Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μου ηρθε σημερα το μηνυμα και εμενα απο watt and volt.

ημουν στο fixed 0.189 και ελεγε το μηνυμα οτι θα παραμεινω σε σταθερο προγραμμα. παιρνω τηλεφωνο να ρωτησω τιμες και μου λεει η κοπελα 0,39. με επιασαν τα γελια, ειλικρινα.

ΔΕΗ here i come...

 

edit: βλεπω οτι πολλοι αναφερετε να παμε σε καταστημα της ΔΕΗ για την αλλαγη. Λογω εργασιας ομως δυσκολα να καταφερω. Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω για το myhome online? (μικρες διαφορες βλεπω με το enter, εχω μια καλη καταναλωση 500kw/h το μηνα. αυτη τη στιγμη ψαχνω οτιδηποτε μην καταλειξω σε 0,40 τη kw/h)

Επεξ/σία από nikniknikniknik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, nikniknikniknik είπε

μου ηρθε σημερα το μηνυμα και εμενα απο watt and volt.

ημουν στο fixed 0.189 και ελεγε το μηνυμα οτι θα παραμεινω σε σταθερο προγραμμα. παιρνω τηλεφωνο να ρωτησω τιμες και μου λεει η κοπελα 0,39. με επιασαν τα γελια, ειλικρινα.

...αν συγκράτησες ονοματεπώνυμο, πμ να καλέσουμε και να ζητήσουμε να επικοινωνήσει η συγκεκριμένη μαζί μας και μόλις μας λέει κι εμάς "0,39" να σκάμε κι εμείς στα γέλια, να την τρελάνουμε :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, washcloud είπε

αυτά τα διασταυρώνουν και εμάς μας σταυρώνουν

(έφυγες για ΔΕΗ Εντερ σε κατάστημα)*

*με εξουσιοδότηση από τον φάδερ

Καλά εκεί πάει η φάση κατά πάσα πιθανότητα. 

Αλλα δεν θα μπορούσα να γυρίσω το ρεύμα (όχι το ρολοι) στο όνομα μου μιας και εγώ δηλώνω ότι μένω εδω και να παίρνω την επιδότηση; 

Εξετάζω όλα τα σενάρια γιαυτό ρωτάω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Αλλα δεν θα μπορούσα να γυρίσω το ρεύμα (όχι το ρολοι) στο όνομα μου μιας και εγώ δηλώνω ότι μένω εδω και να παίρνω την επιδότηση; 

ναι αλλά αλλάζεις πρόγραμμα με αλλαγή ονόματος

εσύ στείλε για αρχή email , το πόσταρα και αλλού μην το κάνεις copy-paste, απλά να καταλάβεις το περιεχόμενο

Spoiler

Καλησπέρα σας,

σήμερα έλαβα επιστολή (χωρίς ημερομηνία) για την αλλαγή όρων (απο σταθερό σε πρόγραμμα με ρήτρα)

η ημερομηνία που αναφέρετε για την αλλαγή είναι και η σημερινή

Παρακαλώ όπως τηρείσετε τον Κώδικα Προμήθειας Ενέργειας για την εφαρμογή της αλλαγής 60 μέρες μετά

Σε περίπτωση δε που αρνείστε για οποιαδήποτε αιτιολογία θα ήθελα άμεσα να με ενημερώσετε , ωστε να προβώ σε καταγγελία στη ΡΑΕ , η οποία θα αποφασίσει αν είναι νόμιμη ή παράνομη η διαδικασία που ακολουθήσατε , αν και ήδη έχει πάρει θέση πάνω σε αυτό

https://www.rae.gr/%CE%BC%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF/28492/

 

Ευχαριστώ,

XXXXXX XXXXXXXX

ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΑΡΟΧΗΣ
XXXXXXX

ΑΦΜ XXXXXXX

 

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι αλλά αλλάζεις πρόγραμμα με αλλαγή ονόματος

εσύ στείλε για αρχή email , το πόσταρα και αλλού μην το κάνεις copy-paste, απλά να καταλάβεις το περιεχόμενο

