Προς το περιεχόμενο

Καλά συμβατά μελάνια


Hiddenite

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Hiddenite είπε

Καλησπέρα ποιά συμβατά μελάνια θεωρούνται καλά; Από που προτείνετε την αγορά τους.

Ευχαριστώ 

Εγω για τον cannon που εχω περνω τα @work απο το πλαισιο :) εχουν καλες τιμες και δεν εχω δει καποιο πρόβλημα, κατι επαναγεμισματα που ειχα κανει μου αφηναν λεκεδες στο χαρτι :(
αααααα δεν βλεπει ο υπολογιστής ποσο μελανι εχεις ακομα :( με τα @work ,το τσεκαρο με το ματι οταν αρχιζουν και ξεθωριάζουν τα χρώματα :P

Επεξ/σία από darkman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ. Αλλά απ ότι βλέπω έχουν μικρή διαφορά από τα γνήσια  ( hp 655). Απο καταστήματα του  skroutz που κοστίζουν μισή τιμή  έχεις δοκιμάσει; 

Επεξ/σία από Hiddenite
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δοκίμασα @Work σε ένα άθλιο HP πολυμηχάνημα / Fax που είχα, και εμφάνισε διαρροή εντός του μηχανήματος, πολύ κακή ποιότητα κατασκευής του cartridge και με γυμνό μάτι (χάλια... ήταν μια καλή ευκαιρία να ξεφορτωθώ το τελευταίο HP μηχάνημα που αγόρασα ποτέ). Εάν το μηχάνημα δεν είναι νέο, μείνε σε original μελάνια. Νομίζω πως επώνυμες εναλλακτικές από Pelikan και Edding είναι μια καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν δείχνουν ποσότητα μελανιού ποιος ο λόγος να πας σε συμβατά τα οποία και αυτά είναι πανάκριβα και να μην πας σε ένα κατάστημα που γεμίζουν και να γεμίσεις τα δικά του;;;

Και πολύ φθηνότερα θα σου έρθουν και εκτύπωση σχεδόν παρόμοια με τα γνήσια θα κάνεις και θα είσαι σίγουρος ότι θα παίζουν χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Αν δεν δείχνουν ποσότητα μελανιού ποιος ο λόγος να πας σε συμβατά τα οποία και αυτά είναι πανάκριβα και να μην πας σε ένα κατάστημα που γεμίζουν και να γεμίσεις τα δικά του;;;

Και πολύ φθηνότερα θα σου έρθουν και εκτύπωση σχεδόν παρόμοια με τα γνήσια θα κάνεις και θα είσαι σίγουρος ότι θα παίζουν χωρίς πρόβλημα.

Μελάνι @Work Συμβατό CL-513 Colour 14,90 € Μελάνι Canon CL-513 Colour 21,90 €
Μελάνι @Work Συμβατό PG-512 Black  12,90 € Μελάνι Canon PG-512 Black  17,90 €  η διαφορα σε εμενα ειναι 7+5 12 ευρω :) με αυτα περνω ενα ακομα μαυρο ;)

Ειναι ο δεύτερος εκτυπωτής που εχω , και τους δυο αθροιστικά  πανω απο 10 χρονια και δεν ειχα θεμα με τα @work  ενω με τα γεμισματα στο fill and print ειχα τρελους λεκεδες στην εκτύπωση :(
Στο - οτι δεν βλεπω ποσο εχω ακομα :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που τα @Work δεν  σου δείχνουν υπόλοιπο μελανιού ποιο το όφελος;;;;

Εγώ από το πρώτο άδειασμα εδώ και  2-3  χρόνια γεμίζω τα 301 του hp και δουλεύουν μια χαρά.Ούτε τρεξίματα ούτε τίποτε.

Μάλιστα το μαύρο επειδή δεν κάνω πολύ χρήση έχω το πρώτο επειδή δεν το χρησιμοποιώ πολύ και δεν το έχω γεμίσει πολλές φορές.Το χρωματιστό πριν 10-15 μετά από άπειρα γεμίσματα επειδή βγάζω πολλές φωτογραφίες τα έπαιξε και δεν το αναγνώριζε.Πήγα σε ένα μαγαζί που γεμίζει και μου είπε ότι έκαψε τις επαφές.Πήρα με 5 ευρώ ένα επαναγεμισμένο από αυτόν γνήσιο και συνεχίζω.:P

