Προς το περιεχόμενο

Youtube Streaming μέσω Smartphone- Σύνθεση για αρχάριους Youtubers- 60fps Setup


chrisSerres

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ την ομάδα.

 

Ως (και)μουσικός, θέλω να ανεβάζω βιντεάκια στο youtube, και με δυνατότητα live stream για το facebook.

Την περασμένη εβδομάδα διέθεσα πάνω από 30 ώρες σε έρευνα αναφορικά με web camerες, μικρόφωνα πυκνωτικά/δυναμικά, headset κλπ κλπ κλπ. Δυστυχώς όμως δεν βρήκα ικανοποιητικές απαντήσεις.

 

Εγχείρημα 1. Χρήση του smartphone ως webcamera στο pc.

 

Οι περισσότεροι εδώ γράφουν για το droidcam, manycam, ip camera κλπ κλπ. Δεν θα πώ παραπάνω για αυτά, είναι αίσχη. Το smarphone μου τραβάει βίντεο 1080p 60fps και τα προγράμματα συλλαμβάνουν 20fps, οπότε ούτε σκέψη! Το όλο εγχείρημα είναι ΑΠΟΤΥΧΙΑ. Αποτυγχάνοντας στα παραπάνω, δημιουργήθηκε το

 

Εγχείρημα 2. Γρηγορότερη μετάδοση δεδομένων απ'το smartphone στο pc.

 

α)Ένα HDMI Video capture card/stick θα βοηθούσε ώστε αγοράζοντας ένα καλώδιο slimport(usb to HDMI) να καταγράφει βίντεο ο Υπολογιστής απ'το κινητό?

 

β)Μήπως να αγοράσω ένα slimport to USB, κι ένα HDMI to usb3 τα οποία θα γεφυρωθούν φυσικά με hdmi cable?

 

Αν τα παραπάνω δεν μπορούν να γίνουν, προτείνεται παρακαλώ μια οικονομική λύση για 60fps video stream. 

 

Να τονίσω ότι διαθέτω επαγγελματικό ηχητικό εξοπλισμό όπως μικρόφωνα, μίκτη, κλπ έως έναν καλούτσικο pc με gtx680 πάνω.

 

(ελπίζω να έγραψα στη σωστή ενότητα)

Επεξ/σία από chrisSerres
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να ψάξεις να βρεις τρόπο να ρίξει στο audio in του κινητού σου τον ήχο που θέλεις όπως τον θέλεις και να κάνεις κατευθείαν stream από το κινητό στο internet?

Είμαι σίγουρος ότι για youtube θα μπορείς να στριμάρεις από το κινητό και σχεδόν σίγουρα το ίδιο θα ισχύει και στο fb.

Τα κινητά πλέον σε πολλά θέματα είναι παρόμοια ή και καλύτερα από τα PC μιας και έχουν πολύ πιο custom CPU.

Όλα αυτά για το live stream που λες. Αλλιώς edit επίσης μπορείς να κάνεις στο κινητό αλλά θα σε κουράσει.

Μη σου κάνει εντύπωση αν το κινητό σου (ειδικά αν έχεις πρόσφατο iphone) κάνει την επεξεργασία του video πιο γρήγορα από το PC σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, nickolas είπε

Μήπως να ψάξεις να βρεις τρόπο να ρίξει στο audio in του κινητού σου τον ήχο που θέλεις όπως τον θέλεις και να κάνεις κατευθείαν stream από το κινητό στο internet?

Είμαι σίγουρος ότι για youtube θα μπορείς να στριμάρεις από το κινητό και σχεδόν σίγουρα το ίδιο θα ισχύει και στο fb.

Τα κινητά πλέον σε πολλά θέματα είναι παρόμοια ή και καλύτερα από τα PC μιας και έχουν πολύ πιο custom CPU.

Όλα αυτά για το live stream που λες. Αλλιώς edit επίσης μπορείς να κάνεις στο κινητό αλλά θα σε κουράσει.

Μη σου κάνει εντύπωση αν το κινητό σου (ειδικά αν έχεις πρόσφατο iphone) κάνει την επεξεργασία του video πιο γρήγορα από το PC σου!

σε ευχαριστώ, θα προτιμούσα να γίνει μέσω του υπολογιστή για ευκολότερο χειρισμό, έχω το lg g4 τα τελευταία 2 χρόνια το οποίο τραβάει εξαιρετικό βίντεο(4κ30fps/FHD60fps). To να βλέπω στην οθόνη βοηθά πολύ γα να βλέπω επίσης κάποιο σχέδιο και σημειώσεις, καθώς και να διαβάζω/απαντάω σε μηνύματα χωρίς δλδ να κρατάω το κινητό στο χέρι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...