Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/2/2022 στις 10:11 ΠΜ, korakios είπε

Και φυσικά κρατάμε το θέμα χωρίς να βγαίνουμε εκτός μιας και υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για :

ΔΕΗ σταθερά προγράμματα, ΥΔΕ (πιστοποιητικό εγκατάστασης), νυχτερινό τιμολόγιο, κοινωνικό τιμολόγιο ΚΟΤ, φυσικό αέριο προγράμματα , κλιματιστικά κτλ και πάντα διαβάζουμε τις τελευταίες 10 τουλάχιστον σελίδες απο το τέλος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, vali είπε

Σίγουρα να κάνεις την αίτηση στη ΔΕΗ μέσα στον Μάρτιο γιατί πιθανόν θα πάρει αύξηση και το enter+. Μάλιστα τίποτα δεν αποκλείει να μπουν οι αυξήσεις νωρίτερα ή ακόμη και να καταργήσει τα σταθερά προγράμματα.Καμία φορά όποιος ψάχνει τα πολλά, χάνει και τα λίγα.

Δεν έχεις άδικο. Έτσι όπως χειροτερεύει η κατάσταση είναι πιθανό να καταργηθούν εντελώς τα σταθερά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, fragma είπε

Αν το εξάμηνο στην efa χωρίς ΟΤΣ λήγει 5 Απριλίου και η ειδοποίηση για τροποποίηση των όρων μου ήρθε 1η Μαρτίου, πότε είναι καλά να κάνω την αίτηση στην ΔΕΗ για να γλιτώσω την ρητρα αποχώρησης; 25 Μαρτίου προλαβαίνω ή πρέπει πιο νωρίς; Θέλω να τους ξεζούμισω με 0,077 όσο περισσότερο γινεται

Αν όμως παραμείνει το πρόγραμμα χωρίς ρήτρα προσαρμογής τότε δεν είναι καλύτερο το υφιστάμενο πρόγραμμα με σταθερή τιμή 0,16 λεπτά αυτή την περίοδο; Γιατί η ΔΕΗ βαράει σε ΟΤΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, vasilisx είπε

Αν όμως παραμείνει το πρόγραμμα χωρίς ρήτρα προσαρμογής τότε δεν είναι καλύτερο το υφιστάμενο πρόγραμμα με σταθερή τιμή 0,16 λεπτά αυτή την περίοδο; Γιατί η ΔΕΗ βαράει σε ΟΤΣ.

Υπάρχουν προγράμματα της ΔΕΗ χωρίς ΟΤΣ. Επίσης θα έχεις και πάγιο στα 14,9. Κάνε τους υπολογισμούς σου να δεις τι σε συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasilisx είπε

Αν όμως παραμείνει το πρόγραμμα χωρίς ρήτρα προσαρμογής τότε δεν είναι καλύτερο το υφιστάμενο πρόγραμμα με σταθερή τιμή 0,16 λεπτά αυτή την περίοδο; Γιατί η ΔΕΗ βαράει σε ΟΤΣ.

Καλημερα... Εχει προγραμματα χωρις ρητρα η ΔΕΗ...Και μαλιστα προς τα εκει παει τωρα ο κοσμος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giannis_Io είπε

Υπάρχουν προγράμματα της ΔΕΗ χωρίς ΟΤΣ. Επίσης θα έχεις και πάγιο στα 14,9. Κάνε τους υπολογισμούς σου να δεις τι σε συμφέρει.

Δεν είναι μόνο τα πάγια που γλιτώνεις, είναι το φτηνότερο νυχτερινό ρεύμα, έχει και 12μηνη αντι για 24 μηνη δέσμευση, έχεις και την ασφάλεια της ΔΕΗ με όλα αυτά που ακούγονται για λουκέτα στους μικρότερους πάροχους. Περάσανε ανεπιστρεπτί οι εποχές που έβρισκες συμφέρουσες λύσεις εκτός κρατικού μονοπωλίου. Γυρίσανε τα γίδια στο μαντρί :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, επειδή εχω χαθεί με τις εκατοντάδες απαντήσεις, εγω που έχω κατανάλωση ΔΕΗ γυρω στις 1100kwh/ 4μηνο με συμφέρει να κλειδώσω τιμή 0,18 χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής? Ευχαριστώ

 

 

Επεξ/σία από anastas11a
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, anastas11a είπε

Καλησπέρα, επειδή εχω χαθεί με τις εκατοντάδες απαντήσεις, εγω που έχω κατανάλωση ΔΕΗ γυρω στις 1100kwh/ 4μηνο με συμφέρει να κλειδώσω τιμή 0,18 χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής? Ευχαριστώ

