Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

image.png.a8b7926b2d20ab5aa1f670ff0048eb99.png

 

@korakios

Watt & Volt , από τους τελευταίους λογαριασμούς πριν αλλάξω σε ΔΕΗ , έχω 2 ενστάσεις και λέω να προβώ σε καταγγελία , όταν βγει και ο εκκαθαριστικός : 

1. Μου φαίνονται πολλές οι χρεώσεις της ρήτρας , ίσως υπολογίζω κάτι λάθος

2. Για την 2η όμως μου ένσταση είναι οι πιστώσεις ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης είμαι αρκετά σίγουρος , πως είναι δυνατόν για χρεώσεις Οκτωβρίου-Νοεμβρίου να είναι -0.03; Κανονικά είναι -0.06 για τον Οκτωβριο και -0.13 για τον Νοέμβριο. 

Κάνω κάτι λάθος; Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Watt & Volt , από τους τελευταίους λογαριασμούς πριν αλλάξω σε ΔΕΗ , έχω 2 ενστάσεις και λέω να προβώ σε καταγγελία , όταν βγει και ο εκκαθαριστικός

0,22 σε χρέωσαν , η ΤΕΑ ήταν 0,215 , αλλά

23 λεπτά πριν, tomtsir είπε

1. Μου φαίνονται πολλές οι χρεώσεις της ρήτρας , ίσως υπολογίζω κάτι λάθος

μην κάνεις ένσταση για το ποσό της ρήτρας , αλλά το παίζεις οτι δεν ξέρεις τι είναι , σκοπός δηλαδή είναι να παρουσιάσεις οτι σου πλασάρανε τη διαφημιζόμενη χρέωση

24 λεπτά πριν, tomtsir είπε

2. Για την 2η όμως μου ένσταση είναι οι πιστώσεις ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης είμαι αρκετά σίγουρος , πως είναι δυνατόν για χρεώσεις Οκτωβρίου-Νοεμβρίου να είναι -0.03; Κανονικά είναι -0.06 για τον Οκτωβριο και -0.13 για τον Νοέμβριο. 

όντως , αλλά προς το παρών το αφήνεις

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

0,22 σε χρέωσαν , η ΤΕΑ ήταν 0,215 , αλλά

μην κάνεις ένσταση για το ποσό της ρήτρας , αλλά το παίζεις οτι δεν ξέρεις τι είναι , σκοπός δηλαδή είναι να παρουσιάσεις οτι σου πλασάρανε τη διαφημιζόμενη χρέωση

όντως , αλλά προς το παρών το αφήνεις

 

Οπότε , αφήνω να βγει ένας τελικός εκκαθαριστικός και κάνω ένσταση για 
1) Την έκπτωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης
2) Την ρήτρα αναπροσαρμογής , λέγοντας πως δεν είχα ενημερωθεί για καμία τέτοια χρέωση στο συμβόλαιο που υπέγραψα
3) Κάποια ενδεχόμενα ρήτρα αποχώρησης , επίσης ζητώ να μην μου επιβληθεί καμία τέτοια για την παραπάνω ρήτρα αναπροσαρμογής , αν και ο υπάλληλος που είχε πει τότε ( 10/2020 ) πως δεν έχει ρήτρα αποχώρησης. 

Σωστά; @korakios Χίλια ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Οπότε , αφήνω να βγει ένας τελικός εκκαθαριστικός και κάνω ένσταση

παρακολούθηση χοντρικής ρεύματος & αμφισβήτηση

πάνω κάτω τα ίδια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

IMG_20211213_171405.jpg.846ee45e842a8f66b54f7e231e87f0b0.jpgIMG_20211213_171422.jpg.9c52b6fb99b52e7e3a653f5d1d6eacbe.jpg

Καλησπέρα.

Για λογαριασμό  συγγενή που δεν ξέρει τι του γίνεται.

Εδώ ο προηγούμενος εκκαθαριστικός, ο light.

Ποιες είναι οι kWh μέρας και ποιες οι νύχτας;

Θέλω να κάνω μια εκτίμηση από το excel, αν και έχω μόνο κάτι Έναντι που μου έδωσε.

Επίσης, στο Ζενιθ Power Home Max Γ1 συμβόλαιο που έχει, ξέρετε πόσο διαρκεί.

Αυτός είναι σίγουρος για 12μηνο, και ότι έχει παρέλθει, ενώ λίγο που έψαξα είδα ότι είναι μόνο 24μηνα.

Όπως και να 'χει, αυτή τη στιγμή είναι περίπου 16 μήνες πελάτης τους.

