Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ξεμπερδέψου λοιπόν.
 

Ναι ωραία... ποιο; Έχουν ονόματα τα προγράμματα.

 

Αποκλείεται να μη λέει. Πάντα γράφει στους ειδικούς όρους ότι μετά τη λήξη τιμολογείται με τον τάδε τρόπο...

ηρων ομιλικο 1 (οικιακο) ετσι λεγόταν..

εχεις δικιο, γραφει στους ειδικους ορους πως με το περας των 24μηνων η συμβαση μετατρεπεται σε αοριστου και διεπεται απ τους γενικους ορους και παυει η ισχυς των παροντων ειδικων ορων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

μετά ο πάροχος θα λέει σταθερό τιμολόγιο χωρίς ρήτρα μια τιμή και το ΕΤΜΕΑΡ θα είναι στο θεό

Δε φτάνει που έχουμε να μαντέψουμε για να δούμε αν από του χρόνου θα συμφέρουν τα σταθερά ή τα κυμαινόμενα, τώρα έχουμε κι αυτόν τον εντελώς απρόβλεπτο παράγοντα. Μπορεί ένας πάροχος να ενσωματώσει ακριβό ΕΤΜΕΑΡ σε ένα σταθερό πρόγραμμα και να τη πατήσουμε με τη δέσμευση. Ή μπορεί να χάσουμε μια καλή ευκαιρία "σταθερού" για 6 μήνες και να πέσει λυπητερή σε κυμαινόμενο πρόγραμμα λόγω κακού προγραμματισμού του παρόχου.

Είναι κάτι ανάλογο με τις χρεώσεις μεταφοράς του αερίου, εκεί βέβαια οι διαφορές είναι στο 3ο δεκαδικό ψηφίο και δε παίζει μεγάλο ρόλο... αλλά όταν βλέπεις ΔΕΗ με χρέωση μεταφοράς 0.0022 και ΗΡΩΝ 0.0048... φανταστείτε να γίνει κάτι ανάλογο με το ΕΤΜΕΑΡ στο ρεύμα... να χρεώνει ο ένας ΕΤΜΕΑΡ 0.022 κι ο άλλος 0.048.

Θα πρέπει να επιστρατεύσεις την Τασία, την Μέλω και τον Νίκο Χορταρέα για να φτιάξεις νέo excel.

 

3 λεπτά πριν, energy52 είπε

ηρων ομιλικο 1 (οικιακο) ετσι λεγόταν..

εχεις δικιο, γραφει στους ειδικους ορους πως με το περας των 24μηνων η συμβαση μετατρεπεται σε αοριστου και διεπεται απ τους γενικους ορους και παυει η ισχυς των παροντων ειδικων ορων...

Οι οποίοι γενικοί όροι έχουν πλέον αλλάξει. Ισχύουν αυτοί εδώ σε όλα τα εμπορικά προγράμματα.

Χαζομάρα που δεν ανανέωσες τόσο καιρό με κάποιο άλλο σταθερό πρόγραμμα.

Mέχρι τις 14/11 υπήρχε το Only Home με σταθερή τιμή 0.064 και μικρό πάγιο.

Μετά το Only Home Plus με 0.11 και κλιμακωτό πάγιο (το κατήργησαν την περασμένη βδομάδα) και τώρα έβγαλαν το Only Fix που είναι πανάκριβο.

4.jpg.42188e9f8a0c2ff168e1df47bb6c46a5.jpg

Επειδή είσαι παλιός πελάτης, δοκίμασε αύριο να κάνεις ένα τηλέφωνο (213 033 3000 αν δε λειτουργεί ξαναπάρε) μήπως και σου δώσουν κατ'εξαίρεση το Only Home Plus με 0.11. Αν σου ρίξουν άκυρο ρώτα ψαρωτικά αν μπορείς να φύγεις ελεύθερα σε άλλο πάροχο εφόσον είσαι αορίστου.... μήπως και σου το δώσουν για να σε κρατήσουν.

Διαφορετικά κατέβασε το excel του κοράκιου να δεις τι υπάρχει αυτή τη στιγμή... όλα τα σταθερά από 0.17 και πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Οι οποίοι γενικοί όροι έχουν πλέον αλλάξει. Ισχύουν αυτοί εδώ σε όλα τα εμπορικά προγράμματα.

Χαζομάρα που δεν ανανέωσες τόσο καιρό με κάποιο άλλο σταθερό πρόγραμμα.

Mέχρι τις 14/11 υπήρχε το Only Home με σταθερή τιμή 0.064 και μικρό πάγιο.

Μετά το Only Home Plus με 0.11 και κλιμακωτό πάγιο (το κατήργησαν την περασμένη βδομάδα) και τώρα έβγαλαν το Only Fix που είναι πανάκριβο.

