Προς το περιεχόμενο

Το thread της Tesla


Fubar.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Jordan1972 είπε

Καλησπερα, ο αδερφος μου σκεφτεται να παρει τεσλα model Y για ταξι. Δεν μπορει να βρει πληροφοριες για συνεργεια και φυσικες φθορες στην θεσσαλονικη. Υπαρχει καποιος που μπορει να βοηθησει; Οι εξυπνοι στο booth χαμογελουσαν και λεγανε οτι δεν χαλαει τιποτα και ποτε, μονο οτι θελουν αλλαγη τα λαστιχα. 

Προφανως αυτο που ειναι σημαντικο ειναι να μην χασει μια εβδομαδα δουλειας για ενα ανταλλακτικο, οσο και να συμφερει φορολογικα η αγορα με επιδοτηση, μια εβδομαδα χωρις δουλεια ειναι πολυ μεγαλη ζημια απο οτι λεει. Ξερουμε περιπτωση απο εναν που κολλησαν τα φρενα και εστειλε το αυτοκινητο στην Αθηνα για επισκευη, προφανως κατι τετοιο ειναι απαγορευτικο.

Εχετε καμια αλλη προταση για ηλεκτρικο αυτοκινητο που τα ανταλλακτικα του μπορεις να τα βρεις ευκολα στα περισσοτερα συνεργια; Σκεφτειτε πως κανει περιπου 200 χλμ την ημερα.

Συγνωμη αν καταχραστηνα το συγκεκριμενο νημα.

Facebook-> Tesla Fans Greece -> Search

Επιγραμματικα,  οι πωλητές μονο να πουλήσουν τους νοιάζει,  ανταλλακτικό μπορεί να κάνει και πάνω από μήνα, άμα σου που mobile service μπορεί να θέλει και 2 εβδομάδες ραντεβού. Αθήνα εκτός από τη tesla στου Ρέντη υπάρχει η FMS και η Καρεντα.

Θεσσαλονίκη δεν ξέρω αμα έχουν κάνει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Jordan1972 είπε

Προφανως αυτο που ειναι σημαντικο ειναι να μην χασει μια εβδομαδα δουλειας για ενα ανταλλακτικο

Δυστυχώς αυτό ισχύει σε πολλές εταιρίες πλέον. Και για τη Hyundai διαβάζω τα ίδια και για την Αμερική. 1-2 μήνες αναμονή μερικές φορές. 

Απλά πιστεύω στη Hyundai είναι λιγότερα τα μοναδικά ανταλλακτικά (tesla φοράνε μόνο τα tesla!) οπότε θα μπορεί να βρεθεί ανταλλακτικό και απο αλλού συν ότι σίγουρα θα υπάρχει σερβις στη Θεσσαλονίκη. Και εγώ είμαι Κρήτη και θα αγόραζα tesla αλλά χωρίς σερβις εδώ δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω το ρίσκο να στέλνω το αμάξι με το καράβι (και νομίζω δεν ταξιδεύει καν ασυνόδευτο!!!). 

Δές τις Γερμανικές τί κάνουν. 

Επεξ/σία από teodor_ch
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2024 στις 11:11 ΠΜ, kostasgr78 είπε

Διαπιστώνω και το 2024 (μετά την εμπειρία του 2023) ότι το Presales της Tesla στην Ελλάδα είναι μακράν στο Top 3 των χειρότερων ever.

Διατυπώνεις γραπτά ερωτήματα και απαντούν προφορικά στο τηλέφωνο από κινητό, με πληροφορίες μία έτσι μία αλλιώς, που αντιφάσκουν μεταξύ τους και προφανώς τα μισά σίγουρα είναι ψέματα, αφού είναι αντίθετα με τα άλλα μισά.

Σχετικά με τα ερωτήματα που έχουν τεθεί, επαναλαμβάνω αυτά που είχα διατυπώσει από διερεύνηση.

Στις 20/6/2024 στις 11:54 ΠΜ, kostasgr78 είπε

Ακριβώς αυτό.

Πέρυσι κάτοχοι στην Ελλάδα ανέφεραν από την εμπειρία τους, π.χ. ότι το Mobile Service εξυπηρετεί μόνο Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Πωλητής μού είχε αναφέρει ότι εξυπηρετεί σε όλη την Ελλάδα. Για παράδειγμα, όταν τον ρώτησα τί γίνεται αν είμαι σε κάποια άλλη πόλη και καίγεται π.χ. μια πλακέτα και δεν ξεκινάει το αυτοκίνητο, μού είχε πει ότι έρχεται το Mobile Service, χωρίς σαφή περιγραφή του χρόνου επέμβασης.

