Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, gkioulbakses είπε

τέλος, κάπου σε ένα άρθρο που δεν μπορώ να το βρω τώρα έλεγε ότι ένας πολίτης έκανε καταγγελία για υπέρογκες χρεώσεις των Δημοτικών Τελών κλπ, κάτι που επιβεβαίωσε και ο Δήμος (Αθηναίων σε αυτή την περίπτωση)

συμπερασματικά :: προσοχή να κάνετε επιβεβαίωσεις στις χρεώσεις, αλλά και τις πιστώσεις

σχετικά με την περίπτωση άρθρα:

https://www.capital.gr/epikairotita/3618486/dimos-athinaion-minusi-kata-pantos-upeuthunou-gia-kapelo-stis-xreoseis-dimotikon-telon-apo-idiotiki-etaireia-ilektrikis-energeias

https://www.news247.gr/epixeiriseis/ken-techniko-sfalma-oi-chreoseis-sta-dimotika-teli.9549799.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

Εγώ αλλαξα σπίτι ενοίκιο , αν βάλω ρεύμα με ρήτρες πχ θα φαίνεται ότι είναι η κύρια κατοικία μου?

για αυτό λογιστής θα σου απαντήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

για αυτό λογιστής θα σου απαντήσει

Επίσης αν μπω σε κάποιο πρόγραμμα ελπεντισον πχ , μετά από πόσο καιρό μπορώ να φύγω και να πάω ΔΕΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

Επίσης αν μπω σε κάποιο πρόγραμμα ελπεντισον πχ , μετά από πόσο καιρό μπορώ να φύγω και να πάω ΔΕΗ?

αν μπεις σε ρητροπρόγραμμα πας απαραίτητα χωρίς δέσμευση (δες το excel)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Razor_7 είπε

Είναι κάποιος εδώ μέσα που είναι για τουλάχιστον ένα 8μηνο στη ΔΕΗ και να παρατήρησε αλλαγή στη χρέωση ανά kWh; Αναφέρομαι στα προγράμματα myhome Enter (online/plus).

σε λάθος νήμα πόσταρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός, μεταφέρω στο σωστό.

Ontopic, από την εμπειρία μου με τους εναλλακτικούς και με την προϋπόθεση της πάγιας εντολής, θεωρώ καλύτερο την προτέργια μέχρι στιγμής και συγκεκριμένα το πρόγραμμα MVP. Γενικά και με το support τους όταν χρειάστηκε ευχαριστημένος είμαι αλλά και όταν υπήρξε μια φορά θέμα λύθηκε στον επόμενο λογαριασμό με αντιλογισμό. Θα ήθελα βέβαια μεγαλύτερο άνω όριο στην ΤΕΣ, αλλά whatever. Όσο και να έψαξα δε βρήκα κάτι καλύτερο από 0,055 και 0,039 (ημέρα/νύχτα).

   
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Razor_7 είπε

Ontopic, από την εμπειρία μου με τους εναλλακτικούς και με την προϋπόθεση της πάγιας εντολής, θεωρώ καλύτερο την προτέργια μέχρι στιγμής και συγκεκριμένα το πρόγραμμα MVP. Γενικά και με το support τους όταν χρειάστηκε ευχαριστημένος είμαι αλλά και όταν υπήρξε μια φορά θέμα λύθηκε στον επόμενο λογαριασμό με αντιλογισμό. Θα ήθελα βέβαια μεγαλύτερο άνω όριο στην ΤΕΣ, αλλά whatever. Όσο και να έψαξα δε βρήκα κάτι καλύτερο από 0,055 και 0,039 (ημέρα/νύχτα).

