Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Ποιά είναι η διαδικασία επιστροφής χρημάτων (πιστωτικό) από τον προηγούμενο πάροχο? 
Τί δικαιολογητικά χρειάζονται?
 

Τί δικαιολογητικά εννοείς; Αν σου τα έχουν εγκρίνει δεν αρκεί ένα IBAN;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Τί δικαιολογητικά εννοείς; Αν σου τα έχουν εγκρίνει δεν αρκεί ένα IBAN;

Δεν ξέρω! Μόνο το IBAN αρκεί? Δεν θέλει καμιά αίτηση, τον λογαριασμό, ταυτότητες κλπ? 
Πρόκειται για φίλους και συγγενείς που τους έκανα μεταφορά στο myhome και έχουν να πάρουν λεφτά από τους πρώην παρόχους πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Δεν ξέρω! Μόνο το IBAN αρκεί? Δεν θέλει καμιά αίτηση, τον λογαριασμό, ταυτότητες κλπ? 
Πρόκειται για φίλους και συγγενείς που τους έκανα μεταφορά στο myhome και έχουν να πάρουν λεφτά από τους πρώην παρόχους πίσω.

Αφού μιλάμε για διαφορετικές περιπτώσεις, το καλύτερο που έχουν να κάνουν είναι να πάρουν στις εταιρείες και να ρωτήσουν τηλεφωνικά. Ή πάρε έστω εσύ και ρώτα θεωρητικά τι χρειάζεται. Ε αν δεις ότι 1-2 ζητάνε τα ίδια αρκεί πιστεύω.

Φαντάζομαι ότι θα θέλουν και κάποιου είδους ταυτοποίηση σε ποιον ανήκει το IBAN.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, giorgosvet είπε

Οκ το κατάλαβα.Δεν είχα δει την συγκεκριμένη ανάρτηση, δεν είμαι και όλη μέρα στο insomnia.Οποτε πια η διαφορά αν κάνω καταγγελία από την 31 η μέρα και μετά μέχρι τη 60 η από το να κάνω μετά την 60 η μέρα? Και στις δύο περιπτώσεις θα χρεωθώ ρήτρα αποχώρησης. Δεν βλέπω να  υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα. 

Δε κάνεις καταγγελία, μένεις χωρίς ρεύμα. Αν θες να φυγεις αζημίως αλλάζεις πάροχο εντός 30 ημερών απ'την έκδοση του λογαριασμού (στις 30 μέρες να έχει ολοκληρωθεί η μεταφορά).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα,εμεις εμαστε στο Φυσικο Αεριο με αεριο και ρευμα στο προγραμμα Ρεύμα Οικιακό Νυχτερινό 3Φ 24Μ Γ1Ν.Στους προσφατους λογαριασμους μας εχει πιει το αιμα με την ρυτρα .Το συμβολεο ληγει τον Μαρτιο.Δοκιμασαν να με ανανεωσουν στο προγραμμα MAXI50 αλλα δεν ψαρωσα και τους αρνηθηκα.Διαβαζοντας το θεμα εδω καταλαβαινω πως αργησα να γυρίσω στην ΔΕΗ ....παρολα αυτα ακομα και με τις σημερινες τιμες φαινεται να κερδιζω κατι αν παω στο ENTER .Εσεις τι με συμβουλευεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios κατεβασα το excel της υπογραφης σου, βαζω τιμες οπου ζηταει καταναλωσεις και με το  παλιο μου προγραμμα στον ηρων  βλεπω απιστευτη αυξηση;; στο "τωρινο" προγραμμα μου δειχνει τελικη τιμη με φπα 292 ευρω και οφελος/ετος 419 , ενω το πιο φτηνο που μου βγαζει το δεη myhome online 710 ευρω και οφελος 0...

Με αλλα λογια με το "καλυτερο" απ τα τωρινα προγραμματα θα μαι  419 μειον/ετος σωστα το διαβαζω;; 

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά είπαμε εντάξει 30 μέρες προθεσμία αζημίως λέει η νομοθεσία,στο συμβόλαιο λέει 60 μέρες αλλά όχι αζημίως και στην ενημέρωση του λογαριασμού γράφει 60 μέρες προθεσμία αζημίως. Το αντιγράφω όπως το λέει ο λογαριασμός.Τι ισχύει τελικά?

