Προς το περιεχόμενο

Linux σε pc με overclock .


Dr_73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτυχε να κανουμε δοκιμή με φίλο σε pc που είχε γίνει overclock , να μπούμε σε linux , live, από dvd , τα οποία έχουν δοκιμαστεί σε διάφορους υπολογιστές και δουλεύουν εγγυημένα.

Διανομές   xubuntu , ubuntu mate, mint cinamon , mint xfce , lxle .

Καμία δεν φόρτωσε το λειτουργικό να μπει σε live. Όλες έβγαζαν μυνήματα για cpu error κτλ .

Μόλις βάλαμε optimised settings από το bios, ετρεχαν όλες.

Παίζει γενικότερα αυτό ή έτυχε στο συγκεκριμένο ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Έτυχε να κανουμε δοκιμή με φίλο σε pc που είχε γίνει overclock , να μπούμε σε linux , live, από dvd , τα οποία έχουν δοκιμαστεί σε διάφορους υπολογιστές και δουλεύουν εγγυημένα.

Διανομές   xubuntu , ubuntu mate, mint cinamon , mint xfce , lxle .

Καμία δεν φόρτωσε το λειτουργικό να μπει σε live. Όλες έβγαζαν μυνήματα για cpu error κτλ .

Μόλις βάλαμε optimised settings από το bios, ετρεχαν όλες.

Παίζει γενικότερα αυτό ή έτυχε στο συγκεκριμένο ;


Δεν έχω κάνει ποτέ overclock αλλά με λίγο ψάξιμο βλέπω ότι έχουν κάνει διάφοροι overclock χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα ή και αν έχουν, έχουν κάτι ψιλοασύμαντα όπου για παράδειγμα δεν φαίνεται η σωστή συχνότητα που τρέχει το CPU.

  1. Αν μπορείς γράψε μας εδώ αρχικά το error που εμφανίζεται ακριβώς
  2. Τα χαρακτηριστικά του PC σου
  3. Αν δεν βαριέσαι καλό θα ήταν να γράψεις και τις αλλαγές που κάνεις στο BIOS κατά το Overclock


Και εγώ να μην καταφέρω να σε βοηθήσω κάποιος άλλος ίσως να το κάνει με περισσότερες λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω έναν xeon παλιότερο socket-σε modded bios βέβαια- όπου ότι πυρήνες/συχνότητα έχω μου την αναγνωρίζει κανονικά. Το bios μου δείχνει 2 πυρήνες λιγότερους λόγω του γεγονότος ότι ο επεξεργαστής δεν ήταν συμβατός με τη πλατφόρμα, αλλά όλοι οι πυρήνες δουλεύουν κανονικά στο λειτουργικό. Τον επεξεργαστή τον έχω στην μεγαλύτερη συχνότητα που μπορεί να πάει και με τις default συχνότητες που έχει προεπιλεγμένες στο bios, θα έπαιζε χαμηλότερα στα 2.0GHz. Είναι μια αγορά που έδωσε ζωή σε ένα  socket 10ετίας και με έσωσε απο έξοδα αγοράς νέου μηχανήματος.

Επεξ/σία από mad-proffessor
συντακτικό
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ίδια εδώ με Χ5460 πάνω από 4 Ghz και μνήμες στον Θεό δεν θυμάμαι σίγουρα 500 φεύγα fsb με τροποποιημένο bios έτρεχαν όλα πιο σταθερά και από windowsB)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...