Το άδειασα με τη σύριγγα και το γέμισα μόνος, γιατί το κίτρινό του δεν ήταν καλό και έβγαινε σκούρο μουσταρί, έβαλα από δικό μου μελάνι και δουλεύει άψογα .:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν η κεφαλή μείνει από μελάνι, δεν είναι καθόλου καλό. Μπορεί να μην επανέλθει ποτέ. Φυσικά μιλάμε για σοβαρό εκτυπωτή. Εάν είναι για... κλωτσιές και παλιός, και να του βγάλεις τα μάτια δεν τρέχει τίποτα. Αλλά να μην ξεχνάμε και τη σύνθεση του μελανιού. Δεν είναι όλα τα μελάνια τα ίδια ακόμα και από τον ίδιο κατασκευαστή - προορίζονται για συγκεκριμένα μοντέλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τότε που αγόρασα από ebay ένα refill kit για τον canon , πρέπει να έχω κερδίσει πάνω από ένα χιλιάρικο σε μελάνια.Το μόνο κακό είναι οτι πρέπει να τα γεμίζω μόνος μου βγάζοντας κάθε φορά το cartridge και το γεμίζω με σύριγγα ενώ τώρα πλέον έχουν βγάλει εξωτερικό κιτ με εξωτερικά δοχεία ξεχωριστά για κάθε χρώμα και απλά ανοίγεις το καπάκι και το συμπληρώνεις.

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, CyanBlue είπε

Εάν η κεφαλή μείνει από μελάνι, δεν είναι καθόλου καλό. Μπορεί να μην επανέλθει ποτέ. Φυσικά μιλάμε για σοβαρό εκτυπωτή. Εάν είναι για... κλωτσιές και παλιός, και να του βγάλεις τα μάτια δεν τρέχει τίποτα. Αλλά να μην ξεχνάμε και τη σύνθεση του μελανιού. Δεν είναι όλα τα μελάνια τα ίδια ακόμα και από τον ίδιο κατασκευαστή - προορίζονται για συγκεκριμένα μοντέλα.

Για φτηνούς σπιτικούς εκτυπωτές με 30-40 και 50 ευρώ που έχουμε οι περισσότεροι δεν πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να δώσεις 50 ευρώ να πάρεις γνήσια μελάνια.Αν είναι επαγγελματικός εκεί δεν ξέρω τι παίζει,αν και εκεί μετράει περισσότερο γιατί άλλο να βάζεις γνήσια με 50 ευρώ κάθε 1-2 μέρες και άλλο να γεμίζεις και να σου κοστίζει 1 ευρώ.

Απλά πριν την αγορά έρευνα για το αν δέχεται επαναγεμιζόμενα και αν παίζει σωστά.Πήρα από Ελλάδα μελάνι 1,50 ευρώ το μισό λίτρο και εκτυπώνουν με τέλεια χρώματα.Όπως προανέφερα πιο καλά και από τα μελάνια που γεμίζει επώνυμο κατάστημα.Ξέρεις τι είναι να σκέφτεσαι το κόστος του χαρτιού εκτύπωσης και το μελάνι να μην σε απασχολεί καθόλου.:lol:

Νομίζω ότι κακό είναι να μην αφήσεις άδεια την κεφαλή όταν μένει από υγρό γιατί στεγνώνει.Εγώ όταν άδειάσει από χρώμα το δοχείο απλά γεμίζω εκείνη τη στιγμή και συνεχίζω χωρίς καν να θέλει και αποσυμπίεση τις περισσότερες φορές.Δεν έχουν πάθει τίποτε οι κεφαλές.Μια χαρά είναι.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αγόρασα τα του πλαισίου. Στην αρχή μου έβγαζε κάτι σφάλματα αλλά μετά από δυο-τρεις εκτυπώσεις έστρωσε. Η ένδειξη προς το παρόν είναι στο φουλ . Θα έχω το νου μου μήπως και δεν αλλάζει λόγο ημιτασιόν μελανιών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίρνω εδώ και αρκετό καιρό από toner hellas και δεν είχα κανένα πρόβλημα για εκτυπωτή inkjet epson, χωρίς ενσωματωμένη κεφαλή.

Παίζει πάντα ρόλο βέβαια ο ο εκτυπωτής, ορισμένοι είναι ιδιότροποι με τα συμβατα, μερικές φορές και με τα αυθεντικά!

