Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Έχουν δηλώσει το σπίτι ως κύρια κατοικία; Δηλαδή έχουν πάρει πιστώσεις ΤΕΜ για το 2022;

Από σταθερά "συμφέρει" μόνο το WeYellow με 0.21, το οποίο είναι για αιτήσεις μέχρι αύριο. Τα σταθερά εννοείται δεν παίρνουν επιδοτήσεις.

Για κυμαινόμενα περιμένουμε τα νέα τιμολόγια που θα ανακοινωθούν μέχρι 10/7... και παρακαλάς α) να πέσει η χονδρική η οποία πριν 14 μέρες είχε 200Ε/ΜWh και τώρα έχει 350Ε/ΜWh και β) να βρει κι άλλο περιθώριο στο δημοσιονομικό η κυβέρνηση για να ρίξει τις τιμές στο 0.14 για 6 μήνες.

Σε κάθε περίπτωση το ρεύμα είναι ακριβό πλέον και για τέτοιες καταναλώσεις είναι φαρμακείο. Γιατί τόσο μεγάλη κατανάλωση; Πρέπει να το ψάξετε. Επίσης να φανταστώ δεν έχουν νυχτερινό μετρητή; Το νυχτερινό ρεύμα δεν αφορά μόνο τις ανταγωνιστικές χρεώσεις, αλλά ρίχνει και το κόστος στις χρεώσεις ΑΔΜΗΕ/ΔΕΔΔΗΕ.

δεν εχουν νυκτερινο, ειναι κρητη και ειναι κυρια κατοικια. Μπορει να μπει νυκτερινο ρευμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, haris013 είπε

μενουν κρητη οι δικοι μου, μπορουν να βαλουν νυχτερινο ρευμα/ρολοι;

Σου απάντησα στο αντίστοιχο θέμα για νυχτερινό ρολόι.

Για τα τιμολόγια ισχύει αυτό που σου είπα προηγούμενως. Ή υπογράφουν μέχρι αύριο σταθερό με 0.21... γνωρίζοντας ότι θα πληρώνουν 900 ευρώ το 4μηνο μόνο για την ανταγωνιστική χρέωση ρεύματος (συν ρυθμιζόμενες, δήμους, ερτ κλπ)

ή περιμένουν να ανακοινωθούν τα νέα κυμαινόμενα όπου στο πολύ καλύτερο σενάριο (αν πέσουν οι τιμές στο 0.14) να πληρώνουν 0.14*4325= 605 ευρώ το 4μηνο για ρεύμα ή στο κακό σενάριο να πληρώνουν ακριβότερα απ'το σταθερό του 0.21

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, haris013 είπε

μενουν κρητη οι δικοι μου, μπορουν να βαλουν νυχτερινο ρευμα/ρολοι;

ναι, συνέχεια στο άλλο θέμα περι νυχτερινού

https://www.insomnia.gr/forums/topic/598603-νυχτερινο-τιμολογιο-δεδδηε/?do=getNewComment

4 λεπτά πριν, aguero88 είπε

Όλο το διαδίκτυο σήμερα γράφει ότι τα τιμολόγια χωρίς ρήτρα θα είναι ακριβότερα από πριν με την ρήτρα γιατί οι προμηθευτές δεν μπορούν να υπολογίσουν ποια τιμή θα έχει η χονδρική στο μέλλον οπότε θα χρεώνουν πολλά εκ των προτέρων. 

ναι , όπως κάνουν με τα σημερινά σταθερά, ελπίζω όχι τόσο πολύ όμως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στη περιοχή που μένω έτσι γίνονται οι αλλαγές... με τις δικές μας μετρήσεις στο άψε σβήσε. Στο μαγαζί έχω αλλάξει από ΔΕΗ σε Ελίν σε 5 μέρες, από Ελίν σε ΗΡΩΝ σε 2 μέρες, από ΗΡΩΝ σε WE σε 3 μέρες.

Μόνο στο σπίτι όταν έκανα αίτηση από Ελίν σε ΔΕΗ υπήρξε καθυστέρηση (λόγω αργής διεκπαιρέωσης της ΔΕΗ). Σε τέτοιες περιπτώσεις όπου ο πάροχος καθυστερεί 10-15 μέρες να προωθήσει την αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ το καταλαβαίνω να βγει κάποιος για επιτόπια καταμέτρηση (ώστε να μην υπάρχει πχ ζήτημα με υψηλές αναλογικές καταναλώσεις σε ΚΟΤ).

