Προς το περιεχόμενο

Κενα διαστηματα σε εγχρωμη εκτυπωση


mixalaras1977

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω την παρεα!

Τελευταια το πολυμηχανημα μου οταν εκτυπωνω,σε ασπρομαυρη εκτυπωση μου αφηνει γραμμες σε διαφορα σημεια του χαρτιου,μου διπλοεκτυπωνει δηλαδη καποιες γραμμες,ενω σε εγχρωμη εκτυπωση,π.χ. φωτο,μου αφηνει αρκετα κενα διαστηματα χωρις να εκτυπωθουν σωστα..αλλου αφηνει μεγαλες λευκες γραμμες κι αλλου το χρωμα φαινεται θαμπο..εχω παρατηρησει την ωρα που εκτυπωνει οτι ενω το χαρτι βγαινει με ενα συγκεκριμενο ρυθμο,ξαφνικα σπρωχνει λιγο παραπανω χαρτι κ ξανασυνεχιζει με τον ιδιο προηγουμενο αργο ρυθμο..σαν να μαγκωνει δηλαδη καπου ο μηχανισμος κ μετα ξαναστρωνει..αυτο συνηθως το κανει λιγο μετα την αρχη της εκτυπωσης κ λιγο πριν το τελος..υποψιαζομαι οτι κατι δεν παει καλα με τα ρολερ που τραβανε το χαρτι..απο θεμα καθαρισμου εκανα καθαρισμα στα ροδακια της μπροστα κ της πισω πλευρας,εκανα καθαρισμο κεφαλων μεσω του υπολογιστη,εκτυπωσα δοκιμαστικη σελιδα κι εβαλα κ νεα μελανια..το προβλημα παραμενει ομως..επισης εκανα κ reset το μηχανημα και self test αλλα κι εκει φαινονται σχεδον τελειες οι γραμμες με τα χρωματα..καμια γνωμη?αξιζει να τον παω για σερβις η να παω για καινουργιο?παραθετω κι ενα δειγμα για να καταλαβετε ακριβως τι εννοω..ευχαριστω!

 

 

σάρωση0003.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Δεν γράφεις ποιο μηχάνημα έχεις ούτε αν η κεφαλή είναι στο μηχάνημα ή στα μελάνια. Άρα τι απάντηση να σουδώσει κάποιος.Να μυρίσει τα νύχια του;;.:P

Μελάνια χρησιμοποιείς γνήσια;;;Δεν δείχνει να έχουν πρόβλημα τα μελάνια (εκεί οι γραμμές είναι λεπτές και ευθείες όταν κάποιο είναι ψιλοβουλωμένο).Πιθανώς όπως λες οφείλετε στο μηχάνημα.

Για σέρβις εξαρτάται από το μηχάνημα και την τιμή που θα σε χρεώσουν.

Εάν είναι φτηνιάρικος γενικά και όχι κάτι ακριβό και εξεζητημένο και τον χρειάζεσαι απλά για οικιακή χρήση καλίτερα πήγαινε για καινούργιο από τη στιγμή που είναι εκτός εγγύησης. Εγώ αυτό κάνω όταν βγάλει ζημιά εκτός εγγύησης.Στην ανακύκλωση και καινούργιο.Πάντα κάποιος θα υπάρχει σε προσφορά με 40-50 ευρώ.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη σου μερα κ ευχαριστω για την απαντηση.

Δε νομιζω οτι ειναι δα κ τοσο σημαντικο που δεν ανεφερα τι μαρκα εκτυπωτη εχω..παρεθεσα με γεγονοτα αλλα κ εικονα το προβλημα μου..αλλα ετσι για να σου φυγει η περιεργεια το μοντελο ειναι το deskjet f4280 all in one..αγοραστηκε το 2009 αλλα η χρηση του δεν ηταν κ τοση πολλη..μερικες εκτυπωσεις καθε μηνα αλλα οχι σε ποσοτητες κι ισως εκει να οφειλεται το προβλημα;τα μελανια ειναι τα HP 300 που εχουν πανω τους την κεφαλη κ παντα βαζω γνησια.

