Προς το περιεχόμενο

Αγορά refill kit. Από πού;


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από πού αγοράζετε συνήθως τα κιτ; Ελλάδα, Κίνα ή αλλού;

Υπάρχει κάποιο κατάστημα που είστε ευχαριστημένοι, τιμές-ποιότητα; Θέλω για εκτυπωτή canon που φορά τα 540 και 541.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Λέγοντας κιτ τι εννοείς;;;;

Μπουκάλια με μελάνι, σύριγγες, αυτά τα πλαστικά που χρησιμοποιούν κάποιοι για να βγάζουν τον αέρα από το μελανοδοχείο (αλήθεια, είναι απαραίτητο ;), τρυπανάκι για να τρυπήσεις τα δοχεία.

Σαν και αυτό:

http://smartoner.gr/inkjet-refill-kits/4225-canon-pg-540-cl-541-refill-kit-black-color-5-black-6-color.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φτηνά μελάνια από εδώ.Ούτε απέξω δεν βρίσκεις τόσο φθηνά.

https://www.cosmomarket.gr/index.php?p=3&cat_id=002200390770008409240925

Σύριγγες από το φαρμακείο της γειτονιάς των 5 ml αρκούν. :P

Εγώ αντί για μηχάνημα αφού πρώτα καθαρίσω καλά το μελανοδοχείο φυσάω με το στόμα μου από την τρύπα που βάζω μελάνι να βγάλει λίγο από την κάτω μεριά αν και έχω εξάρτημα αποσυμπίεσης.Δεν είναι απαραίτητο αν γεμίσεις το μελανοδοχείο αμέσως μόλις δεις ότι άδειασε και δεν αφήσεις να ξεραθεί το μελάνι.Τότε δεν χρειάζεται αποσυμπίεση.Τρέχει αμέσως.

Τα hp που έχω εγώ οι τρύπες είναι ανοιχτές.Αν όχι πάρε ένα τρυπανάκι μετάλλου από ένα κατάστημα εργαλείων.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!Μήπως ξέρετε αν μπορείς να γεμίσεις μελάνι που δεν έχει τελειώσει?Επίσης τα δοκιμαστικά/αρχικά μελάνια που παίρνεις με την αγορά του εκτυπωτή είναι κατάλληλα για γέμισμά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πιο λόγο να το γεμίσεις αν δεν έχει τελειώσει;;;;

Αν είναι για να βλέπεις πόσο έχει δεν το ξεγελάς.Αυτό μόλις είναι να τερματίσει θα τερματίσει.Με σελίδες μετράει και όχι ποσότητα μελανιού.

Ναι και τα δοκιμαστικά γεμίζουν.Εγώ αυτά γεμίζω σχεδόν 2,5 χρόνια.Βέβαια τελειώνουν γρήγορα γιατί είναι μικρά  και είμαι συνέχεια με τη σύριγγα στο χέρι,αλλά έχω μάθει και σε 2-3 λεπτά είμαι έτοιμος. Για να πάρω xl κάνουν 50+ ευρώ και τον εκτυπωτή τον είχα πάρει 38.:P

Έγραψα μήπως έχει κανείς τίποτε 301 xl για να μην παιδεύομαι συνέχεια αλλά δεν πέτυχα κάτι μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία!Άρα θα γεμίσω και εγώ τα δοκιμαστικά.Χρησιμοποιείς και κλιπ αποσυμπίεσης ή το κάνεις έτσι?Είναι απαραίτητο λες?Επίσης εγώ έχω ήδη μελάνι για Hp αλλά για άλλο μοντέλο,λες να έχει πρόβλημα αν χρησιμοποιήσω το ίδιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις μελάνι μόλις αδειάσει κάποιο αμέσως γέμισέ το.Εγώ έχω κλιπ αλλά δεν το χρησιμοποιώ.Απλά αν κάποιο χρώμα δεν τρέχει από την κεφαλή φυσάω από πάνω στην ανάλογη τρυπούλα μέχρι να βγάλει λίγο χρώμα από κάτω.

Πρόσεχε να μην κάνει υπερχείλιση.Αν κάνει βγάλε λίγο με τη σύριγγα.Όσο για το αν δουλεύει με γεμισμένο;;; Αν δεν δοκιμάσεις δεν θα ξέρεις.Αν δε δουλεύει πας για καινούργια.

