Προς το περιεχόμενο

Το thread της Tesla


Fubar.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, sattack είπε

To  Tesla road assistance ισχύει για βλάβες του αυτοκινήτου. Και για λάστιχο, αλλά και για αν μείνεις από κάποια βλάβη. Αν μείνεις επειδή δεν το φόρεσες και έφτασε στο 0% , πάλι θα σε μαζέψουν, αλλά βέβαια μετά θα σου στείλουν λογαριασμό.

Φυσικα δεν ισχύει για τρακάρισμα,  και αυτός είναι και ο λόγος που εγώ έκανα ξεχωριστό road assistance. 

Για ηλεκτρονική βλάβη όμως του αυτοκινήτου, φυσικά και ισχύει. 

Περίεργο που το τελευταίο δεν το ξέρει το Presales.

Επίσης, περίεργο που δεν τα επικοινωνεί όλα αυτά εγγράφως όταν τα ζητάς.

Καφενείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Τι κάνεις όταν η Tesla ρίχνει τις τιμές?
μουαγιέν! 😅
 
Στο Φλαμανδικό Βέλγιο βάλανε μόνο για φέτος EV επιδότηση 5.000 αλλά μόνο για μέχρι 40,000 αξία οχήματος.
Αναρωτιόμουν γιατί η Tesla δεν προσέφερε κάποια μοντέλα σε αυτήν την τιμή για να "πιάσει' αυτήν την περίπτωση, όπως πολύ συχνά κάνει σε διάφορες αγορές.
Και ναι, πριν 2 εβδομάδες είδα ότι επιτέλους το έκανε για άσπρα αλλά και για μαύρα model Y (και model 3) SR RWD.
Oπότε για το μαύρο model Y το κέρδος ειναι 12.290 (35k αντί για 47k).
Σαν έτοιμος από καιρό πάτησα αμέσως το κουμπί. Και πάω να πείσω την κόρη μου με τον boyfriend της να πάρουν και αυτοί ένα.

Θα αναστρέψω την πτώση των πωλήσεων της Tesla μόνος μου.😅

Αυτή τη φορά δεν έκανα photoshop την πινακίδα! Ούτε και την παράγγειλα. Έτσι μου ήρθε. 🤣🤣🤣

 

TESLA.jpg.fc1a648bd8878dcf50c72b6191c408b7.jpg

Spoiler

TESLA2.jpg.80411538a6c1d640995337e8c099b65f.jpg

Spoiler

TESLA3.jpg.a4ad077cc832db8290b338b22fce9d5d.jpg

Spoiler

TESLA4.jpg.fdbc30ba5e58516df1eed2dbc8b5b7c2.jpg

Spoiler

TESLA5.jpg.7905ad63bd65d430a89221d847970a9e.jpg

 

 
Επεξ/σία από sattack
  • Like 4
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sattack είπε
Τι κάνεις όταν η Tesla ρίχνει τις τιμές?
μουαγιέν! 😅
 
Στο Φλαμανδικό Βέλγιο βάλανε μόνο για φέτος EV επιδότηση 5.000 αλλά μόνο για μέχρι 40,000 αξία οχήματος.
Αναρωτιόμουν γιατί η Tesla δεν προσέφερε κάποια μοντέλα σε αυτήν την τιμή για να "πιάσει' αυτήν την περίπτωση, όπως πολύ συχνά κάνει σε διάφορες αγορές.
Και ναι, πριν 2 εβδομάδες είδα ότι επιτέλους το έκανε για άσπρα αλλά και για μαύρα model Y (και model 3) SR RWD.
Oπότε για το μαύρο model Y το κέρδος ειναι 12.290 (35k αντί για 47k).
Σαν έτοιμος από καιρό πάτησα αμέσως το κουμπί. Και πάω να πείσω την κόρη μου με τον boyfriend της να πάρουν και αυτοί ένα.

Θα αναστρέψω την πτώση των πωλήσεων της Tesla μόνος μου.😅

Αυτή τη φορά δεν έκανα photoshop την πινακίδα! Ούτε και την παράγγειλα. Έτσι μου ήρθε. 🤣🤣🤣

 

TESLA.jpg.fc1a648bd8878dcf50c72b6191c408b7.jpg

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

TESLA2.jpg.80411538a6c1d640995337e8c099b65f.jpg

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

TESLA3.jpg.a4ad077cc832db8290b338b22fce9d5d.jpg

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

TESLA4.jpg.fdbc30ba5e58516df1eed2dbc8b5b7c2.jpg

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

TESLA5.jpg.7905ad63bd65d430a89221d847970a9e.jpg

 

 

Εχω λιωσει και απο τις πινακιδες και απο τα ονοματα!

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Εχω λιωσει και απο τις πινακιδες και απο τα ονοματα!

