Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, liakjim είπε

Υπάρχει κάποια εξίσωση που να βγάζει σήμερα πόσο κοστίζει ανά κιλοβατώρα η ΔΕΗ ( Γ21) τελική τιμή ( θέλω να δω αν συμφέρει σε σχέση με το weenergy yellow); 2700 το 4μηνο.

ΥΓ Προσπαθώ να τα καταλάβω μιας και πρέπει να πείσω τρίτα άτομα.

Στο excel του κοράκιου στη 2η καρτέλα "Οικιακά με ρήτρα" βάζεις ΤΕΑ, βλέπεις πόσο βγαίνει τελική.

Η ΤΕΑ αύριο είναι 235 https://www.enexgroup.gr/el/web/guest/home

Τα κυμαινόμενα παίζουν γύρω στο 0.30, μαντεύεις αν θα δωθούν οι επιδοτήσεις που είπανε, πόσο θα είναι αυτές (άγνωστο σε τι ποσοστό θα παρέμβουν στη χονδρική, αν θα παρέμβουν... δεν έχει δώσει καν το ΟΚ η κομισιόν). Άγνωστο επίσης τι επιδοτήσεις θα υπάρχουν στη λιανική μετά τον Ιούλιο.

Εγώ πάντως αυτό που παρατηρώ είναι άνοδος στις τιμές αερίου (και το TTF και το αμερικανικό), τεράστια άνοδος στο αργό πετρέλαιο που συμπαρασύρει το αέριο (όλα έχουν επίπτωση στη χονδρική ρεύματος). Μεγάλες χώρες όπως Δανία και Ολλανδία δε πλήρωσαν αέριο σε ρούβλια. Το πρωί αποφασίστηκε και εμπάργκο στο ρωσικό πετρέλαιο.

Πόσο θα ανέβει η χονδρική ρεύματος το επόμενο 6μηνο είναι άγνωστο... εγώ αυτό που βλέπω είναι ένα τεράστιο ρίσκο ανάλογο του περσινού. Αν γίνει αυτό που φοβάμαι (χονδρική ρεύματος πάνω από 300) οι επιδοτήσεις της κυβέρνησης δεν επαρκούν.

Ο λόγος που υπέγραψα το WeYellow είναι να αποφύγω το άγχος... τα έβαλα κάτω πόσα είναι να πληρώσω μέχρι το Δεκέμβρη, θα μαζέψω τα χρήματα και τέλος. Στο καλύτερο σενάριο για τη κυβέρνηση (χαμηλή χονδρική και επιδοτήσεις όπως τις έχουν προγραμματίσει), εγώ θα χάσω 300ευρώ πηγαίνοντας σε σταθερό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα στο forum, μόλις μου έγινε τηλεφωνική προσφορά από Volton σε πρόγραμμα με τιμή KWh 0,05 και για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ισχυρίζονται ότι επειδή είναι πάροχος πράσινης ενέργειας έχω 100% έκπτωση στις πρώτες 1800KWh και 80% έκπτωση από τις 1801 και μετά... Το έχει κάνει κανείς??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, leroy είπε

Καλησπέρα στο forum, μόλις μου έγινε τηλεφωνική προσφορά από Volton σε πρόγραμμα με τιμή KWh 0,05 και για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ισχυρίζονται ότι επειδή είναι πάροχος πράσινης ενέργειας έχω 100% έκπτωση στις πρώτες 1800KWh και 80% έκπτωση από τις 1801 και μετά... Το έχει κάνει κανείς??

Δεν υπάρχουν αυτά τα πράγματα…

Φταίει να φωνάζει ο @korakios μετά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, leroy είπε

Καλησπέρα στο forum, μόλις μου έγινε τηλεφωνική προσφορά από Volton σε πρόγραμμα με τιμή KWh 0,05 και για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ισχυρίζονται ότι επειδή είναι πάροχος πράσινης ενέργειας έχω 100% έκπτωση στις πρώτες 1800KWh και 80% έκπτωση από τις 1801 και μετά... Το έχει κάνει κανείς??

