Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, washcloud είπε

...μήπως τελικά όντως σου είπε 1,16 :-D ?

(...μιας και μιλάμε για εταιρία που προ 3μηνου και για διάρκεια ενός μηνός, το σταθερό της το διατιμούσε στα,,,0,50....Τίποτα δεν το 'χουν δηλαδή...)

1,16 με συνέπεια ή χωρίς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, iliata2410 είπε

Καλημέρα σας. Εγώ έχω τους 3 τελευταίους λογαριασμους στο Google drive. Σε μορφή pdf νομίζω είναι. Το θέμα είναι για να ανέβουν εδώ δεν γνωριζω τι πρέπει να κάνω. Αν αυτούς τους 3 τους βάλω σε ενα ζιπ αρχείο θα ήταν καλύτερα για να ανέβουν εδώ; Σε κάθε περίπτωση δεν ξέρω την διαδικασία. 

Ιδανικά τα κατεβάζεις σε υπολογιστή και με drag & drop (επιλογή με ποντίκι και κράτημα του αριστερού και σύρσιμο του ποντικιού) τα ρίχνεις στο πεδίο που πληκτρολογείς - το αναφέρει κι όλα : σύρετε αρχεία ή επιλέξτε τα (πατώντας στο "επιλέξτε αρχεία").

43 λεπτά πριν, kirileman είπε

1,16 με συνέπεια ή χωρίς;

...ποια συνέπεια...την άλλη βδομάδα παίζει να το πάνε στο 1,66 (τυχαίο νούμερο :-D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, batman_gardiki είπε
Καλημέρα.
Με πήρε η ζενίθ και μου προτείνει...
 
ΡΕΎΜΑ:
Τιμή συμβολαίου 0,054€ kwh αν είμαι συνεπής, αλλιώς 0,098€. (τρέχουσα τιμή Μαρτίου 0,111€/kwh λέει)
πάγιο 5,5€ τον μήνα
50€ δώρο κάθε 13ο μήνα
50€ έξοδα εγγύησης
0€ εγγύηση αν βάλω πάγια εντολή
 
Πώς σας φαίνεται;;; Τι πρέπει να προσέξω;;

...το αν έχεις δηλώσει το σπίτι ως κύρια κατοικία στην περσινή φορολογική, το να μην ξεπερνάς τις 300kWh/μήνα*, και φυσικά το ότι είναι 24μηνης δέσμευσης.

Σε ποιον πάροχο και σε ποιο πρόγραμμά του είσαι τώρα; Στο Γ1 της ΔΕΗ με συνέπεια πληρώνεται λίγο πιο πάνω η κιλοβατώρα (0,072), άρα στις 300kwh/μήνα 5€ παραπάνω, όμως η Ζενιθ έχει και 5€ παραπάνω μηνιαίο πάγιο, άρα στα ίδια. Η όποια διαφορά είναι στο "δώρο" της μιας φοράς (την επόμενη πρέπει να ανανενώσεις για να τα πάρεις) για την διάρκεια του συμβολαίου, δηλαδή,,,2€ τον μήνα λιγότερα στην Ζενίθ. Κι όλο αυτό με κόστος του να δεσμευτείς για 2 ολόκληρα χρόνια, σε ένα περιβάλλον ασταθές, που δεν ξέρεις αν τον επόμενο μήνα θα έχει επιδοτήσεις και πόσο. Ε από εμένα είναι μεταξάδικο "ΟΧΙ".

Ο μοναδικός ουσιαστικός λόγος να επιλέξει κανείς Ζενίθ έναντι Γ1 ΔΕΗ (που δεν έχει δέσμευση), είναι να είναι ήδη Ζενίθ σε παλιό πρόγραμμα, να το καταργούν, να έχει περάσει το διάστημα που μπορούσε να φύγει χωρίς ποινή, και η ποινή να είναι τύπου πχ 100άρικο και πάνω.

