Προς το περιεχόμενο

Οικονομική compact


kpapageo1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Αναζητώ μια οικονομική compact κάμερα ως εναλλακτική στην κάμερα του s4 mini μου που ομολογουμένως δεν τα καταφέρνει πολύ καλά. Η χρήση της θα είναι κυρίως σε ταξίδια με μοτοσυκλέτα όπου είναι χρονοβόρο να βγαίνει το κινητό από την θήκη που χρησιμοποιείται ως gps, καθώς και τα γάντια για να πιάσει το touch.

Το budget είναι χαμηλό, έως τα 90-100€. Από τις λίγες που βρήκα σε αυτή την τιμή ξεχώρισα την Nikon Coolpix A100. Υπάρχει κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα?

Η αγορά μπορεί να γίνει και από εξωτερικό, δεν την βιάζομαι.

Από την άλλη μήπως θα ήταν καλή ιδέα να πάω σε κάτι καλύτερο μεταχειρισμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Sony Cyber-shot W800 και W830 με Οπτικό Zoom: 8x

 

αλλά και αυτή που βρήκες είναι αρκετά καλή για την κατηγορία χρημάτων

και αν βρεις μεταχειρησμενη στα 100-130 την Sony Cyber-shot HX60

Επεξ/σία από Zengar Zombolt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα 100-130€ καμια δεν ειναι καλη. Παρε οποια θελεις. Το ιδιο ειναι. Καλυτερες φωτο δεν θα βγαλουν απο ενα μεσο κινητο των 150€ σημερα.

 

Sony RX100 στα ~280€ (μπορει να την βρεις ευκαιρια καπου εξω στα ~220€ ισως). Για να εχεις πραγματικες ταξιδιωτικες φωτογραφιες απο απολυτα μικρο μεγεθος.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την RX100 δεν την φτάνω με τίποτα. Το budget δυστυχώς δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 100€. Συγκριτικά με την κάμερα του s4 mini μου πιστεύεις δεν θα δω διαφορά με την Nikon ή την Sony που αναφέρθηκαν παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kpapageo1 είπε

Την RX100 δεν την φτάνω με τίποτα. Το budget δυστυχώς δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 100€. Συγκριτικά με την κάμερα του s4 mini μου πιστεύεις δεν θα δω διαφορά με την Nikon ή την Sony που αναφέρθηκαν παραπάνω?

Θα δεις. Επισης ειναι το θεμα χρηστικοτητα/χρηση με γαντια που θα σε βολεψει μια compact.

 

Εαν βεβαια το θεμα χρηση με γαντια δεν υπηρχε θα αγοραζα απλα ενα smartphone των 150€ να σου μεινει και ως δευτερη συσκευη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη κάνεις καμιά βλακεία όπως ειπώθηκε από τους προηγούμενους ούτε το unboxing δεν θα προλάβεις να χαρείς!.

Υπάρχει του κουτιού στις αγγελίες εδώ στο Sony rx100 από πλαίσιο με εγγύηση στα €249 είναι 50 ευρώ χαμηλότερη τιμή από της mediamarkt αλλά προφανώς εκεί μπορείς να έχεις δόσεις. 

Υπάρχουν και μεταχειρισμένες βλέπεις και αποφασίζεις αφού δεν έχεις κάποιο γεγονός να καλύψεις προβαίνεις σε αγορά αργότερα.

Μεγαλύτερη σε όγκο είναι η Fujifilm xa10 πρόβλημα ο όγκος του φακού Fujifilm  vs Sony καλύτερη της fujifilm είναι η Sony a5100 αλλά ανεβαίνεις ένα κατοστάρικο ακόμα οπότε.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Sony W830 είναι πανάθλια μηχανή. Το ξέρω γιατί την έχω δοκιμάσει. Την είχα πάρει δώρο (και το μετάνιωσα) πριν αρκετό καιρό και ο αποδέκτης κατέληξε να χρησιμοποιεί την κάμερα του κινητού γιατί δεν έβλεπε διαφορά (η δίκαιη αλήθεια ήταν ότι ήταν καλύτερη από την κάμερα του Samsung J5 που είχε, ειδικά όσον αφορά τις παραμορφώσεις του φακού και αυτό το είχα τσεκάρει με τεστ). Την Nikon Α100 δε την ξέρω, κρίνοντας όπως από τη Nikon S3700 που ήταν ο προκάτοχός της στην κατηγορία αυτή, και που έχει ο πατέρας μου, είναι καλύτερη κάμερα από τη Sony.
Όλες αυτές οι μηχανές έχουν CCD αισθητήρα και φαίνεται ότι τα μοντέλα με CMOS αισθητήρα (π.χ. Nikon Coolpix της σειράς S6xxx που είχε ένας φίλος αλλά και μοντέλα της Canon όπως η σειρά IXUS 2xx HS) και που κοστολογούνταν 140 - 200 ευρώ ήταν κάπως καλύτερα, τόσο ως προς την ποιότητα εικόνας όσο και ως προς την οθόνη τους και είχαν λίγο καλύτερη απόδοση σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Δυστυχώς η ενδιάμεση εκείνη κατηγορία (140-200) ευρώ έμεινε ορφανή από τη Nikon. Η σειρά Α300 που έβγαλε αργότερα ως ανώτερη της Α100 δεν αποτελεί πραγματικό διάδοχο.
Η πραγματική αναβάθμιση ακόμα και σε σχέση με κινητά τελευταίας τεχνολογίας, όπως γράφει και ο SeNNinhA, είναι μηχανές με αισθητήρα τύπου 1", όπως η Sony RX100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ, οι απαντήσεις σας με βοηθούν να δω κατά που θα κινηθώ. Δυστυχώς το budget δεν ανεβαίνει με τίποτα αλλιώς θα πήγαινα καρφί στην RX100 μιας και την αναφέρετε όλοι. Κινητό δεν θέλω να πάρω γιατί έχω ήδη 2 και είναι και το πρακτικό κομμάτι στην μέση με τα γάντια. Μου κάνει εντύπωση πάντως από ότι λέτε ότι στα ίδια χρήματα ένα κινητό και μια κάμερα θα κάνουν την ίδια δουλειά. Από ότι φαίνεται οι compact μάλλον έχουν πεθάνει σαν κομμάτι αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λόγοι που κατ εμε ακόμα υπάρχουν οι φθηνές φωτογραφικές μηχανες είναι η δυνατότητα της ''μεγεθυνσης'' που προσφέρει ο φακός που μπορουν να ενσωματώσουν και το καλύτερο φλας σε σχέση πάντα με ένα φορητό τηλεφωνο.

