόνο μετά τη λήξη του συμβολαίου. Η επανάληψη είναι κουραστική. Το πράγμα συζητήθηκε αρκετά εδώ. Τέλος.

39 λεπτά πριν, fragos είπε

 και ασε την ΡΑΕ να μαζευει καταγγελιες. 

Επεξ/σία από Περρυ
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα κ απο μενα

Ειμαι στην elpedison στο προγραμμα home day 

H αιτηση ειχε γινει τον σεπτεμβριο του 19

Θελω να αλλαξω παροχο κ να παω στη δεη 

Γινεται κατι τετοιο ή θα επρεπε να τους εχω ενημερωσει εκει κοντα στον σεπτεμβριο φετος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...