Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, xraxra είπε

Ωραια παω στο πρωτο φυλλο και βαζω 3 τετραμηνιαιες καταναλώσεις. Τι τιμές θα βάλω ομως σαν ημερα και σαν νυχτα?

θυμάμαι μου είπες έχεις το save40% με το fixed , δε σου ήρθε ειδοποίηση να φύγεις αζημίως επειδή καταργείται το fixed ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όποιο σε βολεύει, κοίτα το excel του κοράκιου. Και κοίτα τα διαφορετικά χαρακτηριστικά μεταξύ online ή enter.

Το θέμα ειναι οτι εχω το nrg fixed με 9,90 εως 1/3/2022. Και πρακτικά επειδή ειναι χειμώνας και εχω κάποιες καταναλώσεις σχετικά πιο υψηλές απο τον μεσο ορο μου, δεν συμφερει να εξαντλήσω το fixed ? (εφοσον σωστα υπολογίζω 9,90  τον μηνα δια κιλοβατωρες τον μήνα=η επιπλέον επιβάρυνση μου,ανα κιλοβατώρα)

Μόλις τώρα, korakios είπε

θυμάμαι μου είπες έχεις το save40% με το fixed , δε σου ήρθε ειδοποίηση να φύγεις αζημίως επειδή καταργείται το fixed ?

ειχα κάποια προσωπικά θέματα τοτε,και δεν έφυγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, xraxra είπε

Το θέμα ειναι οτι εχω το nrg fixed με 9,90 εως 1/3/2022. Και πρακτικά επειδή ειναι χειμώνας και εχω κάποιες καταναλώσεις σχετικά πιο υψηλές απο τον μεσο ορο μου, δεν συμφερει να εξαντλήσω το fixed ? (εφοσον σωστα υπολογίζω 9,90  τον μηνα δια κιλοβατωρες τον μήνα=η επιπλέον επιβάρυνση μου,ανα κιλοβατώρα)

ωραία , άσε το excel (και τυχών νυχτερινές αν έχεις) και πάρτο απλά

έστω Α οι συνολικές κιλοβατώρες του τετράμηνου

κάνε Α*€_kw_save40%+ (πάγιο+fixed)*4 + ρήτρα αποχώρησης

μετά κάνε

Α*(€_kw_ΔΕΗ_online)+ πάγιο*4 - 30€ δώρο

πόσο βγαίνουν ?

Επεξ/σία από korakios
30€ δώρο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

ωραία , άσε το excel (και τυχών νυχτερινές αν έχεις) και πάρτο απλά

έστω Α οι συνολικές κιλοβατώρες του τετράμηνου

κάνε Α*€_kw_save40%+ (πάγιο+fixed)*4 + ρήτρα αποχώρησης

μετά κάνε

Α*(€_kw_ΔΕΗ_online)+ πάγιο*4 - 30€ δώρο

πόσο βγαίνουν ?

Πολύ μικρή η διαφορά. Στην 1η περιπτωση βγαίνει 185. Στην 2η βγαίνει 178

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xraxra είπε

Πολύ μικρή η διαφορά. Στην 1η περιπτωση βγαίνει 185. Στην 2η βγαίνει 178

βασικά το save40% δεν ήταν πρόγραμμα εξαρχής για τις καταναλώσεις σου . Το μόνο θετικό είναι αν έχεις αέριο και δεν έκλεισες σε άλλο πάροχο φθηνά (στο άλλο θέμα) καις κλιματιστικά δίχως αύριο

στο ζουμί τώρα , ή παραμένεις και βλέπεις απο Μάρτιο τι θα παίζει στην αγορά (αγνωστο) απο προγράμματα

ή πας απο τώρα στο online (στο άλλο θέμα) και αν στρώσει η κατάσταση το σπας με ρήτρα αποχώρησης

Δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι γιατί στην μπανανία δεν είναι κάτι σίγουρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

βασικά το save40% δεν ήταν πρόγραμμα εξαρχής για τις καταναλώσεις σου . Το μόνο θετικό είναι αν έχεις αέριο και δεν έκλεισες σε άλλο πάροχο φθηνά (στο άλλο θέμα) καις κλιματιστικά δίχως αύριο

στο ζουμί τώρα , ή παραμένεις και βλέπεις απο Μάρτιο τι θα παίζει στην αγορά (αγνωστο) απο προγράμματα

ή πας απο τώρα στο online (στο άλλο θέμα) και αν στρώσει η κατάσταση το σπας με ρήτρα αποχώρησης

Δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι γιατί στην μπανανία δεν είναι κάτι σίγουρο

Αυτες τις 2 επιλογες σκεφτομουν και εγώ ,και σχεδον αποφασισα την 1η επιλογή.

Το υπολογίζω και αλλιώς για τους 3 αυτους μηνες. (δεκεμβρη-γενάρη-φλεβάρη).

Αρχική τιμή 0,06265.

Και πάγιο 2,5+9,90 το fixed=12,40 /300 kw =  0,04 η kw.

Kai αν αποσβεσουμε την ρητρα αποχωρησης 60 ευρώ στις 1/3/2022 πάει 20 ευρώ τον μηνα,αρα 20/300=0,06

Αρα σύνολο κόστους κιλοβατώρας στην nrg 0,0626 +0,04 +0,066 = 0,17 τελικό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

αν καις 300kw/μήνα σωστό είναι

Α ναι σαν μέσο ορο. 3600/12. Πρακτικά Δεκέμβρη-Γενάρη-Φλεβάρη πάει παραπάνω απο 300.