την επομενη φορα να τους δινεις email να σου στελνουν την προσφορα εκει να το εχεις και επισημα.
Το μονο προγραμμα που βρηκα στην τιμη που αναφερεις (0.055 μετα απο εκπτωση συνεπειας) ειναι το Volton Unique Flexi Plus

Αλλα στους ειδικους ορους αναφερει οτι εχει ρητρα αναπροσαρμογης και καμια αναφορα για πρασινη ενεργεια

image.png.a8a55202e4c53ee7bf18fbab1f9027c8.png

Επεξ/σία από rohas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Υπάρχει κάποια εξίσωση που να βγάζει σήμερα πόσο κοστίζει ανά κιλοβατώρα η ΔΕΗ ( Γ21) τελική τιμή ( θέλω να δω αν συμφέρει σε σχέση με το weenergy yellow); 2700 το 4μηνο.

ΥΓ Προσπαθώ να τα καταλάβω μιας και πρέπει να πείσω τρίτα άτομα.

πας στο φύλλο του excel με επαγγελματικά , βάζεις μηδέν επιδότηση και απο

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

η ΤΕΑ Μάιο έκλεισε 225 όπου και για τη ΔΕΗ θα ισχύσει για Ιούνιο, αργότερα άγνωστο

στο "τιμή κιλοβατώρας το πρόγραμμά σας" είναι προσυμπληρωμένη η τιμή του Γ21 της ΔΕΗ

αυτόματα βγαίνει και η τιμή στο "Πρόγραμμά σας" κελί Β8 : 0,3018

για Μάιο/Ιούνιο δεν έχω βρει ΦΕΚ , είπανε για Γ21 οτι θα είναι 0,12+0,05 δηλαδή 0,17 η επιδότηση , αργότερα άγνωστο και εκεί ....

34 λεπτά πριν, leroy είπε

Καλησπέρα στο forum, μόλις μου έγινε τηλεφωνική προσφορά από Volton σε πρόγραμμα με τιμή KWh 0,05 και για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ισχυρίζονται ότι επειδή είναι πάροχος πράσινης ενέργειας έχω 100% έκπτωση στις πρώτες 1800KWh και 80% έκπτωση από τις 1801 και μετά... Το έχει κάνει κανείς??

ζητάς γραπτώς μέσω email την προσφορά για τα πράσινα άλογα και την τηλεφωνική ηχογράφηση ,

αν αρνηθούν καταγγελία στη Γενική Γραμματεία Προστασίας Καταναλωτή ή και δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος για παραπλάνηση.

Spoiler

Αν δεν το κάνεις αποδέχεσαι την όλη κατάσταση και συνεχίζεις τη ζωή σου χωρίς γκρίνιες , καλή επιτυχία :)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leroy είπε

Καλησπέρα στο forum, μόλις μου έγινε τηλεφωνική προσφορά από Volton σε πρόγραμμα με τιμή KWh 0,05 και για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ισχυρίζονται ότι επειδή είναι πάροχος πράσινης ενέργειας έχω 100% έκπτωση στις πρώτες 1800KWh και 80% έκπτωση από τις 1801 και μετά... Το έχει κάνει κανείς??

Τι αλλο θα ακουσουμε... Για πολυ γελιο...Θα επρεπε να το δεχτεις... Να σου στειλουν την προσφορα γραπτως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leroy είπε

για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ισχυρίζονται ότι επειδή είναι πάροχος πράσινης ενέργειας έχω 100% έκπτωση στις πρώτες 1800KWh και 80% έκπτωση από τις 1801 και μετά...

"-...και μετά, και μετά...;"

"-...μετά,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Ούτε ένα γράμμα....Ούτε ένα τηλεφώνημα....."