Το μηχανημα δυστυχως κοστιζε ακριβα,σχεδον 200 ευρω αλλα δεν πιστευω οτι αξιζει να ασχοληθω μαζι του για να παει σερβις..φανταζομαι πιο πολλα θα κοστισει η επισκευη παρα ενας νεος ετσι;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την πρώτη  εγγραφή σου δεν προέκυπτε αν η κεφαλή ήταν στο μηχάνημα ή στα μελάνια.Από τη νέα φαίνεται ότι είναι στα μελάνια άρα δεν είναι θέμα κεφαλής αφού το ίδιο έκαναν τα παλιά το ίδιο και τα νέα αλλά θέμα λογισμικού.

Θα πρότεινα ένα καινούργιο.Εξάλλου τώρα με πολύ λιγότερα χρήματα μπορείς να πάρεις ένα καλίτερο και να μην φοβάσαι ότι σε 5-6 μήνες θα ξαναχαλάσει γιατί θα έχεις και εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οντως ηταν λαθος μου που δεν ανεφερα εξαρχης για το συστημα κεφαλης,μου διεφυγε.

Οταν λες θεμα λογισμικου εννοεις οτι ισως εχει να κανει με τους drivers;αν εννοεις αυτο πρεπει να αναφερω οτι το συγκεκριμενο μηχανημα εχει επισημους drivers μεχρι τα windows 7 οπου εκει εγκαθισταται κ η εφαρμογη της HP στον υπολογιστη μου..ο εκτυπωτης δουλευε κ στα 8 απλα χωρις την εφαρμογη της HP,εβρισκε μονος του ο υπολογιστης τους drivers μεσω ιντερνετ..ειχα δοκιμασει δηλαδη κ με τους 2 τροπους αλλα δυστυχως παραμενει το προβλημα.

Νομιζω ηρθε η ωρα για αντικατασταση με κατι νεο για να εχω κ το κεφαλι μου ησυχο οπως ανεφερες κι εσυ.

Γενικα γνωριζεις ποση συχνη χρηση χρειαζεται για να μην ξεραινονται τα μελανια;αν ας πουμε δεν εχω κατι να εκτυπωσω για 1 με 2 βδομαδες εκει θα μου κανει θεμα;χρειαζεται να κανω καποια εκτυπωση ετσι απλα για συντηρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού αργείς να εκτυπώσεις ασφαλώς θα πάρεις έναν με τις κεφαλές στα μελάνια.

Πήγαινε σε μικρά και όχι xl αφού κάνεις λίγες και αραιά εκτυπώσεις και στη χειρότερη αλλάζεις μελάνια αν υπάρξει πρόβλημα κεφαλής.Το καλό είναι να μην τα αφήνεις 15 μέρες ειδικά το καλοκαίρι με τις ζέστες κάνε 1-2 τουλάχιστον μικρότερες έγχρωμες εκτυπώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτο ακριβως το σκεπτικο που προτεινεις εφαγα καμποσες ωρες αναζητησης τη νυχτα κ ειδα πολλα μοντελα αλλα νομιζω πως κατεληξα στο πιο συμφερον οικονομικα για τα δικα μου δεδομενα κι απο θεμα κοστους εκτυπωτη αλλα κ μελανιων.

Ειναι το μοντελο HP Deskjet 4535 ink advantage το οποιο εχει πολλες καλες κριτικες,ειναι μοντελο του 2016 βεβαια αλλα δεν με ενοχλει κ τοσο,ειναι στα 79 ευρω κ τα μελανια του ειναι τα 652,που με βαση τις προδιαγραφες τους εκτυπωνουν μεχρι 360 κ 200 σελιδες το μαυρο κ το εγχρωμο αντιστοιχα κ με κοστος αγορας περιπου 25 ευρω κ τα 2,που σε σχεση με τα 300αρια που εχει ο παλιος εκτυπωτης σε κοστος ηταν πανω απο 35 ευρω κ με πολυ λιγοτερες εκτυπωσεις ειναι πιστευω πολυ καλη επιλογη..φυσικα η καταναλωση οφειλεται σε πολλους παραγοντες οποτε ειναι καπως σχετικες οι προδιαγραφες τους..με βαση οσα μοντελα βρηκα,το συγκεκριμενο ειναι απο τα αρκετα καλα μηχανηματα κ με τα μελανια απο τα πλεον φθηνα αλλα κ με τις μεγαλυτερες ποσοτητες εκτυπωσης..νομιζω οτι ειναι ιδανικο για τη δικη μου χρηση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/11/2018 στις 11:20 ΠΜ, mixalaras1977 είπε