Παρέχεται η δυνατότητα δωρεάν μετάβασης σε οποιοδήποτε εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα, καθώς και αζήμιας
καταγγελίας της σύμβασης προμήθειας ΗΕ εντός προθεσμίας εξήντα (60) ημερολογιακών ημερών, από την
ενημέρωσή σας. Περισσότερες πληροφορίες στο www.efaenergy.gr/fix-power

4 λεπτά πριν, giorgosvet είπε

 

 

Επεξ/σία από giorgosvet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίοι και στην efa. Από εκεί που σε παίρναν τηλέφωνο 10λεπτά αφού έστελνες mail, όταν τους ρώτησα γιατί δεν υπάρχει η κρατική επιδότηση ακόμα στους λογαριασμούς και γιατί δεν αφήνουν να εξαντληθεί το εξάμηνο και μετά να φύγω αζημίως...dead line. Έτσι είναι το σωστό business plan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προηγουμενος λογαριασμος 7000€ 

και σημερα σκαει ο καινουργιος... Στο ταβανι πηδηξαν !!! Χρυσο στους ολυμπιακους παιρνει τετοιο αλμα...

Τωρινος 28000€ 😁

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, snuppy84 είπε

Ωραίοι και στην efa. Από εκεί που σε παίρναν τηλέφωνο 10λεπτά αφού έστελνες mail, όταν τους ρώτησα γιατί δεν υπάρχει η κρατική επιδότηση ακόμα στους λογαριασμούς και γιατί δεν αφήνουν να εξαντληθεί το εξάμηνο και μετά να φύγω αζημίως...dead line. Έτσι είναι το σωστό business plan.

Λαθος που την εμπιστευτήκαμε, παραείναι μικρός παίχτης για τοσο σκληρό παιχνιδι. Που να το φανταζόμασταν το Σεπ.


Δεν θεωρώ απίθανο με το περιορισμένο μερίδιο της αγοράς και τη μικρή διαφοροποίηση του χαρτοφυλακίου της αν παραμείνει αρκετός κοσμός στο 6μήνο με 0,077 να ρίξει κανένα κανονι. 

Βλέποντας και αυτα που γίνονται έξω (Αγγλία,Ολλανδίες κτλ).

Επεξ/σία από trelas007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, trelas007 είπε

Λαθος που την εμπιστευτήκαμε, παραείναι μικρός παίχτης για τοσο σκληρό παιχνιδι. Που να το φανταζόμασταν το Σεπ.


Δεν θεωρώ απίθανο με το περιορισμένο μερίδιο της αγοράς και τη μικρή διαφοροποίηση του χαρτοφυλακίου της αν παραμείνει αρκετός κοσμός στο 6μήνο με 0,077 να ρίξει κανένα κανονι. 

Βλέποντας και αυτα που γίνονται έξω (Αγγλία,Ολλανδίες κτλ).

Κι εγώ τα ίδια πιστεύω, υπάρχει αρκετός κόσμος που τον συμφέρει να κάτσει στο 0,077 για όσο χρόνο του απομένει ως το 6μηνο, και ας πρέπει μετά να πληρώσει το πέναλτι των 120 ευρώ. Οπότε το κανόνι της efa ίσως να είναι το πρώτο που θα ακουστεί.

Ωραία μας την έφερε παντως η efa, έκανε ένα καλό μάζεμα πελατών μέχρι 30/9 και μόλις 2 μήνες μετά μας έβαλε στο διλημμα πέναλτυ αποχώρησης ή ακριβό ρεύμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στάνταρ  υπήρχε σχέδιο ότι θα γίνει αυτό και πέσαμε στη παγίδα.

Μόλις πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι ισχύει αυτό που γράφει ο λογαριασμός δηλαδή 60 μέρες αζημίως.Όταν είπα για τη νομοθεσία και ότι δεν το γράφει στο συμβόλαιο μου είπε ότι το κάνει η efa 60 μέρες(1+1 δώρο) και το γραπτώς είναι ο λογαριασμός ως επίσημο έγγραφο της εταιρίας.Να τους πιστέψω?

Από και πέρα όταν διαμαρτυρήθηκα ότι η ενημέρωση έπρεπε να γίνει 1 μήνα πριν λήξει  το εξάμηνο δεν ήξερε τι να πει ...να είναι μεγάλη η αύξηση στη χονδρική γκουκ μουκ...

Επεξ/σία από giorgosvet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν υπήρχε σχέδιο, προσωπικα αμφιβάλλω, ακραίως ερασιτεχνισμός. Με ένα τόσο ανταγωνιστικό πακέτο απευθύνθηκαν σε ένα ψαγμένο κοινό, το οποίο δεν θα τους ξαναδώσει ευκαιρία καθώς εχασαν καθε αξιοπιστία. 

Καταδικάστηκαν να φυτοζωούν (αν επιβιώσουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...