Σε ίδια ερώτηση μέσα στο 2024, άλλος υπάλληλος από τις Πωλήσεις μού ανέφερε ότι γενικά κινείται το Mobile Service κινείται σε όλη την επικράτεια, χωρίς σαφείς εξηγήσεις και πάλι. Γενικά στον τρόπο ομιλίας και στις χλιαρές απαντήσεις πάνω σε πολύ συγκεκριμένες ερωτήσεις, εκπέμπουν από το χιλιόμετρο ότι λένε ψέματα. Όταν ρώτησα πιο συγκεκριμένα, π.χ. το ίδιο με την πλακέτα, φέτος μού απάντησε ότι πρέπει να το μετακινήσω με δικό μου κόστος στο Service στην Αθήνα. Μετά μού πούλησε το δωρεάν Road Assistance, και όταν ρώτησα σε τί βλάβες επεμβαίνει, μού απάντησε π.χ. αν πάθεις λάστιχο. Αλλά γιατί η ακινητοποίηση από βλάβη ηλεκτρονικών που δεν ξεκινάει το αυτοκίνητο, δεν είναι λόγος για το Road Assistance να έρθει να στο πάρει να στο πάει στο Service, έστω της Αθήνας αφού μόνο αυτό υπάρχει;

Συγκεχυμένες πληροφορίες χαμηλής αξιοπιστίας, με ολοφάνερες ψευδείς δηλώσεις επί του προφορικού, για να μη είναι γραπτά δεσμευμένοι. Βλαχομπαρόκ προσεγγίσεις ελληνικών 80's.

Αυτό μού το έχουν πει κι εμένα αρκετές φορές, χαχαχαχα!

Δεν χαλάνε λέει. Και τους λέω γιατί; Και μού απαντάνε, γιατί δεν έχει τόσα μηχανικά μέρη όσο ένα θερμικό. Και τους λέω έχει τόσα ηλεκτρονικά, άνετα καίγεται μια πλακέτα αφού είναι πιο «υπολογιστής», και δεν ξεκινάει καν λόγω βλάβης στη κεντρική μονάδα, είναι ένα ενδεχόμενο. 😂

Αυτό που με ενοχλεί στη στάση τους είναι η κοροϊδία λες και μιλάνε σε άσχετους. Πες ξεκάθαρα, παρέχουμε το Χ επί των Υ συνθηκών.

Εντωμεταξύ, έχω ζητήσει και έγγραφο με τους όρους του Mobile Service, αλλά και τους όρους του Road Assistance, και τζίφος, ακόμα «έρχεται».

 

Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι κανένα πωλητή στην ελληνική Tesla.

Ασύστολα ψεύδη και πληροφορίες που αντιφάσκουν μεταξύ τους.

Καμία σαφής γραπτή αναφορά με σαφείς πληροφορίες σε ξεκάθαρα ερωτήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, teodor_ch είπε

Δυστυχώς αυτό ισχύει σε πολλές εταιρίες πλέον. Και για τη Hyundai διαβάζω τα ίδια και για την Αμερική. 1-2 μήνες αναμονή μερικές φορές. 

Απλά πιστεύω στη Hyundai είναι λιγότερα τα μοναδικά ανταλλακτικά (tesla φοράνε μόνο τα tesla!) οπότε θα μπορεί να βρεθεί ανταλλακτικό και απο αλλού συν ότι σίγουρα θα υπάρχει σερβις στη Θεσσαλονίκη. Και εγώ είμαι Κρήτη και θα αγόραζα tesla αλλά χωρίς σερβις εδώ δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω το ρίσκο να στέλνω το αμάξι με το καράβι (και νομίζω δεν ταξιδεύει καν ασυνόδευτο!!!). 

Δές τις Γερμανικές τί κάνουν. 

Απο οτι του ειπε ενας συναδελφος του, απο κατω τα περισσοτερα ειναι ανταλλακτικα mercedes απλα γραφουν τεσλα. Βεβαια δεν ξερω ποσο αξιοπιστη ειναι αυτη η πληροφορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, teodor_ch said:

Δυστυχώς αυτό ισχύει σε πολλές εταιρίες πλέον. Και για τη Hyundai διαβάζω τα ίδια και για την Αμερική. 1-2 μήνες αναμονή μερικές φορές. 