4.jpg.42188e9f8a0c2ff168e1df47bb6c46a5.jpg

Επειδή είσαι παλιός πελάτης, δοκίμασε αύριο να κάνεις ένα τηλέφωνο (213 033 3000 αν δε λειτουργεί ξαναπάρε) μήπως και σου δώσουν κατ'εξαίρεση το Only Home Plus με 0.11. Αν σου ρίξουν άκυρο ρώτα ψαρωτικά αν μπορείς να φύγεις ελεύθερα σε άλλο πάροχο εφόσον είσαι αορίστου.... μήπως και σου το δώσουν για να σε κρατήσουν.

Διαφορετικά κατέβασε το excel του κοράκιου να δεις τι υπάρχει αυτή τη στιγμή... όλα τα σταθερά από 0.17 και πάνω.

Σ ευχαριστω! Ειχα μπλεξει με δουλειες, δε μπορεσα ν ασχοληθω με το θεμα, κι υστερα λεω ακομη ερχονται λογαριασμοι καλοκαιριου οποτε το βλεπουμε..Θελω να πιστευω πως δε θα με διωξουν, γιατι εννοειται στα τωρινα προγραμματα δεν καθομαι κι αφου μελετησα το excel παω σουμπητος για δεη home online- θα μπω 400 ευρω μεσα/χρονο αλλα κ τι να κανεις μας επιασαν απο παντου...Το only home ηταν χωρις ρητρα;

εσυ σε ποιο εισαι;

Διαβαζω και για την ΕΦΑ  που χω τον πατερα μου απο 12/08, δεν εχουν στειλει τιποτα ακομη για αναπροσαρμογες..

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, energy52 είπε

Σ ευχαριστω! Ειχα μπλεξει με δουλειες, δε μπορεσα ν ασχοληθω με το θεμα, κι υστερα λεω ακομη ερχονται λογαριασμοι καλοκαιριου οποτε το βλεπουμε..Θελω να πιστευω πως δε θα με διωξουν, γιατι εννοειται στα τωρινα προγραμματα δεν καθομαι κι αφου μελετησα το excel παω σουμπητος για δεη home online- θα μπω 400 ευρω μεσα/χρονο αλλα κ τι να κανεις μας επιασαν απο παντου...Το only home ηταν χωρις ρητρα;

εσυ σε ποιο εισαι;

Διαβαζω και για την ΕΦΑ  που χω τον πατερα μου απο 12/08, δεν εχουν στειλει τιποτα ακομη για αναπροσαρμογες..

Only, Only Plus ήταν σταθερά χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής. Σου ξαναλέω ρώτα μήπως σου δώσουν χαριστικά το Οnly Plus. Διαφορετικά το καινούργιο Only Fix δε συμφέρει.

Eγώ πρόλαβα τον Ιούλιο το Only Business (επαγγελματικό) με 0.064 σταθερή τιμή.

Για την Efa ρώτα τον πατέρα σου αν πήρε πρόσφατα λογαριασμό

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, xrist0s4 είπε

Για μικρό μόνο μάρκετ με τα σημερινά δεδομένα που μου προτείνετε να πάω; Είμαι στην κεν/βολτρον κ θα φύγω..

Tώρα ξαναείδα ότι έγραψες μάρκετ, νόμιζα οικιακό.

Δυστυχώς φίλε έχασες κι εσύ τις σταθερές φτηνές επιλογές του καλοκαιριού με 0.064 και τις μέτριες επιλογές του φτηνοπώρου με 0.11 - 0.12 σταθερή. Τώρα αν δεις το excel του κοράκιου, με βαριά καρδιά Protergia Eπαγγελματικό 1 Σταθερό με 0.14 και 20 ευρώ πάγιο και 12 μήνες δέσμευση... αν έχεις Γ21 τιμολόγιο. Αν έχεις Γ22 άστα βράστα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι θα γινοταν πυρηνικη επιστημη η επιλογη παροχου ρευματος και θα χρειαζομασταν korakio ντοκτορά στις επιστημές των τιμολογήσεων και καταμετρήσεων για να διαλέξουμε πάροχο και να επιλέξουμε τη συμφερότερη επιλογή με ξεπερνάει 😄

Σε σοβαρές χώρες αυτό το μπάχαλο θα το είχαν γκρεμίσει νύχτα ξεκινώντας από την εποπτική Αρχή που έχει επιτρέψει τέτοιο χάλι στο μοντέλο τιμολογήσεων που δεν είναι ξεκάθαρο και μετά σε όλους τους περίεργους (πολιτικούς, λειτουργούς κτλ.) που έχουν βάλει το χεράκι τους για να φάνε ή να σπρώξουν συμφέροντα.

Αλλά σε αυτή τη χώρα οι εισαγγελείς επεμβαίνουν αυταπάγγελτα μόνο όταν θίγονται οι συντάξεις και τα μισθουλάκια τους ή κανένα γατάκι της διαφορετικότητας εγκλωβισμένο σε δέντρο.

