Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Ευχαριστώ πολύ.

Αυτές θα ήταν οι διαφορές με το πρόγραμμα της δεη χωρίς οτς με 0,17. +5,3€ (για τον αντίστοιχο λογ/σμο).

image.png.2e87fc5643836ac57364dd7d132a1633.png

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, 1comment είπε

Αυτές θα ήταν οι διαφορές με το πρόγραμμα της δεη χωρίς οτς

προφανώς είναι παλιός λογαριασμός με ρήτρα "μόνο" 0,088

επίσης οι τελικές των κυμαινόμενων προγραμμάτων αυτό το διάστημα τερματίζουν στα ~0,30 λεπτά

απο εκεί και μετά έρχεται η επιδότηση που ρίχνουν στα 0,17 το κόστος αλλά

μέχρι 300kw/μήνα

άγνωστο μέχρι πότε και πόσο θα είναι η επιδότηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, korakios είπε

προφανώς είναι παλιός λογαριασμός με ρήτρα "μόνο" 0,088

επίσης οι τελικές των κυμαινόμενων προγραμμάτων αυτό το διάστημα τερματίζουν στα ~0,30 λεπτά

απο εκεί και μετά έρχεται η επιδότηση που ρίχνουν στα 0,17 το κόστος αλλά

μέχρι 300kw/μήνα

άγνωστο μέχρι πότε και πόσο θα είναι η επιδότηση

Υπάρχει επιδότηση και στα προγράμματα χωρίς ρήτρα; 

Δηλαδή εδώ που υπολόγισα ένα τρελό λογ/σμο προ διμήνου από nrg (που ήταν η αιτία που φύγαμε) και μου βγαίνει καπέλο 127Ε με τις τωρινές χρεώσεις της δεη, είναι λάθος; 

εικόνα 1 , εικόνα 2

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Και κάτι τελευταίο;

Πού θα βάλω τις -έναντι- τιμές της Ζενιθ που έχει στο excel σου;

πας στην καρτέλα με τα κυμαινόμενα "Οικιακά με ρήτρα"

στο "Πρόγραμμά σας"

αρχική τιμη δίνεις 0,085704*0,95=0,08142

απο

Αναφορά σε κείμενο

Οι συντελεστές α και β ορίζονται ως εξής: α = 1,20, β = 20 €/MWh και τα Όρια:  Κάτω=35 €/MWh και Πάνω=45 €/MWh.

βάζεις τα αντίστοιχα στη γραμμή 25

Και φυσικά πρέπει και να μαντέψεις την ΤΕΑ και την επιδότηση για ένα χρόνο

1 λεπτό πριν, 1comment είπε

Υπάρχει επιδότηση και στα προγράμματα χωρίς ρήτρα; 

0,02€/kw <300kw/μήνα , απο 1/9

2 λεπτά πριν, 1comment είπε

Δηλαδή εδώ που υπολόγισα ένα τρελό λογ/σμο προ διμήνου από nrg πριν φύγουμε και μου βγαίνει καπέλο 127Ε με τις τωρινές χρεώσεις της δεη, είναι λάθος; 

εικόνα 1 , εικόνα 2

δεν μπορώ να καταλάβω, βάζεις ΦΠΑ μέσα και έχω αλλεργία σε αυτό , δεν παίζει ρόλο σε σύγκριση

0,132 σου βγήκε τότε ,

€ Πεδίου Α διά kw που έκαψες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήρε ένας της Volton και μου πρότεινε το SMART 600 για τις μεγάλες μου καταναλώσεις...
Μιλήσαμε κανα 15λεπτο... ελπίζω να τον έπεισα να πάει στην ΔΕΗ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, JimxxZe said:

Καλημέρα, μόλις με πήραν από φυσικό αέριο ελλάδος για να πάμε σε αυτούς για οικιακό ρεύμα. Στην επαρχία βρίσκεται η κατοικία και μου έκανε αρκετά δελεαστική προσφορά. Λέει αρκετά φθνότερη η δική του kWh, δωρεάν αλλαγή ονόματος κλπ. Έχει κανείς εμπειρία;