  Απόκρυψη περιεχομένων

Καλησπέρα σας,

σήμερα έλαβα επιστολή (χωρίς ημερομηνία) για την αλλαγή όρων (απο σταθερό σε πρόγραμμα με ρήτρα)

η ημερομηνία που αναφέρετε για την αλλαγή είναι και η σημερινή

Παρακαλώ όπως τηρείσετε τον Κώδικα Προμήθειας Ενέργειας για την εφαρμογή της αλλαγής 60 μέρες μετά

Σε περίπτωση δε που αρνείστε για οποιαδήποτε αιτιολογία θα ήθελα άμεσα να με ενημερώσετε , ωστε να προβώ σε καταγγελία στη ΡΑΕ , η οποία θα αποφασίσει αν είναι νόμιμη ή παράνομη η διαδικασία που ακολουθήσατε , αν και ήδη έχει πάρει θέση πάνω σε αυτό

https://www.rae.gr/%CE%BC%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF/28492/

 

Ευχαριστώ,

XXXXXX XXXXXXXX

ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΑΡΟΧΗΣ
XXXXXXX

ΑΦΜ XXXXXXX

 

 

Γιατί λες να προλαβανε να με  βάλουν στο ρητροπρόγραμμα τους; λόγω καθυστέρησης των ΕΛΤΑ; 

Τι προθεσμία δίνουν δεν αναφέρουν πάντως. 

Τονίζουν πάντως ότι μπορείς να καταγγειλεις τη σύμβαση και να φύγεις αζημιως αλλά ούτως ή άλλως το πρόγραμμα μου δεν έχει πέναλτι αποχώρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Τι προθεσμία δίνουν δεν αναφέρουν πάντως. 

γιατί έδωσαν ? εμένα και πιστεύω και σε εσένα στη σ.4 γράφει απο 1η Απριλίου 2022 αλλάζει , γιαυτό και έστειλα ότι έστειλα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στην σελίδα 1350 και συνεχίζω να πηγαίνω προς τα πίσω. Το εξελ είναι αναλυτικό στην απεικόνιση ωστόσο κάπου το χάνω και θα ήθελα την βοήθειά σας.

Έχω το nrg basic πρόγραμμα χωρίς συμβόλαιο και ρήτρα πρόωρης αποχώρησης με ΚΟΤΒ και ο τελευταιος εκκαθαριστικός λογαριασμος έχει τις εξής χρεώσεις:

Spoiler

image.png.37803cfd3046d77e3f1226959943c161.png

Στο excel βλέπω το εξής:

Spoiler

image.png.b3620562cce90ddab762ad8f108fbab0.png

Εφόσον όμως δεν έχει το excel το πρόγραμμά μου, δεν μπορώ να έχω απευθείας εικόνα στις τιμές εαν είμαι κόκκινος ή οχι. 

Αυτό που σκέφτηκα για να βρώ την πραγματική τιμή kwh είναι να προσθέσω την κανονική τιμή + την αναπροσαρμογή και μετά να διαιρέσω με την ποσότητα των kwh. Εμένα βγαίνει  0.168€/kwh.

Το υπολογίζω σωστά;

Πιστεύετε οτι είμαι σε καλή τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, korakios είπε

γιατί έδωσαν ? εμένα και πιστεύω και σε εσένα στη σ.4 γράφει απο 1η Απριλίου 2022 αλλάζει , γιαυτό και έστειλα ότι έστειλα

Απο 1η Απριλίου; 

Εγώ έστειλα μετρήσεις στις 2 και μου ήρθε κανονικά λογαριασμός με το παλιό πρόγραμμα. 

Την επιστολή δε την έλαβα χθες για την ακρίβεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, wasd είπε

Εφόσον όμως δεν έχει το excel το πρόγραμμά μου, δεν μπορώ να έχω απευθείας εικόνα στις τιμές εαν είμαι κόκκινος ή οχι. 

