Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Mule206 είπε

...εκκαθαριστικός Οκτωβρίου...

 

Τρέμε φίλε @Fallen333 το outsider οδεύει για τελικό. 🤣

Ο κορακιος έκανε τη διαφορά τελικά... 

Οκτωβρίου... εμείς ήδη πήραμε Νοεμβρίου. Άρα είμαστε πιο γρήγοροι με καλύτερο passing game! 😛


Ο κόρακας, αν και Μαραντόνα, στην άμυνα θα συναντήσει το "θωρηκτό" Βούλτσεφ Fallen, την καλύτερη σκούπα-λίμπερο @Kzaxas Μπαρζόφ, τον Ιάσονα ( @jasonas21 ) Παχατουρίδη και την "σκιά" ( @skiace ) του Δαύκου!! 🤣

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Οκτωβρίου... εμείς ήδη πήραμε Νοεμβρίου. Άρα είμαστε πιο γρήγοροι με καλύτερο passing game! 😛

1974855850_.png.5a96a356566ff162b32551d407a393c1.png

είχαμε και δουλειές αυτές τις ημέρες 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, COSTAKISMIKROS είπε

Καλησπέρα διαβάζω στους όρους δεν βλέπω για ρήτρα αναπροσαρμογής να αναφέρετε κάπου σωστά?

Διάρκεια  Σύµβασης Προµήθειας: 24 µήνες
ΔΕΝ θα εφαρµόζεται η χρέωση Αναπροσαρµογής Εκκαθάρισης Αγοράς

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, panosopc είπε

Εγώ έχω κατανάλωση περίπου 3200 το τετράμηνο έκανα αίτηση για Δεη από Ζενιθ στις 20/11 αλλά ακόμα τίποτα όποτε με βάζουν στις νέες τιμές από ότι μου είπαν.λόγο αυτού σκέφτομαι να πάω η watt zero που μου είπαν ότι η τομή δεν πρόκειται να ξεπεράσει το 0.18 η στον ηρώων αλλά μου βγάζει μεγάλο πάγιο 

 

3 ώρες πριν, panosopc είπε

Πρέπει να αλλάξω άμεσα πάροχο γιατί δεν θα αντέξω να ξανά πληρώσω 932 ευρώ αν μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι εκτός ΔΕΗ  θα είναι ευπρόσδεκτο 

Η ακύρωση δεν είναι πρόβλημα το σε ποιον να πας μετά είναι 

...κάτι που δεν έχουνε(-με) καταλάβει πολλοί :

α) ...ΔΕΝ σάλταραν οι πάροχοι/δεν έγιναν κλέφτες (..."απατεώνες" ήταν, αλλά κλέφτες, όχι 😁). ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ (για να πουλήσουν σ' εμάς μετά), πήγαν στον θεό. (...ΚΛΕΦΤΕΣ, και ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ χωρίς καν εισαγωγικά, αν υπάρχουν πίσω από όλο αυτό, είναι "χρηματιστές", πολιτικοί κλπ). Άρα :

β) "όλοι" θα το πληρώσουμε το μάρμαρο, αργά ή γρήγοραμε τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Το ότι υπήρχανε κάποιοι που ήδη είχανε κάποια προγράμματα σε....χαμηλές πτήσεις (πχ ΔΕΗ) και βρήκανε ευκαιρία (αφού ως "κρατική ακόμα" τους παίρνει) να τους χώσουν στο μαντρί τους σε φάση "ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΒΑΡΚΑ ΜΑΣΣΣ" κάποιους από όσους πήραν χαμπάρι το παγόβουνο και προσπαθούν να πηδήξουν απ' τον Τιτανικό, δεν λέει και πολλά...Όπως άλλωστε ειπώθηκε κι εδώ, αφού τσιμπήσανε τους,,,πηδηχτερούς, στο 6μηνο πιθανώς θα ανεβάσουν τιμές "κι όσοι κάτσουν" (...και πού να πάνε δηλαδή, αφού θα παραμένει φθηνότερη...). Εφαρμόσανε δηλαδή τακτική "χασούρα τώρα" (γιατί με τέτοιες τιμές, χάνουν) και θα τους χουφτώσουμε αργότερα (τους "επιπλέον"). Άσε που αν πέσει η χονδρική στα "προ εκτόξευσης", θα έχουν κάνει καλή μπάζα με τα "σταθερά" (κι ακριβά) προγράμματα. ΟΛΑ ΑΥΤΑ, μας φέρνουν στο συμπέρασμα :

