Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, korakios είπε

δε σου ήρθε ειδοποίηση για κατάργηση και αποχώρηση αζημίως ? Σε όλους ήρθε

Ρήτρα είχες ? το είχες βγάλει το fix ?

Όχι, δεν μου ήρθε. Δεν ήξερα ότι είχαν στείλει! Με είχαν "υπνωτήσει" με το "μην βάζεις από τώρα το fixed, τους 2 πρώτους μήνες δεν χρεώνουμε ρήτρα...". Στις 15 μέρες από την ενεργοποίηση της παροχής στην nrg τους ζήτησα να ενεροποιήσουμε το fixed και μου είπαν ότι δεν γίνεται πλέον γιατί έχει καταργηθεί...

Ο τελικός λογαριασμός ήρθε με τέλος πρόωρης αποχώρησης (97,20€ προ ΦΠΑ για 24 μήνες - 83 ημέρες υπόλοιπο στην σύμβαση) και ρήτρα αναπροσαρμογής (98,77€ προ ΦΠΑ για ~1.700kWh σε διάστημα 83 ημερών συνολικά.)
Τώρα η ρήτρα αναπροσαρμογής αφορά και τις 83 μέρες ή μόνο τις 23 μέρες δεν το έχω καταλάβει... Γιατί όπως ανέφερα ήδη μου έλεγαν ότι για τους 2 πρώτους μήνες δεν χρεώνουν ρήτρα αναπροσαρμογής.

Επεξ/σία από thefireman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, thefireman είπε

Όχι, δεν μου ήρθε. Δεν ήξερα ότι είχαν στείλει! Με είχαν "υπνωτήσει" με το "μην βάζεις από τώρα, τους 2 πρώτους μήνες δεν χρεώνουμε ρήτρα...". Στις 15 μέρες από την ενεργοποίηση της παροχής στην nrg τους ζήτησα να ενεροποιήσουμε το fixed και μου είπαν ότι δεν γίνεται πλέον γιατί έχει καταργηθεί...

α, οκ , καλυμμένος είσαι , απλά μην πας μέσω ΣτΚ θα ξεμπλέξεις όπως εγώ μετά απο πολλούς μήνες

όχι και οτι η ΡΑΕ θα κάνει κάτω απο δίμηνο

το άλλο το θέμα δεν το είχες δει ? βέβαια οι τελευταίες σελίδες έιχουν άσχετα πράγματα ,

όλοι φύγανε αζημίως , ένας πήρε και τη διαφορά απο το fixed (ήταν στα 4€ και το πήγαν 9,90) ,πολλοί πήρανε και τη ρήτρα  που βάρεσαν στο 2μηνο ενώ είχανε πει τότε για τετράμηνο , είχε σόου η υπόθεση

https://www.insomnia.gr/forums/topic/774357-αύξηση-της-χρέωσης-fixed-απο-nrg/

καμία σχέση με το λινκ της αμφισβήτησης , είσαι στην άλλη περίπτωση

εννοείται ζητάς και όλες τις ρήτρες αναπροσαρμογής απο τη στιγμή που κατήργησαν το fixed

βέβαια το σωστό είναι και να πληρώσεις το fixed της αντίστοιχης ,μετά διμήνου , περιόδου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, korakios είπε

α, οκ , καλυμμένος είσαι , απλά μην πας μέσω ΣτΚ θα ξεμπλέξεις όπως εγώ μετά απο πολλούς μήνες

όχι και οτι η ΡΑΕ θα κάνει κάτω απο δίμηνο

1) ΟΚ, οπότε αν το κατάλαβα καλά να πάω μέσω ΡΑΕ;

 

9 λεπτά πριν, korakios είπε

το άλλο το θέμα δεν το είχες δει ? βέβαια οι τελευταίες σελίδες έιχουν άσχετα πράγματα ,

όλοι φύγανε αζημίως , ένας πήρε και τη διαφορά απο το fixed (ήταν στα 4€ και το πήγαν 9,90) ,πολλοί πήρανε και τη ρήτρα  που βάρεσαν στο 2μηνο ενώ είχανε πει τότε για τετράμηνο , είχε σόου η υπόθεση

https://www.insomnia.gr/forums/topic/774357-αύξηση-της-χρέωσης-fixed-απο-nrg/

2) Δυστυχώς όχι.