Ειναι το μοντελο HP Deskjet 4535 ink advantage το οποιο εχει πολλες καλες κριτικες,ειναι μοντελο του 2016 βεβαια αλλα δεν με ενοχλει κ τοσο,ειναι στα 79 ευρω κ τα μελανια του ειναι τα 652,που με βαση τις προδιαγραφες τους εκτυπωνουν μεχρι 360 κ 200 σελιδες το μαυρο κ το εγχρωμο αντιστοιχα κ με κοστος αγορας περιπου 25 ευρω κ τα 2,που σε σχεση με τα 300αρια που εχει ο παλιος εκτυπωτης σε κοστος ηταν πανω απο 35 ευρω κ με πολυ λιγοτερες εκτυπωσεις ειναι πιστευω πολυ καλη επιλογη.

Καλή επιλογή ο εκτυπωτής που επέλεξες.

Αλλά ασχολήσου με τον παλιό. Το πρόβλημα 99% οφείλεται στα μελάνια. Άλλάξες και τα δύο; Το πρόβλημα είναι μάλλον ότι έχει φράξει η κεφαλή, γι' αυτό ζεσταίνεται, έχει αισθητήρα, και ο εκτυπωτής το αναγνωρίζει και αρχίζει να τυπώνει αργά. Με μεγάλη πιθανότητα οφείλεται στο έγχρωμο. Δοκίμασε να τυπώσεις από word μόνο μαύρο κείμενο (ώστε να χρησιμοποιήσει μόνο το black μελάνι), το κάνει επίσης; Για να δεις σε ποιό μελάνι οφείλεται.

Νομίζω ότι αυτός ο εκτυπωτής δουλεύει και με ένα μόνο μελάνι, ή το μαύρο ή το έγχρωμο. Δοκίμασε να τον δουλέψεις με το ένα μελάνι κάθε φορά. Το κάνει και με τα δύο μελάνια;

Επεξ/σία από John31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, John31 είπε

Καλή επιλογή ο εκτυπωτής που επέλεξες.

Αλλά ασχολήσου με τον παλιό. Το πρόβλημα 99% οφείλεται στα μελάνια. Άλλάξες και τα δύο; Το πρόβλημα είναι μάλλον ότι έχει φράξει η κεφαλή, γι' αυτό ζεσταίνεται, έχει αισθητήρα, και ο εκτυπωτής το αναγνωρίζει και αρχίζει να τυπώνει αργά. Με μεγάλη πιθανότητα οφείλεται στο έγχρωμο. Δοκίμασε να τυπώσεις από word μόνο μαύρο κείμενο (ώστε να χρησιμοποιήσει μόνο το black μελάνι), το κάνει επίσης; Για να δεις σε ποιό μελάνι οφείλεται.

Νομίζω ότι αυτός ο εκτυπωτής δουλεύει και με ένα μόνο μελάνι, ή το μαύρο ή το έγχρωμο. Δοκίμασε να τον δουλέψεις με το ένα μελάνι κάθε φορά. Το κάνει και με τα δύο μελάνια;

Γιαννη καλη σου μερα και σε ευχαριστω για την ανταποκριση..

Ηδη εχω αγορασει τελικα το συγκεκριμενο εκτυπωτη που ανεφερα στο προηγουμενο σχολιο μου,τον παλιο μαζι με τα μελανια που περισσεψαν τα εδωσα σε συγγενικο προσωπο που ηθελε εναν εκτυπωτη μονο για ασπρομαυρες εκτυπωσεις αραια κ που..