γ)...μπορεί κάποιοι κωλόφαρδοι να γλυτώσανε τα χειρότερα, αλλά η πλειονότητα θα ΞΑΝΑ-πληρώσει "τα 932 της Ευρώ" - όσα τεσπα αντιστοιχούν στον καθένα. Διότι αλλιώς πολύ απλά θα φαλιρήσουν όσοι "χαρίζουν" εσαεί. Το οποίο με την σειρά του οδηγεί στο συμπέρασμα, ότι ΜΙΑ "λύση" (έστω άμεση/βραχυπρόθεσμη), είναι ο καθείς που ΔΕΝ θέλει "να ξαναπληρώσει 932", να μην σκοτώνεται τόσο να βρει "τον φτηνότερο πάροχο", όσο πρωτίστως να ΜΕΙΩΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ...Σε σημείο να του λένε φίλοι και γνωστοί "...πώς τις πετσόκοψες έτσι ρε;!"        Τουλάχιστον "μέχρι να επέλθει ισορροπία στα χρηματιστήρια" και ίδωμεν....

Δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις λοιπόν αδερφέ. Αφήνεις να τραβάνε ρεύμα ΜΟΝΟ όσες συσκευές ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ (αν πχ έχεις μονάδα τεχνητού νεφρού στο σπίτι :ρ) και τα υπόλοιπα, περιορισμό, παρόπλιση, αλλαγή με λιγότερο ενεργοβόρα, "υπο-λειτουργία". 3,2ΚΒΩ το τετράμηνο, ΕΙΝΑΙ πολλές άλλωστε. Πρέπει πάσει θυσία να κοιτάξεις να πέσεις αν όχι στις μισές, τουλάχιστον στις 1999...

2 ώρες πριν, korakios είπε

επίσης για να μη χάσεις το ΚΟΤ ξεπερνώντας το όριο να βάλεις νυχτερινό για να σπάνε οι κιλοβατώρες

μετράνε μόνο οι ημερήσιες στο όριο

Υπάρχει ρε μαν καμμιά περίπτωση (πέρα από όσα προγράμματα τιμολογούν ημέρα/νύχτα το ίδιο) το να βάλεις μετρητή νυχτερινού να είναι "τζάμπα φασαρία (και 42-πόσα Ευρώ");

8 ώρες πριν, korakios είπε

τέλος το πρόγραμμα , γράφω καταργήθηκε

αυτό αφορά αλλαγή γενικών όρων , το πρόγραμμά σου πρόβλεπε ρήτρα απο την αρχή

αυτό ναι

το ξεκινάς προς Voltera Μετά απο το κείμενο που διάβασα στο λογαριασμό τάδε με ημερομηνία τάδε ,σε ερώτημα τηλεφωνικώς  ενημερώθηκα οτι θα εφαρμοστεί ρήτρα Όμως πριν την υπογραφή του προγράμματος ,δε μου αναφέρατε κάτι τέτοιο , παρακαλώ όπως τη μη εφαρμογή της καθώς και την ηχογραφημένη συνομιλία της παρουσίασης του προγράμματος Αναμένω απάντησή σας ,μέσω email και όχι τηλεφωνικώς , ευχαριστώ για το χρόνο σας

1)...το Basic fixed ναι, αλλά έχει βγάλει 2 κι όλας αν θυμάμαι που είδα χθες (τα Unique) με χρέωση ΚΒΩ στα 0,20, έτσι δεν είναι;

2) α τί ωραίααααα.........

