Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν αυτό ήταν το σχέδιο τους τότε αυτός που το σχεδίασε δεν κανει ούτε για βλάκας. Ίσως να φταίει ότι η efa είναι παρακλάδι της volton οπότε και να βαρεσει κανόνι δεν τρέχει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδη ειμαι εξω φρενων με την elin που χρεωνουν οτι τους κατεβει στον τελικο ενω εχω ηδη φυγει απο την εταιρια εαν αφησω ενα υπολοιπο 40 ευρω πληρωσω τα υπολοιπα και ταυτοχρονα κανω καταγγελεια στον σ.τ.κ μπορει να μου κοψουν το ρευμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, snuppy84 είπε

Ωραίοι και στην efa. Από εκεί που σε παίρναν τηλέφωνο 10λεπτά αφού έστελνες mail, όταν τους ρώτησα γιατί δεν υπάρχει η κρατική επιδότηση ακόμα στους λογαριασμούς και γιατί δεν αφήνουν να εξαντληθεί το εξάμηνο και μετά να φύγω αζημίως...dead line. Έτσι είναι το σωστό business plan.

Δε φταίει η efa, εσείς φταίτε που ασχολείστε ακόμα μαζί τους με τηλέφωνα.

46 λεπτά πριν, giorgosvet είπε

Στάνταρ  υπήρχε σχέδιο ότι θα γίνει αυτό και πέσαμε στη παγίδα.

Μόλις πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι ισχύει αυτό που γράφει ο λογαριασμός δηλαδή 60 μέρες αζημίως.Όταν είπα για τη νομοθεσία και ότι δεν το γράφει στο συμβόλαιο μου είπε ότι το κάνει η efa 60 μέρες(1+1 δώρο) και το γραπτώς είναι ο λογαριασμός ως επίσημο έγγραφο της εταιρίας.Να τους πιστέψω?

Από και πέρα όταν διαμαρτυρήθηκα ότι η ενημέρωση έπρεπε να γίνει 1 μήνα πριν λήξει  το εξάμηνο δεν ήξερε τι να πει ...να είναι μεγάλη η αύξηση στη χονδρική γκουκ μουκ...

Οι γενικοί όροι είναι καρμπόν της Volton, δεν έκανε η ΕΦΑ τη σύνταξη.

Όχι βέβαια μη τους πιστεύεις. Δε γράφει αζημίως, συνεπώς μετά τις 30 μέρες θα φας πέναλτυ.

14 λεπτά πριν, DAIDALUS0084 είπε

Επειδη ειμαι εξω φρενων με την elin που χρεωνουν οτι τους κατεβει στον τελικο ενω εχω ηδη φυγει απο την εταιρια εαν αφησω ενα υπολοιπο 40 ευρω πληρωσω τα υπολοιπα και ταυτοχρονα κανω καταγγελεια στον σ.τ.κ μπορει να μου κοψουν το ρευμα ?

Πήγαινε στο άλλο θέμα. Aνέβασε το λογαριασμό μπρος πίσω με σβησμένα τα στοιχεία σου. Ολόκληρες τις σελίδες, όχι παζλ. Όλοι οι λογαριασμοί που έστειλαν πρόσφατα είναι με σωστή τιμολόγηση, μάλλον εσύ δεν έχεις καταλάβεις τις πρόσφατες τροποποιήσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, μόλις ήρθε η απάντηση της watt n volt σχετικά με την αμφισβήτηση λογαριασμού. Αναφέρουν τους όρους του συμβολαίου στην συγκεκριμένη παράγραφο και έχουν 1 πινακάκι που αναλύουν τις τελευταίες καταναλώσεις μου και την διαφορά ΜΠΑ και το κόστος προμήθειας. Μετά κείμενο του τύπου λυπούμαστε και κατανοούμε κλπ κλπ.

image.png.31a4a3f94319ad3ca62b02ce38b3684a.png

Οπότε πλέον προχωράω με ΡΑΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, energy52 είπε

Με αλλα λογια με το "καλυτερο" απ τα τωρινα προγραμματα θα μαι  419 μειον/ετος σωστα το διαβαζω;; 

ναι

2 ώρες πριν, unique798 είπε

Προηγουμενος λογαριασμος 7000€ 

και σημερα σκαει ο καινουργιος... Στο ταβανι πηδηξαν !!! Χρυσο στους ολυμπιακους παιρνει τετοιο αλμα...

Τωρινος 28000€ 😁

επαγγελματικό ?

 

31 λεπτά πριν, Pisod91 είπε

Ήρθε ο εκαθαριστικός από Volton 10.881kwh σύνολο λογαριασμού 3,900€

Είναι λογικό αυτό το ποσό ? Τι κάνουνε ρε παιδιά ? 

λογικό είναι , επαγγελματικό και εσύ ?

15 λεπτά πριν, esofron είπε

καλησπέρα, μόλις ήρθε η απάντηση της watt n volt σχετικά με την αμφισβήτηση λογαριασμού.

τι ακριβώς έστειλες ? έκανες τα ερωτήματα απο το λινκ της υπογραφής μου ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι

επαγγελματικό ?

 

λογικό είναι , επαγγελματικό και εσύ ?

όχι οικιακό απλά κάνω mining 

@korakios μπορώ να κάνω αμφισβήτηση ? Ποτέ δεν μου αναφέραν το ΟΤΣ και το πακέτο το είχα βάλει τηλεφωνικός 

Επεξ/σία από Pisod91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

τι ακριβώς έστειλες ? έκανες τα ερωτήματα απο το λινκ της υπογραφής μου ?

ναι συμπλήρωσα το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού με τα ερωτήματα.

