Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, doctorm είπε

Δηλαδή μαζί με την ρήτρα τελικη είναι 0.22 kw  μαζί με της επιδοτήσεις,  έκπτωσης κτλ

ναι

2 λεπτά πριν, doctorm είπε

Πόσο παραπάνω έχουν άλλο παρόχοι;

ανάλογα την περίοδο

3 λεπτά πριν, doctorm είπε

το φυσικό αέριο έχει την υψηλότερη χρέωση; 

έχω δει και χειρότερα , η elpedison έχει την υψηλότερη , αλλά ο συγκεκριμένος λογαριασμός για τη συγκεκριμένη περίοδο έχει υπερβολικά υψηλή ρήτρα

έπρεπε να είχες ήδη φύγει σε κάποιο φθηνό σταθερό , τώρα κάνε αμφισβήτηση για αρχή και δεν αναφέρεις οτι είναι ακριβή η ρήτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

Mπορούν να κάνουν διορθώσεις ναι. Αν το έχεις γραπτώς ή σε ηχογράφηση ότι η ρήτρες που πλήρωσες μέχρι τον Αύγουστό ήταν οριστικές ή ότι θα απορροφούσαν τη διαφορά, ή αν είχες ζητήσει Τελική Κατάσταση Πληρωμών τον Αύγουστο (Κώδικας Προμήθειας, Άρθρο 45), θα μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις εναντίον τους για να μη πληρώσεις παραπάνω αναδρομικά μέχρι τον Αύγουστο. Τώρα δύσκολα...

 

Δηλαδή να κάνουν διόρθωση σε προηγούμενο εκκαθαριστικό η οποία θα φανεί στον επόμενο εκκαθαριστικό; Και από κει που πλήρωσα ρήτρα 60 ευρώ τον Αύγουστο να το διορθώσουν σε 600;; Δηλαδή αν εγώ έφευγα από βολτέρρα τότε τον Αύγουστο, θα μου ερχόταν μήνες μετά ένας λογαριασμός με την διόρθωση της ρήτρας και θα μου ζητούσαν άλλα 600 ευρώ; Πολύ άκυρο μου φαίνεται. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο αυτό;

αν εννοείς διόρθωση ρήτρα , ναι , το έχουν επικαλεστεί και άλλες εταιρίες

αλλά μέτρα 10 εργάσιμες απο τη στιγμή που έστειλες το email και μετά καταγγελία ΡΑΕ , μη χάνεις χρόνο σε τηλέφωνα και προσκοπικούς όρκους

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

αν εννοείς διόρθωση ρήτρα , ναι , το έχουν επικαλεστεί και άλλες εταιρίες

αλλά μέτρα 10 εργάσιμες απο τη στιγμή που έστειλες το email και μετά καταγγελία ΡΑΕ , μη χάνεις χρόνο σε τηλέφωνα και προσκοπικούς όρκους

Με την καταγγελία θα ζητήσω να μην πληρώσω τα 600 της παλιάς ρήτρας σωστά; όχι συνολικά και την καινούρια ρήτρα σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Με την καταγγελία θα ζητήσω να μην πληρώσω τα 600 της παλιάς ρήτρας σωστά;

ναι

11 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

όχι συνολικά και την καινούρια ρήτρα σωστά;

απο τη στιγμή που ξεκίνησες και ρώτησες για το ποσό της ρήτρας στην εταιρία δύσκολο να το παίξεις κινέζος , αλλά

5 ώρες πριν, Con_stant1ne είπε

(και μάλιστα τους είχα πάρει και τότε τηλ γι αυτά τα 60 ευρώ και μου λέγανε λίγα είναι μη φύγεις

θα το παζαρέψεις (δύσκολα) με την έννοια οτι και σε κορόιδεψαν τότε και σου πήρανε 60€ θεωρώντας οτι είναι καλό ποσό ενώ τώρα σου ζητάνε 600 , αλλά φυσικά θα είχες φύγει σε άλλο πρόγραμμα αν ήταν να πληρώνεις τόσα πολλά σε ρήτρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Δηλαδή αν εγώ έφευγα από βολτέρρα τότε τον Αύγουστο, θα μου ερχόταν μήνες μετά ένας λογαριασμός με την διόρθωση της ρήτρας και θα μου ζητούσαν άλλα 600 ευρώ; Πολύ άκυρο μου φαίνεται. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο αυτό;

Όχι, δε θα σου έστελναν λεφτά αυτοβούλως. Αλλά αν το καταλάβαινες μόνος σου ότι σου χρωστάνε χρήματα, ο Κώδικας Προμήθειας σου δίνει το δικαίωμα να ζητήσεις αναδρομικά εως και 2 χρόνια μετά την αποχώρηση σου.

@korakios το είχαμε συζητήσει για τη Zενίθ αυτό, δε μπορώ να βρω τη παράγραφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

@korakios το είχαμε συζητήσει για τη Zενίθ αυτό, δε μπορώ να βρω τη παράγραφο.

ποιο λες ? για τα αναδρομικά ?