3) Θενκς! (...εννοείς ότι θα ΖΗΤΗΣΩ να μου στείλουν την ηχογραφημένη συνομιλία...; Εκείνην που είχα πριν κάνω συμβόλαιο με ρήτρα; Για να την ελέγξω υποθέτω να δω αν με ενημέρωσαν; Αν ναι, να υποθέσω πως κατά πάσα πιθανότητα θα την ΕΙΧΑΝ αναφέρει,,,,μόνο που "απλά", εγώ δεν κατάλαβα Χριστό. Όπως "όλοι"...)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, washcloud είπε

3) Θενκς! (...εννοείς ότι θα ΖΗΤΗΣΩ να μου στείλουν την ηχογραφημένη συνομιλία...; Εκείνην που είχα πριν κάνω συμβόλαιο με ρήτρα; Για να την ελέγξω υποθέτω να δω αν με ενημέρωσαν; Αν ναι, να υποθέσω πως κατά πάσα πιθανότητα θα την ΕΙΧΑΝ αναφέρει,,,,μόνο που "απλά", εγώ δεν κατάλαβα Χριστό. Όπως "όλοι"...)

99,99999% δεν είπαν τίποτα για ρήτρα όπως σε κανέναν άλλον .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

99,99999% δεν είπαν τίποτα για ρήτρα όπως σε κανέναν άλλον .

..από το στόμα σου και στης ΡΑΕς τ' αυτί! -_-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

φτου , πάλι τα ξαναβάλανε , αύριο στο excel , έχουν και λάθη στους καταλόγους

...βρε θηρίο, μέχρι και λάθη στους καταλόγους των παρόχων βρίσκεις;!  

Τί 'σ' ισύ, α;!  :-D

(...λάθη,,,,,όπως; Δεν εννοείς ορθογραφικά να υποθέσω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, washcloud είπε

(...λάθη,,,,,όπως; Δεν εννοείς ορθογραφικά να υποθέσω...)

Spoiler

437306054_.png.509f198e4cf9488ffcfb44ac9c832146.png

1991434397_.png.51a525b7ec44be75ebc1b949f0ad1ac6.png

έχουν τα νυχτερινά με παλιές τιμές

51 λεπτά πριν, washcloud είπε

Υπάρχει ρε μαν καμμιά περίπτωση (πέρα από όσα προγράμματα τιμολογούν ημέρα/νύχτα το ίδιο) το να βάλεις μετρητή νυχτερινού να είναι "τζάμπα φασαρία (και 42-πόσα Ευρώ");

42€ μπορεί και συν νέα ΥΔΕ ,

ακόμα και ίδια τιμολόγηση να έχεις σε κιλοβατώρες γλυτώνεις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, τις υπολογίζει το excel με αναλογία χρήσης 20% (εγώ το φτάνω άνετα 35%)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενκς και πάλι. Με την ευκαιρία, δε μου λες, στα προγράμματα με ρήτρα, δεν έχεις βάλει παράμετρο για υπολογισμό με ΚΟΤ;! Ή είμαι ΤΟΣΟ ζώον και δεν καταλαβαίνω πώς το υπολογίζει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, washcloud είπε

Με την ευκαιρία, δε μου λες, στα προγράμματα με ρήτρα, δεν έχεις βάλει παράμετρο για υπολογισμό με ΚΟΤ;

όχι , ίιιιιισως πολύ αργότερα, θέλει σχεδόν απο την αρχή να σπάσει σε τετράμηνα όπως τα σταθερά

υπόψιν μετρά η αρχική τιμή μείον ΚΟΤ και μετά μπαίνει η έκπτωση συνέπειας

και με ρήτρες και κρατική επιδότηση είναι

(αρχική τιμή μείον ΚΟΤ)*(1-έκπτωση%)+ρήτρα-επιδότηση  πχ το

On! 24/7 της Ελιν έχει 0,095 αρχική και με 40% έκπτωση πάει στα 0,057

άρα έχεις

(0,095-0,045)*0,6=0,03

για ρήτρα με χοντρική πχ 230 Νοεμβρίου σου λέει

(1,22*230+5,7-50)/1000=0.2363

αν καις μέχρι 300kw/μήνα παίρνεις για αυτά 0,15

τελική ΚΟΤ Β

0,03+0,2363-0,15=0,1163 (περισσότερο απο το enter το παλιό με επιδότηση 0,08)

