Προς το περιεχόμενο

Δεν υπάρχει καλώδιο usb στην συσκευασία


un_peu_sommeillé

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά. 

Θέλω να θίξω μια άθλια κατάστασξ που επικρατεί στην αγορά των εκτυπωτών. Αναφέρομαι στο οτι μέσα στην συσκευασία δεν παρέχεται καλώδιο usb και είναι αναγκασμένος ο καθένας να το αγοράζει ξεχωριστά.

Καταρχήν, το καλώδιο αυτό, σε εκτυπωτές που δεν συνδέονται στο δίκτυο παρά μόνο στον υπολογιστή (και υπάρχουν τέτοιοι - πριν λίγες μέρες αγόρασα έναν έγχρωμο laser) αποτελεί αναπόσπαστο σημείο του μηχανήματος. Χωρίς αυτό το καλώδιο και με την προυπόθεση οτι δεν έχει ο εκτυπωτής θύρα για να συνδέσεις usb memory stick (κάτι που ισχύει στην δική μου περίπτωση), ο εκτυπωτής δεν δουλεύει. Με
ποιό τρόπο θα δώσεις έγγραφο για εκτύπωση; Είναι σαν να αγοράζεις αυτοκίνητο και να μην σου δίνουν το τιμόνι!

Δεύτερον, το οτι κάποιοι έχουν παλιό καλώδιο στο σπίτι από άλλον εκτυπωτή δεν ισχύει πάντα. Πόσοι αγοράζουν εκτυπωτοί για πρώτη φορά;

Ακόμα η ταλαιπωρία να ξαναγυρίσεις στο κατάστημα να αγοράσεις καλώδιο, όσο κοντά και αν είναι το κατάστημα στο σπίτι σου, δεν παύει να είναι μεγάλη μαζί βέβαια και με τον εύλογο εκνευρισμό.

Αυτό λοιπόν που εγώ συμπεραίνω για όλη αυτή την κατάσταση είναι οτι αποτελεί πραγματική γυφτιά εκ μέρους των εταιρειών και δεν τους τιμά καθόλου. Εκτός και αν αυτό είναι ένα τέχνασμα των ελληνικών αντιπροσωπειών (γνωστών σε τέτοιου είδους απατεωνιές σε οποιοδήποτε τομέα και όχι μόνο στα ηλεκτρονικά - αυτοκίνηση π.χ.)  προκειμένου να βγάλουν έξτρα κέρδος!

Αυτά. Ήταν κάτι που ήθελα να ακουστεί και να σχολιαστεί μιας και μετά από έρευνα που έκανα εδώ στο insomnia, βρήκα μόνο μια μικρή αναφορά στο θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο που λες ισχύει πολλά χρόνια τώρα...κανείς εκτυπωτης δεν περιλαμβάνει το 100% απαραιτητο για την λειτουργία του καλώδιο USB.

Ειναι γυφτιά και δείχνει γενικά την πτώση στην ποιότητα κατασκευής των πιο νέων εκτυπωτών και την λογική του 'αναλώσιμου" που

εχουν προσδώσει οι εταιρίες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη φορά πηρα εκτυπωτή το 1998 (με παράλληλο καλώδιο), εκτοτε αλλαξα περιπου 7-8... ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν ειχε μεσα καλώδιο... Θεωρείται βασικα δεδομένο οτι δεν θα εχει καλώδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, un_peu_sommeillé είπε

Να υποθέσω οτι αυτό είναι τέχνασμα των Ελληνικών αντιπροσωπειών;

Οχι φιλε μου, αραξε, δεν ειναι δικια μας πατεντα αλλα δικια τους, παντου ετσι ειναι (τουλαχιστον στην πατριδα μας, την Ευρωπαικη Ενωση ντε).
Καλα κανουν για εμενα, εχω τοσα καλωδια ( troll on: δουλευα σε ελληνικη αντιπροσωπεια και καβατζωναμε τα καλωδια απο τους εκτυπωτες του κοσμου troll off) τι να το κανω και αλλο ενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο ο Πουλιάδης (ναι, τόσο παλιός είμαι και τον θυμάμαι:P) έδινε παράλληλο καλώδιο μαζί με τους Epson που εισήγαγε...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgeadams είπε

Μόνο ο Πουλιάδης (ναι, τόσο παλιός είμαι και τον θυμάμαι:P) έδινε παράλληλο καλώδιο μαζί με τους Epson που εισήγαγε...

Plato PC κ ετσι...; τι μου θυμισες....

Hp ειχα παντα για προσωπική χρήση, με ενα διαλλειμα 08-12 που πηγα σε samsung οποτε δεν ξερω για τους epson...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας Εpson που είχα αγοράσει πριν από 13 χρόνια θυμάμαι ότι το είχε μέσα το usb καλώδιο , οι υπόλοιποι που αγόρασα  μετά από αυτόν (ΗΡ και Samsung ) δεν είχαν ευτυχώς που μου είχε μείνει από τον πρώτο.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...