Προς το περιεχόμενο

Το thread της Tesla


Fubar.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Μπήκε ο Ιούλιος που υποτίθεται είναι σε ισχύ οι νέοι δασμοί της ΕΕ στα ηλεκτρικά.

Στον ελληνικό ιστότοπο της Tesla, όταν πήγαινες στο Model 3 έλεγε ότι ενδέχεται να αλλάξει η τιμή για παραλαβές από 1 Ιουλίου. Πλέον έφυγε αυτη η ειδοποίηση και η τιμή παραμένει εκεί που ήταν στο τελευταίο διάστημα, 39990.

Υπάρχουν σε εξέλιξη σχετικές διεργασίες μεταξύ ΕΕ και Κίνας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Μπήκε ο Ιούλιος που υποτίθεται είναι σε ισχύ οι νέοι δασμοί της ΕΕ στα ηλεκτρικά.

Στον ελληνικό ιστότοπο της Tesla, όταν πήγαινες στο Model 3 έλεγε ότι ενδέχεται να αλλάξει η τιμή για παραλαβές από 1 Ιουλίου. Πλέον έφυγε αυτη η ειδοποίηση και η τιμή παραμένει εκεί που ήταν στο τελευταίο διάστημα, 39990.

Νομίζω η ισχύς θα αρχίσει από 4 ή 5 Ιουλίου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε το Model 3 είναι στα +1500€.

Και έβγαλε καινούργιο χρώμα το οποίο θα διάλεγα 2-3 ημέρες μετά που το παρήγγειλα. Δεν βαριέσαι, καλή καρδιά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, SV1EOD είπε

Οπότε το Model 3 είναι στα +1500€.

Και έβγαλε καινούργιο χρώμα το οποίο θα διάλεγα 2-3 ημέρες μετά που το παρήγγειλα. Δεν βαριέσαι, καλή καρδιά.

 

Παράγγειλες το 3 τώρα και θέλεις άλλο χρώμα? Νομίζω γίνεται, αν επικοινωνήσεις με κάποιον εκπρόσωπο. Η Tesla είναι αρκετά ευέλικτη σε τέτοια θέματα, όταν πρόκειται για το ίδιο μοντέλο, να κάνεις κάποια αλλαγή στις προδιαγραφές. Επειδή έχει λίγα πράγματα που αλλάζουν, φτιάχνει συνεχως όλους τους πιθανούς συνδυασμούς, δεν ειναι ότι κλείδωσε για σένα έναν συνδυασμό με το που το παράγγειλες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sattack είπε

Παράγγειλες το 3 τώρα και θέλεις άλλο χρώμα? Νομίζω γίνεται, αν επικοινωνήσεις με κάποιον εκπρόσωπο. Η Tesla είναι αρκετά ευέλικτη σε τέτοια θέματα, όταν πρόκειται για το ίδιο μοντέλο, να κάνεις κάποια αλλαγή στις προδιαγραφές. Επειδή έχει λίγα πράγματα που αλλάζουν, φτιάχνει συνεχως όλους τους πιθανούς συνδυασμούς, δεν ειναι ότι κλείδωσε για σένα έναν συνδυασμό με το που το παράγγειλες. 

 

Από τις 19 Ιουνίου έχω κάνει την παραγγελία ελπίζοντας ότι μπορεί και να γλύτωνα την  αύξηση των δασμών στο κεφάλι αλλά τζίφος.

Θα τους πάρω αύριο τηλέφωνο και αν γίνεται θα τους πω να το γυρίσουμε στο quicksilver χρώμα που το έβγαλαν πολύ πρόσφατα, αφού δεν γλυτώσα την αύξηση ας το ευχαριστηθώ διαλέγοντας ότι με ευχαριστεί. Το να διαλέξω το χρώμα που ήθελα με τις 18άρες ζάντες ήταν ο λόγος που όταν έκανα την παραγγελία δεν διάλεξα ένα από τα άμεσα διαθέσιμα που είχαν και 20000 χλμ δωρεάν supercharging επειδή σε LR ήταν μόνο κόκκινα με 19άρες ζάντες και δεν ήθελα ούτε την 19άρα ούτε το κόκκινο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, SV1EOD είπε

Θα τους πάρω αύριο τηλέφωνο και αν γίνεται θα τους πω να το γυρίσουμε στο quicksilver χρώμα που το έβγαλαν πολύ πρόσφατα, αφού δεν γλυτώσα την αύξηση ας το ευχαριστηθώ διαλέγοντας ότι με ευχαριστεί. 

Πιστεύω ότι γίνεται και ότι θα σου το γυρίσουν πολύ εύκολα σε ότι ακριβώς θέλεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, sattack είπε

Πιστεύω ότι γίνεται και ότι θα σου το γυρίσουν πολύ εύκολα σε ότι ακριβώς θέλεις. 

Θα το μάθουμε σύντομα. Θα ενημερώσω πως πήγε το αίτημα για αλλαγή χρώματος για να ξέρουν και οι υπόλοιποι συμφορουμίτες, όλο και σε κάποιον μπορεί να χρειαστεί.