ελάχιστες οι διαφορές ,στα 0,30 είναι όλες περίπου με απόκλιση +- 0,02  (πλέον 0,40+)  δες το excel και φυσικά αν πας σε κυμαινόμενο (αφού πιστεύεις οτι σε συμφέρει) απαραίτητα χωρίς δέσμευση

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έβαλα στο excel τιμές κυμαινόμενων με δεδομένα 1-15 Μαρτίου

οι τελικές τιμές κιλοβατώρας (μαζί με ρήτρα ) είναι 0,39 με 0,44 €/kw

__________________________________________________________________________

κρατική επιδότηση (πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης ΤΕΜ) :

  Απόκρυψη περιεχομένων

2021

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ  | 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε | 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ | 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw (απο Σεπ μέχρι Δεκ)
μέχρι 300kw/μήνα

για 2022 μόνο για κύρια κατοικία ( και τέλος η επιδότηση για τα σταθερά )

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ
Φεβ : 0,15€/kw<150kw/μήνα και 0,11€/kw 150kw έως 300kw , 0,17€/kw για ΚΟΤ
Μάρ : 0,15€/kw<150kw/μήνα και 0,11€/kw 150kw έως 300kw , 0,17€/kw για ΚΟΤ

Απρ : 0,27€/kw<150kw/μήνα και 0,21€/kw 150kw έως 300kw , 0,29€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

 

Επομένως για κατανάλωση <300kw/μήνα παραμένει κάποιος σε κυμαινόμενο απο τη στιγμή που τον καλύπτουν οι επιδοτήσεις

με εξαίρεση προγράμματα που δεν λαμβάνουν χοντρική προηγούμενου μήνα αλλά του τρέχων μήνα , όπου το Μάρτιο θα έρθει φουσκωμένος  ο λογαριασμός

Επεξ/σία από korakios
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Είμαι από 16/2/2021 στην elpedison με electricyhome day FIXED, και σημερα μου ρθε λογαριασμος που μεσα μου χουν βγαλει το fixed, και μου χουν κανει και μια εκπτωση 50 ευρω λέει λόγω διετούς ανανέωσης. Εγώ από τη μεριά μου δεν έκανα καμμία ανανέωση, ενώ και από το συμβόλαιο από ότι καταλαβαίνω η αρχική του διάρκεια είναι 2 έτη και από κει και ύστερα οι ανανεώσεις είναι ετήσιες:

9. Διάρκεια – Ανανέωση
9.1. Η παρούσα σύμβαση τίθεται σε ισχύ την ημερομηνία υπογραφής της και λύεται σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 10 της παρούσης.
9.2. Η αρχική διάρκεια της παρούσης συμφωνείται σε δύο (2) έτη («Αρχική Διάρχεια»), αρχόμενη από την ημερομηνία έναρξης της προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας από τον Προμηθευτή, εκτός εάν ορίζεται διαφορετικά στους Ειδικούς Όρους της παρούσας. Ως ημερομηνία έναρξης προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας νοείται η ημέρα έναρξης ισχύος της Δήλωσης Εκπροσώπησης Μετρητή Φορτίου, όπως αυτή καθορίζεται από τον αρμόδιο Διαχειριστή, σύμφωνα με το άρθρο 42 ΚΠΗΕ.
9.3. Η παρούσα θα ανανεώνεται αυτόματα για χρονικό διάστημα ενός (1) έτους κάθε φορά («Διάρκεια Ανανέωσης»), εκτός εάν δεκαπέντε (15) ημέρες πριν τη λήξη της Αρχικής Διάρκειας ή της εκάστοτε Διάρκειας Ανανέωσης ένα από τα συμβαλλόμενα μέρη δηλώσει με έγγραφη επιστολή, κοινοποιούμενη στο αντισυμβαλλόμενο μέρος, ότι δεν επιθυμεί την ανανέωση της σύμβασης. Στην περίπτωση αυτόματης ανανέωσης της παρούσας θα εφαρμόζεται το εκάστοτε προϊόν του Προμηθευτή που θα είναι σε ισχύ κατά την πρώτη ημέρα της Διάρκειας Ανανέωσης, το οποίο θα είναι δημοσιευμένο στην ιστοσελίδα του Προμηθευτή www.elpedison.gr («Ιστοσελίδα»), γεγονός που θα επάγεται αυτομάτως αντίστοιχη τροποποίηση της παρούσας.

