Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, patsakos. D είπε

Παιδιά η ρήτρα κάθε μήνα παίζει η έχει σχέση με τις kWh που καίμε τον μήνα ;

όχι , με την περίδο κατανάλωσης δες το λινκ της υπογραφής μου

1 ώρα πριν, patsakos. D είπε

Υπαρχει κάποιος τρόπος να υπολογίζω την ρήτρα αν ξέρω πόσες kWh κατανάλωσα ;

όχι μιας και δεν έχει σχέση με το πόσο καις ,

στο συμβόλαιο έχει τον τύπο υπολογισμού , σε ποιο ρητροπρόγραμμα είσαι ? Ίσως το έχω στο excel

1 ώρα πριν, noths είπε

Το ερώτημα τώρα είναι αν έχει νόημα να κάνω αμφισβήτηση λογαριασμού, αν ναι, την κάνω αμέσως ή περιμένω την ενεργοποίηση και επίσης κάνω στον εκκαθαριστικό ή και στον έναντι;

Ευχαριστώ!

ναι κανονικά την κάνεις , ζητάς για τα της ρήτρας (χρέωση κόστους προμήθειας) τι είναι ,γιατί δε σε ενημέρωσαν πριν υπογράψεις, ηχογραφήσεις , πως προκύπτει με ανάλυση το αποτέλεσμα

Spoiler

την ανάλυση του ποσού δεν τη γράφω τυχαία , θα έρθει και η στιγμή που θα ισχυριστεί κάποιος οτι ούτε η ίδια η εταιρία δεν μπορεί να υπολογίσει το ποσό της χρέωσης και φυσικά ο πελάτης δεν είναι δυνατόν να συμφωνούσε με την ένταξη σε τέτοιο δυσνόητο παραπλανητικό τιμολόγιο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

59 λεπτά πριν, ekrepali είπε

To λέει ξεκάθαρα, αζημίως εντός 60 ημερών μετά το πέρας του εξαμήνου. Πάτα πράσινο.

Κάθεσαι για όλο το αρχικό 6μηνο κι αν θες τη γνώμη μου, να ολοκληρώσεις μετέπειτα την αποχώρηση σου εντός 30 ημερών (δηλαδή να πάρεις εκπροσώπηση απ'το νέο πάροχο πριν κλείσουν οι 7 μήνες).

Επίσης όταν ολοκληρώσεις το αίτημα στο myrae, κράτα screenshots. Έχει πολλά προβλήματα η πλατφόρμα... άμα βαρέσει μπιέλα και χαθούν τα παλιά αιτήματα, τρέχα γύρευε.

-----------

Επίσης ας το ξαναπώ άλλη μια φορά.... όσοι θέλετε να φύγετε τώρα ή έχετε κάνει αίτηση σε άλλο πάροχο, επικαλείστε την ενημέρωση που σας έστειλαν στο λογαριασμό και τον Κώδικα Προμήθειας που λέει ότι η προθεσμία για αζημίως αποχώρηση ξεκινάει κατά την ενημέρωση.

2 κατηγορίες πελατών ζητάτε διαφορετικά πράγματα... και οι μεν και οι δε έχετε δίκιο αν υποστηρίξετε σωστά το αίτημα σας.

Οι απάντηση που πέρνει ο κάθε πελάτης ισχύει μόνο για εκείνον.

Εγώ που έχω ραντεβού αύριο στη ΔΕΗ τί να κάνω,;

Στο ερώτημα που έκανα αν πριν τη λήξη του εξαμήνου 21/1/22) μπορώ να φύγω αζημιως, η EFA μου απάντησε ότι δε θα χρεωθώ ρήτρα αποχώρησηςέτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, koulis1 είπε

Εγώ που έχω ραντεβού αύριο στη ΔΕΗ τί να κάνω,;

μπάνιο, αποσμητικό , προφυλάξεις φυσικά μήπως πάει παραπέρα η φάση αλλά χλωμό να σου κάτσει με το μέρος που διάλεξες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, koulis1 είπε

 

Στο ερώτημα που έκανα αν πριν τη λήξη του εξαμήνου 21/1/22) μπορώ να φύγω αζημιως, η EFA μου απάντησε ότι δε θα χρεωθώ ρήτρα αποχώρησηςέτε

Πώς το έκανες το ερώτημα και πώς σου απάντησαν; Γραπτώς ή τηλεφωνικώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πώς το έκανες το ερώτημα και πώς σου απάντησαν; Γραπτώς ή τηλεφωνικώς;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58974337

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, koulis1 είπε

Γραπτώς μέσω email.

