Προς το περιεχόμενο

αγορά φακού Sigma 17-50mm F2.8 ή Nikkor 50mm f/1.8G


pvpx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ενα τον nikkorr   ειναι για street photography   τελειο.το δευτερο ειναι ψιλοευρυγωνιος και θα σαι καλυμενος  σε πολλες φωτος ιδιως αρχιτεκτονικη αν ενδιαφερεσαι.
επισης ειναι και η τιμη.Toν σιγμα θα τον βρεις μετχ 250 και κανουριο πιο ακριβα.το αλλο νομιζω θα ειναι 150 μετχ αν κοιτας εκει η απο κανα  ebay 
εγω στη θεση σου θα πηγαινα για το σιγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pvpx είπε

Καλησπέρα!!

Έχω μια nikon d7100 με ένα φακό Nikon  18-140mm.

Σκέφτομαι την αγορά ακομα έναν φακό, τον Sigma 17-50mm F2.8 ή τον Nikkor 50mm f/1.8G.

Ποιον μου προτείνεται?

Δεν έχω αυτόν τον Sigma αλλά η πείρα μου λέει ότι ο Nikkor 50mm 1.8G αποδίδει καλά είτε σε συνθήκες καλού φωτισμού είτε με φλας. Αν κάποιος τον αγοράσει με το σκεπτικό να βγάζει καλές φωτογραφίες σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού χωρίς φλας επειδή έχει μεγάλο διάφραγμα, να ετοιμαστεί να βγάλει πολλές κουνημένες φωτογραφίες. Αν έχεις την D7100, που αν δεν κάνω λάθος έχει όπως και οι επόμενες D7xxx focus motor, προτίμησε τον 50mm 1.8D. Θα μπορεί να τον εστιάζει η μηχανή αυτόματα ενώ οπτικά ο φακός αυτός ίσως είναι λίγο καλύτερος του 1.8G (ακόμα μικρότερο distortion από το έτσι κι αλλοιώς πολύ μικρό barrel distortion του 1.8G).

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...