Επεξ/σία από esofron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους είναι στην ΕΦΑ ξαναβάζω το λινκ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/page/1073/?tab=comments#comment-58963316

3 λεπτά πριν, esofron είπε

ναι συμπλήρωσα το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού με τα ερωτήματα.

άρα ΡΑΕ , επιμένεις στην ηχογράφηση παρουσίασης του προγράμματος που σου κάνανε και στην μη ενημέρωση

6 λεπτά πριν, Pisod91 είπε

όχι οικιακό απλά κάνω mining 

@korakios μπορώ να κάνω αμφισβήτηση ? Ποτέ δεν μου αναφέραν το ΟΤΣ και το πακέτο το είχα βάλει τηλεφωνικός 

ναι ξεκινάς με αμφισβήτηση ,δες το λινκ της υπογραφής μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

Για όσους είναι στην ΕΦΑ ξαναβάζω το λινκ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/page/1073/?tab=comments#comment-58963316

άρα ΡΑΕ , επιμένεις στην ηχογράφηση παρουσίασης του προγράμματος που σου κάνανε και στην μη ενημέρωση

ναι ξεκινάς με αμφισβήτηση ,δες το λινκ της υπογραφής μου

Υπάρχει κάποια περίπτωση να δικαιωθώ ?

το link είναι αυτό παρακάτω ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2021 στις 3:30 ΜΜ, ekrepali είπε

 

Ίδια διατύπωση με τους γενικούς όρους της Volton, κάθησα και το διάβασα πόσες φορές να καταλάβω πού είναι η πουστιά. Έχουν επιμελώς παραλείψει να γράψουν τη λέξη "αζημίως". 😉

Σαφώς ο πελάτης έχει 60 μέρες περιθώριο να καταγγείλει τη σύμβαση, καθώς μετά τις 60 μέρες οι νέοι όροι μπαίνουν σε ισχύ. Αλλά η αζημίως καταγγελία είναι 30 μέρες (60 για ΚΟΤ) όπως ορίζει ο ΚΠΗΕ

3.jpg.76e9569d25b7864d166d14a91fbdee87.jpg

Ζητώ συγνώμη για την καθυστερημένη παράθεση αλλά εν τέλη επικοινώνησα σήμερα με τον εκπρόσωπο της EFA και μου επισήμανε ότι όπως μου είχε αναφέρει και όταν κάναμε το συμβόλαιο, έχω 60 ημέρες προθεσμία για να μεταβώ σε άλλο παροχο αζημίως

Και έχει όντως δίκιο διότι παρατήρησα  στον λογαριασμό που μου εκδόθηκε, όπου και αναφέρεται η αλλαγή των χρεώσεων μετά το πέρας του 6μηνου, πως υπάρχει διευκρίνηση για αποχώρηση αζημίως εντός 60 ημερών. 

Παραθέτω και screenshot. 

IMG_20211210_141057.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

επαγγελματικό ?

Ε, ναι... Εταιρεια.

Ρε συ παρακολουθω το θεμα για δικη μου χρηση, καθως αλλαξα προσφατα απο ΔΕΗ σε ΖΕΝΙΘ και δεν εχω βγαλει ακρη τι πρεπει να κανω, εχει κ πολυ διαβασμα με τοσες ερωτο-απαντησεις... Πολυ μπερδεμενος ειμαι.

Παραταυτα σε οτι αφορα την εταιρεια μου... Τους ειπα να καλεσουν καποιον συμβουλο ενεργειας , κατι τετοιο (το googlαρα και ειδα οτι υπαρχουν - δεν εχω ιδεα). Γενικα εδω προσπαθουν με αριθμητικη του μπακαλη 😁

Αλλα μιλαμε για 28000 χιλιαρικα !!!

Ψηνεσαι να τους ενημερωσεις - συμβουλεψεις ? Στειλε κανα pm που φανταζομαι θα το δω, Δευτερα!  

Υ.Γ Λογικα με το αζημίωτο 

Υ.Γ² Θεσ/νικη βρισκομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, unique798 είπε

Ε, ναι... Εταιρεια.

Ρε συ παρακολουθω το θεμα για δικη μου χρηση, καθως αλλαξα προσφατα απο ΔΕΗ σε ΖΕΝΙΘ και δεν εχω βγαλει ακρη τι πρεπει να κανω, εχει κ πολυ διαβασμα με τοσες ερωτο-απαντησεις... Πολυ μπερδεμενος ειμαι.

άργησες δυστυχώς

κατέβασε το excel της υπογραφής μου και πήγαινε στην καρτέλα με επαγγελματικά , πλέον χάλια είναι όλα αλλά ίσως κάτι σε βολέψει

ανέβασε χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία λογαριασμό απο Ζενιθ και τύπος προγράμματος (Γ21,Γ22) και περίοδο κατανάλωσης

13 λεπτά πριν, Pisod91 είπε

Υπάρχει κάποια περίπτωση να δικαιωθώ ?

εξαρτάται απο το αν μπορέσεις να παρουσιάσεις οτι δε σε ενημερώσανε

13 λεπτά πριν, Pisod91 είπε

το link είναι αυτό παρακάτω ?

ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

 

εξαρτάται απο το αν μπορέσεις να παρουσιάσεις οτι δε σε ενημερώσανε

ναι

στην φόρμα υποβολη τεκμηριωμένων αντιρρήσεων : να γράψω οι τηλεφωνικές κλήσεις που είχα μαζί σας ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tazman75 είπε

εν τέλη επικοινώνησα σήμερα με τον εκπρόσωπο της EFA

άλλο μέλος είχε γραπτώς μέσω viber οτι στο πρόγραμμα που υπέγραψε θα είχε ΚΟΤ

η Volton είχε άλλη άποψη , μάντεψε τι έκανε η EFA

ο καθένας προχωρά όπως νομίζει φυσικά

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...