Παντως πληροφοριακα να σου πω οτι ειχα αλλαξει κ τα 2 μελανια,ειχα κανει κ καθαρισμο κεφαλων μεσω υπολογιστη,αλλα το προβλημα παρεμενε..οι κεφαλες ηταν πανω στα μελανια..βασικα κ με το μαυρο ειχα θεματακια..οχι παντα αλλα καποιες φορες οταν εκτυπωνα καποιο κειμενο,εκει που τυπωνε μια χαρα ξαφνικα αφηνε καποια κενα επανω στο χαρτι κ οι γραμμες κειμενου εβγαιναν σαν τραβηγμενες προς τα κατω..κατι σαν να τραβουσες το χαρτι με το χερι την ωρα που εκτυπωνε δηλαδη..το μεγαλο προβλημα ηταν με το εγχρωμο..εκει ολες οι εκτυπωσεις ηταν χαλια..υποψιαζομαι οτι καποιο προβλημα υπηρχε με το μηχανισμο που σπρωχνει το χαρτι προς τα εξω κατα την εκτυπωση,γιατι οταν εκτυπωνε,εκει που ακουγοταν ο χαρακτηριστικος ηχος που κανει οταν προχωρα η εκτυπωση,ενω ειχε σταθερο ρυθμο,ξαφνικα εκανε εναν ηχο σαν να σπρωχνει πιο γρηγορα το χαρτι προς τα εξω κ μετα συνεχιζε με τον ιδιο αργο ρυθμο..αυτο γινοταν 2 με 3 φορες σε καθε εκτυπωση,κ μαλλον γι'αυτο φαινεται κι εκεινο το κενο λευκο διαστημα που μπορεις να δεις στη φωτο που εβαλα στην αρχη.

Και να πω κ κατι για το νεο εκτυπωτη HP Deskjet 4535 ink advantage ετσι για να ξερουν κι οσοι ψαχνουν κατι νεο,οτι ειναι ενα πολυ τιμιο μηχανημα κ με αρκετα καλη τιμη για τα δεδομενα του..φυσικα το πρωτο πραγμα που δοκιμασα ηταν τι αλλο?μια εγχρωμη εκτυπωση σε απλο χαρτι κ μετα μια φωτο με φωτογραφικο χαρτι..τα αποτελεσμα?ΑΨΟΓΟΣ!!

αρκετα πιο γρηγορος σε σχεση με τον παλιο,οικονομικοτερα μελανια με τις κεφαλες επανω τους επισης,συνδεση με wifi κ οθονουλα αφης με αρκετες ρυθμισεις,ακομα για την ενταση του χρωματος εκτυπωσης(ανοικτη-κανονικη-σκουρο)..για εκτυπωσεις φωτο ειναι μια αρκετα καλη λυση,οχι ομως σαν του φωτογραφειου ετσι?εκει εχουν πολυ καλυτερο εξοπλισμο με το αναλογο αποτελεσμα..ισως αν καποιος γνωριζει μερικα πραγματα επανω στην επεξεργασια φωτογραφιας,να εχει καλυτερα αποτελεσματα με το συγκεκριμενο μηχανημα..εγω που δεν ειμαι γνωστης ομως αρκουμαι σε αυτο που μου δινει κ το οποιο ειναι αρκετα ικανοποιητικο για τα δικα μου γουστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχεις δίκιο, δεν είχα προσέξει (κακώς) το πήδημα που έκανε. Δεν ήταν αυτό που σου ανέφερα, είναι κάτι άλλο.
Με γειά ο καινούριος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, John31 είπε

Ναι, έχεις δίκιο, δεν είχα προσέξει (κακώς) το πήδημα που έκανε. Δεν ήταν αυτό που σου ανέφερα, είναι κάτι άλλο.
Με γειά ο καινούριος.

Ευχαριστω πολυ☺

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...