Στο 1ο ήθελα να αγοράσω αυτήν την πινακίδα, αλλά τελικά το φοβήθηκα και το άφησα. 😅

Spoiler

20240418_080654.jpg.a568c2c2299235428f84982052eb4395.jpg

 

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sattack είπε
Τι κάνεις όταν η Tesla ρίχνει τις τιμές?
μουαγιέν! 😅
 
Στο Φλαμανδικό Βέλγιο βάλανε μόνο για φέτος EV επιδότηση 5.000 αλλά μόνο για μέχρι 40,000 αξία οχήματος.
Αναρωτιόμουν γιατί η Tesla δεν προσέφερε κάποια μοντέλα σε αυτήν την τιμή για να "πιάσει' αυτήν την περίπτωση, όπως πολύ συχνά κάνει σε διάφορες αγορές.
Και ναι, πριν 2 εβδομάδες είδα ότι επιτέλους το έκανε για άσπρα αλλά και για μαύρα model Y (και model 3) SR RWD.
Oπότε για το μαύρο model Y το κέρδος ειναι 12.290 (35k αντί για 47k).
Σαν έτοιμος από καιρό πάτησα αμέσως το κουμπί. Και πάω να πείσω την κόρη μου με τον boyfriend της να πάρουν και αυτοί ένα.

Θα αναστρέψω την πτώση των πωλήσεων της Tesla μόνος μου.😅

Αυτή τη φορά δεν έκανα photoshop την πινακίδα! Ούτε και την παράγγειλα. Έτσι μου ήρθε. 🤣🤣🤣

 

TESLA.jpg.fc1a648bd8878dcf50c72b6191c408b7.jpg

  Απόκρυψη περιεχομένων

TESLA2.jpg.80411538a6c1d640995337e8c099b65f.jpg

  Απόκρυψη περιεχομένων

TESLA3.jpg.a4ad077cc832db8290b338b22fce9d5d.jpg

  Απόκρυψη περιεχομένων

TESLA4.jpg.fdbc30ba5e58516df1eed2dbc8b5b7c2.jpg

  Απόκρυψη περιεχομένων

TESLA5.jpg.7905ad63bd65d430a89221d847970a9e.jpg

 

 

Ποια είναι η άποψή σου για τα Hankook? Τα Ventus είναι; Για Μ3Ρ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Ποια είναι η άποψή σου για τα Hankook? Τα Ventus είναι; Για Μ3Ρ

 

Είναι αυτά με τα οποία έρχεται από το εργοστασιο. (255/45/R19). Δεν είχα ιδέα πως λέγονται, τώρα βλέπω ότι επάνω γράφουν Ventus S1 evo 3 EV. Δεν μπορώ να πω κάτι ιδιαίτερο/συγκεκριμένο για αυτά. Καλά έχουν πάει, 24.000 χλμ έχουν ήδη κάνει σε λιγότερο από 1.5 χρόνο στο 1ο Tesla, το AWD (που είχε έρθει από Σαγκάη). Ούτε καν μπρος-πίσω δεν τα έχω αλλάξει ακόμα (λένε κάθε 10.000χλμ να το κάνεις αυτό....). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας,

Πρόσφατα παρέλαβα και εγώ το Model 3 LR σε χρώμα μπλε! 

Θα ήθελα τα φώτα σας στα εξής:

- ο πωλητής μου είπε ότι το συγκεκριμένο χρώμα είναι το 2ο περισσότερο ευαίσθητο (μετά το μαύρο), οπότε πρότεινε κάποια κεραμική επίστρωση για να προστατευθεί. Ποιά η γνώμη σας επί του θέματος;

- μήπως έχετε να προτείνετε κάποιον από τους εγκεκριμένους φορτιστές από το πρόγραμμα Κινούμαι Ηλεκτρικά 3; https://kinoumeilektrika3.gov.gr/files/FORTISTES-KH3.pdf?download=false

Σας ευχαριστώ πολύ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που έχω ακούσει από άλλους στην Ελλαδα, πρέπει να κάνεις μαζί αίτηση για όλα (αυτοκίνητο + φορτιστή) για αυτή την επιδότηση του προγράμματος? Θα τα χάσεις όλα αν περιμένεις! Κάνε αμέσως αίτηση για το αυτοκίνητο να πάρεις τα πολλά, γιατί για τα ψίχουλα του φορτιστή θα τα χάσεις όλα! 

Και από ότι λένε, πολύ φθηνότερα και καλύτερα είναι να πάρεις το φορτιστή της Tesla που είναι εκτός του προγράμματος, παρά ένας εγκεκριμένος για επιδότηση φορτιστής που μαζί με την επιδότηση και πάλι ακριβότερος θα βγαίνειαπο τον Tesla! (Και το κυριότερο θα σου καθυστερήσει την αίτηση για το αυτοκίνητο και θα κινδυνεύεις να τα χάσεις όλα).  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sattack είπε

Από αυτά που έχω ακούσει από άλλους στην Ελλαδα, πρέπει να κάνεις μαζί αίτηση για όλα (αυτοκίνητο + φορτιστή) για αυτή την επιδότηση του προγράμματος? Θα τα χάσεις όλα αν περιμένεις! Κάνε αμέσως αίτηση για το αυτοκίνητο να πάρεις τα πολλά, γιατί για τα ψίχουλα του φορτιστή θα τα χάσεις όλα! 

