Προς το περιεχόμενο

Απορίες για ανακρίβειες ( ; ) σε review dslr .


Dr_73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, thepoint είπε

Μια ερώτηση για Nikon σώματα ποιο φακό ανάλογο του Sony FE 12-24 F/1.4 εννοείται το κόστος δεν παίζει τον πρώτο ρόλο γιατί η χρήση είναι επαγγελματική.

Έτσι πληροφοριακά βάζω το ερώτημα.

 

f4 είναι ο sony ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 14/2/2018 στις 3:18 ΠΜ, Dr_73 είπε

Για ff & nikon , η μόνη προσιτή σε καινούργια είναι η d610 ; Που πάει 860 ευρώ από e-infin (και έχει όμως exceed 3 και όχι 4 όπως η d7200) .

Αν μιλάμε για a7 , πάλι στα 850 ευρώ , αλλά φθηνότερος φακός 300+ ευρώ. Ανεβαίνει ο προϋπολογισμός αρκετά για χρήση χομπίστικη.

Την Α7 βγαλτη από το παιχνίδι. Αν θες mirorless FF μην κοιτάς τίποτε λιγότερο από A7II και σε APSC την Α6300 για να παίζουν πολύ καλά με adapted φακούς (κυρίως Canon).

Επίσης μην μασας με το hype των επεξεργαστών. H τεχνολογία στον σενσορα είναι που κυρίως μετράει και εκεί χρησιμοποιούσαν τον ίδιο αισθητήρα μέχρι την D750

Αλλά χρειάζεσαι FF camera (βάρος, κόστος φακών, μέγεθος φακών)?

Ή μήπως είσαι μπερδεμένος και δίνεις βάρος σε ανούσια χαρακτηριστικά. (expeed3 vs 4) και χάνεις το δάσος (FX vs DX) 

Στην θέση σου θα αποφάσιζα τους φακούς που θέλω να πάρω, θα τους κοστολογούσα και μετά θα αποφάσιζα για το σώμα.

Οσον αφορά το κόστος των φακών θεωρώ πως η Sony κινείται στα ίδια επίπεδα με κάθε άλλο κατασκευαστή (αν μιλάμε για καινούριους). Επίσης αν έχεις υπομονή μπορεί να τους πάρεις σε προσφορές (cashback κτλ). σε πολύ καλές τιμές. Στο APSC κομμάτι παίζει γερά και η Sigma με ΦΟΒΕΡΟΥΣ φακούς....αλλά και η Samyang σε manual

Και επιπλεόν έχεις και την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις φακούς από EF mount (Canon ή Sigma) με AF ΚΑΙ οικονομικούς manual φακούς από αλλά συστήματα με dumb adapters.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, stratigos24 είπε

f4 είναι ο sony ;

Ναι και ο Nikon που αναφέρει με διπλάσιο βάρος ίδιο διάφραγμα έχει.

 Ο Canon όμως είναι στο κιλό και f2.8 αυτό πρόσεξα όταν είδα τη σύγκριση που κάνει.

Έχει λογική το διάφραγμα αυτό για να μένει η τιμή χαμηλή χωρίς συμβιβασμούς σε άλλο τομέα οπτική ποιότητα, υλικά, κατασκευή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, στο βιντεο βρίσκεται σε live mode ενώ οι άγγλοι μιλούν για εστίαση από το οφθαλμοσκόπιο. 

Στα πορτρέτα καλό είναι να μη χρησιμοποιείς afc σε τέτοιας κατηγορίας σώμα καθώς η ελέχιστη κίνηση μπορεί να βγάλει εκτός εστίασης αυτό που θες. Το afs με επιλογή των σημείων που έχουν την καλύτερη ευαισθησία και καδράρισμα μετά την εστίαση έχουν περισσότερες πιθανότητες να δώσουν νεταρισμένο αυτό που θες. 

Αν είσαι πορτρετάκιας πάντως θα εκτιμήσεις ιδιαίτερα αυτό το κάτι παραπάνω μιας ff σε συνδυασμό με σταθερούς φωτεινούς φακούς. Δεν είναι απαγορευτικό το κόστος αν γυρέψεις μια d700. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 13/2/2018 στις 11:21 ΠΜ, Dr_73 είπε

Για οποιαδήποτε άλλη επιλογή , εκτός από Nikon , δεν το συζητώ , δεν υπάρχει για μένα. Μάλλον πρέπει να ανέβω λίγο παραπάνω και να πάω ή σε d7100 ή d7200 .

Μου χαλάει το budget , αλλά θα έχω κέρδος αργότερα, γιατί για παράδειγμα θα πάρω 50/1,8   την έκδοση χωρίς μοτέρ , όπως και τον 70-300 (χωρίς μοτέρ επίσης) , που οι τιμές τους είναι χώμα (και οι 2 μαζί από hong kong 170 ευρώ ).

Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ο 70-300 f/4-5,6 δεν ειναι καλός φακός, ειδικά για σώμα με πολλά MP όπως οι 7100 - 7200. Μπορεί να είναι φθηνός όμως εφ όσον θα δώσεις τόσα χρήματα για σώμα θα είναι σαν να πάρεις μία ferrari και να της βάλεις λάστιχα με μέγιστη ταχύτητα 100km/h 

Σε αυτή την κατηγορία μόνο Nikkor 70-300 G VR f/4.5-5.6 και Tamron 70-300 f/4-5.6 Di VC, άποψη μου πάντα γιατί και τον Nikkor που τον έχω στο διάστημα 200-300mm τον θεωρώ κακό. Και γενικά έχε υπ' όψιν σου ότι όλοι αυτοί οι φακοί θέλουν stop down στο f8-f11 για να πάρεις βέλτιστα αποτελέσματα πράγμα που σημαίνει ότι χάνεις φως άρα ή πρέπει να πιέσεις το ISO ή να χαμηλώσεις την ταχύτητα, που δεν θα είναι εύκολο με τον 70-300 f/4-5,6 μία και δεν έχεις σταθεροποιητή.

Θα σου έλεγα να μην κολλάς τόσο σε specifications, δοκίμασε μηχανές και δες ποια σου αρέσει περισσότερο για τη φωτογραφία που θέλεις να κάνεις. Δοκίμασε και φακούς επίσης. Ψάξε για μεταχειρισμένα θα γλιτώσεις πολλά χρήματα και μπορείς πολύ εύκολα να πειραματιστείς, υπάρχουν τεχνικοί που μπορούν να δουν ένα μεταχειρισμένο σώμα και να σου πουν αν αξίζει ή δεν αξίζει η αγορά του. Όταν θα τριφτείς λίγο θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις τι πραγματικά έχει σημασία και τι όχι απο όλα αυτά τα specs.

 

Στις 15/2/2018 στις 9:47 ΜΜ, VampireKiSS είπε

Αν είσαι πορτρετάκιας πάντως θα εκτιμήσεις ιδιαίτερα αυτό το κάτι παραπάνω μιας ff σε συνδυασμό με σταθερούς φωτεινούς φακούς. Δεν είναι απαγορευτικό το κόστος αν γυρέψεις μια d700. 

+1 

Πριν μερικούς μήνες βρήκα μία D700 προς πώληση στα 380 ευρώ με 150.000 κλικ περίπου αλλά προσεγμένη. Μετά από έλεγχο σε γνωστό τεχνικό την αγόρασα και από τότε πέρα ότι την έχω ερωτευτεί έχω αφήσει πίσω τα crop σώματα όταν τραβάω πορτρέτα, παρ' όλο που δεν έχει ούτε το DR της 5200 ούτε το IQ ούτε τα MP της και είναι πολύ πιο βαριά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Skopelos_Island είπε

+1 

Πριν μερικούς μήνες βρήκα μία D700 προς πώληση στα 380 ευρώ με 150.000 κλικ περίπου αλλά προσεγμένη. Μετά από έλεγχο σε γνωστό τεχνικό την αγόρασα και από τότε πέρα ότι την έχω ερωτευτεί έχω αφήσει πίσω τα crop σώματα όταν τραβάω πορτρέτα, παρ' όλο που δεν έχει ούτε το DR της 5200 ούτε το IQ ούτε τα MP της και είναι πολύ πιο βαριά.

Την ερωτεύτηκες γιατί είναι η πιο ολοκληρωμένη φωτογραφική μηχανή που μπορεί να αγοράσει κάποιος με λίγα χρήματα υπό την έννοια ότι ανταποκρίνεται άψογα σε κάθε είδος φωτογράφησης. Ακόμη και αν κάποιος πει ότι δεν κάνει για τοπίο λόγω mp, στην απίθανη περίπτωση που θα εκτυπώσει σε χαρτί πάνω από 1,5μ μια χαρά κάνει τη δουλειά της και χωρίς φόβο μην πέσει καμιά σταγόνα πάνω της όταν θα είσαι εκεί έξω. Την έχω τόσα χρόνια και ούτε για μια στιγμή δεν αισθάνθηκα ότι χρειάζομαι κάτι καλύτερο, ακόμη και όταν την δούλευα επαγγελματικά και κάναμε μεγάλες εκτυπώσεις.

 

Όσον αφορά τους φακούς, ακόμη και σε FF υπάρχουν budget λύσεις για εκπληκτικά πορτρέτα. Νikon AIS 105 2.5 (manual) και nikon 80-200 push pull είναι φακοί διαμάντια που δεν καταλαβαίνουν χριστό όσο και να προχωρήσει η τεχνολογία των αισθητήρων. 

Επεξ/σία από VampireKiSS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ κοντά σε τιμή D3400 & D5300.

Τι διαλέγουμε ;;;

Η αγορά θα γίνει μέσα Μαρτίου , μπας και παίξει καμιά πασχαλιάτικη προσφορά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη που ξεθάβω το θέμα, απλώς ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τη χαρά μου που σήμερα παρήγγειλα τον Sigma 16mm 1.4 για την Sony a6000. Τον ήθελα καιρό και θα τον έχω επιτέλους σε μια βδομάδα. Θα δώσω feedback. Έχει κάποιος άλλος τον συγκεκριμένο φακό ή τον αντίστοιχο 30mm της Sigma;

Επεξ/σία από kopeli
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...