Αρα το 0,17 κατεβαίνει και λίγο πιο κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις διαπίστωσα ότι στην Κ.Υ.Α. για την επιδότηση ρεύματος, περιλαμβανονται και τα σταθερά τιμοολόγια. Εφόσος δεν έχει περιληφθεί η επιδότηση στον λογαριασμό της efa, προχωράμε σε αμφισβήτηση λογαριασμού; (Αν και δε βρίσκω έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού ρεύματος στη σελίδα τους... )

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, popopo είπε

Αν και δε βρίσκω έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού ρεύματος στη σελίδα τους...

ούτε θα βρεις δυστυχώς,

στείλε κανονικά email που να έχει τα στοιχεία τύπου (τυχαίο λινκ 😛)

αν και πιστεύω οτι θα τα βάλουν , απλά άργησε να βγει το ΦΕΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

ούτε θα βρεις δυστυχώς,

στείλε κανονικά email που να έχει τα στοιχεία τύπου (τυχαίο λινκ 😛)

αν και πιστεύω οτι θα τα βάλουν , απλά άργησε να βγει το ΦΕΚ

Αυτό το έντυπο κατέβασα μόλις και σκεφτόμουν να συμπληρώσω! 🤣😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, popopo είπε

Μόλις διαπίστωσα ότι στην Κ.Υ.Α. για την επιδότηση ρεύματος, περιλαμβανονται και τα σταθερά τιμοολόγια. Εφόσος δεν έχει περιληφθεί η επιδότηση στον λογαριασμό της efa, προχωράμε σε αμφισβήτηση λογαριασμού; (Αν και δε βρίσκω έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού ρεύματος στη σελίδα τους... )

Google "volton έντυπο αμφισβητησης". To ίδιο πράγμα είναι. Στείλτο και στην EFA και στη Volton

[email protected]

Η Volton έχει πάρει τα λεφτά απ'τη κυβέρνηση, όχι η EFA. Η Volton κάνει την τιμολόγηση (Volton A.E λέει ο λογαριασμός). Η Volton απαντάει στο myrae όταν κάνετε αίτημα. Καιρός να αρχίσετε να τους ενοχλείτε απευθείας αντί να παίζετε με την EFA κουφό τηλέφωνο.

 edit: Με πρόλαβε ο κοράκιος. 😅 Εγώ θα το έστελνα έτσι το αίτημα, χωρίς να αλλάξω τίποτα. 😛

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thefireman είπε

Ρωτάω γιατί θα ήθελα να κάνω μια αμφισβήτηση και στην ngr για την ρήτρα πρόωρης αποχώρησης και όχι μόνο...

παρακολούθηση χοντρικής ρεύματος & αμφισβήτηση

είναι στην υπογραφή μου τα βήματα αμφισβήτησης λογαριασμού ,έβαλα και λινκ μήπως δεν το βλέπεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, korakios είπε

παρακολούθηση χοντρικής ρεύματος & αμφισβήτηση

είναι στην υπογραφή μου τα βήματα αμφισβήτησης λογαριασμού ,έβαλα και λινκ μήπως δεν το βλέπεις

Εξαιρετικά! Πολύ χρήσιμο! Θα το προσαρμόσω στα δεδομένα μου, καθώς πλέον έχω φύγει από την nrg. Δεν ξέρω βέβαια αν θα με συνέφερε να περιμένω τόσες μέρες με την ρήτρα να τρέχει... Θα είχα χάσει και την παλιά τιμή στο online!

Επίσης το επιχείρημά μου είναι ότι κατάργησαν το fixed το οποίο μου είχαν πει πολλές φορές ότι το μπορώ να το ενεργοποιώ όποτε θέλω και για όσο διάστημα θέλω. Έτσι από ένα πρόγραμμα με κατ' επιλογή σταθερή χρέωση το μετέτρεψαν σε ένα πρόγραμμμα με υποχρεωτικά κυμαινόμενη χρέωση. Οπότε ως πρόγραμμα με κυμαινόμενη χρέωση δεν αιτιολογείται να έχει ρήτρα πρόωρης αποχώρησης...

Επεξ/σία από thefireman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, thefireman είπε

Δεν ξέρω βέβαια αν θα με συνέφερε να περιμένω τόσες μέρες με την ρήτρα να τρέχει... Θα είχα χάσει και την παλιά τιμή στο online!

την καλύτερη έκανες γιατί πολλοί κάνανε το λάθος και περιμένανε να λήξει η σύμβαση πρώτα

6 λεπτά πριν, thefireman είπε

Επίσης το επιχείρημά μου είναι ότι κατάργησαν το fixed το οποίο μου είχαν πει πολλές φορές ότι το μπορώ να το ενεργοποιώ όποτε θέλω και για όσο διάστημα θέλω. Έτσι από ένα πρόγραμμα με κατ' επιλογή σταθερή χρέωση το μετέτρεψαν σε ένα πρόγραμμμα με υποχρεωτικά κυμαινόμενη χρέωση. Οπότε ως πρόγραμμα με κυμαινόμενη χρέωση δεν αιτιολογείται να έχει ρήτρα πρόωρης αποχώρησης...

δε σου ήρθε ειδοποίηση για κατάργηση και αποχώρηση αζημίως ? Σε όλους ήρθε

Ρήτρα είχες ? το είχες βγάλει το fix ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...