*αλλιώς αυζητητί ΔΕΗ Εντερ+

1 ώρα πριν, korakios είπε

αυτό έκανε , φαίνονται καθαρά τώρα

...? Μήπως τον μπέρδεψες με τον Βασίλη που του γκρίνιαξα για την ποιότητα της ανάλυσης;  Άλλος είναι αυτός και δεν βλέπω να έχει ανεβάσει λογαριασμούς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

  

5 λεπτά πριν, washcloud είπε

..? Μήπως τον μπέρδεψες με τον Βασίλη που του γκρίνιαξα για την ποιότητα της ανάλυσης;  Άλλος είναι αυτός και δεν βλέπω να έχει ανεβάσει λογαριασμούς

ναι , ούτε που το είδα το άλλο το ποστ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2022 στις 1:21 ΜΜ, washcloud είπε

Αν υπάρχει ένα "μανίκι" με το Έντερ της ΔΕΗ, είναι ότι θέλουν με την υπογραφή και 100€ εγγύηση

Στους ΚΟΤ είναι 20€ η εγγύηση (αν και εφόσον στον τελευταίο λογαριασμό που υποχρεούσε να υποβάλεις, συμπεριλαμβάνει ΚΟΤ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vasilis70 είπε

Τα ξαναστέλνω.

Ευχαριστώ πολύ!

...να 'σαι καλά Βασίλη - δεν εννοούσα πάντως να κάνεις εκ νέου τον κόπο : τα σημαντικά φαινόντουσαν ήδη, περισσότερο το είπα σαν κατόπιν εορτής γενική συμβουλή προς άπαντες. Όχι ότι έκανες άσχημα που τους ανέβασες πάντως.

Δεν έχω παρ' ολ' αυτά κάτι διαφορετικό να πω από χτες : κάνε αυτά που σε συμβούλευσα κι εγώ κι οι άλλοι. Διάβασμα, επικοινωνία με Βατ, κι αν η εξήγησή τους δεν σε καλύπτει (για την ύπαρξη ρήτρας αναπροσαρμογής στον έναντι αλλά απουσία επιδότησης και για τις 185 κιλοβατώρες μιας μέρας στον τελικό, κι έρχεσαι και μας λες τί ειπώθηκε). 

Σε γενικές γραμμές, θα πρέπει πάντως να πληρώσεις τον τελικό (έστω και διορθωμένο), καθώς το γεγονός ότι έχεις μεταβεί ΔΕΗ δεν επηρρεάζει το ότι για ανεξόφλητο χρέος μπορούν να ζητήσει η Βατ από τον ΔΕΔΔΗΕ να σου κόψει το ρεύμα. Έχε το υπ' όψη (θα σε ειδοποιήσουν αν είναι να στείλουν εντολή διακοπής πάντως). Αν δυσκολεύεσαι, ζήτα τους διακανονισμό, που να περιλαμβάνει και τυχόν διορθώσεις στον τελικό.

Δυστυχώς παρέμεινες το πιο ζόρικο διάστημα στην Βατ και στις χρεώσεις της - αν είχες φύγει έστω και Δεκέμβρη θα είχες γλυτώσει αρκετά...

Ξαναλέω να δεις το λινκ που σε ειχε παραπέμψει ο korakios, αν θες να μπεις σε περαιτέρω διαδικασία αμφισβήτησης των ποσών αναπροσαρμογής, κάτι που ΑΝ αποδώσει κάτι, θα είναι σε βάθος χρόνου και θα υποχρεωθούν να επιστρέψουν ποσά καιρό μετά (6μηνο και,,,βάλε και ΑΝ) που θα ΕΧΕΙΣ πληρώσει. Δυστυχώς έτσι πάει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στην elpedison με 0,089 σταθερό 

το οποίο έληξε και με πάει πάλι στο 0,089 αλλά όχι το fixed

1. με συμφέρει να πάω στην ΔΕΗ σε σταθερό με 0,17 ή σε κάποιο άλλο με ρήτρα με χαμηλότερη τιμή κιλοβατώρας?

