Προς το περιεχόμενο

D7100, ερώτηση για preview και af illuminator.


stratigos24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1)  Στην d7100 τις περισσότερες φορές (όχι πάντα) όταν είμαι στο preview και βλέπω μια φωτογραφία, έχοντας πατήσει και το οκ και την έχει κάνει ζοομ στο σημείο που είχε γίνει η εστίαση, δεν πηγαίνει αριστερά - δεξιά η φωτό με τα βελάκια κρατημένα συνεχόμενα αλλά πρέπει να τα πατάω αρκετές φορές για να πάει η φωτό δεξιά ή αριστερά. Το ίδιο συμβαίνει και όταν χωρίς να έχω πατήσει το οκ και να έχει κάνει ζοομ σε κάποια φωτό στο σημείο εστίασης κλπ και θέλω να πάω σε προηγούμενες/επόμενες φωτό και ενώ θα έπρεπε με μια φορά κρατημένο το αριστερά βελάκι ή το δεξιά να της περνάει μόνη της, πρέπει να πατάω βελάκι στην κάθε μια για να πάει στην επόμενη. Γιατί συμβαίνει αυτό;

Ενημερωτικά, η μηχανή αγοράστηκε πρίν 1.5 μήνα περίπου από κατάστημα και είχε το τελευταίο firmware.

 

2)  Υπάρχει η δυνατότητα να δουλεύει πάντα το λαμπάκι του af illuminator; Το έχω enable, δουλέυω σε af-s και s, σε manual mode και δεν ανάβει πάντα.

 

Edit: Από όσο είδα λίγο που πειραματίστηκα πάλι, όσον αφορά το af illuminator, στο manual mode, με af-s ή af-a και auto (όχι s λοιπόν) το λαμπάκι ανάβει κανονικά και πάντα. Άρα με το s δεν γίνεται να δουλέυει;

 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω Nikon αλλά νομίζω διαβάζοντας την  απάντηση θα σου λυθούν οι απορίες σου.

Η κάμερα σου είναι μια χαρά.

Αν δεν το καταλαβαίνεις ζητάς να στο εξηγήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έκανα και edit την ώρα που απαντούσες. Διάβασα αυτό επίσης: https://www.flickr.com/groups/1307730@N23/discuss/72157629295945697/

Ναι, δεν είπα ότι έχει πρόβλημα η κάμερα, έλεγα μήπως ήθελε κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση για να δουλέυει μόνιμα το af illuminator σε af-s και s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Ναι, έκανα και edit την ώρα που απαντούσες. Διάβασα αυτό επίσης: https://www.flickr.com/groups/1307730@N23/discuss/72157629295945697/

Ναι, δεν είπα ότι έχει πρόβλημα η κάμερα, έλεγα μήπως ήθελε κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση για να δουλέυει μόνιμα το af illuminator σε af-s και s.

Το af illuminator δουλεύει σε όλα τα mode αλλά μόνο όταν το σημείο εστίασης είναι στο κέντρο έτσι ήταν στην d7200 που είχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα βελάκια που λες μου το κάνει και εμένα όταν έχω κουμπομενο τον sigma 17-50 f/2.8 υποπτεύομε ότι έχεις τον ίδιο φακό πάνω και εσύ... Είναι θέμα του φακού και όχι της μηχανης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν λεω απλα, ξερω. ειναι γνωστο θεματακι που εχει ο φακος αυτος σε νικον μηχανες ενοχλητικο βεβαια αλλα μην σε ανησυχει ειναι νορμαλ οσο ειναι engazed το vr αυτο κανει. θα δεις οτι αμα την αφησεις ενα λεπτο και κανει απασφαλιση το vr δουλευουν τα βελακια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...