Αλλά στις υπόλοιπες περίπτωσεις που ο πάροχος προωθεί το αίτημα εκπροσώπησης άμεσα... ε δεν έχει κανένα λόγο ο ΔΕΔΔΗΕ να το κωλοβαράει.

υπάρχουν και χειρότερα. Όταν κληρονόμησα το σπίτι και πήγα watt n wolt απο δεη, ειχε αργησει 19 μέρες η αλλαγή (το 2019) και πηρα δεδδηε εδω στην επαρχια το τοποιθκο καταστημα πριν γινει ενας ενιαιος αριθμος (τωρα δεν βρισκω το νουμερο τυου καταστηματος στο διπλανό χωριό) και μου είπε το τζιμάνι. Μπορείς να μου δώσεις τη μέτρηση να στο αλλάξω τώρα να μην έρχομαι? έμεινα κάγκελο.

την επόμενη μερα ημουν watt n wolt.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Σου απάντησα στο αντίστοιχο θέμα για νυχτερινό ρολόι.

Για τα τιμολόγια ισχύει αυτό που σου είπα προηγούμενως. Ή υπογράφουν μέχρι αύριο σταθερό με 0.21... γνωρίζοντας ότι θα πληρώνουν 900 ευρώ το 4μηνο μόνο για την ανταγωνιστική χρέωση ρεύματος (συν ρυθμιζόμενες, δήμους, ερτ κλπ)

ή περιμένουν να ανακοινωθούν τα νέα κυμαινόμενα όπου στο πολύ καλύτερο σενάριο (αν πέσουν οι τιμές στο 0.14) να πληρώνουν 0.14*4325= 605 ευρώ το 4μηνο για ρεύμα ή στο κακό σενάριο να πληρώνουν ακριβότερα απ'το σταθερό του 0.21

τωρα που ειδα οτι μπορει να μπει νυκτερινο στο σπιτι και με γνομονα οτι δεν προλαβαινω την αιτηση για το 0.21, η αμεσως επομενη καλυτερη επιλογη μου ποια ειναι; το Γ1 της ΔΕΗ?

Την πατησαν οι γονεις μου με τις σομπες χαλαζια που εκαιγαν ολο το χειμωνα. Τους παραγγειλα ηδη inverter κλιματιστικα με Α++ στη θερμανση. Καποια στιγμη θα δω και για θερμομόνωση.

Με νυχτερινο οπου θα βαζουν το βραδυ πλυντηρια κλπ + κλιματιστικά και λάμπες led στο σπιτι θα ρίξω αρκετά την κατανάλωση θεωρώ. Το θέμα είναι σε ποιον πάροχο να τους πάω μετά τις αλλαγές που θα κάνω στο σπίτι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, haris013 είπε

τωρα που ειδα οτι μπορει να μπει νυκτερινο στο σπιτι και με γνομονα οτι δεν προλαβαινω την αιτηση για το 0.21, η αμεσως επομενη καλυτερη επιλογη μου ποια ειναι; το Γ1 της ΔΕΗ?

Την πατησαν οι γονεις μου με τις σομπες χαλαζια που εκαιγαν ολο το χειμωνα. Τους παραγγειλα ηδη inverter κλιματιστικα με Α++ στη θερμανση. Καποια στιγμη θα δω και για θερμομόνωση.

Με νυχτερινο οπου θα βαζουν το βραδυ πλυντηρια κλπ + κλιματιστικά και λάμπες led στο σπιτι θα ρίξω αρκετά την κατανάλωση θεωρώ. Το θέμα είναι σε ποιον πάροχο να τους πάω μετά τις αλλαγές που θα κάνω στο σπίτι;

 

Το είπες παραπανω.. Δεν υπάρχουν και πολλες επιλογές.. Κάνε αίτηση για το νυχτερινό γιατί μπορεί να μπει μετά από έναν δυο μήνες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, takoulou είπε

Το είπες παραπανω.. Δεν υπάρχουν και πολλες επιλογές.. Κάνε αίτηση για το νυχτερινό γιατί μπορεί να μπει μετά από έναν δυο μήνες.. 