Άρθρο 38

Αναφορά σε κείμενο

2. Σε περίπτωση υπαιτιότητας του Προμηθευτή, όπως, ενδεικτικά, λόγω λαθών στην τιμολόγηση ή την έκδοση λογαριασμών, ο Προμηθευτής υποχρεούται να προβαίνει σε διόρθωση λογαριασμών παρελθούσης περιόδου, καθ’ όλη τη διάρκεια ισχύος της Σύμβασης Προμήθειας και για χρονική περίοδο δύο (2) ετών μετά τη λύση της. Τα ποσά των διορθωτικών χρεώσεων και πιστώσεων καταβάλλονται ατόκως.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα έντυπο αμφισβήτησης στην efa για τη μη πίστωση της επιδότησης και σήμερα μου απάντησαν τηλεφωνικά ότι γίνεται στον εκκαθαριστικό λογαριασμό μόνο.

Ρώτησα εάν το στείλουν και γραπτώς και είπαν μάλλον ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

34 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Δεν πρέπει να έμεινε και κανείς στο ρεύμα για να μας πει αν θα χρεώσουν ΟΤΣ. Για σκεφτείτε το...: Ίσως μείνει ένα από τα μεγάλα αναπάντητα ερωτήματα της εποχής μας!😂

4.jpg.8a6f08eb445aa601814d610efbff16c3.jpg

Αν πέσει η ΤΕΑ και δε συμφέρουν τα σταθερά, το ψήνω να πάω. 😆

Το Next της Ελίν βγαίνει λίγο ακριβότερο, και η ΔΕΗ έχει το ρίσκο να αφαιρέσει το 30%.

Τα ΕΛΤΑ αν χρεώσουν ρήτρα αναπροσαρμογής... ισχύουν μόνο τα όρια 55-65, έτσι; Δε βλέπω στη σύμβαση να αναφέρει πουθενά συντελεστές προσαύξησης... έχουν στείλει καμιά ειδοποίηση για αλλαγή του τρόπου υπολογισμού της ρήτρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ekrepali είπε

  

4.jpg.8a6f08eb445aa601814d610efbff16c3.jpg

Αν πέσει η ΤΕΑ και δε συμφέρουν τα σταθερά, το ψήνω να πάω. 😆

Το Next της Ελίν βγαίνει λίγο ακριβότερο, και η ΔΕΗ έχει το ρίσκο να αφαιρέσει το 30%.

Τα ΕΛΤΑ αν χρεώσουν ρήτρα αναπροσαρμογής... ισχύουν μόνο τα όρια 55-65, έτσι; Δε βλέπω στη σύμβαση να αναφέρει πουθενά συντελεστές προσαύξησης... έχουν στείλει καμιά ειδοποίηση για αλλαγή του τρόπου υπολογισμού της ρήτρας;

Και γω στην ιδια φαση με σενα στο Γ21 με 15000 Κwh ετησιως.Τωρα ειμαι efa fixed προ ανατιμησεων και σκεφτομαι πολυ τι πρεπει να κανω.Να φυγω για προτεργια ή να περιμενω μηπως αλλαξει κατι το νεο ετος, οποτε να σπασω το συμβολαιο και να φυγω.Μεγαλο διλημμα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς προλάβανε να βγάλουνε φωτό την ημέρα

η γυναίκα δεν έχει συνηθίσει και πολύ στο φως αφού το βράδυ είναι με ένα κερί (όταν δεν έχει φεγγάρι) , το παλικάρι δε βλέπει πλέον δυστυχώς , του φωνάξανε να γυρίσει μιας και χάθηκε στην κουζίνα αλλά η μπαταρία τελείωνε απο το κινητό και έπρεπε να στείλουν φωτό άμεσα

Spoiler

1828082876_.png.5f192b4c2aa43c971f59f48c9873da7e.png

το προηγούμενο παλικάρι που είχαν μάλλον είναι μέσα απο τα χρέη 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, korakios είπε

Ευτυχώς προλάβανε να βγάλουνε φωτό την ημέρα

η γυναίκα δεν έχει συνηθίσει και πολύ στο φως αφού το βράδυ είναι με ένα κερί (όταν δεν έχει φεγγάρι) , το παλικάρι δε βλέπει πλέον δυστυχώς , του φωνάξανε να γυρίσει μιας και χάθηκε στην κουζίνα αλλά η μπαταρία τελείωνε απο το κινητό και έπρεπε να στείλουν φωτό άμεσα

  Απόκρυψη περιεχομένων

1828082876_.png.5f192b4c2aa43c971f59f48c9873da7e.png

το προηγούμενο παλικάρι που είχαν μάλλον είναι μέσα απο τα χρέη 😂

Ειναι screenshot απ'τη διαφήμιση με το γιαούρτι. 😋 https://youtu.be/8oOqYi6AkBI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει το zero να είναι η κορυφαία απάτη ever σε πρόγραμμα. Σου λένε ότι πουλάνε σε τιμή χονδρικής που ακούγεται τόσο ωραίο, σου βάζουν τη ρήτρα μέσα στην τιμή και για κερασάκι σου πετάνε και το καπέλο του 0,02, ε να μη βγάλουν κι αυτοί κάτι αφού πουλάνε χονδρικής; Ποιοι σατανάδες το σκέφτηκαν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...