Αυτό το 4μηνο είχα 5.500 kw και μου ήρθε 1.000 ο λογαριασμός 

2. πόσο θα πλήρωνα αν ήμουν πχ σε κάποιον άλλο παροχο με φτηνότερη τιμή κιλοβατώρας αλλά πλήρωνα και την ρήτρα 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά, είδα σε προηγούμενα παρόμοια περιστατικά και σήμερα διάβασα εδώ το εξής. Απ' ότι φαίνεται είναι γενικευμένο το φαινόμενο πλέον.

Αναφορά σε κείμενο

Μεταφέρουμε εδώ αυτό από τον Δήκτη της κυριακάτικης Καθημερινής:

Σωρηδόν και μονομερώς, πάροχοι ηλεκτρικής ενέργειας αλλάζουν τα σταθερά τιμολόγια πελατών τους σε κυμαινόμενα με ρήτρα αναπροσαρμογής. Κι ενώ όταν προσπαθούν να προσελκύσουν πελάτες γίνονται ενοχλητικοί, με συνεχή τηλεφωνήματα για τη «μεγάλη προσφορά μόνο για εσάς», όταν πρόκειται για μονομερή αλλαγή τιμολογίων επί τω δυσμενεστέρω, είναι ύποπτα… διακριτικοί.

Στις περισσότερες περιπτώσεις η ενημέρωση ότι σε 60 ημέρες θα αλλάξει η σύμβαση είναι προσεκτικά «κρυμμένη» στο τέλος του λογαριασμού με πολύ ψιλά γράμματα. Συνήθως οι πελάτες τους το αντιλαμβάνονται όταν φτάσει ο πρώτος λογαριασμός με τη νέα τιμολόγηση. Άλλοι πάροχοι στέλνουν sms και παραπέμποντας σε κάποιο άρθρο –με εξίσου ψιλά γράμματα– της σύμβασης, ενημερώνουν ότι σε 30 ημέρες δεν μπορούν πλέον να σου προσφέρουν αυτό που συμφωνήσατε πριν από μερικούς μήνες.

Ισως έτσι εξηγείται γιατί ενώ έπρεπε από τον Δεκέμβριο να εφαρμόσουν τα νέα πιο διαφανή πρότυπα λογαριασμών και συμβάσεων, οι πάροχοι ζήτησαν και –δυστυχώς– πήραν από τη Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας παράταση για τον Μάρτιο. Και τώρα που έφτασε ο Μάρτιος, ζήτησαν νέα παράταση με το ίδιο επιχείρημα: δεν προλαβαίνουν, ισχυρίζονται, να προσαρμόσουν τα πληροφοριακά τους συστήματα. Εξαιρετικά βολικό για τους ίδιους, εξοργιστικά δυσάρεστο για τους καταναλωτές, υπέρ των οποίων υποτίθεται ότι λειτουργεί ο ανταγωνισμός, αλλά και οι ρυθμιστικές αρχές.

Επεξ/σία από louromanosjr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, neofitosgr είπε

Είμαι στην elpedison με 0,089 σταθερό 

το οποίο έληξε και με πάει πάλι στο 0,089 αλλά όχι το fixed

1. με συμφέρει να πάω στην ΔΕΗ σε σταθερό με 0,17 ή σε κάποιο άλλο με ρήτρα με χαμηλότερη τιμή κιλοβατώρας?

Αυτό το 4μηνο είχα 5.500 kw και μου ήρθε 1.000 ο λογαριασμός 

2. πόσο θα πλήρωνα αν ήμουν πχ σε κάποιον άλλο παροχο με φτηνότερη τιμή κιλοβατώρας αλλά πλήρωνα και την ρήτρα 

ευχαριστώ

διπλάσιο στην καλύτερη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, neofitosgr είπε

Είμαι στην elpedison με 0,089 σταθερό 

το οποίο έληξε και με πάει πάλι στο 0,089 αλλά όχι το fixed

1. με συμφέρει να πάω στην ΔΕΗ σε σταθερό με 0,17 ή σε κάποιο άλλο με ρήτρα με χαμηλότερη τιμή κιλοβατώρας?