Οι κατασκευαστές έχουν επαναπαυτεί (ή τους εξυπηρετεί εμπορικά) σε αυτά τα δυο σημεία κυρίως και δεν μπαίνουν στο κόπο να προσφέρουν μια καλύτερη μηχανή σε αυτη τη κατηγορία.

Προσωπικά δε μπορώ να καταλάβω το λόγο που το Microsoft 640xl που ακόμα χρησιμοποιώ ,αν εξαιρέσω το f σε όλα τα υπόλοιπα, είναι ικανό για χειροκίνητες ρυθμίσεις ενω η sony w830 που έχω στο συρτάρι παίζει μονο με προγράμματα και δε συζηταμε καν για χειροκίνητη εστίαση. Μέχρι και η συμπίεση στο αρχείο jpeg είναι είναι κατωτερη απο του τηλεφώνου.

Το όλο σκηνικό που έχει στηθεί νομίζω αποσκοπεί στη παραπλάνηση με σκοπό τις συνεχείς άστοχες αγορές ,πχ αγοράζεις την w830 βλέπεις τα αποτελέσματα και ψάχνεις εκ νέου,αγοράζεις την επόμενη σειρά hx60 βλέπεις τα αποτελέσματα και τελικά παίρνεις την rx100 που επρεπε εξ αρχής να πάρεις έχοντας όμως πληρώσει τα υπερδιπλάσια :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως γραφτηκε ήδη, ο κλάδος των "φθηνων" κομπακτ μηχανων έχει πεθανει εδω και μερικα χρονια πια. Προλαβα και αγορασα το 2014 μια Sony κομπακτ του 2013 στα 100€ με αισθητηρα cmos & zeiss. Βγαζει πολυ καλες φωτο οπως και βιντεο. Απο τοτε δεν ξαναπετυχα φθηνη κομπακτ με cmos απο κανενα κατασκευαστη.

Επιβιωνουν στο εξωτερικο οι ακριβες κομπακτ και οι εταιρειες κυκλοφορουν καθε χρονο μερικα μοντελα. Σε 10 χρονια θα εξαφανιστουν οι φθηνες μηχανες για τον απλο καταναλωτη και θα πωλουνται μονο επαγγελματικα μοντελα για τους επαγγελματιες. Φανταζομαι οτι τα smartphones τοτε, θα βγαζουν απιστευτες φωτογραφιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κράτα τα χρήματά σου τώρα και μόλις μπορέσεις πάρε την RX-100! 

Πέρυσι η σύντροφός μου θα πήγαινε με τη δουλειά της μία εβδομάδα τουρ στη νότια Τουρκία. Να της δώσω μία από τις DSLR μου δεν είχε νόημα καθώς δεν θα την κουβαλούσε λόγω βάρους και όγκου, όπως επίσης δε μπορούσα να δεχτώ ότι θα τράβαγε φωτό με το κινητό. Μετά από λίγο διάβασμα της πήρα μία RX-100 MK1 και της έβαλα μία 32 Κάρτα την οποία κόντεψε να γεμίσει. Όταν γύρισε δεν το πίστευα ότι αυτή η μηχανή τράβηξε τέτοιες φωτό στο αυτόματο. Εννοείται την καβάτζωσα και πλέον την έχω στην τσάντα της δουλειάς, συνεχώς μαζί μου μαζί με ένα πανάλαφρο μινι τρίποδο manfroto για ληψεις στην κίνηση μέρα ή νύχτα.

Η RX-100 σου δίνει έναν εξαιρετικό συνδυασμό ποιότητας-ευκολίας-φορητότητας και γι αυτό αποτελεί μία κατηγορία από μόνη της. Είναι η μόνη compact που έχω προτείνει σε κόσμο και όποιος την έχει πάρει δεν το έχει μετανιώσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...