Επομένως γιατί μου κάναν ανανέωση χωρίς καμμία ενημέρωση μετά από ένα έτος? Τώρα τι μπορώ να κάνω εγώ? Να φύγω από την Elpedison για σταθερό στη ΔΕΗ? Από το excel καταλαβαίνω σωστά ότι το πιο συμφέρον σήμερα είναι το ΔΕΗ my home online για 1250kwh το τετράμηνο (δεν τις ξεπερνάω)?

Η διαδικασία τώρα για να φύγω ποια πρέπει να είναι για να μην πληρώσω κάποια ρήτρα στην elpedison αφού μου ανανέωσαν το συμβόλαιο? Αρκεί να πάω στη ΔΕΗ ή θα πρέπει να μπλέξω πρώτα με την Elpedison με τιποτα καταγγελίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marchatz είπε

σημερα μου ρθε λογαριασμος που μεσα μου χουν βγαλει το fixed, και μου χουν κανει και μια εκπτωση 50 ευρω λέει λόγω διετούς ανανέωσης.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=59112697

https://www.insomnia.gr/forums/topic/771310-καταχρηστική-ανανέωση-συμβολαίου-από-elpedison/#comments

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marchatz είπε

Καλησπέρα σας,

Είμαι από 16/2/2021 στην elpedison με electricyhome day FIXED, και σημερα μου ρθε λογαριασμος που μεσα μου χουν βγαλει το fixed, και μου χουν κανει και μια εκπτωση 50 ευρω λέει λόγω διετούς ανανέωσης. Εγώ από τη μεριά μου δεν έκανα καμμία ανανέωση, ενώ και από το συμβόλαιο από ότι καταλαβαίνω η αρχική του διάρκεια είναι 2 έτη και από κει και ύστερα οι ανανεώσεις είναι ετήσιες:

9. Διάρκεια – Ανανέωση
9.1. Η παρούσα σύμβαση τίθεται σε ισχύ την ημερομηνία υπογραφής της και λύεται σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 10 της παρούσης.
9.2. Η αρχική διάρκεια της παρούσης συμφωνείται σε δύο (2) έτη («Αρχική Διάρχεια»), αρχόμενη από την ημερομηνία έναρξης της προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας από τον Προμηθευτή, εκτός εάν ορίζεται διαφορετικά στους Ειδικούς Όρους της παρούσας. Ως ημερομηνία έναρξης προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας νοείται η ημέρα έναρξης ισχύος της Δήλωσης Εκπροσώπησης Μετρητή Φορτίου, όπως αυτή καθορίζεται από τον αρμόδιο Διαχειριστή, σύμφωνα με το άρθρο 42 ΚΠΗΕ.
9.3. Η παρούσα θα ανανεώνεται αυτόματα για χρονικό διάστημα ενός (1) έτους κάθε φορά («Διάρκεια Ανανέωσης»), εκτός εάν δεκαπέντε (15) ημέρες πριν τη λήξη της Αρχικής Διάρκειας ή της εκάστοτε Διάρκειας Ανανέωσης ένα από τα συμβαλλόμενα μέρη δηλώσει με έγγραφη επιστολή, κοινοποιούμενη στο αντισυμβαλλόμενο μέρος, ότι δεν επιθυμεί την ανανέωση της σύμβασης. Στην περίπτωση αυτόματης ανανέωσης της παρούσας θα εφαρμόζεται το εκάστοτε προϊόν του Προμηθευτή που θα είναι σε ισχύ κατά την πρώτη ημέρα της Διάρκειας Ανανέωσης, το οποίο θα είναι δημοσιευμένο στην ιστοσελίδα του Προμηθευτή www.elpedison.gr («Ιστοσελίδα»), γεγονός που θα επάγεται αυτομάτως αντίστοιχη τροποποίηση της παρούσας.

