Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, washcloud είπε

και για την ακρίβεια, ΕΓΩ τους ρώτησα περί ρήτρας και τί τιμολογήσεις να περιμένω στον εκκαθαριστικό...

κακώς

εγώ δεν κατάλαβα σε ποιο πρόγραμμα είσαι τώρα και αν προβλέπει ρήτρα

2 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Την έκπτωση των σταθερών πάντως δεν τη πιστωσανε. 

ούτε σε μένα , δεν αγχώνομαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

κακώς

εγώ δεν κατάλαβα σε ποιο πρόγραμμα είσαι τώρα και αν προβλέπει ρήτρα

ούτε σε μένα , δεν αγχώνομαι

...στα λέω ρε συ. Καταλαβαίνω ότι είσαι σε ραν-εντ-γκαν mode, αλλά πληζ μην το διαβάζεις "μονοκοπανιά κι ό,τι μείνει στον εγκέφαλο"...😉

Ναι σε ρήτρα "αναπροσαρμογής" είμαι ("Αέρας Οικονομίας", από τέλος Δεκέμβρη πέρσι, 24μηνο συμβόλαιο, χωρίς όμως ρήτρα ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ)

Το δε "κακώς" να υποθέσω σημαίνει "τον ήπιες/ΤΕΛΟΣ  αφού τους ρώτησες ο ίδιος τηλεφωνικά"; Στο ρωτάω για ξεκαθάρισμα διότι αν ΔΕΝ με γυρίσουν στο παλιό σταθερό που είπα, θα έχω να επιλέξω :

ή να μείνω Βολτέρα και να βάλω το νέο σταθερό "Οικιακό 360" με τις διπλάσιες όμως τιμές KWh (αν το κάνω μέχρι 8/12, θα τιμολογηθώ με βάση αυτό και δεν θα μου έρθει καθόλου ρήτρα, μου είπε ο υπάλληλος, για την κατανάλωση από 13/8 έως 10/12 που θα βγει εκκαθαριστικός, και θα γλυτώσω ρήτρα γύρω στα 300+€ με "πρόχειρους" υπολογισμούς του, που είναι να έρθει στις 10/12)

ή ΕΣΤΩ να α) προλάβω να πάω σε ακόμη οικονομικότερο σταθερό άλλου παρόχου (Ήρωνα ή Volton μάλλον)                                       β) κάνοντας ΚΑΙ αμφισβήτηση του τελικού που θα μου βγάλει η Βολτέρα

...αλλά αν είναι να μπλέκω με αμφισβήτηση που ΔΕΝ θα έχει νόημα,,,,καλύτερα να κάτσω Βολτέρα (αλλάζοντας μέχρι 8/12 το αργότερο σε "σταθερό 360" και ο χρόνος πιέζει....

Αν ξέρεις, πες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, washcloud είπε

Το δε "κακώς" να υποθέσω σημαίνει "τον ήπιες/ΤΕΛΟΣ  αφού τους ρώτησες ο ίδιος τηλεφωνικά";

ναι

27 λεπτά πριν, washcloud είπε

ή ΕΣΤΩ να α) προλάβω να πάω σε ακόμη οικονομικότερο σταθερό άλλου παρόχου (Ήρωνα ή Volton μάλλον)   

τέλος της Volton τα είπαμε σε προηγούμενες σελίδες

27 λεπτά πριν, washcloud είπε

Αν ξέρεις, πες.

βάλε kw στο excel και τις τιμές σταθερού που σου δίνει η Volterra να δεις

για κυμαινόμενο αν έχεις <300kw/μήνα ,σε όλα τα ρητροπρογράμματα μαζί με την επιδότηση θα είσαι απο 1/11 κάπου στο +0,10 επιπλέον της αρχικής τιμής

31 λεπτά πριν, washcloud είπε

...στα λέω ρε συ. Καταλαβαίνω ότι είσαι σε ραν-εντ-γκαν mode, αλλά πληζ μην το διαβάζεις "μονοκοπανιά κι ό,τι μείνει στον εγκέφαλο"...😉

δε γινεται αλλιώς , πχ τώρα μπήκα έτσι στο μπαμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ουτε απαντηση ή ενεργοποιηση σημερα απο τη ΔΕΗ για την αιτηση απο τις 24/11 του Home Online οποτε φαινεται θα πρεπει να τη κανω αλλου ... Το πιο φτηνο που βρηκα ειναι της ΗΡΩΝ το OneHomePlus εχει κανεις κατι αλλο να προτεινει γιατι το excel εχει τις παλιες τιμες!

Ευχαριστω

Επεξ/σία από chmichael
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, chmichael είπε

πχ, του home online εχει το 0,096 αντι του νεου που ειναι 0,17

λάθος excel κοιτάς , αν βλέπεις τα παλιά έχει με κόκκινα γράμματα που σου λέει πάτα με

δεν ξέρω πόσο πιο απλά μπορώ να το γράψω

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

λάθος excel κοιτάς , αν βλέπεις τα παλιά έχει με κόκκινα γράμματα που σου λέει πάτα με

δεν ξέρω πόσο πιο απλά μπορώ να το γράψω

Τελεια! Ειχα ξεχασει να βαλω τα γυαλια μου! 😄
Καλα το ειπα το ΗΡΩΝ το OneHomePlus βγαινει και στο νεο excel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

δε γινεται αλλιώς , πχ τώρα μπήκα έτσι στο μπαμ

Ντάξει, καταλαβαίνω και εννοείται δεν "απαιτώ" (να το ξεκαθαρίσω δηλαδή...), παράκληση ήταν, γιατί κι εγώ άφησα κάτι άλλα δικά μου που επείγουν για να γράψω το ποστ...