Το καλό είναι ότι μου είπαν θα μου πατσίσουν την προκαταβολή από την παραγγελία που είχα κάνει Νοέμβρη ή Δεκέμβρη πέρυσι και δεν ολοκλήρωσα ποτέ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, @pnea1973 είπε

Δηλαδή αν δεν είναι από τα διαθέσιμα δεν έχουν τα 20.000χιλ δωρεάν; 

Παλιότερα μόνο στα διαθέσιμα έδιναν δώρο τα 20000 χλμ στους superchargers και όχι σε αυτά που έκανες κανονική παραγγελία. Πλέον από όσο είδα το δώρο των 20000 χλμ δεν παίζει καθόλου(στα model 3 τουλάχιστον που κοιτάζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To δώρο των 20.000χλμ SC ήταν στην Ελλάδα (σε εμενα στο Βελγιο μου εδωσαν 10.000χλμ) στα τέλη Ιουνίου, προφανώς επειδη προσπαθουσαν να πιάσουν στόχους πωλήσεων για το 2ο τρίμηνο (Q2). Μόλις μπήκε ο Ιούλιος, τα κατάργησαν αυτά τα δώρα. Και σε άλλες περιπτώσεις το έχουν ξανακάνει στο τέλος του τριμήνου και στο μέλλον μπορεί πάλι να το ξανακάνουν, αλλά δεν είναι κάτι δεδομένο. 

Άλλωστε στην προσφορά το έλεγε ξεκαθαρα: "μόνο αν παραλάβετε το όχημα μέχρι 30/6". Αν καποιος πχ το είχε εξοφλήσει όλο το ποσό άμεσα αλλά αργουσε να το παραλάβει,  την έχανε την προσφορά. 

Προφανέστατα ήταν για να πιάσουν στόχους πωλήσεων Q2. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O φορητός φορτιστής που έχει η Tesla στα 200€, πόση max ισχύ μπορεί να δώσει; To δοκιμάσει κανείς;;

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, @pnea1973 είπε

O φορητός φορτιστής που έχει η Tesla στα 200€, πόση max ισχύ μπορεί να δώσει; To δοκιμάσει κανείς;;

Αυτός ο φορητός φορτιστής, που η Tesla τον ονομάζει Universal Mobile Connector, και πριν ήταν δωρεάν αλλά μόλις τώρα άρχισε να τον χρεώνει, είναι μονοφασικός. 

Ειναι ενα κομμάτι ο φορτιστης μαζι με το καλώδιο που πάει στο αυτοκίνητο, και μετά πάνω στον φορτιστή κουμπώνουν διάφοροι αντάπτορες για διαφόρων ειδών πρίζες. Αρχικά στον δίνουν με εναν αντάπτορα για πρίζα σούκο. Τότε έχει οριο τα 13Α. Επί 220-230V αυτό μας κάνει 3KW. Αν τυχόν κάποιος δεν είναι σίγουρος πόσο χοντρά καλώδια ρεύματος έχει το σπίτι του, καλό είναι να το βαζει μόνος του μέχρι 10Α για ασφάλεια, να μην λιώσουν τα σύρματα και πάθει το σπίτι του βραχυκύκλωμα ή πυρκαγιά.  

Μετά, η Tesla πουλάει και άλλους ανταπτορες. Ο πιο συνηθισμένος είναι ο μπλε αντάπτορας για μπλε βιομηχανική πρίζα. Βγαίνει σε έκδοση 16Α και 32Α. Η έκδοση 16Α δεν έχει και πολύ νόημα, αλλά η 32Α είναι πολύ χρήσιμη. Μπορείς να φτάσεις τα 32Α επί 220-230V = 7.4KW που είναι υπεραρκετά για οικιακή χρήση.

Εγώ έχω βάλει τέτοιον και σχεδόν ποτέ δεν το βάζω στα 32Α. Συνήθως μου αρκούν πολύ λιγότερα για να πιάσω το 100% ή το 80% ή όποιο άλλο ποσοστό φόρτισης θέλω να έχει το αυτοκίνητο λίγο πριν ξεκινήσω. 

Προσοχή όμως, θέλει εγκατάσταση με πολύ χοντρό καλώδιο για να αντέχει τα 32Α, και επίσης ασφάλεια 40Α στον πίνακα. Αυτά θα τα κάνει ένας ηλεκτρολόγος. 

Με αυτόν τον τρόπο δεν είναι μετά ανάγκη να αγοράσει και να εγκαταστήσει κάποιος wallbox (το οποίο δίνει τα ιδια 7.4KW αν κάποιος έχει μονοφασικό ρεύμα, ή μέχρι 11KW αν κάποιος έχει τριφασικό ρεύμα στο σπιτι). Εγώ το βρήκα προτιμοτερο ετσι με την μπλε βιομηχανικη πριζα των 32Α, γιατί και τα 7.4 KW είναι ήδη υπεραρκετα, και γιατί φοβάμαι μήπως κάποιος πάει να μου κλέψει/ξηλώσει το wallbox από την ανοιχτή αυλή που έχω.

Αν στο μέλλον αλλάξω γνώμη, είναι πολύ απλό πάνω στην ίδια ηλεκτρολογικη εγκατάσταση που εχει ήδη χοντρό καλώδιο και ασφάλεια στον πίνακα, ο ηλεκτρολόγος να μου αντικαταστήσει μόνο τη μπλε βιομηχανική με ένα wallbox. 

Επεξ/σία από sattack
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...