Επομένως γιατί μου κάναν ανανέωση χωρίς καμμία ενημέρωση μετά από ένα έτος? Τώρα τι μπορώ να κάνω εγώ? Να φύγω από την Elpedison για σταθερό στη ΔΕΗ? Από το excel καταλαβαίνω σωστά ότι το πιο συμφέρον σήμερα είναι το ΔΕΗ my home online για 1250kwh το τετράμηνο (δεν τις ξεπερνάω)?

Η διαδικασία τώρα για να φύγω ποια πρέπει να είναι για να μην πληρώσω κάποια ρήτρα στην elpedison αφού μου ανανέωσαν το συμβόλαιο? Αρκεί να πάω στη ΔΕΗ ή θα πρέπει να μπλέξω πρώτα με την Elpedison με τιποτα καταγγελίες?

Είμαι στην ακριβώς ίδια κατάσταση. Σήμερα τους ρωτησα μεσωchat και μου είπαν ότι υπήρξε ενημέρωση σε προηγούμενο λογαριασμό για τη μεταφορά σε άλλο πρόγραμμα. Το κοίταξα και όντως ισχύει, αλλά ήταν γραμμένο κάτω κάτω στον λογαριασμό σε σημείο που ούτε πέφτει το μάτι σου.

Τελος πάντων, ενημέρωσα ότι δεν προτίθεμαι να παραμείνω και μου είπαν ότι μπορώ να φύγω κάνοντας αίτηση σε άλλον πάροχο και ταυτόχρονα επιστρέφοντας την έκπτωση των 50 Ευρώ.

Εκλεισα ραντεβού σε κατάστημα ΔΕΗ και αύριο κάνω αίτηση για enter+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gkioulbakses είπε

έχω Volterra και μου είπαν τηλεφωνικά, αφού ρώτησα, ότι αυτό θα γίνει

...μπορείς να πεις λίγο περισσότερα τί ακριβώς σου είπαν σχετικά με το ότι "θα γίνει"; Πχ δώσανε κάποια ημερομηνία, έστω και στο φλου; (ξερωγω "σύντομα", "τέλος του μήνα" κτλ). Ή ήταν "γενική κουβέντα" με απάντηση σε στυλ "έτσι όπως πάνε τα πράγματα, κάποια στιγμή θα γίνει"; Τους έχει τεσπα ενημερώσει η εταιρία για την γραμμή που είναι να κρατήσει;

Εν τω μεταξύ, είσαι με συμβόλαιο που έχει ακόμη συγκεκριμένη διάρκεια; Πχ 24 μηνο και είσαι στον 12ο μήνα; Ή είναι παλιότερο κι έχει γίνει αορίστου χωρίς συγκεκριμένη χρονική δέσμευση; Να υποθέσω ότι μιλάς για σταθερό (ή και σταθερ-ά, καθώς ανέφερες και της μητέρας σου); Αν ναι, σου είπαν ότι απλώς θ' ανεβάσουν τιμές, ή θα το καταργήσουν και θα μεταβείς (αν δεν θες να φύγεις αζημίως) σε ρητροπρόγραμμα;

6 ώρες πριν, dvlsakos είπε

Εγώ αλλαξα σπίτι ενοίκιο , αν βάλω ρεύμα με ρήτρες πχ θα φαίνεται ότι είναι η κύρια κατοικία μου?

Με την φορολογική σου δήλωση έχει να κάνει. Και αφού κοντεύουν να ανοίξουν οι δηλώσεις (για Μάρτη λέγανε άλλωστε), ή θα το δηλώσεις τότε και θα συνεννοηθείς με τον λογιστή σου ΜΗΠΩΣ ξέρει πώς θα το κάνει να φαίνεται στο σύστημά τους ότι αφορά σπίτι το '22 για να παίρνεις επιδότηση (...σιγά μην έχει ιδέα, λέω εγώ, αλλά ποτέ δεν ξέρεις), ή δεν θα το διακινδυνέψεις με τα κυμαινόμενα προγράμματα και θα πας σε σταθερό, όπου δεν σε νοιάζουν οι επιδοτήσεις (καθώς - για την ώρα - δεν επιδοτούνται).