Print σε PDF και σε χαρτί και το απεσταλμένο και το εισερχόμενο... μη τυχόν τα σβήσεις κατά λάθος. Ανάλογα με τις ορέξεις οι πάροχοι χρεώνουν ρήτρα έτσι για να ταλαιπωρούν το κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Print σε PDF και σε χαρτί και το απεσταλμένο και το εισερχόμενο... μη τυχόν τα σβήσεις κατά λάθος. Ανάλογα με τις ορέξεις οι πάροχοι χρεώνουν ρήτρα έτσι για να ταλαιπωρούν το κόσμο.

Το ερώτημα μου είναι αν θα πρέπει να προχωρήσω τώρα με τη ΔΕΗ ή να εξαντλήσω το 6 μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, koulis1 είπε

Το ερώτημα μου είναι αν θα πρέπει να προχωρήσω τώρα με τη ΔΕΗ ή να εξαντλήσω το 6 μηνο.

τα βάζεις κάτω , ανάλογα την κατανάλωση , και το τι τιμές θεωρείς οτι θα έχουν τα προγράμματα

δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό που ρωτάς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ναι κανονικά την κάνεις , ζητάς για τα της ρήτρας (χρέωση κόστους προμήθειας) τι είναι ,γιατί δε σε ενημέρωσαν πριν υπογράψεις, ηχογραφήσεις , πως προκύπτει με ανάλυση το αποτέλεσμα

  Απόκρυψη περιεχομένων

την ανάλυση του ποσού δεν τη γράφω τυχαία , θα έρθει και η στιγμή που θα ισχυριστεί κάποιος οτι ούτε η ίδια η εταιρία δεν μπορεί να υπολογίσει το ποσό της χρέωσης και φυσικά ο πελάτης δεν είναι δυνατόν να συμφωνούσε με την ένταξη σε τέτοιο δυσνόητο παραπλανητικό τιμολόγιο

 

Ευχαριστώ πολύ, έστειλα αμφισβήτηση για τον εκκαθαριστικό, άλλωστε η περίοδος κατανάλωσης είναι η ίδια. Είναι πλήρες το κείμενο;

Spoiler

1.jpg.96a2b268806259039370ce85ed83c79a.jpg2.jpg.f5a20aa169dd6c384b48a86e1982ca87.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, noths είπε

Είναι πλήρες το κείμενο;

ναι , προσωπικά θα αφαιρούσα το "ώστε να αποδειχθεί......"

Επίσης θα μπορούσες να επεξεργαστείς το pdf ηλεκτρονικά με το xournal ++ δωρεάν είναι

αλλά όπως σε βολεύει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

ναι , προσωπικά θα αφαιρούσα το "ώστε να αποδειχθεί......"

Επίσης θα μπορούσες να επεξεργαστείς το pdf ηλεκτρονικά με το xournal ++ δωρεάν είναι

αλλά όπως σε βολεύει

Ναι, δεν είμαι καλλιγράφος, ευχαριστώ για τις συμβουλές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, koulis1 είπε

Το ερώτημα μου είναι αν θα πρέπει να προχωρήσω τώρα με τη ΔΕΗ ή να εξαντλήσω το 6 μηνο.

Αν είχες σκοπό να εξαντλήσεις το 6μηνο, θα έπρεπε να κάνεις αυτό και να ζητήσεις να φύγεις αζημίως μετά το 6μηνο. Σε 2 άτομα το δέχτηκαν, ενώ άλλος ένας πήρε αρνητική απάντηση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

 Σε 2 άτομα το δέχτηκαν, ενώ άλλος ένας πήρε αρνητική απάντηση.

κρατάς σκορ ? 😁

1 λεπτό πριν, patsakos. D είπε

@korakios nrg save οικιακο

Εφαγα 50€ ρητρα τον Νοέμβριο

οκ ,

η ερώτηση ποια είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...