Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Crus είπε

Η χρεωση ρητρας αναπροσαρμογης σε λογαριασμους ΕΝΑΝΤΙ ειναι νομιμη?

ναι , μόνο σα σύσταση υπάρχει να μην εφαρμόζεται και όχι νομοθεσία

33 λεπτά πριν, sheik είπε

Το Γ1Ν της ΔΕΗ εντωμεταξυ βλεπω στο sheet οτι ειναι στα 0.07 αλλα στο site της ΔΕΗ εχει παει στο 0.11.

https://www.dei.gr/media/o03nmhye/timok-xt-aug2021-g1n_nd.pdf

_______________________________________________________________________________________________

Μπήκαν και της Solar στα σταθερά , με τιμές που ποστάρατε εδώ , έχω στα σχόλια σε αναμονή να ανέβουν στο site

Σε κυμαινόμενα προστέθηκαν της Solar και We

Τέλος στις προ-συμπληρωμένες τιμές μιας και το 99,99% δεν καταλαβαίνει οτι εξαρτάται απο τη χοντρική και τις επιδοτήσεις και έκανε και σύγκριση και με σταθερά

πέταξα τουλάχιστον της χοντρικής με΄ένα ερωτηματικό , βάλτε ότι νομίζετε με δικιά σας ευθύνη

λινκ για ιστορικό είναι τα ίδια τα ονόματα σε μπλέ

Spoiler

image.png.7eac72dbf59eede14970a28eb122713f.png

καμία σχέση φυσικά με μελλοντικές τιμές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, korakios είπε

πάμε πάλι ,

σε κυμαινόμενο δεν πας με δέσμευση όπως το zero δηλαδή .

Όντως η ελπέ έχει κάπως μεγάλο συντελεστή προσαύξησης , βάλε στο excel κιλοβατώρες και δες ποιο κυμαινόμενο χωρίς δέσμευση σε συμφέρει 

edit παίξε και με τιμές χοντρικής και δες τελικές προ ΦΠΑ& επιδοτήσεων 

καλα τα λες φιλε μου, αλλα ανοιξα το excel και καπως μπερδευτηκα, μπορει να με βοηθηση καπιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios το νυχτερινο της solar ειναι 0,342 , οχι 0,38

 

εντωμεταξυ εγω εχω μεινει στο πολυ προηγουμενο excel που συμπληρωνες μονο καταναλωσεις 4μηνου! Τωρα τα ψιλοεχω χασει και εγω με το ποια κενα πρεπει να συμπληρωσω στο νεο excel :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχε ερθει η "γνωστη" επιστολή της volterra 1/4, έδωσα μέτρηση προχθές Παρασκευή (8/4), σήμερα εμφανίστηκε λογαριασμός στο email με τις κανονικές τιμές ακόμα του προγράμματος (καμια αναπροσαρμογη, καμια αναφορα για αλλαγη τιμης στο λογαριασμο). Δεν τους ειχα "ενοχλησει" με καποιο τηλ. / email.
Τωρα γιατι στειλανε την επιστολη ενω η τιμη συνεχιζει να ειναι η ιδια αγνωστο....
 

Spoiler

image.png.fa54ca1a055350e538e303e97709e337.png

 

Spoiler

image.png.ec89f9218aa94b59c98b486f48f65d78.png

 

Επεξ/σία από rohas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

@korakios το νυχτερινο της solar ειναι 0,342 , οχι 0,38

Και του Γ1Ν με βαση αυτο https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/g1n/

είναι 0,11 και 0.07  και οχι 0,07 και 0,05

Επεξ/σία από sheik
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, rohas είπε

Ειχε ερθει η "γνωστη" επιστολή της volterra 1/4, έδωσα μέτρηση προχθές Παρασκευή (8/4), σήμερα εμφανίστηκε λογαριασμός στο email με τις κανονικές τιμές ακόμα του προγράμματος (καμια αναπροσαρμογη, καμια αναφορα για αλλαγη τιμης στο λογαριασμο). Δεν τους ειχα "ενοχλησει" με καποιο τηλ. / email.
Τωρα γιατι στειλανε την επιστολη ενω η τιμη συνεχιζει να ειναι η ιδια αγνωστο....
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.fa54ca1a055350e538e303e97709e337.png

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.ec89f9218aa94b59c98b486f48f65d78.png

 

Παιδιά , διανύουμε πραγματικά δύσκολες εποχές και οι πάροχοι κρύβονται πίσω από κάθε λέξη σε κάθε επιστολή που στέλνουν , οπότε δώστε λίγο παραπάνω προσοχή και διαβάστε καθαρά.