Απλά πιστεύω στη Hyundai είναι λιγότερα τα μοναδικά ανταλλακτικά (tesla φοράνε μόνο τα tesla!) οπότε θα μπορεί να βρεθεί ανταλλακτικό και απο αλλού συν ότι σίγουρα θα υπάρχει σερβις στη Θεσσαλονίκη. Και εγώ είμαι Κρήτη και θα αγόραζα tesla αλλά χωρίς σερβις εδώ δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω το ρίσκο να στέλνω το αμάξι με το καράβι (και νομίζω δεν ταξιδεύει καν ασυνόδευτο!!!). 

Δές τις Γερμανικές τί κάνουν. 

Και εσυ πιστευεις οτι αν παρεις Hyundai θα βρεις service στην Κρητη. Πιο πιθανο ειναι να φτιαξεις tesla στην Κρητη παρα Hyundai.. Μιλαμε για ηλεκτρικα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2024 στις 10:55 ΜΜ, Jordan1972 είπε

Καλησπερα, ο αδερφος μου σκεφτεται να παρει τεσλα model Y για ταξι. Δεν μπορει να βρει πληροφοριες για συνεργεια και φυσικες φθορες στην θεσσαλονικη. Υπαρχει καποιος που μπορει να βοηθησει; Οι εξυπνοι στο booth χαμογελουσαν και λεγανε οτι δεν χαλαει τιποτα και ποτε, μονο οτι θελουν αλλαγη τα λαστιχα. 

Προφανως αυτο που ειναι σημαντικο ειναι να μην χασει μια εβδομαδα δουλειας για ενα ανταλλακτικο, οσο και να συμφερει φορολογικα η αγορα με επιδοτηση, μια εβδομαδα χωρις δουλεια ειναι πολυ μεγαλη ζημια απο οτι λεει. Ξερουμε περιπτωση απο εναν που κολλησαν τα φρενα και εστειλε το αυτοκινητο στην Αθηνα για επισκευη, προφανως κατι τετοιο ειναι απαγορευτικο.

Εχετε καμια αλλη προταση για ηλεκτρικο αυτοκινητο που τα ανταλλακτικα του μπορεις να τα βρεις ευκολα στα περισσοτερα συνεργια; Σκεφτειτε πως κανει περιπου 200 χλμ την ημερα.

Συγνωμη αν καταχραστηνα το συγκεκριμενο νημα.

Για λαμαρινοδουλειές συνεργάζεται η Tesla με Karenta. Αν χρειαστεί κάτι άλλο ποιο σοβαρό, αναγκαστικά πάει Αθήνα οπότε η μία εβδομάδα χωρίς αυτοκίνητο είναι και λίγο. Όμως αυτό ισχύει πάνω κάτω για όλα τα ηλεκτρικά. Έχω VW ID3 και είχε πρόβλημα το δοχείο με το παραφλού για τη ψύξη κινητήρα - μπαταρίας (δοχείο διαστολής όπως το λένε). Δεν υπήρχε ανταλλακτικό στην Ελλάδα, ήρθε από Γερμανία, δύο εβδομάδες έμεινε μέσα το αυτοκίνητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, gbras είπε

Και εσυ πιστευεις οτι αν παρεις Hyundai θα βρεις service στην Κρητη. Πιο πιθανο ειναι να φτιαξεις tesla στην Κρητη παρα Hyundai.. Μιλαμε για ηλεκτρικα παντα.

Έχουν πιστοποιημένο συνεργείο ξεχωριστό μόνο για ηλεκτρικά. Εσύ ξέρεις κάτι και το λες ή απλά πέταξες κάτι; 

Επεξ/σία από teodor_ch
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Αν χρειαστεί κάτι άλλο ποιο σοβαρό, αναγκαστικά πάει Αθήνα οπότε η μία εβδομάδα χωρίς αυτοκίνητο είναι και λίγο. 

Όλη η ουσία είναι εδώ. Ότι για έναν καταναλωτή αυτό είναι και ταλαιπωρία και κόστος και μερικές φορές και αδύνατο βάσει του προσωπικού του προγράμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, teodor_ch said:

Έχουν πιστοποιημένο συνεργείο ξεχωριστό μόνο για ηλεκτρικά. Εσύ ξέρεις κάτι και το λες ή απλά πέταξες κάτι; 

Ξέρω και το λέω. Για κανένα service να αλλάξουν λάδια φρένων και φίλτρο καμπίνας καλοί είναι. Σε πιο σοβαρά μόνο Αθήνα και ουσιαστικά μόνο σε ένα συνεργείο θα κάνεις δουλειά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η Ελλάδα είναι πολύ ιδιαίτερη περίπτωση και από άποψη γεωγραφίας.

