Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Christopher_B είπε

Βλεπω καλα οτι ειμαι πανω κατω στα ιδια ή υπολογιζω λαθος?

...εντελώς λάθος βλέπεις. Αν έχεις ebill account στην ΔΕΗ, μπες ΑΜΕΣΑ κι ενεργοποίησε το Enter+ (αν δεν έχεις, φτιάξε). Χάνεις πολλά στο Γ1 (αν είχες μέχρι 1.200kWh, κάτι θα γινόταν, αλλά εσύ έχεις υπερδιπλάσιες). Εκτός φυσικά κι αν πέφτεις ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ στην κατανάλωση το καλοκαίρι (800kWh ξερωγώ) - αλλά όπως εξελίσσονται τα πράγματα, καλύτερα να πας από τώρα σε σταθερό (το Εντερ+ που είπαμε) ούτως ή άλλως.

Kατά τ' άλλα : ΜΗΝ αφήσεις το θρεντ, να μπαίνεις τακτικά να ενημερώνεσαι (αν όχι καθημερινά, τουλάχιστον 1 τη βδομάδα), διαβάζοντας τις τελευταίες 5-10 σελίδες (ποστ που σου τραβάνε το μάτι). Και στον ελεύθερο χρόνο να διαβάζεις προς τα πίσω, φτάνοντας τουλάχιστον μέχρι Δεκέμβρη σε κάποια φάση, για να καταλάβεις περισσότερα (πχ πώς να χρησιμοποιείς το Excel) αναφορικά με το τί συμβαίνει ώστε να ξέρεις πώς να αντιδράσεις.

24 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καλα θα παει 600 ευρω η MW 

...καλά θα είναι να πάει ΜΟΝΟ 600...Έχουμε ακόμη δρόμο μπροστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ είχα στείλει όλα τα δικαιολογητικά στην nrg για το business fixed αλλά έκλεισαν το πρόγραμμα. 

Κάποια άποψη για το Voltron business smart 400; Φαίνεται αρκετά οικονομικό αν δεν το κλείσουν και αυτό η δεν βαρεσουν κανόνι.

Έχει κανείς ιδέα για το πρόγραμμα του Ήρωνα το Ένα; Που επενδύεις σε φωτοβολταϊκά και σου κάνουν πρακτικά κάτι σαν το net metering αλλά χωρίς να σου ανήκουν πρακτικά τα φωτοβολταϊκά. Πρακτικά το κόστος είναι το μισό σε σχέση με το να έβαζες εσύ και γενικά sounds too good to be true.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το εξάμηνο στην efa χωρίς ΟΤΣ λήγει 5 Απριλίου και η ειδοποίηση για τροποποίηση των όρων μου ήρθε 1η Μαρτίου, πότε είναι καλά να κάνω την αίτηση στην ΔΕΗ για να γλιτώσω την ρητρα αποχώρησης; 25 Μαρτίου προλαβαίνω ή πρέπει πιο νωρίς; Θέλω να τους ξεζούμισω με 0,077 όσο περισσότερο γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, washcloud είπε

Στην προηγούμενη σελίδα υπάρχουν ποστ σχετικά με αυτό που ρωτάς.

Τα είδα αλλά δεν λένε κάτι ιδιαίτερο. Είπαν ότι δεν τους συνέφερε με την κατανάλωση τους απλά.

Εγώ στο δικό μου παράδειγμα αν βάλω 4000€ για 5800kw το χρόνο μου βγαίνει το ρεύμα τζάμπα για 16-17 χρόνια. Αυτή τη στιγμή το ρεύμα μου μόνο θα είναι 1000€ στην καλύτερη το χρόνο οπότε σε 3-4 χρόνια γίνεται απόσβεση. Μπορείς να το πληρώσεις και μέσα σε 3 χρόνια οπότε δεν θα καταλάβω καν ότι υπάρχει με 120€ το μήνα πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fragma είπε

Αν το εξάμηνο στην efa χωρίς ΟΤΣ λήγει 5 Απριλίου και η ειδοποίηση για τροποποίηση των όρων μου ήρθε 1η Μαρτίου, πότε είναι καλά να κάνω την αίτηση στην ΔΕΗ για να γλιτώσω την ρητρα αποχώρησης; 25 Μαρτίου προλαβαίνω ή πρέπει πιο νωρίς; Θέλω να τους ξεζούμισω με 0,077 όσο περισσότερο γινεται

Αν ληγει το εξαμηνο που λες ληγει 5 Απριλιου νομιζω καλυτερα να κανεις αιτηση  στον νεο παροχο  αυτη την ημερομηνια για να μην σου πουν κατι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερωτηση,
στο xl στο φυλλο "οικιακα χωρις ρητρα" εχει 3 πεδια για να γραψεις την 4μηνιαια καταναλωση, να υποθεσω οτι Α και Β ειναι ΚΟΤ και στο Γ γραφεις εαν εχεις Γ1?

EDIT
Μαλλον βλακεια εγραψα, υποθετω 4μηνα ειναι και ενα θελεις να δεις για 1 4μηνο βαζεις απο 0 στο Α και Β και βαζει KW μονο στο Γ, σωστα το καταλαβαινω?
 

Επεξ/σία από Christopher_B
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, dimarv είπε

Έχει κανείς ιδέα για το πρόγραμμα του Ήρωνα το Ένα;

Η κατάσταση είναι εξαιρετικά ρευστή. Πιθανον θα ακουστούν κανόνια στην αγορά. Τι γίνεται στην περίπτωση που χρεοκοπήσει ο Ήρων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Σε λιγο δεν θα συμφερει να οδηγαμε δεν θα συμφερει να καιμε ρευμα δεν θα συμφερει γενικα τιποτα δεν υπαρχει κατι που δεν ανεβαινει τροφιμα καυσιμα ρευμα τα παντα ολα.

Ηδη δεν συμφερει κι αν συνεχιστει θα μιλαμε για τρελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, takoulou είπε

Θέλω να τους ξεζούμισω με 0,077 όσο περισσότερο γινεται

Σίγουρα να κάνεις την αίτηση στη ΔΕΗ μέσα στον Μάρτιο γιατί πιθανόν θα πάρει αύξηση και το enter+. Μάλιστα τίποτα δεν αποκλείει να μπουν οι αυξήσεις νωρίτερα ή ακόμη και να καταργήσει τα σταθερά προγράμματα.Καμία φορά όποιος ψάχνει τα πολλά, χάνει και τα λίγα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vali είπε

Η κατάσταση είναι εξαιρετικά ρευστή. Πιθανον θα ακουστούν κανόνια στην αγορά. Τι γίνεται στην περίπτωση που χρεοκοπήσει ο Ήρων;

Ναι αυτό είναι ένα θέμα σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimarv είπε

Πρακτικά το κόστος είναι το μισό σε σχέση με το να έβαζες εσύ και γενικά sounds too good to be true.

καθόλου περίεργο , μούφα είναι , κάνε τις πράξεις

και φυσικά δεσμεύεσαι και σε ακριβό ρεύμα του Ηρών , επομένως στα ψίχουλα απο το κέρδος βγάζεις και τη ζημιά λόγω ακριβότερου προγράμματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...