(από παλιό πασίγνωστο ανέκδοτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, leroy είπε

Καλησπέρα στο forum, μόλις μου έγινε τηλεφωνική προσφορά από Volton σε πρόγραμμα με τιμή KWh 0,05 και για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ισχυρίζονται ότι επειδή είναι πάροχος πράσινης ενέργειας έχω 100% έκπτωση στις πρώτες 1800KWh και 80% έκπτωση από τις 1801 και μετά... Το έχει κάνει κανείς??

Αυτού του είδους οι τηλεφωνικές προσφορές ισχύουν μέχρι να τους ζητήσεις να σου τις στείλουν γραπτώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phaldinho είπε

εμενα με πηραν απο ζενιθ το σουκου και μου προξενευαν 0.11e/kwh χωρις αναπροσαρμογη... ειπα να με παρουν την δευτερα αλλα δεν...

0,11 χωρίς ρήτρα , μάλλον για τη Δευτέρα παρουσία εννοούσαν ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα ειμαι στην Ηρων και μολις μου ηρθε ο εκκαθαριστικος 12/21--4/22 ο οποιος μου προκαλεσε ενα μινι εγκεφαλικο για 3600kwh 1300 ευρω!!!

Εχετε να μου προτεινετε καποια εταιρεια και τελικα τι συμφερει με ρητρα και επιδοτησεις απο κυβερνηση ή χωρις ρητρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mordred34 είπε

Παιδια καλησπερα ειμαι στην Ηρων και μολις μου ηρθε ο εκκαθαριστικος 12/21--4/22 ο οποιος μου προκαλεσε ενα μινι εγκεφαλικο για 3600kwh 1300 ευρω!!!

δε νομίζω , μάλλον έβαλες το σύνολο του λογαριασμου

3 λεπτά πριν, Mordred34 είπε

Εχετε να μου προτεινετε καποια εταιρεια και τελικα τι συμφερει με ρητρα και επιδοτησεις απο κυβερνηση ή χωρις ρητρα;

ανέβασε πρώτα το λογαριασμό χωρίς προσωπικά στοιχεία μέσα σε spoiler

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ενοικιασω διαμερισμα στο Π.Φαληρο οπου το ρευμα εχει κοπει απο τον προηγουμενο ενοικιαστη με το που εφυγε.

Γνωριζετε πρακτικα ποσες ημερες θα παρει να μου βαλουν ρευμα? Υπαρχει κινδυνος να παρει πολυ καιρο?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, korakios είπε

δε νομίζω , μάλλον έβαλες το σύνολο του λογαριασμου

ανέβασε πρώτα το λογαριασμό χωρίς προσωπικά στοιχεία μέσα σε spoiler

Οριστε και ευχαριστω για το χρονο σου....

Αναφορά σε κείμενο

viber_image_2022-06-01_12-06-59-155.jpg

 

Επεξ/σία από Mordred34
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Mordred34 είπε

Οριστε και ευχαριστω για το χρονο σου....

viber_image_2022-06-01_12-06-59-155.jpg

0,24 σχεδόν σου βγήκε  , κρίμα που δεν έκλεισες σε φθηνά σταθερά

πάντως πολύ χαμηλή είναι η προσαύξηση , μήπως είχες και έναντι που δεν αφαιρέθηκε η ρήτρα ? (πεδίο Γ είναι η ρήτρα αναπροσαρμογής), εξαρτώνται πολλά απο αυτό

η πίστωση ΤΕΜ είναι σωστή

άμεσα νυχτερινό είναι η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω μιας και δεν έχω βρει ΦΕΚ ακόμα για επιδοτήσεις απο Μάιο

αν είναι όπως τα λένε στις ανακοινώσεις παραμένεις σε κυμαινόμενο

Spoiler

oftopic : πέταμα θερμοπομπών , παλιών κλιματιστικών και καλή μόνωση , συνέχεια στα άλλα θέματα, όχι εδώ

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...