Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, koulis1 είπε

Έστειλα email στην EFA αν υπάρχει πέναλτι πριν τη συμπλήρωση του εξαμήνου και μου απάντησαν:

"Δεδομένου ότι έχετε δυνατότητα δωρεάν μετάβασης σε εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα ή αζήμιας καταγγελίας εντός προθεσμίας εξήντα (60) ημερολογιακών ημερών από την ενημέρωσή σας (ήτοι από την 1.12.2021, οπότε και εκδόθηκε ο λογαριασμός), στην ημερομηνία την οποία αναφέρετε δεν θα χρεωθείτε ρήτρα αποχώρησης".

οκ, αν θέλετε να πιέσετε για να μη χάσετε το 6μηνο καταγγελία ΡΑΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

οκ, αν θέλετε να πιέσετε για να μη χάσετε το 6μηνο καταγγελία ΡΑΕ

Έχω ραντεβού με ΔΕΗ στις15/12 όποτε θα χάσω ένα μήνα περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

Άλλο θέμα περι ΕΦΑ

Σε απάντηση της ΕΦΑ απο καταγγελία ΡΑΕ , η εταιρία απάντησε μέσω ΡΑΕ 2 μήνες ΜΕΤΑ το 6μηνο η αποχώρηση αζημίως

(προφανώς μετά το εξάμηνο αλλάζει και η τιμή)

οπότε καλό είναι να το ψάξετε , όπως και οι της NRG(με fixed) που δεν προλάβατε τιμές παλιές online/enter

 

Αυτό ήταν ως απάντηση στο κείμενο που είχα γράψει εδώ;

Σαφώς ο κώδικας προμήθειας ορίζει ότι το περιθώριο καταγγελίας ξεκινάει κατά την ειδοποίηση, αλλά τώρα που εκτέθηκαν ενώπιον της ΡΑΕ έκαναν κωλοτούμπα και απάντησαν ότι το δικαίωμα καταγγελίας ξεκινά μετά το 6μηνο.

Ας καταλάβει όμως ο κόσμος αυτό που τόνισες κι εσύ... ότι η συγκεκριμένη απάντηση είναι προσωποιημένη. Αφορά μόνο αυτόν που έκανε το αίτημα στη ΡΑΕ και καλυπτει νομικά μόνο εκείνον και κανέναν άλλον.

Όποιος έκανε αίτηση να πάει σε άλλο πάροχο, υποστηρίζει ότι το δικαίωμα καταγγελίας ξεκινάει κατά την ενημέρωση, όπως ο ορίζει ο Κώδικας Προμήθειας.

Όποιος θέλει να φύγει μετά το 6μηνο, υποστηρίζει ότι το δικαίωμα καταγγελίας πρέπει να ξεκινήσει μετά το 6μηνο.

Είτε έτσι είτε αλλιώς πιστεύω ότι η EΦΑ θα χρεώσει πέναλτυ σε όσους κάνουν τουμπεκί, και θα το σβήσει σε όσους κάνουν παράπονα ανεξάρτητα πότε έφυγαν γιατί όλοι έχουν δίκιο όπως το θέτουν.

 

 

@thephotoshoped

Κατέβασε το επεξεργασμένο excel, σου έχω περάσει το electricon με ρήτρα αναπροσαρμογής.

Ακόμα και με ΤΕΑ μέσο όρο 200, δε πληρώνεις πολλά παραπάνω απ'ότι να πήγαινες σε ένα απ'τα διαθέσιμα σταθερά προγράμαμματα. Αν βάλεις την ΤΕΑ 150, το ετήσιο κόστος είναι ίδιο με τα διαθέσιμα σταθερά.

Όσο για το αν θα πέσει η ΤΕΑ και πότε, θα το πει το φλυτζάνι. Κοίτα απλά τι γίνεται το τελευταίο 6μηνο... https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

electricon.ods

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι στην watt από τον Μάη του 2020 τιμή εχω 7.7 λεπτά μέρα 6.6 νύχτα. Προφανώς με την ρήτρα έχει ξεφύγει η κατάσταση. Επειδή δεν έχω κάποιο πέναλτι αποχώρησης μιας κ η προσφορά που είχα ήταν από την προηγούμενη δουλειά μου μπορώ να φύγω χωρίς κάποιο κόστος φαντάζομαι.(μου το είπαν κ τηλεφωνικά).