Παλιότερα αγόραζα από το ebay αλλά δεν με ικανοποίησαν ιδιαίτερα. Γενικά αν βρω κάποιο καλό συμβατό δεν το αλλάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, CyanBlue είπε

Εάν η κεφαλή μείνει από μελάνι, δεν είναι καθόλου καλό. Μπορεί να μην επανέλθει ποτέ. Φυσικά μιλάμε για σοβαρό εκτυπωτή. Εάν είναι για... κλωτσιές και παλιός, και να του βγάλεις τα μάτια δεν τρέχει τίποτα. Αλλά να μην ξεχνάμε και τη σύνθεση του μελανιού. Δεν είναι όλα τα μελάνια τα ίδια ακόμα και από τον ίδιο κατασκευαστή - προορίζονται για συγκεκριμένα μοντέλα.

Αυτο που λες ειναι μονο για εκτυπωτές που εχουν την κεφαλη πανω στον εκτυπωτή δεν ισχύει για ολους, και οπως ειπε και ο papoys μονο αν τα αφησεις και ξεραθούν και οχι αν τελειωσουν :) εμενα η κεφαλες ειναι στο μελανι και δεν υπαρχει θεμα , εκτος απο αυτο αμα δεν ειναι η κεφαλη πανω ,τα λεφτα για τα μελανια δεν εχουν και τρελες διαφορες για να παρεις ιμιτασιόν ποιο καλα πας και τα γεμίζεις.
 

 

23 ώρες πριν, papoys1 είπε

Από τη στιγμή που τα @Work δεν  σου δείχνουν υπόλοιπο μελανιού ποιο το όφελος;;;;

Εγώ από το πρώτο άδειασμα εδώ και  2-3  χρόνια γεμίζω τα 301 του hp και δουλεύουν μια χαρά.Ούτε τρεξίματα ούτε τίποτε.

Μάλιστα το μαύρο επειδή δεν κάνω πολύ χρήση έχω το πρώτο επειδή δεν το χρησιμοποιώ πολύ και δεν το έχω γεμίσει πολλές φορές.Το χρωματιστό πριν 10-15 μετά από άπειρα γεμίσματα επειδή βγάζω πολλές φωτογραφίες τα έπαιξε και δεν το αναγνώριζε.Πήγα σε ένα μαγαζί που γεμίζει και μου είπε ότι έκαψε τις επαφές.Πήρα με 5 ευρώ ένα επαναγεμισμένο από αυτόν γνήσιο και συνεχίζω.:P

Το άδειασα με τη σύριγγα και το γέμισα μόνος, γιατί το κίτρινό του δεν ήταν καλό και έβγαινε σκούρο μουσταρί, έβαλα από δικό μου μελάνι και δουλεύει άψογα .:)

Γιατι δεν βλεπεις το κερδος??? ενα ακομα μελάνι μαυρο σε καθε αλλαγη :) σε εμενα δεν μου δείχνει την σταθμη αλλα δεν με νιαζει γιατι υπαρχουν πολλοι τροποι αν θες να την δεις , σε αλλους το βλεπει κανονικα :) τωρα απο οτι καταλαβα εσυ κανεις και μεγαλη χρήση αρα σε βολεύει το κιτ που εχεις :) 

 

5 ώρες πριν, Hiddenite είπε

Τελικά αγόρασα τα του πλαισίου. Στην αρχή μου έβγαζε κάτι σφάλματα αλλά μετά από δυο-τρεις εκτυπώσεις έστρωσε. Η ένδειξη προς το παρόν είναι στο φουλ . Θα έχω το νου μου μήπως και δεν αλλάζει λόγο ημιτασιόν μελανιών. 

Ποιον εκτυπωτή εχεις και ποιο ηταν το κερδος τελικα ??? απο το να παρεις γνήσια??? η κεφαλες ειναι πανω στο μελανι σου ? απο εκτύπωση πως τα βλεπεις ?
 

Επεξ/σία από darkman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μου βγήκαν 9.70 τα δυο μαύρα. Είχε 6.5 το ένα και το δεύτερο μισή τιμη. Οποτε 4.8 το ένα. Εχω το hp 3525. Για τις κεφαλές δεν γνωρίζω. Οι εκτυπώσεις σε έγγραφα και σχέδια ζωγραφικής είναι άψογες. Ούτε ατέλειες ούτε πιτσιλιές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Hiddenite είπε

Καλησπέρα μου βγήκαν 9.70 τα δυο μαύρα. Είχε 6.5 το ένα και το δεύτερο μισή τιμη. Οποτε 4.8 το ένα. Εχω το hp 3525. Για τις κεφαλές δεν γνωρίζω. Οι εκτυπώσεις σε έγγραφα και σχέδια ζωγραφικής είναι άψογες. Ούτε ατέλειες ούτε πιτσιλιές. 

Σε αυτον ειναι πανω στον εκτυπωτή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...