Ναι ναι τρέχοντας... τελευταίος λογαριασμός που ελαβα στο maxi 50 Ν πριν φύγω για ΔΕΗ (συμβόλαιο 2-3 μηνών όχι παλιότερο) για 324kwh 106€ (μείον επιχορηγήσεις, αλλά στην ουσία χρέωσαν 0,32-0,33 την κιλοβατώρα; Και αυτό για την περίοδο 15/10/2021 - 16/11/2021). Από  Ιανουάριο που οι επιχορηγήσεις θα είναι με εισοδηματικά κριτήρια θα ορκίζονται ότι η δίκη τους kWh είναι πολύ φθηνότερη 😂🤣

Α επίσης, όσο δια την αλλαγή ονόματος τα ίδια έλεγαν και σε μας. Γενικά δεν έχει χρέωση αλλά υπολόγιζε ότι θα χρειαστείς νέα ΥΔΕ

4D7F8A85-04CF-4405-A5F4-5593DF055B26.jpeg

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο είναι η ρήτρα; τελική χρέωση kw ? Δεν μπορώ να καταλάβω έναντι 1500κw οταν ο εκκαθαριστικος ειναι στον Φεβρουάριο! Μέση κατανάλωση 4 μήνες είναι 2000kw . Είναι σαν να βιάζονται να σε χρεώσουν με την μεγαλύτερη χρέωση. 

Screenshot_20211213-113846_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

 

δεν μπορώ να καταλάβω, βάζεις ΦΠΑ μέσα και έχω αλλεργία σε αυτό , δεν παίζει ρόλο σε σύγκριση

0,132 σου βγήκε τότε ,

€ Πεδίου Α διά kw που έκαψες

Πώς γίνεται να μην παίζει ρόλο το φπα; Άλλο φπα θα πληρώσεις π.χ. σε κατανάλωση 2500Χ0,06 (9€) και άλλο σε 2500Χ0,17 (25,5€). Προφανώς δεν θα είναι τέτοια η διαφορά λόγω της ρήτρας στην α' περίπτωση, αλλά στο παράδειγμα μου ας πούμε έχει μια μικρή διαφορά 8€. Το μόνο λάθος που έκανα είναι που δεν έβαλα καθόλου την επιδότηση του κράτους (6€). Νόμιζα δεν υπάρχει σε προγράμματα χωρίς ρήτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, doctorm said:

Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο είναι η ρήτρα; τελική χρέωση kw ? Δεν μπορώ να καταλάβω έναντι 1500κw οταν ο εκκαθαριστικος ειναι στον Φεβρουάριο! Μέση κατανάλωση 4 μήνες είναι 2000kw . Είναι σαν να βιάζονται να σε χρεώσουν με την μεγαλύτερη χρέωση. 

Screenshot_20211213-113846_Chrome.jpg

Η ρήτρα είναι τα 314,70. Με βάση αυτά τα νούμερα έχεις "καταναλωση" 1500 κιλοβατώρες που κόστισαν συνολικά 395,13€ άρα αρχικά η τιμή είναι 0,263.Μετά πιστώνουν από το ταμείο ενεργειακής μετάβασης 68,7€ άρα η τιμή του ρεύματος πάει στα 326,43 ήτοι 0,217 η κιλοβατώρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

332/(500+1000)=0,221

314,7

Δηλαδή μαζί με την ρήτρα τελικη είναι 0.22 kw  μαζί με της επιδοτήσεις,  έκπτωσης κτλ

 

Πόσο παραπάνω έχουν άλλο παρόχοι; το φυσικό αέριο έχει την υψηλότερη χρέωση; 

 

Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 1comment είπε

Πώς γίνεται να μην παίζει ρόλο το φπα; Άλλο φπα θα πληρώσεις π.χ. σε κατανάλωση 2500Χ0,06 (9€) και άλλο σε 2500Χ0,17 (25,5€).

ακριβώς το ίδιο θα πληρώσεις και είναι 6% , τεσπά ο καθένας τα υπολογίζει όπως του αρέσει

εγώ το βάζω μόνο στην τελική ,μετά τη διαφορά ,

για να μην έχω διπλούς πολλαπλασιασμούς και να βρίσκω τη διαφορά μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, doctorm said:

Δηλαδή μαζί με την ρήτρα τελικη είναι 0.22 kw  μαζί με της επιδοτήσεις,  έκπτωσης κτλ

 

Πόσο παραπάνω έχουν άλλο παρόχοι; το φυσικό αέριο έχει την υψηλότερη χρέωση; 

 

Ευχαριστώ 

 

Υπάρχουν και αλλά με υψηλότερη χρέωση. Ακόμα και το ανατιμημένο της ΔΕΗ συνεχίζει να συμφέρει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...