Το θέμα όμως, εκτός από το να έχεις ρεύμα (που απ' ό,τι είπες μπήκες στο σπίτι και ρεύμα γιοκ), είναι να μην ξεπαραδιαστείς σε "λάθος πρόγραμμα". Εν τω μεταξύ, αν ο ιδιοκτήτης είναι,,,φυσικό πρόσωπο με το οποίο μπορείς να συνεννοηθείς (...), ΚΑΝΟΝΙΚΑ, αν είναι εντάξει, θα πρέπει να σου δώσει μια παράταση από την οποία θα πρέπει ν' αρχίσει να μετρά το ενοίκιο (ίσως και να κάνετε μέχρι και τροποποίηση του μισθωτηρίου), μέχρι να διευθετηθεί το ζήτημα του ρεύματος. Δεν είναι ακριβώς υποχρέωσή του, αλλά από κάτι τέτοια καταλαβαίνεις και τί ρόλο βαράει. Εκτός φυσικά κι αν όταν συμφωνούσατε, σου είχε ήδη δώσει μια περίοδο "χάριτος" για να μπεις στο σπίτι (ειδικά αν ήθελε κάποιο φτιάξιμο/καθάρισμα). Εσύ ξέρεις ήδη με τί άνθρωπο έχεις να κάνεις και "πόσο σας είναι,,,απαραίτητο" το συγκεκριμένο σπίτι (σε φάση "δεν μιλάω γιατί πού να πάω μετά") και θα κινηθείς ανάλογα (αν για παράδειγμα μιλάμε για "βασιλικά έξοδα" που χρειάζεται μια μετακόμιση, αναγκαστικά θα το πας σε "τουμπεκί mode"......).

Kάτι είχες πει ότι σου ζητήσανε προηγούμενο μισθωτήριο (το είχες γράψει και "προηγμένο" κι έσπασα το κεφάλι να καταλάβω τί εννοούσες :ρ) στην ΔΕΗ, δεν παίζει εύκολα να στο δώσει ο ιδιοκτήτης; Αν αυτό τους καλύπτει; Τεσπα, προφανώς θα είσαι "άνω-κάτω" και μόνο με την μετακόμιση και δουλειά ίσως και ποιος ξέρει και τί άλλα, ΑΛΛΑ προσπάθα να βγάλεις άκρη με την ΔΕΗ σε κατάστημα, να υπογράψεις εκεί για Εντερ+, να ξεμπερδεύεις πηγαίνοντας μάλιστα στο πιο συμφέρον σταθερό που υπάρχει,,,όσο υπάρχει ακόμα. 

Εκτός κι αν τα οικονομικά σου περιθώρια είναι τέτοια που σου δίνουν περιθώριο να προτιμήσεις να δώσεις προτεραιότητα στην ψυχική και σωματική σου υγεία, οπότε να πας αρχικά σε κάποιο ρητροπρόγραμμα από όσα δεν έχουν χρονική δέσμευση (3-4 είναι στο εξέλ του κοράκιου) (εγώ θα σου πω να κοιτάξεις και όποιο δεν έχει και εγγύηση μέσω πάγιας εντολής ή έστω έχει την χαμηλότερη), να βα΄λεις ρεύμα δηλαδή πρώτα που είναι το πιο ζόρικο θέμα για 'σένα,  και μετά ξαναδοκιμάζεις μετάβαση σε ΔΕΗ σε λίγο καιρό που θα έχεις "στρωθεί" στο νέο σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από μένα .Παρακαλώ τα φώτα σας,φιλος φουρναρης με γ21 με ρωτάει τι παίζει καλύτερο αυτή την στιγμή.Απο 600 πήγε 1500 τους τελευταίους μήνες μου είπε το ρεύμα του.Τι να κοιτάξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...