Αναφέρουν ρητά , ότι η αλλαγή θα γίνει 30 ημερολογιακές ημέρες μετά την ειδοποίηση , μην νομίζεις ότι δεν θα σου βάλουν ρήτρα αφού περάσουν αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η επιστολή έκανε αναφορά πως άλλαζε η τιμή τιμολόγησης από 1/4.
Από τα λεγόμενά σου αρχίζω να αμφιβάλλω εάν λάβαμε όλοι την ίδια επιστολή 😆

 

Spoiler

image.png.dc3cd093e9d6e73d82348183800da70e.png

Μόλις τώρα, tomtsir είπε

Παιδιά , διανύουμε πραγματικά δύσκολες εποχές και οι πάροχοι κρύβονται πίσω από κάθε λέξη σε κάθε επιστολή που στέλνουν , οπότε δώστε λίγο παραπάνω προσοχή και διαβάστε καθαρά.

Αναφέρουν ρητά , ότι η αλλαγή θα γίνει 30 ημερολογιακές ημέρες μετά την ειδοποίηση , μην νομίζεις ότι δεν θα σου βάλουν ρήτρα αφού περάσουν αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fragos είπε

Και αυτό είναι που ονομάζουμε "πληρωμένη καταχώρηση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κωλοφαρδία μου ειναι απίστευτη. Είχα φύγει απο το παλιό συμβόλαιο της φυσικό αέριο με 0,055 λίγο πριν βάλουν την ρήτρα, μετά τον Σεπτέμβριο πηγα σε σταθερό της efa με 0.077 την τελευταία μέρα πριν το καταργήσουν και με την λήξη του εξαμήνου ενεργοποιηθηκα στην ΔΕΗ 9/4, μία μέρα πριν καταργήσουν το 1.18. Θα πάω να παιξω κανα τζόκερ...

...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fragos είπε

Δεν φταίει μόνο το κράτος όταν ο πολίτης δεν μπορεί να καταλάβει τι του λένε. Το zero το λέει πεντακάθαρα, "πληρώνεις βαση της χονδρεμπορικης τιμης". Αν η χονδρεμπορικη στα ύψη (όπως τώρα) στα ύψη και αυτά που θα πληρώσεις.

Ελπίζω το άρθρο να είναι τρολια αλλιώς δεν υπάρχει ελπίδα.

 

 

IMG_20220412_180828.jpg

Επεξ/σία από Giannis_Io
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγχωρέστε με αν γίνομαι κουραστικός ή έχει απαντηθεί ήδη απλά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αν με συμφέρει να πάω στην ΔΕΗ online ή να μείνω ως έχω στην Watt & Volt. Εχω ένα πρόγραμμα χωρίς δέσμευση αλλά με φθηνή κιλοβατώρα. ( έτσι μου είχαν πει όταν το έκανα). Έχω αυτήν την αναθεματισμένη ρήτρα αναπροσαρμογής όμως. Για να μην σας κουράζω και επαναλαμβάνεστε, μπορείτε βλέποντας τον λογαριασμό που σας δείχνω να μου πείτε αν συμφέρει η ΔΕΗ με αυτό το online ή το home enter? Πολύ απλοικα τα λέω, το ξέρω. Και προσπάθησα να παίξω με το excel αλλά δεν έχω ιδέα τι να κάνω. Οποιαδήποτε βοήθεια είναι αποδεκτή, όπως και οποιοδήποτε διαολόστελμα γιατί επαναλαμβάνεστε.

Screen Shot 2022-04-12 at 18.37.05 PM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,εκανα αλλαγη παροχου απο Προτεργια σε Δεη μετα το....κοστουμι που μου φορεσε η Προτεργια με το αρθρο 8.8.Ερωτηση.1...Επειδη ειχα συμβολαιο 12 μηνες ακομα θα πληρωσω 70 ευρω που εγραφε στο συμβολαιο μου η επειδη εχουν ενεργοποιησει την ρητρα αναπροσαρμοργης το γλυτωνω?

Ερωτηση 2 ..Ηδη εχω μεταφερθει στην Δεη και υπαρχει υπολοιπο πανω απο 1000ευρω....Αν δεν το πληρωσω με παει δικαστικως η μεταφερεται η οφειλη στο λογαριασμο της ΔΕΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις ειδα λογαριασμο ελπεδισον και εφαγα τεραστιο σοκ. Ακομα δεν εχω διαβασει το τοπικ, φανταζομαι θα αναφερεστε σε αυτο και εσεις. Εχω λοιπον μια χρεωση ρητρα αναπροσαρμογης 950 ευρο!!

27bf23653f88b0e3e224886565bd8303.png

dc551150692a7ccad250acca5e3305db.png

459cf0e1b5c3375e3d4a638ebaaef393.png

 

Πανε καλα οι ανθρωποι?? Εντωμεταξυ 20 δεκεμβρη με 10 γεναρη περιπου ημασταν κυπρο. Που να δουλευαν τα αιρκοντισιον και τοτε. Το σπιτι εχει μονο αιρκοντισιον, λογικα δουλευουν συνεχεια. Αλλα περα απο αυτο η καταναλωση που λενε ειναι για εργοστασια, θα μας τρελανουν. 1 χιλιαρικο κοντα για ρητρα αναπροσαρμογης???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...