Μια βοήθεια....;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Ποιες είναι οι kWh μέρας και ποιες οι νύχτας;

είτε δεν έχει νυχτερινό , ή έχει γίνει λάθος , μπορούν να διορθωθούν οι λογαριασμοί σε βάθος 2ετίας (αν θυμάμαι καλά)

1% πιθανότητα να είναι έτσι λόγω έναντι

4 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Θέλω να κάνω μια εκτίμηση από το excel, αν και έχω μόνο κάτι Έναντι που μου έδωσε.

μόνο της ΔΕΗ αξίζουν σε αυτή τη φάση

4 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Επίσης, στο Ζενιθ Power Home Max Γ1 συμβόλαιο που έχει, ξέρετε πόσο διαρκεί.

Αυτός είναι σίγουρος για 12μηνο, και ότι έχει παρέλθει, ενώ λίγο που έψαξα είδα ότι είναι μόνο 24μηνα.

και εγώ 24μηνο ξέρω οτι είναι το συγκεκριμένο

ίσως τον βοηθήσεις να κάνει αμφισβήτηση

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

είτε δεν έχει νυχτερινό , ή έχει γίνει λάθος , μπορούν να διορθωθούν οι λογαριασμοί σε βάθος 2ετίας (αν θυμάμαι καλά)

1% πιθανότητα να είναι έτσι λόγω έναντι

μόνο της ΔΕΗ αξίζουν σε αυτή τη φάση

και εγώ 24μηνο ξέρω οτι είναι το συγκεκριμένο

ίσως τον βοηθήσεις να κάνει αμφισβήτηση

Να σε ρωτήσω.

Δεν γίνεται να πάρει κατευθείαν τηλ. στη ΔΕΗ, να αιτηθεί φορητότητα και να κάνει όλη τη διαδικασία η ΔΕΗ;

Είναι τρομερά νευρικός άνθρωπος που μαλώνει στις τηλεφωνικές επικοινωνίες, και δεν θα βγάλει πουθενά.

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα κανει καταγγελια(για ΔΕΗ ΟΤΣ πριν την παρελευση προειδοποιησης) στη ΡΑΕ

 

1550315784_1312202144945.jpg.2bf6de447b4014586e7311cb59c54c87.jpgκαι 40 μερες μετα

 

απαντησαν στην 1η με αυτο στο email μου:Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας.Ο πάροχος/διαχειριστής έχει απαντήσει στο αίτημά σας. Παρακαλούμε συνδεθείτε στο MyRAE για την ολοκλήρωση από μέρους σας της διαδικασίας.

Συνδεθηκα,αλλα τα ελληνικα μου ειναι χαλια μαλλον και δεν ξερω τι να πατησω...

 

2023602696_1312202144620.jpg.ff9010b051d4b71b674cfb695ccbc356.jpg

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Είναι τρομερά νευρικός άνθρωπος που μαλώνει στις τηλεφωνικές επικοινωνίες, και δεν θα βγάλει πουθενά.

το είπα με το σκεπτικό να έκανες εσυ τη διαδικασία αμφισβήτησης

3 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Δεν γίνεται να πάρει κατευθείαν τηλ. στη ΔΕΗ, να αιτηθεί φορητότητα και να κάνει όλη τη διαδικασία η ΔΕΗ;

δεν υπάρχει φορητότητα σε ρεύμα . Εννοείς να κάνει κατευθείαν αίτηση , οκ , πρέπει να πάει σε υποκατάστημα για enter ή enter+ , ηλεκτρονικά θα αργήσει αρκετά ,συνέχεια για της ΔΕΗ στο άλλο θέμα

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Συνδεθηκα,αλλα τα ελληνικα μου ειναι χαλια μαλλον και δεν ξερω τι να πατησω...

περίμενε θα μας πει αν είναι ο

6 ώρες πριν, tomtsir είπε

Μου έδωσαν την απάντηση σε Docx... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

IMG_20211213_171405.jpg.846ee45e842a8f66b54f7e231e87f0b0.jpgIMG_20211213_171422.jpg.9c52b6fb99b52e7e3a653f5d1d6eacbe.jpg

Καλησπέρα.

Για λογαριασμό  συγγενή που δεν ξέρει τι του γίνεται.

Εδώ ο προηγούμενος εκκαθαριστικός, ο light.

Ποιες είναι οι kWh μέρας και ποιες οι νύχτας;

Θέλω να κάνω μια εκτίμηση από το excel, αν και έχω μόνο κάτι Έναντι που μου έδωσε.

Επίσης, στο Ζενιθ Power Home Max Γ1 συμβόλαιο που έχει, ξέρετε πόσο διαρκεί.