βέβαια όλα αλλάζουν , η ρήτρα συνέχεια και η επιδότηση όπου η τελευταία άγνωστο πόσο καιρό θα δίνεται και με τι όρια

γενικά τα κυμαινόμενα μόνο να μαντέψει κάποιος μπορεί και γενικά είναι λάθος να τα κοιτά κανείς αν δεν ξέρει να συμπληρώνει τα πεδία με ΤΕΑ(χοντρική) αποκλίσεις ΛΠ κτλ και γενικότερα να παρακολουθεί κάπως τη χοντρική ,

αν πέσει η χοντρική τα ξαναβλέπουμε , προς το παρών τα έχω για να καταλαβαίνει ο κόσμος την παραπλάνηση που κάνουν

Επεξ/σία από korakios
υπολογισμός
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, korakios είπε

99,99999% δεν είπαν τίποτα για ρήτρα όπως σε κανέναν άλλον .

έχει σημασία αν το είπαν αν το γράφει στο συμβόλαιο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LuNaTiC είπε

έχει σημασία αν το είπαν αν το γράφει στο συμβόλαιο??

άρθρο 28 3 γ

Αναφορά σε κείμενο

γ. σαφή, εύλογα και διαφανή κριτήρια βάσει των οποίων λαμβάνει χώρα η αναπροσαρμογή των Χρεώσεων Προμήθειας.

απο σαφήνεια και διαφάνεια άλλο τίποτα , γλεντήσανε

 

και συγκεκριμένα γιαυτό που ρωτάς

 

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΙΙ
Βασικές Αρχές Τιμολόγησης Ηλεκτρικής Ενέργειας

Άρθρο 1: Γενικές αρχές

2 .στ)

Αναφορά σε κείμενο

 Οποιοσδήποτε μηχανισμός αναπροσαρμογής των τιμολογίων πρέπει να είναι: α) διαφανής, με σαφώς ορισμένο τρόπο ενεργοποίησης και υπολογισμού, και γνωστός στον Πελάτη εκ των προτέρων,

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...βασικά (προσωπική άποψη) δεν νομίζω (αν και δεν ξέρω περιπτώσεις που μπορεί να το "κυνηγήσανε" και τί έκβαση είχε) πως έχει τόσο νόημα ο ισχυρισμός "δεν μου τα κάνανε λιανά εκ των προτέρων" - αλλού, θα έλεγα, πως είναι η ουσία (...αλλά δεν μπορώ να φανταστώ να προβλέπεται από τις σχετικές αρχές) : το ότι η συντριπτική πλειονότητα του κόσμου ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΙΔΕΑ τί εστί "άνοδος τιμών χονδρικής ρεύματος στις αγορές ενέργειας", ακόμη κι αν "ειπώθηκε στις ειδήσεις" ξερωγώ....(...γαμώ τα ντισκλέιμερ αυτό εν τω μεταξύ ε : "-...μα παίχτηκε σε ΟΟΟΛΑ τα δελτία ΟΟΟΟΛΩΝ των καναλιών. Αν δεν το ΄δατε, τί να σας κάνουμε...". Κάτι σαν τις υποχρεωτικές αγγελίες γάμων στις εφημερίδες...).

Αλλέως πώς, δεν ξέρω ΑΝ θα καλυφθούν νομικά τελικά οι πάροχοι, πάντως η "λογική" εκδοχή λέει ότι η ΟΡΘΗ ενημέρωση θα έπρεπε να είναι τύπου καμπανάκι, με παραδείγματα : "Γεια σας κλπκλπ, χονδρική μπλαμπλα, Πούτιν κτλ, κλιματική αλλαγή, κορωνοϊός, ξέρετε τώρα, τα γνωστά, ΓΙ' ΑΥΤΟ ΝΑ : περιμένετε ενδεχομένως ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ αυξήσεις, άρα ΛΑΒΕΤΕ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΣΑΣ, πχ κατεβάστε και το γενικό για καμμιά βδομάδα, ή έστω μετακινηθείτε σε άλλο πρόγραμμα, σταθερό, ΑΝ θέλετε, πάντως εμείς ΣΑΣ ΤΑ 'ΠΑΜΕ"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...