Αυτό το 4μηνο είχα 5.500 kw και μου ήρθε 1.000 ο λογαριασμός 

2. πόσο θα πλήρωνα αν ήμουν πχ σε κάποιον άλλο παροχο με φτηνότερη τιμή κιλοβατώρας αλλά πλήρωνα και την ρήτρα 

ευχαριστώ

1. αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Μάρτιος 2022)

2. τετράμηνο δε βγαίνει . Ανα μήνα , δες μέση ΤΕΑ του μηνός 1-21 Μαρτίου στο λινκ της υπογραφής μου , κάνε το μαθηματικό τύπο του κυμαινόμενου προγράμματος  να δεις τελική κιλοβατώρας και πολλαπλασίασε με 5500/4

μετά αφαίρεσε επιδότηση Μαρτίου

3 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

ήσει Καλημέρα. Για την αποχώρηση απο την W&V μου ζητήθηκε επίσης και η συμπλήρωση αυτής της δήλωσης:

Application-for-Supply-Contract-Termination-2018.pdf 74 kB · 10 downloads

όχι , δε θα τη συμπληρώσεις , θα τους γραπτώς πεις οτι την καταγγελία θα την κάνει ο νέος πάροχος που εξουσιοδοτείς και θα εκπροσωπεί την παροχή σου , όπως ορίζει και η νομοθεσία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της Volton τα πακέτα λογικά καταργήθηκαν , τα λινκ στο excel δουλεύουν , αλλά έχει φύγει στη λίστα με τα προγράμματα απο το site . Επειδή για επαγγελματικό  συμφέρουν τα αφήνω στο excel μήπως και δέχονται ακόμα

 

Σε άλλα νέα κάτι κινείται (επιτέλους) απο ΡΑΕ

https://www.rae.gr/μη-κατηγοριοποιημένο/28492/

το ζουμί είναι οτι οι υποσημειώσεις στους λογαριασμούς , ή οι ειδοποιήσεις στο site(!) , για αλλαγές όρων και τιμολόγησης θεωρούνται άκυρες και παράνομες και παραμένει η ατομική επιστολή ως τρόπος ενημέρωσης εκτός αν ο πελάτης έχει ρητά συμφωνήσει κάτι άλλο

Επίσης αναγνωρίζει την όποια (τεράστια) καθυστέρηση κάνοντας λόγο για την υποστελέχωση , πάντως δεσμεύεται οτι θα υπάρχουν κυρώσεις

 

ΥΓ. Επειδή το θέμα (όποιος το παρακολουθεί) , κλειδώνει συχνά-πυκνά , με το που δείτε ποστ "επικίνδυνο" , κάντε άμεσα αναφορά

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία απορία για την Volton. Σήμερα ρώτησα για το πρόγραμμα Fixed πακέτο ισχύει κανονικά, χωρίς ρήτρα και με τιμές αερίου. Έχω κλιματισμό με κανάλια θέρμανση-ψύξη στο σπίτι και δεν πέφτει κάτω από 1300€ το χρόνο ποτέ. Τώρα είμαι στην Ήρων και μου ήρθε κεραμίδα.  Σκέφτηκα πως μέχρι να πάρω απάντηση (τους έστειλα email με το έντυπο, όπως περιγράφεις) θα χρεωκοπήσω! 

ρεύμα_ηρων_03_2022.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, smooth είπε

Μία απορία για την Volton. Σήμερα ρώτησα για το πρόγραμμα Fixed πακέτο ισχύει κανονικά,

λες για τα προπληρωμένα πακέτα ?

21 λεπτά πριν, smooth είπε

Τώρα είμαι στην Ήρων και μου ήρθε κεραμίδα.  Σκέφτηκα πως μέχρι να πάρω απάντηση (τους έστειλα email με το έντυπο, όπως περιγράφεις) θα χρεωκοπήσω! 

το up! δε νομίζω να έχει ρήτρα αποχώρησης και να είχε θα έφευγα πριν τις 10 εργάσιμες

υπόψιν η ρήτρα αναπροσαρμογής για Μάρτιο θα είναι στα ύψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...