Αυτός είναι σίγουρος για 12μηνο, και ότι έχει παρέλθει, ενώ λίγο που έψαξα είδα ότι είναι μόνο 24μηνα.

Όπως και να 'χει, αυτή τη στιγμή είναι περίπου 16 μήνες πελάτης τους.

Μια βοήθεια....;

Εγώ θα σου έλεγα να παραμείνει γιατί δεν είναι τρελό το ποσό για αυτή την κατανάλωση. Εμείς για 2500 ώρες είχαμε πληρώσει 470Ε στην nrg. Συγκριτικά, ο δικός του είναι αρκετά καλός για τα τωρινά δεδομένα. Όλες οι εταιρίες χωρίς ρήτρα έχουν από 0,17 και πάνω την ώρα. Πρόχειρα που το υπολόγισα με αυτή την τιμή βγαίνει ένα κέρδος 11Ε (με το 0,17 - αφαιρώντας τη ρήτρα και το πάγιο αλλά προσθέτοντας την πίστωση ταμείου ενεργ. μετάβασης, την έκπτωση παγίου και τη διαφορά κόστος με τη νέα τιμή). 

Edit

Βασικά το ξαναυπολόγισα και έκανα λάθος. Με το πρόγραμμα της δεη 0,17, όχι μόνο δεν θα είχε μείωση αλλά βγαίνει και αύξηση 5Ε λόγω μεγαλύτερου φπα (1043Χ0,17Χ6%  σε αντίθεση με το τωρινό του φπα στην αξία ρεύματος). 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ένας καλός λόγος για να παραμείνει κάποιος στην ΗΡΩΝ: Nα διαβάζει κάθε μήνα τις νέες περιπέτειες του Ήρων Μαν, οι οποίες έρχονται μαζί τον λογαριασμό!!!

 

Heron_Stories.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 1comment είπε

Εγώ θα σου έλεγα να παραμείνει γιατί δεν είναι τρελό το ποσό για αυτή την κατανάλωση. Εμείς για 2500 ώρες είχαμε πληρώσει 470Ε στην nrg. Συγκριτικά, ο δικός του είναι αρκετά καλός για τα τωρινά δεδομένα. Όλες οι εταιρίες χωρίς ρήτρα έχουν από 0,17 και πάνω την ώρα. Πρόχειρα που το υπολόγισα με αυτή την τιμή βγαίνει ένα κέρδος 11Ε (με το 0,17 - αφαιρώντας τη ρήτρα και το πάγιο αλλά προσθέτοντας την πίστωση ταμείου ενεργ. μετάβασης, την έκπτωση παγίου και τη διαφορά κόστος με τη νέα τιμή). 

Ναι, αλλά είναι περίοδος καλοκαιριού.

Όταν του έρθει ο νέος εκκαθαριστικός την άνοιξη, δεν θα είναι φαρμακείο;

Τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Ναι, αλλά είναι περίοδος καλοκαιριού.

Όταν του έρθει ο νέος εκκαθαριστικός την άνοιξη, δεν θα είναι φαρμακείο;

Τι λες;

Εγώ μίλησα για το τωρινό. Δυστυχώς τόσο που αυξήθηκαν οι τιμές σε όλα τα προγράμματα πλέον είναι μικρές οι διαφορές. Ο καθένας ας υπολογίσει τα δικά του. Με το παλιό της δεη σύμφερε ναι. Τώρα αν με τη ρήτρα σε κάποιους έρχεται κοντά στα 0,19 η ώρα, προφανώς θα σκεφτούν να επιβαρυνθούν με ρήτρες αποχώρησης για "ψίχουλα" που θα γλιτώσουν (αν γλιτώσουν) σε πρόγραμμα χωρίς οτς. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 1comment είπε

Εγώ μίλησα για το τωρινό. Δυστυχώς τόσο που αυξήθηκαν οι τιμές σε όλα τα προγράμματα πλέον είναι μικρές οι διαφορές. Ο καθένας ας υπολογίσει τα δικά του. Με το παλιό της δεη σύμφερε ναι. Τώρα αν με τη ρήτρα σε κάποιους έρχεται κοντά στα 0,19 η ώρα, προφανώς θα σκεφτούν να επιβαρυνθούν με ρήτρες αποχώρησης για "ψίχουλα". 

 

Και η ρήτρα αποχώρησης της ΔΕΗ ψίχουλα είναι.

@Alexcxvtr να πάτε στη ΔΕΗ να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο ότι θα πληρώσετε ό,τι κάψετε και να αφήσετε τα κυμαινόμενα που δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...