Τελευταία επικοινωνία μαζί τους προσπάθησαν να με πείσουν να πάω στο fixed το δικό τους 18.9 λεπτά. Μου λέει μην περιμένετε να σας έρθει ο εκκαθαριστικος... Κ σας ρωτάω να μείνω να πληρώσω κ να πονέσω τον εκκαθαριστικό μου με προοπτική (που δεν το βλέπω) να έρθει καμιά φιξ προσφορά, για να πάω γραμμή ΔΕΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, giorgos_kst είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι στην watt από τον Μάη του 2020 τιμή εχω 7.7 λεπτά μέρα 6.6 νύχτα. Προφανώς με την ρήτρα έχει ξεφύγει η κατάσταση. Επειδή δεν έχω κάποιο πέναλτι αποχώρησης μιας κ η προσφορά που είχα ήταν από την προηγούμενη δουλειά μου μπορώ να φύγω χωρίς κάποιο κόστος φαντάζομαι.(μου το είπαν κ τηλεφωνικά).

Τελευταία επικοινωνία μαζί τους προσπάθησαν να με πείσουν να πάω στο fixed το δικό τους 18.9 λεπτά. Μου λέει μην περιμένετε να σας έρθει ο εκκαθαριστικος... Κ σας ρωτάω να μείνω να πληρώσω κ να πονέσω τον εκκαθαριστικό μου με προοπτική (που δεν το βλέπω) να έρθει καμιά φιξ προσφορά, για να πάω γραμμή ΔΕΗ?

πλέον άργησες , ίσως να διεκδικήσεις τη ρήτρα (δεν ξέρω τι συνομιλία είχες με την εταιρία και αν ανέφερες για τη ρήτρα)

επίσης κατέβασε το excel για να δεις τη διαφορά του δικού τους fixed

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλαβα τον εκαθθαριστικος με ρήτρα αποχώρησης .Και επειδή έκανα μέσω ραε παράπονο στον προμηθευτή που είπαμε θα εκδοθεί έκτακτος για να μου πιστωθεί η ρήτρα; Πως θα την βάλουν δλδ; Έχω αλλάξει προμηθευτή . Επίσης έχουμε καμία ελπίδα να μας πιστωσουν τις ρήτρες αναπροσμογης;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billyst είπε

.Και επειδή έκανα μέσω ραε παράπονο στον προμηθευτή που είπαμε θα εκδοθεί έκτακτος για να μου πιστωθεί η ρήτρα;

αν είπανε οτι θα την επιστρέψουνε , τότε ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billyst είπε

Πως όμως ;

θα στείλεις email και θα σου πούνε , εξαρτάται τον πάροχο το τι ζητά

μπορεί πχ απλά να θέλουν ΙΒΑΝ και όνομα δικαιούχου

άλλοι να θέλουν και ταυτότητα ή και λογαριασμό ρεύματος για το ΑΦΜ κτλ

απλά απαραίτητα να αναφέρεις και τον αριθμό πρωτοκόλλου της υπόθεσης ωστε να καταλάβουν

Θύμισέ μου , για το τι είχες κάνει καταγγελία ακριβώς ?

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billyst είπε

Πως όμως ;

Θα τους δώσεις κάποιο IBAN.