το πρώτο φύλλο είναι μόνο για σταθερά προγράμματα

πρακτικά είσαι στο 2ο φύλλο με τα ρητροπρογράμματα, εκεί όμως μπορείς να κάνεις σύγκριση μόνο μεταξύ τους* , αλλά ούτε ΚΟΤ έχω , ούτε το πρόγραμμα που έχεις . Θα μπορούσες να αλλάξεις το nrg smart με τιμές κιλοβατώρας και πάγιου του basic ωστε να πάρεις μια συγκριτική ιδέα με άλλα κυμαινόμενα , αλλά επειδή στο ΚΟΤ η έκπτωση μπαίνει πριν την έκπτωση συνέπειας αλλάζει το τοπίο

*για σύγκριση σταθερού vs κυμαινόμενου δες το 4ο φύλλο

7 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Την επιστολή δε την έλαβα χθες για την ακρίβεια. 

οκ , δες στο 4ο φύλλο τι γράφει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε κι εμένα σήμερα ραβασάκι από Βολτέρα, είχα (?) σταθερό πρόγραμμα.(και χωρίς πάγια χρέωση)

1 ώρα πριν, korakios είπε

εσύ στείλε για αρχή email , το πόσταρα και αλλού μην το κάνεις copy-paste, απλά να καταλάβεις το περιεχόμενο

Αύριο κιόλας, αφού πάρω ένα τηλέφωνο πρώτα.(αν τα καταφέρω)

Αν δεν καταφέρω κάτι και πρέπει να επιλέξω, τι κάνω; μένω ή φεύγω;

2022_04_06 8_59 μ.μ. Office Lens.jpg

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Doubt είπε

Αύριο κιόλας, αφού πάρω ένα τηλέφωνο πρώτα.(αν τα καταφέρω)

μην μπαίνεις σε κόπο , μόνο email

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Αν δεν καταφέρω κάτι και πρέπει να επιλέξω, τι κάνω; μένω ή φεύγω;

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Απρίλιος 2022)

και δες το excel για το πρόγραμμα της volterra συγκριτικά με άλλα κυμαινόμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

μην μπαίνεις σε κόπο , μόνο email

Καλά, θα το δω.

Κάτι που πρόσεξα μόλις τώρα, η χρέωση νυχτερινού είναι ακριβώς ίδια με την ημερήσια. Είναι νόμιμο αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα και edit το excel , έχει επιστροφή 1€ 😛 για ηλεκτρονικό λογαριασμό

Μόλις τώρα, Doubt είπε

Κάτι που πρόσεξα μόλις τώρα, η χρέωση νυχτερινού είναι ακριβώς ίδια με την ημερήσια. Είναι νόμιμο αυτό;

ναι , γιατί να μην είναι ? δεν προβλέπεται κάτι όσο γνωρίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

μην μπαίνεις σε κόπο , μόνο email

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Απρίλιος 2022)

και δες το excel για το πρόγραμμα της volterra συγκριτικά με άλλα κυμαινόμενα

Aν βάλεις και κυμαινόμενα επαγγελματικά στο excel, θα σου κάνω δώρο μια λαμπάδα για το Πάσχα...

44.jpg.d3e3ab01949efdb59cd52de82a82500c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aν βάλεις και κυμαινόμενα επαγγελματικά στο excel, θα σου κάνω δώρο μια λαμπάδα για το Πάσχα...

δεν είναι δύσκολο απο τη στιγμή που έχουν ίδιους συντελεστές και προσαύξηση με τα οικιακά

δηλαδή αν βάλεις στα οικιακά τιμές επαγγελματικών ,στο πεδίο "παραπλανητική ημέρας" , θα σου υπολογίσει αυτόματα την τελική τιμή κιλοβατώρας . Το "Πραγματική ημέρας" ειναι προ επιδοτησεων

κλασσικά βέβαια μαντευεις ΤΕΑ (270 ήταν το Μαρτιο) και βάλε μηδεν το συντελεστή (απο 15%)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...