μολις μπει και ενεργοποιηθει το νυκτερινο πρεπει να κανω καποια ενεργεια για "δει" ο πάροχος τις μειωμένες χρεώσεις; ενημερώνει ο ΔΕΔΗΕ οτι εχει η παροχη νυχτερινο; συγνωμη που ρωτάω αλλά είχα μαύρα μεσάνυχτα για ολα αυτα και τώρα τρέχω και δεν φτάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, haris013 είπε

Το θέμα είναι σε ποιον πάροχο να τους πάω μετά τις αλλαγές που θα κάνω στο σπίτι;

φφφφφφφφφφ

αν διάβαζες θα καταλάβαινες ότι

1. τα τιμολόγια αλλάζουν σε ένα μήνα (όλα τα κυμαινόμενα) (απο σ77 που σου είπα να δεις το άλλο θέμα)

2. το να βάλεις σταθερό εξαρτάται απο το πόσο (άγνωστο) θα είναι οι τιμές στα νέα τιμολόγια

απο σταθερά , μπορείς να μπορείς να δεις της weenergy που δεν έχει δέσμευση και το σπας αν δε συμφέρει

της ΔΕΗ είναι μάλλον πιο φθηνό , πρέπει να βάλεις 4μηνα στο excel στα σταθερά αλλά έχει δέσμευση

3 λεπτά πριν, haris013 είπε

μολις μπει και ενεργοποιηθει το νυκτερινο

στο άλλο θέμα για νυχτερινό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει καταφέρει κανείς να υπολογισει μέση τιμή Mwh για Ιούνιο μέχρι και σήμερα; 

Σκέφτομε μήπως αλλάξω από we blue σε we yellow και θέλω να πάρω μια ιδέα.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, agentsmith84 είπε

Εχει καταφέρει κανείς να υπολογισει μέση τιμή Mwh για Ιούνιο μέχρι και σήμερα; 

αν ο τύπος υπολογισμού δεν έχει ΛΠ και αποκλίσεις αλλά μόνο ΤΕΑ/MCP (οπως της we) μπες στο

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

και βάλε απο 1/6 να δεις τιμή και μετά βάλε αυτή την τιμή στο excel κατέβα χαμηλά και δες την προσαύξηση 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, agentsmith84 είπε

Εχει καταφέρει κανείς να υπολογισει μέση τιμή Mwh για Ιούνιο μέχρι και σήμερα; 

Σκέφτομε μήπως αλλάξω από we blue σε we yellow και θέλω να πάρω μια ιδέα.

Ευχαριστώ!

240 ΤΕΑ, 0.30 τελική

Αν η χονδρική παραμείνει στο 300, τότε  τελική 0.36

Άγνωστο τι θα γίνει τον Ιούλιο με τις επιδοτήσεις ή/και την έναρξη του μηχανισμού στη χονδρική.

Και αγνωστο αν θα ισχύει το 6μηνο με αυτές τις τιμές που θα υπογράψεις.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ηρθε η εκπληξη απο την volterra στο Γ21 με μετατροπη του σε κυμαινομενο.

καταργουν την εκπτωση συνεπειας και τιμολογουν με 0,0575 και 0,245/kwh την ρητρα, μειον την επιστροφη ΤΕΜ 0,17/kwhτον Μαιο και 0,15 τον Ιουνιο. Σε απολυτους αριθμους βγαινει οικονομικοτερο απο το we yellow που εχω κανει σε αλλο επαγγελματικο χωρο με Γ22. μεχρι και Οκτωβριο ομως θα ειναι υψηλες οι καταναλωσεις 1000+/kwh/μηνα. Πειτε καμμια γνωμη, να μεινω εδω παρακολουθωντας τις εξελιξεις η να παω οσο προλαβαινω μεχρι αυριο στο we yellow ;

Επεξ/σία από skiace
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, skiace είπε

μειον την επιστροφη ΤΕΜ 0,17/kwh.

ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ 

@ekrepali τελικά ισχύει το +0,05

4 λεπτά πριν, skiace είπε

Σε απολυτους αριθμους βγαινει οικονομικοτερο απο το we yellow που εχω κανει σε αλλο επαγγελματικο χωρο με Γ22.

Γ22 παίρνει 0,12 ΤΕΜ

5 λεπτά πριν, skiace είπε

Πειτε καμμια γνωμη, να μεινω εδω παρακολουθωντας τις εξελιξεις η να παω οσο προλαβαινω μεχρι αυριο στο we yellow ;

προσωπικά θα έκλεινα στο yellow και αν είναι θα το γύριζα σε weblue. Αλλά δεν είναι δικά μου λεφτά 😛

Σημαντικό

Για Γ22 σε ενημέρωσαν για τυχών όρια κατανάλωσης στο weyellow ? επίσης έχει χρέωση ισχύος (αυτό αναγράφεται, οκ),

απλά είχε ρωτήσει αρκετούς μήνες πριν μέλος εδώ και του είπαν οτι είχε όριο κατανάλωσης το Γ22, όμως δεν προχώρησε και έμεινε στον αέρα το συγκεκριμένο

δες αν γράφει τίποτα το συμβόλαιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...