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

υπόψιν οτι η χοντρική έχει εκτοξευτεί επομένως για ενναλακτικούς ίσως να ισχύουν άλλα kw/μήνα

για Γ1 θα εφαροστούν απο τον επόμενα μήνα οι νέες τιμές και δεν έχουν ανακοινωθεί οι επιδοτήσεις

όλα ρευστά

για σταθερά της ΔΕΗ στο άλλο θέμα

3 λεπτά πριν, anastas11a είπε

Καλησπέρα, επειδή εχω χαθεί με τις εκατοντάδες απαντήσεις,

ναι αλλά θα μπορούσες να διαβάσεις την καρφιτσωμένη ανάρτηση τέρμα πάνω

17 ώρες πριν, dimarv είπε

Έχει κανείς ιδέα για το πρόγραμμα του Ήρωνα το Ένα; Που επενδύεις σε φωτοβολταϊκά και σου κάνουν πρακτικά κάτι σαν το net metering αλλά χωρίς να σου ανήκουν πρακτικά τα φωτοβολταϊκά. Πρακτικά το κόστος είναι το μισό σε σχέση με το να έβαζες εσύ και γενικά sounds too good to be true.

λοιπόν ξαναέπαιξα με τα νούμερα του προγράμματος . Εντελώς συμπτωματικά , σαν κόστος (όχι κέρδος) το πρόγραμμα ισχυρίζεται οτι χρεώνει 0,0850293333334€/kw

το 0,085 τι μου θύμισε

άρα είμαι 99,99% σίγουρος οτι δεν υπολογίζει ρήτρα αναπροσαρμογής

όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά να πάρει γραπτή απάντηση για το ποια η χρέωση του ρεύματος (αν είναι και με ρήτρα φυσικά) και μετά τα υπόλοιπα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

υπόψιν οτι η χοντρική έχει εκτοξευτεί επομένως για ενναλακτικούς ίσως να ισχύουν άλλα kw/μήνα

για Γ1 θα εφαροστούν απο τον επόμενα μήνα οι νέες τιμές και δεν έχουν ανακοινωθεί οι επιδοτήσεις

όλα ρευστά

για σταθερά της ΔΕΗ στο άλλο θέμα

ναι αλλά θα μπορούσες να διαβάσεις την καρφιτσωμένη ανάρτηση τέρμα πάνω

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, διάβασα και το καρφιτσωμένο(χάθηκα στο excel) και καμιά δεκαριά σελίδες ακόμη,

βασικά αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν είδε κάποιος  διαφορά στο λογαριασμό με τα συγκεκριμένα προγράμματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, anastas11a είπε

βασικά αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν είδε κάποιος  διαφορά στο λογαριασμό με τα συγκεκριμένα προγράμματα..

με τα σταθερά είναι βέβαιο το τι κερδίζεις/χάνεις , δε χρειάζονται επιβεβεαώσεις

όσοι πρόλαβαν να κλείσουν σε παλιότερες καλύτερες τιμές, εννοείται γλύτωσαν αρκετά λεφτά

για την περίπτωσή σου ,όπως και πολλών άλλων , εξαρτάται πλέον απο το αν καλύπτει η επιδότηση τη ρήτρα αναπροσαρμογής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θελω να κανω καταγγελια συμβασης με τον ηρων. 

πανω στο χαρτι γραφει Α/Α συμβαση προμηθειας ΗΕ
και αριθμος παροχης

πανω στον λογαριασμο το 1ο ειναι το Α/Α λογαριασμοου που λεει και το 2ο αριθμος παροχης βαζω οτι γραφει ολα τα νουμερα σωστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dvlsakos είπε

ναι 

οκ, γιατί κάποιοι μπερδεύονται και αντί για αλλαγή πάροχου κινδυνεύουν να μείνουν χωρίς ρεύμα με την καταγγελία σύμβασης

12 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

πανω στον λογαριασμο το 1ο ειναι το Α/Α λογαριασμοου που λεει και το 2ο αριθμος παροχης βαζω οτι γραφει ολα τα νουμερα σωστα ?

ναι (νομίζω!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω παντως ενας που ειναι στον ΗΡΩΝ δεν εχει χρεωθει ρητρα και δινει λιγα. Πληρωνει καθε μηνα και δεν εχει μπει ρητρα αλλα εχει επιδοτηση. Οποτε δινει λιγοτερα και απο πριν.

image.png.7211554456678855589dfb412b5e2888.png

image.png.efdcb0c0c258d2202c3da389a993c3d3.png

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...