9 λεπτά πριν, korakios είπε

καμία σχέση με το λινκ της αμφισβήτησης , είσαι στην άλλη περίπτωση

3) Σε έχασα εδώ. Να μην κάνω αμφισβήτηση τελικά; Σε ποια άλλη περίπτωση είμαι;

9 λεπτά πριν, korakios είπε

βέβαια το σωστό είναι και να πληρώσεις το fixed της αντίστοιχης ,μετά διμήνου , περιόδου

4) Δεν θα είχα καμία αντίρρηση σε αυτό προφανώς.

Επεξ/σία από thefireman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, thefireman είπε

1) ΟΚ, οπότε αν το κατάλαβα καλά να πάω μέσω ΡΑΕ;

ναι , μετά την αμφισβήτηση , 10 εργάσιμες και μετά στο myrae.gr

11 λεπτά πριν, thefireman είπε

3) Σε έχασα εδώ. Να μην κάνω αμφισβήτηση τελικά; Σε ποια άλλη περίπτωση είμαι;

εννοώ οτι δεν ακολουθείς τις ερωτήσεις του τι είναι ρήτρα αναπροσαρμογής κτλ

αφού ήξερες τι είναι και ήθελες να την αποφύγεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , μετά την αμφισβήτηση , 10 εργάσιμες και μετά στο myrae.gr

ΟΚ, κατανοητό.

21 λεπτά πριν, korakios είπε

εννοώ οτι δεν ακολουθείς τις ερωτήσεις του τι είναι ρήτρα αναπροσαρμογής κτλ

αφού ήξερες τι είναι και ήθελες να την αποφύγεις

ΟΚ, τώρα σε "έπιασα". Ε, ναι, εννοείται!

Πάντως όταν μου είπαν ότι είχε καταργηθεί το fixed τους είχα ζητήσει τηλεφωνικά να φύγω αζημίως σε 2 συζητήσεις με 2 εκπροσώπους τους και μου το αρνήθηκαν. Μου είπαν ότι πρέπει να πληρώσω την ρήτρα αποχώρησης. Τους ρώτησα πόσο είναι και μου είπαν 70€. Ενάμιση μήνα+ μετά με χρέωσαν με 97,20€, προ ΦΠΑ. Θεωρητικά η ρήτρα αποχώρησης είναι τα πάγια των μηνών που απομένουν μέχρι την λήξη της σύμβασης. Άρα 22 μήνες και 10 μέρες περίπου επί το πάγιο, το οποίο με e-bill είναι 2,90€/μήνα. Άρα θεωρητικά θα έπρεπε με την δική τους λογική να χρεώσουν 22,33 μήνες x 2,90€/μήνα=64,75€ τελική. Φαίνεται να χρέωσαν την ρήτρα με πάγιο χωρίς e-bill!

Επεξ/σία από thefireman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, UncleKim είπε

Καλησπέρα σε όλους

Είμαι σε αναζήτηση και εγώ, τώρα που πλησιάζει να λήξει το συμβόλαιο μου στην NRG, και έχω πολύ μικρό πέναλτυ αποχώρησης. Οι καταναλώσεις μου κυμαίνονται στις περίπου 3000kWh τους 4 μήνες.. Γενικά για οικιακές είναι αρκετά υψηλές. Το energymarket μου εμφανίζει να συνεχίσω με την ίδια εταιρεία, και ότι σε νέο πρόγραμμα θα έχω όφελος ας πούμε 300€/έτος χωρίς ΟΤΣ.

Ποια είναι και η δική σας συμβουλή? Να πάω προς ΔΕΗ ή να παραμείνω NRG? Κάτι άλλο?

 

..."φανταστικό" πάντως εργαλείο σύγκρισης, αυτό του energymarket σου εμφάνισε ως "πιο συμφέρουσα" την παραμονή σε NRG, δίνοντάς σου (φυσικά) ΚΑΙ τις τελικές ετήσιες τιμές ρεύματος παρόχου ΚΑΙ τα ετήσια πάγια,,,,μόνο που αυτά (τα πάγια) πρέπει να τα συμψηφίσεις εσύ στις "τελικές ρεύματος", για να "πιάσεις" ότι τελικά,,,,ΚΑΚΩΣ σου πρότεινε ως "καλύτερη επιλογή" την NRG...

Για να μην τονίσω δηλαδή πού ακριβώς τις γράφει τις διαφορές διάρκειας σύμβασης (24μηνη ΝRG vs 12μηνη ΔΕΗ) και ρήτρας αποχώρησης, οι οποίες ΕΠΙΣΗΣ κάνουν την ζυγαριά να γέρνει αναφανδόν υπέρ ΔΕΗ...