Και από ότι λένε, πολύ φθηνότερα και καλύτερα είναι να πάρεις το φορτιστή της Tesla που είναι εκτός του προγράμματος, παρά ένας εγκεκριμένος για επιδότηση φορτιστής που μαζί με την επιδότηση και πάλι ακριβότερος θα βγαίνειαπο τον Tesla! (Και το κυριότερο θα σου καθυστερήσει την αίτηση για το αυτοκίνητο και θα κινδυνεύεις να τα χάσεις όλα).  

 

Θα συνυπογράψω όσα είπε ο sattack.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Sta said:

Καλησπέρα σας,

Πρόσφατα παρέλαβα και εγώ το Model 3 LR σε χρώμα μπλε! 

Θα ήθελα τα φώτα σας στα εξής:

- ο πωλητής μου είπε ότι το συγκεκριμένο χρώμα είναι το 2ο περισσότερο ευαίσθητο (μετά το μαύρο), οπότε πρότεινε κάποια κεραμική επίστρωση για να προστατευθεί. Ποιά η γνώμη σας επί του θέματος;

- μήπως έχετε να προτείνετε κάποιον από τους εγκεκριμένους φορτιστές από το πρόγραμμα Κινούμαι Ηλεκτρικά 3; https://kinoumeilektrika3.gov.gr/files/FORTISTES-KH3.pdf?download=false

Σας ευχαριστώ πολύ.

Γενικά σε οτιδήποτε μη ασπρο σε χτύπημα τρακαρισμα πονάει δεν ειναι εύκολο ουτε για το μάστορα. Φαίνονται κ αραχνιες πιο ευκολα 

Παρολαυατα 

Να παρεις το μπλε που σαρεσει να ευχαριστηθείς την αγορα σου

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιάς και έθεσε ο συμφορουμίτης παραπάνω το θέμα της επιδότησης των φορτιστών, ξέρει κανείς να μας διαφωτίσει για ποιόν λόγο οι φορτιστές της Tesla είναι εκτός της λίστας με τους εγκεκριμένους; Μήπως δεν έχει wifi(είναι λόγος για να μην είναι επιλέξιμος ένας φορτιστής αυτό). Πολύ απίστευτο μου φαίνεται να συμβαίνει αυτό στον φορτιστή της Tesla χώρια που σε ερώτηση στο τμήμα πωλήσεων της Tesla μου είπαν ότι έχει ασύρματη σύνδεση. Αλλά αν έχει γιατί δεν είναι επιλέξιμος;

 

1 ώρα πριν, sattack είπε

........παρά ένας εγκεκριμένος για επιδότηση φορτιστής που μαζί με την επιδότηση και πάλι ακριβότερος θα βγαίνειαπο τον Tesla! (Και το κυριότερο θα σου καθυστερήσει την αίτηση για το αυτοκίνητο και θα κινδυνεύεις να τα χάσεις όλα).  

 

Να προσθέσω πως όταν το είχα ψάξει για την επιδότηση του φορτιστή, είχα δει ότι στις προϋποθέσεις είναι κάμποση χαρτούρα ότι ο χώρος σου ανήκει ή ότι τον νοικιάζεις, μελέτες και πιστοποιητικά ηλεκτρολόγου και γενικώς προέκυπτε ένα κόστος που ήταν αρκετά μεγαλύτερο από την επιδότηση. Η αίσθηση μου ήταν ότι δεν άξιζε τον κόπο της χαρτούρας και της γραφειοκρατίας συν το να πέσεις σε κάποιον που ξέρει την δουλειά και χρεώνει ανάλογα.

Εννοείται ότι σε καμία περίπτωση δεν εννοώ να γίνει η δουλειά μπακαλίστικα, με τα ρεύματα δεν παίζεις αλλά θεωρώ ότι ένας καλός ηλεκτρολόγος(προσοχή στο καλός) θα κάνει την εγκατάσταση σωστά και θα σου κοστίσει το ίδιο αν όχι λιγότερο από κάποιον άλλο που θα σου παρέχει ότι χαρτιά χρειάζονται προκειμένου να πάρεις την επιδότηση.

Επειδή όμως τα παραπάνω είναι τα συμπεράσματα που έβγαλα όταν το έψαξα και δεν έχω προσωπική εμπειρία και δεν ξέρω κάποιον που το έκανε να μου πως του πήγε και τι του κόστισε ακριβώς θα ήθελα να ακούσω τι ξέρουν/έχουν ακούσει οι υπόλοιποι συμφορουμίτες.

Επεξ/σία από SV1EOD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκε ο Ιούλιος που υποτίθεται είναι σε ισχύ οι νέοι δασμοί της ΕΕ στα ηλεκτρικά.

Στον ελληνικό ιστότοπο της Tesla, όταν πήγαινες στο Model 3 έλεγε ότι ενδέχεται να αλλάξει η τιμή για παραλαβές από 1 Ιουλίου. Πλέον έφυγε αυτη η ειδοποίηση και η τιμή παραμένει εκεί που ήταν στο τελευταίο διάστημα, 39990.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...