Βασικά για την Volton, τέλος εννοείς με το ΠΑΛΙΟ που είχες τις προάλλες στο εξέλ, γιατί (νέο) ΣΤΑΘΕΡΟ (με άλλη τιμολόγηση), ΕΧΕΙ, έτσι;

Αναφορά σε κείμενο

βάλε kw στο excel και τις τιμές σταθερού που σου δίνει η Volterra να δεις

...άλλο ρώταγα όμως, με το "αν ξέρεις" : "ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ" για το αν θα έχει νόημα η αμφισβήτηση για την περίπτωσή μου...Στην ουσία μου απάντησες, βέβαια (= "τον ήπια που τους τα 'πα μόνος μου τηλεφωνικά"...)

Δε μου λες όμως, ΑΝ έχω καταλάβει καλά, καθώς η ξεκάθαρη τηλεφωνική ενημέρωση περί ρήτρας έχει γίνει μόλις προ μερικών ημερών, δεν καλύπτομαι ΓΙΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ αν παραμείνω σε ρήτρα. Όμως η χρέωση που ΘΑ γίνει στον εκκαθαριστικό της 10 Δεκέμβρη, αφορά ποσά ρήτρας που θα μου βάλουν αναδρομικά, από 13 Αυγούστου. Δεν έχω λοιπόν "σοβαρό" πάτημα για αμφισβήτηση, με βάση το περίφημο "60ήμερο ΠΡΙΝ την τιμολόγηση"; Θυμίζω πως η μόνη ενημέρωση που είχα πιο πριν, ήταν το disclaimer τους (που όπως είπες το βάζουν σε όλους τους λογαριασμούς), στον έναντι του ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ, όπου ΚΑΝ δεν μίλαγαν ακριβώς "πέρι ρήτρας" αλλά λέγανε μια γενικότητα περί αυξημένων λογαρισμών ελέω αύξησης χονδρικής και κυρίως δεν ανέφεραν το δικαίωμα στην αλλαγή παρόχου. ΑΥΤΟ, δεν είναι αρκετό πάτημα για αμφισβήτηση (ΕΣΤΩ μεριδίου της ρήτρας που θα μπει από ΑΥΓΟΥΣΤΟ...;)

Σταυρώνω δάχτυλα κι ελπίζω σε απάντηση...😋

Όπως και να 'χει, θενκς πάντως μαν.

 

*Τιπ : βάλε ένα disclaimer στην υπογραφή "ΝΕΟ Excel - μην κοιτάτε τα παλιά". Κι εγώ την έχω πατήσει έτσι (και μέχρι να καταλάβω, ασ' τα...)*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, washcloud είπε

Βασικά για την Volton, τέλος εννοείς με το ΠΑΛΙΟ που είχες τις προάλλες στο εξέλ, γιατί (νέο) ΣΤΑΘΕΡΟ (με άλλη τιμολόγηση), ΕΧΕΙ, έτσι;

τέλος το πρόγραμμα , γράφω καταργήθηκε

1 λεπτό πριν, washcloud είπε

Δεν έχω λοιπόν "σοβαρό" πάτημα για αμφισβήτηση, με βάση το περίφημο "60ήμερο ΠΡΙΝ την τιμολόγηση";

αυτό αφορά αλλαγή γενικών όρων , το πρόγραμμά σου πρόβλεπε ρήτρα απο την αρχή

2 λεπτά πριν, washcloud είπε

Θυμίζω πως η μόνη ενημέρωση που είχα πιο πριν, ήταν το disclaimer τους (που όπως είπες το βάζουν σε όλους τους λογαριασμούς), στον έναντι του ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ, όπου ΚΑΝ δεν μίλαγαν ακριβώς "πέρι ρήτρας" αλλά λέγανε μια γενικότητα περί αυξημένων λογαρισμών ελέω αύξησης χονδρικής και κυρίως δεν ανέφεραν το δικαίωμα στην αλλαγή παρόχου. ΑΥΤΟ, δεν είναι αρκετό πάτημα για αμφισβήτηση (ΕΣΤΩ μεριδίου της ρήτρας που θα μπει από ΑΥΓΟΥΣΤΟ...;)

αυτό ναι

το ξεκινάς προς Voltera

Μετά απο το κείμενο που διάβασα στο λογαριασμό τάδε με ημερομηνία τάδε ,σε ερώτημα τηλεφωνικώς  ενημερώθηκα οτι θα εφαρμοστεί ρήτρα

Όμως πριν την υπογραφή του προγράμματος ,δε μου αναφέρατε κάτι τέτοιο , παρακαλώ όπως τη μη εφαρμογή της καθώς και την ηχογραφημένη συνομιλία της παρουσίασης του προγράμματος

Αναμένω απάντησή σας ,μέσω email και όχι τηλεφωνικώς , ευχαριστώ για το χρόνο σας

..

8 λεπτά πριν, washcloud είπε

*Τιπ : βάλε ένα disclaimer στην υπογραφή "ΝΕΟ Excel - μην κοιτάτε τα παλιά". Κι εγώ την έχω πατήσει έτσι (και μέχρι να καταλάβω, ασ' τα...)*

αύριο , με τις αλλαγές των τιμών της ΔΕΗ , θα ανοίξω νέο θέμα part 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...