(Βtw, OYTE KAN ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ το "Home Online", η εργαλειάρα...Γιατί ρε μαγκίτες; Στο πηγάδι κατούρησε...; :huh:)

"NRGmarket"..........:rolleyes:

                                       ...............................Korakiosexcel  :wub:  και ξερό ψωμί ρε ***νιά!  :ph34r:

                                                                           

                                                                                                    :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, washcloud είπε

..."φανταστικό" πάντως εργαλείο σύγκρισης, αυτό του energymarket σου εμφάνισε ως "πιο συμφέρουσα" την παραμονή σε NRG, δίνοντάς σου (φυσικά) ΚΑΙ τις τελικές ετήσιες τιμές ρεύματος παρόχου ΚΑΙ τα ετήσια πάγια,,,,μόνο που αυτά (τα πάγια) πρέπει να τα συμψηφίσεις εσύ στις "τελικές ρεύματος", για να "πιάσεις" ότι τελικά,,,,ΚΑΚΩΣ σου πρότεινε ως "καλύτερη επιλογή" την NRG...

Για να μην τονίσω δηλαδή πού ακριβώς τις γράφει τις διαφορές διάρκειας σύμβασης (24μηνη ΝRG vs 12μηνη ΔΕΗ) και ρήτρας αποχώρησης, οι οποίες ΕΠΙΣΗΣ κάνουν την ζυγαριά να γέρνει αναφανδόν υπέρ ΔΕΗ...

(Βtw, OYTE KAN ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ το "Home Online", η εργαλειάρα...Γιατί ρε μαγκίτες; Στο πηγάδι κατούρησε...; :huh:)

"NRGmarket"..........:rolleyes:

                                       ...............................Korakiosexcel  :wub:  και ξερό ψωμί ρε ***νιά!  :ph34r:

                                                                           

                                                                                                    :-D

Συμφωνώ, είναι ανεπαρκές και παραπλανεί.

Άρα καταλήγουμε, με παλιές ή νέες χρεώσεις, η ΔΕΗ παραμένει μονόδρομος για μεγάλες οικιακές καταναλώσεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας κι ήρθε ο λογαριασμός της Efa (fixed οικιακό) με την γνωστή ειδοποίηση για αύξηση στα 0,185€/KWh και το υψηλότερο πάγιο 14,90€/μήνα, σκέφτομαι βάσει υπολογισμών από το excel του korakios (3200 KWh ετήσια) να μεταβώ σε ΔΕΗ myhome Online, ακόμα και στα 0,17€/KWh.
Έκλεισα τον δεύτερο μήνα Efa Fixed Power και παρόλο που μένουν 4 μήνες στα 0,088€/KWh πριν την αναπροσαρμογή χρεώσεων, το νέο πάγιο είναι ασύμφορο για την κατανάλωσή μου και συμφέρει να φύγω άμεσα.
Η καταγγελία της σύμβασης παροχής ΗΕ είναι αζημίως σύμφωνα με την ειδοποίηση στον τελευταίο λογαριασμό της Efa.

Τώρα, στον προβληματισμό μου.
    Θέλω την άμεση μετάβαση σε ΔΕΗ.
    Έχω πληρώσει εγγύηση 50€ στην Efa.
Ποια τα βήματα ώστε να μπλέξω όσο το δυνατόν λιγότερο, να μην πληρώσω ρήτρα αποχώρησης, και να μην μείνω χωρίς ρεύμα 😅 !
    Καταγγελία σύμβασης προμήθειας σε Efa, Volton και ΡΑΕ και παράλληλα αίτηση μεταφορά σε ΔΕΗ;
Με την εγγύηση τι γίνεται; Αν υπολογιστεί στον τελικό της Efa, αυτός θα είναι πιστωτικός (αρνητικός).