Το καλύτερο είναι να ακούσει κάποιος όσο το δυνατόν περισσότερες απόψεις από πολυπληθή γκρουπ κατόχων και να σταθμίσει τις δικές του ανάγκες και απαιτήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gbras είπε

Ξέρω και το λέω. Για κανένα service να αλλάξουν λάδια φρένων και φίλτρο καμπίνας καλοί είναι. Σε πιο σοβαρά μόνο Αθήνα και ουσιαστικά μόνο σε ένα συνεργείο θα κάνεις δουλειά.  

Άρα καλά κατάλαβα ότι απλά κάτι πέταξες.

Ακόμα και στο χωριό μου θα έχει του χρόνου μηχανικό για ηλεκτρικά οχήματα. (για μετά τα 8 χρόνια της εγγύησης)

Επίσης όσο έχεις εγγύηση πηγαίνεις στο εξουσιοδοτημένο που έχει όλη η Ελλάδα. Αν αυτοί δε μπορούν να το φτιάξουν σου δίνουν όχημα αντικατάστασης και ας το στείλουν όπου θέλουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, teodor_ch said:

Άρα καλά κατάλαβα ότι απλά κάτι πέταξες.

Ακόμα και στο χωριό μου θα έχει του χρόνου μηχανικό για ηλεκτρικά οχήματα. (για μετά τα 8 χρόνια της εγγύησης)

Επίσης όσο έχεις εγγύηση πηγαίνεις στο εξουσιοδοτημένο που έχει όλη η Ελλάδα. Αν αυτοί δε μπορούν να το φτιάξουν σου δίνουν όχημα αντικατάστασης και ας το στείλουν όπου θέλουν. 

 Καλα δεν πειραζει οταν ερθει η ωρα θα μαθεις απο την καλη πως ειναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω ήδη ότι αυτά που λές για τώρα δεν ισχύουν. Ανακατασκευή κινητήρα και επισκευή εγκεφάλων μια χαρά γίνονται ακόμα και στην Κρήτη πολλά χρόνια τώρα. Ο ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων στα 500μ παίρνει πιστοποίηση επιπέδου 2 για ηλεκτρικά και θα επισκευάζει μπαταρίες σε ένα χρόνο και περιμένεις να σε πάρω στα σοβαρά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teodor_ch είπε

Γνωρίζω ήδη ότι αυτά που λές για τώρα δεν ισχύουν. Ανακατασκευή κινητήρα και επισκευή εγκεφάλων μια χαρά γίνονται ακόμα και στην Κρήτη πολλά χρόνια τώρα. Ο ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων στα 500μ παίρνει πιστοποίηση επιπέδου 2 για ηλεκτρικά και θα επισκευάζει μπαταρίες σε ένα χρόνο και περιμένεις να σε πάρω στα σοβαρά?

Μην αρπάζεστε. Προφανώς δεν είναι μόνο η επισκευή σε ένα χρόνο, αλλά και η διαθεσιμότητα των ανταλλακτικών. Αν πχ θέλεις φωτιστικό σώμα και κάνει ένα μήνα να έρθει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, @pnea1973 είπε

Μην αρπάζεστε. Προφανώς δεν είναι μόνο η επισκευή σε ένα χρόνο, αλλά και η διαθεσιμότητα των ανταλλακτικών. Αν πχ θέλεις φωτιστικό σώμα και κάνει ένα μήνα να έρθει;

Δε διαφωνώ σε αυτό και το ανέφερα ότι και για τη hyundai έχω διαβάσει 1-2 μήνες αναμονή (και είναι παγκόσμιο το φαινόμενο). 

Για άλλο θέμα διαφωνώ. Ότι βγάλαμε όλα τα συνεργεία της επαρχίας άχρηστα (μόνο για λάδια/φίλτρα) και ότι όλα πάνε στην Αθήνα για φτιάξιμο.  Για την τεσλα αυτό είναι δεδομένο αλλά στις άλλες εταιρίες μια χαρά υπάρχουν πιστοποιημένα συνεργεία και τεχνικοί για ηλεκτρικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...