Υπάρχει μοντέλο ιδιωτικής μετάβασης που δούλεψε κουτσά στραβά και αυτό ήταν της σταθερής τηλεφωνίας/ίντερνετ. Δεν είδαμε ποτέ αυτά τα χάλια να θες ειδικά εξελάκια να υπολογίσεις τι θα χρεωθείς ή αν θα στην φορέσουν νύχτα τη λυπητερή λόγω ψιλών γραμμάτων και μεταβλητών χρεώσεων που δεν ήταν ξεκάθαρες στην κατανόηση ή τον τρόπο υπολογισμού. Για να μην συζητήσω για την ανυπαρξία ενημέρωσης πριν την υπογραφή συμβάσεων που τις πουλάγανε σαν τυρόπιτες στο Σύνταγμα.

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, xraxra είπε

αυτο ειναι

 

Δεη σταθερό σε συμφέρει αυτή τη στιγμή, όχι ρητροπρογράμματα.

2600+1000, πολύ περίεργη κατανάλωση. Μετράς μόνο τους εκκαθαριστικούς, έτσι; Όχι τους έναντι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Brown είπε

Φιλε επειδη ειμαι παθον απο την ΕΦΑ οτι και αν σου πουνε δεν ισχυει γραπτος να στο δωσουν ωστε να μπορεις να το προσκομισεις σε καταγγελια και οχι μεσω Viber, απο 29.09 και ακομη δεν με εχουν συνδεσει στο ρευμα και καθε φορα που τους ρωτουσα η αιτηση προχωραει.. προσοχη μεγαλη 

Ευχαριστω πολύ για την ενημέρωση! 

Όπως ανέφερα και στον συνφορουμιτη το αναγράφει στο συμβόλαιο αλλά το γράφει και στην τρίτη παράγραφο στο screenshot από τον Λογαριασμό που έχω αναρτήσει. 

IMG_20211210_141057.jpg

Επεξ/σία από tazman75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

Είμαι σε αναζήτηση και εγώ, τώρα που πλησιάζει να λήξει το συμβόλαιο μου στην NRG, και έχω πολύ μικρό πέναλτυ αποχώρησης. Οι καταναλώσεις μου κυμαίνονται στις περίπου 3000kWh τους 4 μήνες.. Γενικά για οικιακές είναι αρκετά υψηλές. Το energymarket μου εμφανίζει να συνεχίσω με την ίδια εταιρεία, και ότι σε νέο πρόγραμμα θα έχω όφελος ας πούμε 300€/έτος χωρίς ΟΤΣ.

Ποια είναι και η δική σας συμβουλή? Να πάω προς ΔΕΗ ή να παραμείνω NRG? Κάτι άλλο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, xraxra είπε

αυτο ειναι

καλά την ψιλιάστικα , αφού είχες το fixed (που καταργείται) βάζεις τετράμηνα στο πρώτο φύλλο με τα σταθερά

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tazman75 είπε

Ευχαριστω πολύ για την ενημέρωση! 

Όπως ανέφερα και στον συνφορουμιτη το αναγράφει στο συμβόλαιο αλλά το γράφει και στην τρίτη παράγραφο στο screenshot από τον Λογαριασμό που έχω αναρτήσει. 

IMG_20211210_141057.jpg

Στο συμβόλαιο γράφει 60 μέρες αλλά δεν λέει αζημιως. Τους έστειλα και mail και μου απάντησαν ότι ισχύει το 60 μέρες αζημιως επιμένουν δηλαδή σε αυτό που γράφει ο λογαριασμός. Οπότε το έχω και γραπτώς. Έστειλα mail και στη volton και περιμένω απάντηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, UncleKim είπε

Καλησπέρα σε όλους

Είμαι σε αναζήτηση και εγώ, τώρα που πλησιάζει να λήξει το συμβόλαιο μου στην NRG, και έχω πολύ μικρό πέναλτυ αποχώρησης. Οι καταναλώσεις μου κυμαίνονται στις περίπου 3000kWh τους 4 μήνες.. Γενικά για οικιακές είναι αρκετά υψηλές. Το energymarket μου εμφανίζει να συνεχίσω με την ίδια εταιρεία, και ότι σε νέο πρόγραμμα θα έχω όφελος ας πούμε 300€/έτος χωρίς ΟΤΣ.

Ποια είναι και η δική σας συμβουλή? Να πάω προς ΔΕΗ ή να παραμείνω NRG? Κάτι άλλο?

 

κατέβασε το excel της υπογραφής μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ekrepali είπε

Only, Only Plus ήταν σταθερά χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής. Σου ξαναλέω ρώτα μήπως σου δώσουν χαριστικά το Οnly Plus. Διαφορετικά το καινούργιο Only Fix δε συμφέρει.

Eγώ πρόλαβα τον Ιούλιο το Only Business (επαγγελματικό) με 0.064 σταθερή τιμή.

Για την Efa ρώτα τον πατέρα σου αν πήρε πρόσφατα λογαριασμό

 

Θα το προσπαθησω κ βλεπουμε! Σε μενα ερχονται οι λογαριασμοι του πατερα μου, οχι με τον τελευταιο δεν εχω καποια ειδοποιηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...