Επίσης, προλαβαίνω και την μετάβαση να κάνω και αλλαγή σε νυχτερινό;
    Το κόστος αλλαγής σε νυχτερινό είναι 34€ (+ΦΠΑ);
    Για αλλαγή σε νυχτερινό χρειάζεται και σχέδιο ηλεκτρικής εγκατάστασης του διαμερίσματος;
    Μπορώ να κάνω την αλλαγή σε νυχτερινό αφού μπω στο 12μηνο συμβόλαιο myhome online της ΔΕΗ;

Επεξ/σία από Mourgolikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mourgolikos είπε

Καταγγελία σύμβασης προμήθειας σε Efa, Volton και ΡΑΕ και παράλληλα αίτηση μεταφορά σε ΔΕΗ;

ποτέ δεν κάνει κάποιος καταγγελία σύμβασης , ρισκάρεις να μείνεις χωρίς ρεύμα , απλά αν θες να φύγεις (άλλους τους συμφέρει , άλλους όχι και θα κάτσουν να εξαντλησουν τη προθεσμία πληρώνοντας ρήτρα αποχώρησης)

απλά πας στον άλλο πάροχο

1 ώρα πριν, Mourgolikos είπε

Με την εγγύηση τι γίνεται; Αν υπολογιστεί στον τελικό της Efa, αυτός θα είναι πιστωτικός (αρνητικός).

θα τα βάλουν σε ΙΒΑΝ

1 ώρα πριν, Mourgolikos είπε

Μπορώ να κάνω την αλλαγή σε νυχτερινό αφού μπω στο 12μηνο συμβόλαιο myhome online της ΔΕΗ;

ναι

1 ώρα πριν, Mourgolikos είπε

    Το κόστος αλλαγής σε νυχτερινό είναι 34€ (+ΦΠΑ);

ναι υπάρχει αντίστοιχο θέμα

1 ώρα πριν, Mourgolikos είπε

    Για αλλαγή σε νυχτερινό χρειάζεται και σχέδιο ηλεκτρικής εγκατάστασης του διαμερίσματος;

ίσως , υπάρχει αντίστοιχο θέμα

4 ώρες πριν, UncleKim είπε

Άρα καταλήγουμε, με παλιές ή νέες χρεώσεις, η ΔΕΗ παραμένει μονόδρομος για μεγάλες οικιακές καταναλώσεις?

δες κατέβασε το excel της υπογραφής μου

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ποτέ δεν κάνει κάποιος καταγγελία σύμβασης , ρισκάρεις να μείνεις χωρίς ρεύμα , απλά αν θες να φύγεις (άλλους τους συμφέρει , άλλους όχι και θα κάτσουν να εξαντλησουν τη προθεσμία πληρώνοντας ρήτρα αποχώρησης)

απλά πας στον άλλο πάροχο

θα τα βάλουν σε ΙΒΑΝ

ναι

ναι υπάρχει αντίστοιχο θέμα

ίσως , υπάρχει αντίστοιχο θέμα

δες κατέβασε το excel της υπογραφής μου

@korakios:
art fire GIF by haydiroket (Mert Keskin)

Ασε ρε να προλάβει να απαντήσει και κανας άλλος σε κανα ποστ, να δείξουμε ότι ξέρουμε κι εμείς κάτι.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, UncleKim είπε

Συμφωνώ, είναι ανεπαρκές και παραπλανεί.

Άρα καταλήγουμε, με παλιές ή νέες χρεώσεις, η ΔΕΗ παραμένει μονόδρομος για μεγάλες οικιακές καταναλώσεις?

....η λέξη "μονόδρομος" ΕΙΝΑΙ μεν λίγο,,,χτυπητή, αλλά ναι, αν συνυπολογίσει κανείς πολλά, μάλλον η ΔΕΗ είναι το ασφαλέστερο καταφύγιο για damage control, στην εποχή της "ενεργειακής κρίσης" - πόσο μάλλον έχει τις πιο ανώδυνες διαδικασίες αποχώρησης σε περίπτωση που καλοκαίρι ξαναλλάξουν τα πράγματα...

Ο πιο βέβαιος μονόδρομος, όπως το έχω καταλάβει εγώ, είναι ο περιορισμός καταναλώσεων, όσο η χονδρική είναι τέρμα θεού....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω εάν ενώ έχω 14 μέρες για αίτηση υπαναχώρησης μπορεί ο πάροχος ο καινούργιος να χρεώσει ρήτρα αποχώρησης επειδή γύρισα στον παλιό που μου έκανε καλύτερη προσφορά ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, x-tra είπε

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω εάν ενώ έχω 14 μέρες για αίτηση υπαναχώρησης μπορεί ο πάροχος ο καινούργιος να χρεώσει ρήτρα αποχώρησης επειδή γύρισα στον παλιό που μου έκανε καλύτερη προσφορά ?

Να στείλεις το έντυπο υπαναχώρησης 

τι προσφορά είχαν οι δυο αν επιτρέπεται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...