Οι φτηνοί hp εκτυπωτές με τα δύο μελάνια συνήθως δουλεύουν με επαναγεμισμένα.Με συμβατά έχουν προβληματάκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίος συγχρονισμός με το post, μου τελείωσε πρόωρα (πάλι) το μαύρο και είμαι έτοιμος να παραγγείλω πάλι original αλλά έχω δεί και αυτό

http://www.perfectprint.gr/products/refillable-desktop/refillable-desktop-for-epson/for-epson-xp-102-202-205-302-305-402-405-t1811-4-4col-refillable-set-detail 

έχει κανείς ανάλογη εμπειρία με τέτοιο κιτ; κάνει όντως auto reset το τσιπάκι? και γιατί το μαύρο που δίνουν είναι pigment ενώ τα έγχρωμα dye?

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις την πρόθεση να πας σε επαναγεμιζόμενα και τα δέχεται ο εκτυπωτής σου γιατί δεν γεμίζεις τα δικά του;;;; Γιατί να δώσεις 60 ευρώ με ρίσκο να μην παίζουν.

Τουλάχιστον με τα δικά του μελάνια θα πληρώσεις 10-15 ευρώ για αγορά των μελανιών και 1 ευρώ για σύριγγες και αν δεν κάνουν δεν θα χάσεις και πολλά. 

Μελάνια όλα τα ίδια είναι.Κίνα φτιάχνονται εισάγονται σε μεγάλες ποσότητες και μπαίνουν εδώ σε μικρές  σε συσκευασίες με αυτοκόλλητα απέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τώρα το ψάχνω γιατί μέσα σε 5 μήνες χρειάζομαι πάλι μαύρο με 10 ml και 10 ευρώ... με τη χρήση που κάνω θέλω περίπου 2 φορές το χρόνο αλλαγή έγχρωμα (45 ευρώ) και 3 φορές μάυρο (30 ευρώ), οπότε σε 1 χρόνο γίνεται εύκολα η απόσβεση του κιτ.

Το αν τα δέχεται ο εκτυπωτής μου είναι μια καλή ερώτηση, αλλά ποιός να την απαντήσει? στο νετ που έψαξα, μέχρι και continuous ink supply systems βρίσκω για τον epson μου, οπότε θεωρώ οτι γίνεται, το να τρυπήσω το μαμα catridge για ξαναγέμισμα δεν νομίζω οτι το κατέχω... ίσως να πάρω μόνο τα catridges και μαυρο μελάνι για αρχή και απο μαγαζί που δεν χρεώνει 5 ευρώ μεταφορικά όπως το πρώτο!

http://www.euro-jet.gr/product.asp?catid=1284 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ο εκτυπωτής παίρνει τα δύο με τις κεφαλές πάνω,αλλά περίπου ένα τέτοιο κιτ πήρα και εγώ την πρώτη φορά με 20 ευρώ από ένα παρόμοιο κατάστημα στην Αγία Παρασκευή.

Δεν το μετάνοιωσα γιατί με βοήθησε να μάθω να γεμίζω μόνος.Τώρα παίρνω φτηνά μελάνια από ίντερνετ  σύριγγες από φαρμακείο και κάνω μια χαρά τη δουλειά μου.

Πρότασή μου αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις ποτέ αν παίζει με τέτοια.Οπότε πάρε το κιτ και το πολύ πολύ να χάσεις 30 ευρώ.Αν όμως κερδίσεις θα κερδίσεις πάρα πολλά σε βάθος χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, papoys1 είπε

Πρότασή μου αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις ποτέ αν παίζει με τέτοια.Οπότε πάρε το κιτ και το πολύ πολύ να χάσεις 30 ευρώ.Αν όμως κερδίσεις θα κερδίσεις πάρα πολλά σε βάθος χρόνου.

ευχαριστώ για την απάντηση, την ακολούθησα την πρότασή σου, παρείγγειλα ήδη από ebay uk σετ με catridges και μελάνια με 28 ευρώ - το φτηνότερο τέτοιο σετ που βρήκα εδώ έχει διπλάσια τιμή, τα φτηνότερα δεν ήταν διαθέσιμα... για να δούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...