1 λεπτό πριν, korakios είπε

θα στείλεις email και θα σου πούνε , εξαρτάται τον πάροχο το τι ζητά

μπορεί πχ απλά να θέλουν ΙΒΑΝ και όνομα δικαιούχου

άλλοι να θέλουν και ταυτότητα ή και λογαριασμό ρεύματος για το ΑΦΜ κτλ

απλά απαραίτητα να αναφέρεις και τον αριθμό πρωτοκόλλου της υπόθεσης ωστε να καταλάβουν

Θύμισέ μου , για το τι είχες κάνει καταγγελία ακριβώς ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μόλις βγήκε ο λογαριασμός της volterra επαγγελματικό. Κατανάλωση 05/08/2021-7/12/2021. Όπως βλέπετε για περίπου 10000kw ρήτρα 1720 ευρώ. Τους ρώτησα τί είναι αυτά τα 608 ευρώ στις ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ - ΠΙΣΤΩΣΕΙΣ; Και μου λένε είναι η ρήτρα από Απρίλιο μέχρι 5/8. Μα λέω πλήρωσα ρήτρα στον προηγούμενο εκκαθαριστικό του Αυγούστου 60 ευρώ (και μάλιστα τους είχα πάρει και τότε τηλ γι αυτά τα 60 ευρώ και μου λέγανε λίγα είναι μη φύγεις από βολτέρρα γιατί έχεις καλά όρια). Μου λένε ναι αλλά δεν είχε υπολογιστεί σωστά η ρήτρα γιατί άργησε να μας στείλει τα στοιχεία ο αδμηε! Μπορώ να καταφέρω κάτι αν κάνω αμφισβήτηση; Γιατί να βρω 2600 ευρώ σε 15 μέρες είναι αδύνατο.

α.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Κατανάλωση 05/08/2021-7/12/2021. Όπως βλέπετε για περίπου 10000kw ρήτρα 1720 ευρώ.

απο 5/8 έως 7/12 είναι 0,174 η ΤΕΑ

εσένα σου χρέωσαν ρήτρα 0,169 , πρέπει να βρεις το πρόγραμμα που έχεις πως την υπολογίζει

Ξεκίνα με αμφισβήτηση ζητώντας ανάλυση του ποσού ακριβώς πως προέκυψε

μετά απο 10 εργάσιμες πόσταρε αν δεν έχεις απάντηση

Απο τη στιγμή που δεν έκλεισες σε κάποιο πρόγραμμα που έτρεχε χωρίς ρήτρα , ο επόμενος θα είναι ακριβότερος να ξέρεις

καλή επιτυχία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τους ζήτησα να μου στείλουν αναλυτικά με εμαιλ πως υπολόγισαν την ρήτρα. Εννοείται θα φύγω άμεσα.

Σου φαίνεται να στέκει αυτό για την ρήτρα από Απρίλιο μέχρι Αύγουστο; Και να την βάζουν τώρα;

Επεξ/σία από Con_stant1ne
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Con_stant1ne είπε

Τους ζήτησα να μου στείλουν αναλυτικά με εμαιλ πως υπολόγισαν την ρήτρα. Εννοείται θα φύγω άμεσα.

τώρα αργά , πάλι χασούρα θα έχεις , κατέβασε το excel της υπογραφής μου

σε 10 εργάσιμες προχωράς σε καταγγελία , το σωστό είναι το έντυπο αμφισβήτησης

Αν με κάποιο μαγικό τρόπο βγουν τα νούμερα , το μόνο πάτημα που σου έμεινε ήταν τα "μου είπαν" οτι η ρήτρα θα είναι μικρή (δηλαδή δε μπορείς να ακολουθήσεις τα βήματα της αμφισβήτησης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Σου φαίνεται να στέκει αυτό για την ρήτρα από Απρίλιο μέχρι Αύγουστο; Και να την βάζουν τώρα;

Mπορούν να κάνουν διορθώσεις ναι. Αν το έχεις γραπτώς ή σε ηχογράφηση ότι η ρήτρες που πλήρωσες μέχρι τον Αύγουστό ήταν οριστικές ή ότι θα απορροφούσαν τη διαφορά, ή αν είχες ζητήσει Τελική Κατάσταση Πληρωμών τον Αύγουστο (Κώδικας Προμήθειας, Άρθρο 45), θα μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις εναντίον τους για να μη πληρώσεις παραπάνω αναδρομικά μέχρι τον Αύγουστο. Τώρα δύσκολα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...